Копія
16 березня 2015 р. Справа №818/455/15
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Осіпової О.О.,
за участю секретаря судового засідання - Мікулінцевої А.П.,
позивача - ОСОБА_1,
представника відповідача - Яриш О.Ф.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №818/455/15
за позовом ОСОБА_1
до Головного управління Держземагенства у Сумській області
про скасування рішення та зобов'язання вчинити дії,-
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду із позовом до Головного управління Держземагенства у Сумській області (далі - відповідач), в якому просить скасувати рішення Головного управління Держземагенства у Сумській області від 24.12.2014 року №0-751/21-14-СГ про неможливість передачі йому земельної ділянки площею 2,00 га, що розташована на території Кальченківської сільської ради Білопільського району Сумської області, та розробки проекту землеустрою щодо відведення даної земельної ділянки; зобов'язати відповідача здійснити в межах покладених на нього обов'язків весь комплекс юридичних дій, спрямованих на передачу земельної ділянки, площею 2,00га, що розташована на території Кальченківської сільської ради Білопільського району Сумської області, йому у власність для ведення особистого селянського господарства, у т.ч. надати дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення даної земельної ділянки.
Свої вимоги мотивує тим, що 28.11.2014 року він звернувся до Головного управління Держземагенства у Сумській області із заявою про передачу із земель державної власності земельної ділянки у власність в межах норм безоплатної приватизації (розміром 2,00га) для ведення особистого селянського господарства, що розташована на території Кальченківської сільської ради Білопільського району Сумської області, та надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки. До заяви надавались усі визначеніі чинним законодавством документи. Проте, 24.12.2014 року №0-751/21-14-СГ позивач отримав відмову, мотивовану тим, що відповідно до наказу Головного управління Держземагенства у Сумській області від 11.12.2014 року за №164 «Про проведення конкурсів з відбору виконавця послуг з виконання земельних торгів» земельна ділянка, яку позивач просив відвести, розташована в масиві, який включено до переліку земельних ділянок, запланованих для передачі в користування на умовах аукціону. Однак, така інформація не відповідає дійсності, оскільки в період з 2013 року до 2015 року аукціони стосовно земельних ділянок, розташованих на території Кальченківської сільської ради Білопільського району Сумської області, не проводилися, про що свідчить зміст офіційного сайту Держземагенства України. Конкурс, об'явлений 03.03.2014 року по відбору виконавця з виконання робіт із землеустрою та оцінки земель не відбувся. Земельні ділянки, права на які було заплановано продати на земельних торгах у 2014 році, не сформовані як окремі лоти із зазначенням місця розташування (адреси), цільового призначення (функціонального використання), площі, кадастрових номерів, умов продажу, що не узгоджується з вимогами ч.3 ст.136 Земельного кодексу України, якою визначено, що земельні ділянки, включені до переліку земельних ділянок державної чи комунальної власності або прав на них, які виставлені на земельні торги, не можуть відчужуватися, передаватися в заставу, надаватися у користування до завершення торгів. Позивач вважає протиправними дії відповідача щодо відмови у наданні дозволу, оскільки вони вчинені Управлінням без законних на те підстав, тобто всупереч норм Конституції України та чинного земельного законодавства.
В судовому засіданні позивач позовні вимоги підтримав у повному обсязі із зазначених вище підстав.
В судовому засіданні представник відповідача проти позову заперечував (а.с.25), пояснивши, що наказом Головного управління Держземагенства у Сумській області від 09.04.2014 року №23 затверджено Перелік земельних ділянок сільськогосподарського призначення, права на які можуть бути продані на земельних торгах в 2014 році та Список об'єктів землеустрою (земельних ділянок) сільськогосподарського призначення державної власності для проведення конкурсів для відбору виконавця послуг з виконання робіт із землеустрою та оцінки земель для визначення переліку земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності, право оренди на які виставляються на земельні торги (аукціони) окремими лотами, до якого включені земельні ділянки, розташовані на території Кальченківської сільської ради Білопільського району площею 34,09га. На виконання наказу Головного управління від 11.12.2014 року №164 «Про проведення конкурсів з відбору виконавця послуг з виконання земельних торгів» затверджено текст інформаційного оголошення про проведення конкурсу з відбору виконавця послуг з виконання земельних торгів з продажу прав оренди об'єкта землеустрою (земельної ділянки) сільськогосподарського призначення державної власності, право оренди на який виставляється на земельні торги (аукціони) окремим лотом орієнтовною площею 34,09га на території Кальченківської сільської ради Білопільського району та проведено конкурс з відбору виконавця робіт із землеустрою, за результатами якого протоколом №2 від 30.01.2015 року вирішено провести повторний конкурс, оскільки на участь в конкурсі допущеного одного учасника - Сумську товарну біржу «Сумиагропромбіржа». Наказом Головного управління від 06.02.2015 року №15 «Про проведення повторного конкурсу з відбору виконавця послуг з виконання земельних торгів» затверджено текст відповідного інформаційного оголошення та визначено дату проведення повторного конкурсу - 20.03.2015 року о 14год.00хв. Вказані обставини слугували підставою для відмови у задоволенні заяви позивача, а тому, як вважає відповідач, у діях Управління відсутні ознаки протиправності.
