Постанова від 20.03.2015 по справі 807/125/15

ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 березня 2015 рокум. Ужгород№ 807/125/15

Закарпатський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Ващиліна Р. О.,

при секретарі судового засідання - Меренич І. А.,

за участю сторін, які беруть участь у справі:

позивача: ОСОБА_1,

відповідача: Міжгірська районна державна адміністрація Закарпатської області, представник - не з'явився,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Міжгірської районної державної адміністрації Закарпатської області про визнання протиправною бездіяльність Міжгірської районної державної адміністрації щодо несплати єдиного соціального внеску та неподання звітів про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування до органів доходів і зборів за найманого працівника ОСОБА_1 за період з 31.08.2012 по 02.09.2013 та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Закарпатського окружного адміністративного суду з позовом до Міжгірської районної державної адміністрації Закарпатської області, яким просить суд: 1) визнати протиправною бездіяльність Міжгірської районної державної адміністрації щодо несплати єдиного соціального внеску та неподання Звітів про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування до органів доходів і зборів за найманого працівника ОСОБА_1 за період з 31.08.2012 по 02.09.2013; 2) зобов'язати Міжгірську районну державну адміністрацію подати Звіти про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування до органів доходів і зборів за найманого працівника ОСОБА_1 за період з 31.08.2012 по 02.09.2013; 3) зобов'язати Міжгірську районну державну адміністрацію сплатити єдиний соціальний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за ОСОБА_1.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ОСОБА_1 працював на посаді головного лікаря Міжгірської районної лікарні. 02.12.2011 його було звільнено із займаної посади. 04.01.2012 поновлено на посаді головного лікаря Міжгірської районної лікарні та відразу звільнено із займаної посади. 27.03.2012 рішенням Воловецького районного суду Закарпатської області поновлено ОСОБА_1 на посаді головного лікаря Міжгірської районної лікарні та вирішено стягнути із Міжгірської районної державної адміністрації на його користь середньомісячний заробіток за час вимушеного прогулу з 05.01.2012 по 27.03.2012 14205,71 грн. Розпорядженням голови Міжгірської районної державної адміністрації від 09.04.2012 позивача звільнено із займаної посади. 30.08.2012 рішенням Міжгірського районного суду Закарпатської області поновлено ОСОБА_1 на посаді головного лікаря та вирішено стягнути на його користь із Міжгірської районної державної адміністрації середній заробіток за час вимушеного прогулу з 10.04.2012 по 30.08.2012 в сумі 35024,99 грн. Відповідно до рішення Міжгірського районного суду Закарпатської області від 02.09.2013 суд стягнув з Міжгірської районної державної адміністрації середній заробіток з 31.08.2012 по 02.09.2013 в розмірі 91603,82 грн. З Індивідуальних відомостей про застраховану особу ОСОБА_1, отриманих від управління Пенсійного фонду України в Міжгірському районі позивач дізнався, що з 31.08.2012 по 02.09.2013 не було здійснено жодних сплат єдиного внеску за нього його роботодавцем. Вважає, що бездіяльність відповідача щодо неврахування нарахованої та стягнутої суми середньої заробітної плати за період з 31.08.2012 по 02.09.2013, не нарахування та не утримання страхових внесків з вказаної суми є неправомірною.

В судовому засіданні позивач позов підтримав, з підстав, наведених у позовній заяві, та просив його задовольнити.

Відповідач у судове засідання не з'явився, хоча належним чином був повідомлений про дату, час і місце розгляду справи, причини неприбуття не повідомив. Тому, згідно вимог ч. 4 ст. 128 КАС України суд вважає за можливе розглядати справу у його відсутності на підставі наявних в справі доказів.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення позивача, всебічно та повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.

Судом встановлено, що рішенням Міжгірського районного суду Закарпатської області від 30.08.2012 ОСОБА_1 поновлений на посаді головного лікаря Міжгірської районної лікарні.

Рішенням Міжгірського районного суду Закарпатської області від 02.09.2013 на користь позивача було стягнуто середній заробіток за період з 31.08.2012 по 02.09.2013 в розмірі 91603,82 грн. Дане рішення суду було виконано в повному обсязі.

З Індивідуальних відомостей про застраховану особу ОСОБА_1 (ОК-5) вбачається, що з нарахованого і виплаченого середнього заробітку за період з 31.08.2012 по 02.09.2013 в сумі 91603,82 грн. за нього не було нараховано та не сплачено єдиний соціальний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Порядок нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування визначається виключно Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" та прийнятими відповідно до нього нормативно-правовими актами.

У відповідності до п.3 ч. 1 ст. 1 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" застрахована особа - фізична особа, яка відповідно до законодавства підлягає загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню і сплачує (сплачувала) та/або за яку сплачується чи сплачувався у встановленому законом порядку єдиний внесок.

Згідно п.10 ч. 1 ст. 1 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" страхувальники - роботодавці та інші особи, які відповідно до цього Закону зобов'язані сплачувати єдиний внесок.

Відповідно до п.1 ч. 1 ст. 4 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" платниками єдиного внеску зокрема є роботодавці: підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності, зазначеним у витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами

Враховуючи те, що на виконання рішення Міжгірського районного суду Закарпатської області від 30.08.2012 позивача поновлено на роботі, то в період з 30.08.2012 по 02.09.2013 та в розумінні Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" він вважався застрахованою особою.

