ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10
27 березня 2015 року № 813/8232/14
Львівський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого - судді Гулкевич І.З.,
за участю секретаря - Капустинської Н.М.
за участю :
представника позивача Луки А.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Товариства з додатковою відповідальністю «Львівське спеціалізоване автотранспортне підприємство 1302» до Управління Укртрансінспекції у Львівській області про скасування приписів, -
Товариство з обмеженою відповідальністю «Львівське спеціалізоване автотранспортне підприємство 1302» (далі - ТзДВ Львівське спеціалізоване автотранспортне підприємство 1302») звернулося до Львівського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Управління Укртрансінспекції у Львівській області про скасування приписів № 024913 від 26.03.2014 року та № 026566 від 26.06.2014 року.
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що оскаржувані приписи винесені відповідачем з порушенням вимог Закону України «Про автомобільний транспорт», тому, що ТзДВ «Львівське спеціалізоване автотранспортне підприємство 1302» усі належні транспортні засоби, в тому числі Вольво, державний номер НОМЕР_1, Рено, державний номер НОМЕР_2, згідно договору № 1 від 01.05.2011 року передано в оренду ТзОВ «Галмод». Таким чином, зазначає позивач, що діяльність по перевезеннях не здійснює, транспорт здав у оренду на підставі договору і жодного відношення щодо перевезення товару виконуваного 09.02.2014 року транспортним засобом Вольво, державний номер НОМЕР_1, водієм ОСОБА_2 та до перевезення виконуваного 22.05.2014 року транспортним засобом Рено, державний номер НОМЕР_2, водієм ОСОБА_3 не має. Відтак такі приписи підлягають до скасування.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав повністю, з підстав викладених у позовній заяві, просить задоволити адміністративний позов повністю.
Представник відповідач в судове засідання не з»явився, подав клопотання про розгляд справи без участі уповноваженого представника, попередньо заперечував проти позовних вимог повністю, вказав, що приписи винесені правомірно відповідно до Закону України «Про автомобільний транспорт».
Заслухавши пояснення представника позивача, розглянувши матеріали справи, всебічно, повно та об'єктивно дослідивши наявні у справі докази, давши їм оцінку,суд дійшов до висновку, що позов підлягає до задоволення з наступних підстав.
ТзДВ Львівське спеціалізоване автотранспортне підприємство 1302» 01.05.2011 року (орендодавець) передав ТзОВ «Галмод» (орендар) в оренду одиниці автотранспортної техніки, в тому числі Вольво, державний номер НОМЕР_1 та Рено, державний номер НОМЕР_2.
Відповідно до п.2.5 даного договору орендар зобов'язаний використовувати предмети оренди згідно технічної документації і правил експлуатації.
31.12.2011 року вищезазначені сторони підписали додаткову угоду № 2 до договору від 01.05.2011 року, згідно якої сторони домовились викласти п. 4.1 договору №1 від 01.05.2011 року у наступній редакції: «Даний договір діє з моменту його підписання до 31.12.2014 року включно».
Статтею 19 Конституції України встановлено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 12 ст.6 Закону України «Про автомобільний транспорт» та п. 4 Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №1567 від 08.11.06 р. встановлено, що державний контроль автомобільних перевізників здійснюється шляхом проведення планових, позапланових і рейдових перевірок (далі - Порядок).
Згідно зі статтею 6 Закону України «Про автомобільний транспорт» не частіше одного разу на квартал здійснюються рейдові перевірки дотримання автомобільними перевізниками вимог законодавчих і нормативно-правових актів щодо забезпечення безпеки пасажирських перевезень та безпеки дорожнього руху. Особливості проведення рейдових перевірок визначені Порядком.