Вислухавши пояснення позивача та представника відповідача, дослідивши матеріали справи та оцінивши надані сторонами докази, суд встановив наступні обставини.
28.11.2014 року ОСОБА_1. звернувся до Управління із заявою про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки площею 2,00 га території Кальченківської сільської ради Білопільського району Сумської області для ведення особистого селянського господарства (а.с.10-11,14).
26.12.2014 року Головне управління Держземагенства у Сумській області, посилаючись на наказ Головного управління Держземагенства у Сумській області від 11.12.2014 року за №164 «Про проведення конкурсів з відбору виконавця послуг з виконання земельних торгів», відмовило ОСОБА_1 в наданні дозволу на розробку проекту землеустрою (а.с.9, 38-47).
Тобто, вказаним листом відповідач повідомив позивача про наявність обставин, які перешкоджають позитивному вирішенню питання про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки, а саме - включення земельної ділянки до Списку об'єктів землеустрою (земельних ділянок) сільськогосподарського призначення державної власності для проведення конкурсів для відбору виконавця послуг з виконання робіт із землеустрою та оцінки земель для визначення переліку земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності, право оренди на які виставляються на земельні торги (аукціони) окремими лотами, затвердженого наказом Головного управління Держземагенства у Сумській області від 09.04.2014 року №23.
Надаючи оцінку обґрунтованості вимог позивача про протиправність рішення щодо відмови у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою, суд вважає за необхідне врахувати наступні обставини та положення законодавства.
Земельні відносини в Україні, відповідно до статті 3 Земельного кодексу України (далі - ЗК України) регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.
Громадянам для ведення особистого селянського господарства передаються у власність та надаються у користування землі, віднесені до категорії земель сільськогосподарського призначення (п. "а" ч. 3 ст. 22 ЗК України).
Відповідно до ч.1 ст.33 ЗК України громадяни України можуть мати на праві власності та орендувати земельні ділянки для ведення особистого селянського господарства.
Статтею 116 ЗК України, зокрема частиною 1 передбачено, що громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.
Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування (ч.2 ст.166 Земельного кодексу України).
Громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності, зокрема для ведення особистого селянського господарства - не більше 2 гектарів (ст. 121 ЗК України).
Відповідно до ч. 6 ст. 118 ЗК України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності, зокрема, для ведення особистого селянського господарства, у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства).
Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку ( ч.7 ст. 118 ЗК України).
Із наведених вище норм ЗК України слідує, що підставою для відмови у наданні дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою.
Відповідно до ч.1 ст.134 ЗК України земельні ділянки державної чи комунальної власності або права на них (оренда, суперфіцій, емфітевзис), у тому числі з розташованими на них об'єктами нерухомого майна державної або комунальної власності, підлягають продажу окремими лотами на конкурентних засадах (земельних торгах), крім випадків, встановлених частиною другою цієї статті.
Не підлягають продажу на конкурентних засадах (земельних торгах) земельні ділянки державної чи комунальної власності або права на них у разі передачі громадянам земельних ділянок, зокрема, для ведення особистого селянського господарства (абз.16 ч.2 ст.134 ЗК України).
Продаж земельних ділянок державної чи комунальної власності або прав на них (оренди, суперфіцію, емфітевзису) здійснюється виключно на земельних торгах, крім випадків, встановлених частинами другою і третьою статті 134 цього Кодексу (ч.2 ст.135 ЗК України).