Таким чином, Міжгірська районна державна адміністрація Закарпатської області, як страхувальник, зобов'язана була своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати та сплачувати єдиний соціальний внесок із заробітної плати позивача, як застрахованої особи, в тому числі за час вимушеного прогулу, у зв'язку з його незаконним звільненням.

Положеннями п.1 ч. 2 ст. 6 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" передбачено, що платник єдиного внеску зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.

Згідно ч. 2 ст. 7 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" особам, яким згідно з рішенням суду нараховано середню заробітну плату за час вимушеного прогулу, єдиний внесок нараховується на суму, що визначається шляхом ділення виплаченої заробітної плати (доходу) на кількість місяців, за які вона виплачена.

Аналогічний порядок нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску передбачено п.4.3.4 Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України № 21-5 від 27.09.2010 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 27.10.2010 за № 994/18289.

Враховуючи наведене, Міжгірська районна державна адміністрація Закарпатської області, як страхувальник, зобов'язана була своєчасно обчислити, нарахувати і сплатити єдиний соціальний внесок, виходячи із сум середньої заробітної плати за час вимушеного прогулу, стягнутої судовим рішенням на користь позивача - помісячно.

Як передбачено п.4 ч. 2 ст. 6 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" платник єдиного внеску зобов'язаний подавати звітність до територіального органу Пенсійного фонду у строки, в порядку та за формою, встановленими Пенсійним фондом за погодженням з відповідними фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування та центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері статистики.

Порядок формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування затверджено постановою правління Пенсійного фонду України від 08.10.2010 № 22-2 та зареєстровано в Міністерстві юстиції України 01.11.2010 за № 1014/18309. Так, звіт щодо сум нарахованих внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування формується відповідальною особою страхувальника, на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) виплат (доходу), на які відповідно до Закону нараховується єдиний внесок, а відповідальна особа органу Пенсійного фонду України приймає звіт від платника єдиного внеску та реєструє його.

У таблиці 6 додатку 4 зазначеного Порядку, яка призначена для формування страхувальником у розрізі кожної застрахованої особи відомостей про суми нарахованої заробітної плати (доходу) у звітному місяці, при відображенні нарахувань середньої заробітної плати за вимушений прогул згідно з рішенням суду, обов'язково відображається місяць, за який проведено нарахування.

Таким чином, Міжгірська районна державна адміністрація Закарпатської області, як страхувальник (платник єдиного внеску) щодо застрахованої особи - позивача ОСОБА_1, зобов'язана подавати звітність про суми заробітної плати, виплаченої за час вимушеного прогулу та нарахованого єдиного соціального внеску і є відповідальною за подання достовірних даних.

Згідно вимог Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" та Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, чинних на момент виплати ОСОБА_1 заробітної плати за час вимушеного прогулу, на Міжгірську районну державну адміністрацію Закарпатської області було покладено обов'язок з обчислення, утримання та перерахування на відповідний рахунок управління Пенсійного фонду України в Міжгірському районі єдиного внеску на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, утриманого із заробітної плати за час вимушеного прогулу, стягнутої відповідно до рішення Міжгірського районного суду Закарпатської області від 02.09.2013, а також обов'язок подати звітність щодо суми нарахованої заробітної плати (в тому числі суми оплати за час вимушеного прогулу).

Тому, враховуючи наведене вище, відповідач, сплативши ОСОБА_1 за рішенням суду середній заробіток за час вимушеного прогулу, всупереч вимогам положень вищезазначених нормативних актів, не подав у встановленому Законом порядку дані про застраховану особу до системи персоніфікованого обліку управління Пенсійного фонду України в Міжгірському районі та не сплатив щомісячні обов'язкові платежі у вигляді єдиного соціального внеску, що призвело до незаконного зменшення страхового стажу позивача та призначення пенсії у заниженому розмірі. Таким чином, відповідач повинен відновити усі права ОСОБА_1, що пов'язані з виконанням трудового договору, у тому числі і його право на соціальне страхування.

Відповідно до ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, їхніх суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

Враховуючи зазначене вище, суд вважає позовні вимоги ОСОБА_1 обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню в повному обсязі.

Керуючись ст.ст. 11, 70, 71, 86, 94, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

1. Позов ОСОБА_1 до Міжгірської районної державної адміністрації Закарпатської області про визнання протиправною бездіяльність Міжгірської районної державної адміністрації щодо несплати єдиного соціального внеску та неподання звітів про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування до органів доходів і зборів за найманого працівника ОСОБА_1 за період з 31.08.2012 по 02.09.2013 та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.

2. Визнати протиправною бездіяльність Міжгірської районної державної адміністрації Закарпатської області щодо несплати єдиного соціального внеску та неподання Звітів про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування до органів доходів і зборів за найманого працівника ОСОБА_1 за період з 31.08.2012 по 02.09.2013.

3. Зобов'язати Міжгірську районну державну адміністрацію Закарпатської області подати Звіти про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування до органів доходів і зборів за найманого працівника ОСОБА_1 за період з 31.08.2012 по 02.09.2013.

4. Зобов'язати Міжгірську районну державну адміністрацію Закарпатської області сплатити єдиний соціальний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за ОСОБА_1.

5. Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 (90034, Закарпатська область, АДРЕСА_1, ідентифікаційний код НОМЕР_1) судові витрати по сплаті судового збору в розмірі 73,08 (сімдесят три гривні вісім копійок) грн.

6. Постанова суду може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Закарпатський окружний адміністративний суд, який ухвалив постанову. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом ч. 3 ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.

Суддя Р.О. Ващилін