Згідно з пунктами 13, 14 Порядку рейдова перевірка транспортних засобів здійснюється на підставі щотижневого графіка і проводиться на окремо визначених ділянках дороги, маршрутах, автовокзалах, автостанціях, автобусних зупинках, місцях посадки та висадки пасажирів, стоянках таксі і транспортних засобів, місцях навантаження та розвантаження вантажних автомобілів, контрольно-вагових комплексах, під час виїзду з підприємств та місць стоянки, у пунктах пропуску через державний кордон за погодженням з начальником органу охорони державного кордону. Обставини, які підлягають з'ясуванню під час здійснення рейдового заходу, визначені в пункті 15 Порядку.
Позивачем надано копії товарно-транспортних накладних № 1242423 від 08 лютого 2014 року та № 804016000369711 від 21 травня 2014 року, які були в наявності у водіїв на час виконання перевезення та проведення перевірок, та в яких чітко зазначено, що в обох випадках автомобільним перевізником є ТзОВ «Галмод».
Як уже зазначалось вище ТзДВ Львівське спеціалізоване автотранспортне підприємство 1302» 01.05.2011 року (орендодавець) передав ТзОВ «Галмод» (орендар) в оренду одиниці автотранспортної техніки. Істотною умовою відповідно до п.2.5 даного договору є те, що орендар зобов'язаний використовувати предмети оренди згідно технічної документації і правил експлуатації.
Окрім того, відповідно до п.3.5, 3.6 Інструкції з використання контрольних пристроїв (тахографів) на автомобільному транспорті затвердженої наказом Міністерства транспорту та зв»язку України від 24 червня 2010 року №385 перевізники забезпечують належну експлуатацію тахографів та транспортних засобів з установленими тахографами; забезпечують водіїв, які відправляються в рейс, необхідною кількістю тахокарт або паперу для роздруківки даних, що відповідають типу тахографа.
Аналізуючи встановлені обставини у справі та вимоги чинного законодавства, суд зауважує, що застосовуючи до позивача приписи, відповідачем не враховано того факту, що ТзДВ «Львівське спеціалізоване автотранспортне підприємство 1302» господарської діяльності з рухом вантажного автомобільного транспорту не проводить, що підтверджується договором оренди від 01.05.2011 року, додатковою угодою від 31.12.2011 року. В даній ситуації приписи можуть виноситись виключно по відношенню до перевізників, а не до власників транспортних засобів, які не займаються транспортними перевезеннями.
Крім того представник позивача повідомив у судовому засіданні, про те що між позивачем та відповідачем 28.08.2013 року розглядався адміністративний спір в якому Управлінню Укртрансінспекції у Львівській області надавалися копія договору оренди з додатками, що вказує на те що відповідачу на момент винесення оскаржуваних приписів було відомо, що позивач не виконує транспортні перевезення. Ці відомості підтверджуються Постановою № 813/6597/13-а від 14 жовтня 2013 року, яка набрала законної сили.
Відповідно до ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення; в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Представником відповідача не надано достатніх доказів, які б підтверджували правомірність винесення оскаржуваних приписів.
З огляду на вищенаведене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги товариства з додатковою відповідальністю «Львівське спеціалізоване автотранспортне підприємство 1302» є обґрунтованими .
Відповідно до ч.1 ст.94 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.
Керуючись ст. ст. 7-14, 69-71, 86, 94, 128, 159-163, 167, Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов задоволити повністю.
Скасувати припис №024913 від 26.03.2014 року винесений Управлінням Укртранінспекції у Львівській області.
Скасувати припис №026566 від 26.06.2014 року винесений Управлінням Укртранінспекції у Львівській області.
Стягнути з Державного бюджету України на користь Товариства з додатковою відповідальністю «Львівське спеціалізоване автотранспортне підприємство 1302» (79052, м. Львів, вул. Рудненська,8) судові витрати в розмірі 73,08 грн (сімдесят три грн. 08 коп).
Постанова набирає законної сили в строк та в порядку, передбаченому ст.254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова може бути оскаржена в строк та в порядку, визначеному ст.186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст постанови виготовлено 01 квітня 2015 року.
Суддя Гулкевич І.З.