Таким чином, ЗК України встановлено винятки, коли продаж земельної ділянки може проводитися без проведення земельних торгів, зокрема, у разі передачі громадянам земельних ділянок для ведення особистого селянського господарства.
Представник відповідача у судовому засіданні, посилаючись на ч.3 ст.136 ЗК України стверджував, що підставою для відмови у задоволенні заяви ОСОБА_1 є те, що виконання наказу Головного управління Держземагенства у Сумській області від 09.04.2014 року №23 відповідачем у квітні 2014 року включено до Списку об'єктів землеустрою (земельних ділянок) сільськогосподарського призначення державної власності для проведення конкурсів для відбору виконавця послуг з виконання робіт із землеустрою та оцінки земель для визначення переліку земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності, право оренди на які виставляються на земельні торги (аукціони) окремими лотами, земельну ділянку, намір безоплатно отримати у власність яку має позивач. Інших підстав для відмови відповідачем не наведено.
Відповідно до ч.3 ст.136 ЗК України земельні ділянки, включені до переліку земельних ділянок державної чи комунальної власності або прав на них, які виставлені на земельні торги, не можуть відчужуватися, передаватися в заставу, надаватися у користування до завершення торгів.
Головним управлінням Держземагенства у Сумській області 09.04.2014 року прийнято наказ №23, яким затверджено Перелік земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності, права на які можуть бути продані на земельних торгах в 2014 року, згідно з додатком 1 (а.с.26-34).
Судом встановлено, що даний Перелік не містить інформації про включення до нього земельної ділянки площею 2,00 що розміщена на території Кальченківської сільської ради Білопільського району Сумської області.
Включення вказаної земельної ділянки до списку об'єктів землеустрою (земельних ділянок) сільськогосподарського призначення державної власності для проведення конкурсів для відбору виконавця послуг з виконання робіт із землеустрою та оцінки земель для визначення переліку земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності, право оренди на які виставляються на земельні торги (аукціони) окремими лотами, згідно з додатком 2 (а.с.35-37), не може бути підставою для відмови у наданні позивачу дозволу на розробку проекту землеустрою, оскільки перелік земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності, право оренди на які виставляються на земельні торги (аукціони) окремими лотами, визначається за результатами виконання робіт із землеустрою та оцінки земель, здійснених виконавцем таких послуг за наслідками конкурсного відбору.
Станом на 28.11.2014 року (день звернення позивача із заявою про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки) відповідний конкурс з відбору виконавця послуг з виконання робіт із землеустрою та оцінки земель проведений не був, як і не був сформований перелік, до якого ввійшла б земельна ділянка площею 2,00 га, розташована на території Кальченківської сільської ради Білопільського району Сумської.
Крім того, Наказом Держземагентства України № 328 від 15.10.2014 року "Про введення в дію рішень колегії Держземагентства України" введені в дію рішення колегії Держземагентства України від 14.10.2014 року (протокол засідання № 2): "Про обов'язкове направлення на розгляд до місцевих рад питань щодо розпорядження землями сільськогосподарського призначення державної власності" № 2/1 та "Про продаж прав на земельні ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на конкурентних засадах" № 2/2.
Відповідно до пункту 2 рішення колегії № 2/1 "Про обов'язкове направлення на розгляд до місцевих рад питань щодо розпорядження землями сільськогосподарського призначення державної власності" начальники головних управлінь Держземагентства в областях, м. Києві за зверненнями юридичних та фізичних осіб щодо відведення земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності, які не перебувають у їхньому користуванні, що надходитимуть з 15.10.2014 року, забезпечують обов'язкове направлення на розгляд місцевих рад питань щодо розпорядження землями сільськогосподарського призначення державної власності на етапі надання згоди на розроблення відповідної документації із землеустрою.
Під час розгляду клопотань про надання дозволів на розроблення документації із землеустрою щодо земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності надсилати органам місцевого самоврядування (сільським, селищним, міським радам) за місцем розташування земельної ділянки запити про висловлення позиції щодо можливості надання дозволу на розроблення документації із землеустрою, на підставі якої зазначені земельні ділянки можуть бути передані у власність або користування. До запиту додавати копії клопотань та графічних матеріалів до них.
Судом встановлено, що під час розгляду клопотання позивача про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки відповідач фактично не виконав вимог рішення колегії Держземагентства України від 14.10.2014 р. № 2/1, оскільки не надсилав жодних запитів до Кальченківської сільської ради стосовно висловлення позиції щодо можливості надання дозволу.
Конституцією України закріплено, що держава забезпечує захист прав усіх суб'єктів права власності і господарювання, соціальну спрямованість економіки; усі суб'єкти права власності рівні перед законом (частина четверта статті 13); право власності на землю гарантується, воно набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону (частина друга статті 14).
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади і органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб що передбачений Конституцією та законами України.
Відмовляючи позивачу у наданні дозволу на виготовлення проекту відведення земельної ділянки у власність, відповідач відповідно до пунктів 2-8 ч. 3 ст. 2 КАС України повинен був діяти обґрунтовано, тобто з урахуванням всіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, неупереджено, добросовісно та розсудливо з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення.
Отже, відмовляючи позивачу в наданні права на отримання безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності, відповідач перешкоджає позивачу у реалізації законодавчо наданого йому права, чим порушує принципи рівності перед законом та пропорційності, які визначені ст. 2 КАС України.
Таким чином, суд приходить до висновку про протиправність рішення відповідача щодо відмови ОСОБА_1 у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 2,00 га у власність для ведення особистого селянського господарства.
Щодо вимоги позивача про зобов'язання Управління здійснити в межах покладених на нього обов'язків весь комплекс юридичних дій, спрямованих на передачу земельної ділянки, площею 2,00га, що розташована на території Кальченківської сільської ради Білопільського району Сумської області, йому у власність для ведення особистого селянського господарства, у т.ч. надати дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення даної земельної ділянки, суд зазначає наступне.
Центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб ( ч.4 ст.122 КЗК України).
Таким чином, у даному випадку, повноваження щодо розпорядження землями належить виключно відповідачу, для реалізації яких йому надано право діяти в установлений законодавством спосіб, не виходячи за межі компетенції, дотримуючись норм земельного законодавства.
У свою чергу, суб'єкт владних повноважень, здійснюючи надані йому повноваження, не вправі відмовляти у наданні дозволу на виготовлення проекту відведення з тих самих підстав, які визнані судом протиправними.
Отже, питання щодо надання дозволу належить до компетенції відповідача за умови дотримання позивачем вимог земельного законодавства щодо отримання безоплатно у власність земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства.
За вказаних обставин у задоволенні позовних вимог про зобов'язання Управління здійснити в межах покладених на нього обов'язків весь комплекс юридичних дій, спрямованих на передачу земельної ділянки, площею 2,00га, що розташована на території Кальченківської сільської ради Білопільського району Сумської області, йому у власність для ведення особистого селянського господарства, у т.ч. надати дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення даної земельної ділянки слід відмовити.
В абзаці 10 пункту 9 мотивувальної частини рішення Конституційного Суду України від 30.01.2003 р. № 3-рп/2003 Конституційний Суд України наголошував, що правосуддя за своєю суттю визнається таким лише за умови, що воно відповідає вимогам справедливості і забезпечує ефективне поновлення в правах.
Відповідно до частини 2 статті 11 КАС України суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять.
Отже, з метою захисту прав та інтересів позивача, суд, враховуючи вимоги ст. ст. 11, 162 КАС України, вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог та захистити права позивача шляхом зобов'язання Головного управління Держземагенства у Сумській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність площею 2,00га для ведення особистого селянського господарства на території Кальченківської сільської ради Білопільського району Сумської області.
За таких обставин суд дійшов висновку про часткове задоволення позовних вимог ОСОБА_1
Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Держземагенства у Сумській області про скасування рішення та зобов'язання вчинити дії - задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Держземагенства у Сумській області від 24.12.2014 року №0-751/21-14-СГ про відмову у задоволенні заяви ОСОБА_1 від 28.11.2014 року про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 2,00 гектара у власність за рахунок земель державної власності сільськогосподарського призначення для ведення особистого селянського господарства, розташованої за межами населеного пункту на території Кальченківської сільської ради Білопільського району Сумської області.
Зобов'язати Головне управління Держземагенства у Сумській повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 28.11.2014 року про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 2,00 гектара у власність за рахунок земель державної власності сільськогосподарського призначення для ведення особистого селянського господарства, розташованої за межами населеного пункту на території Кальченківської сільської ради Білопільського району Сумської області.
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст постанови складено та підписано 20.03.2015 року.
Суддя (підпис) О.О. Осіпова
З оригіналом згідно
Суддя О.О. Осіпова