Копія
Справа № 822/699/15
30 березня 2015 року м. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд
в складі:головуючого-суддіБлонського В.К.
при секретаріВарченко В.В.
за участі: представника позивача представника відповідачаБогуцького Д.М. Зозулі В.П.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у Старокостянтинівському районі Хмельницької області до Красилівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби України у Хмельницькій області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, -
Позивач звернувся в суд з позовом до відповідача, в якому просить визнати протиправним та скасувати податкового повідомлення-рішення від 17.12.2014 року №0035781702, яким збільшено суму грошового зобов'язання за платежем податок з доходів найманих працівників на 510 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами).
В обгрунтування позовних вимог позивач зазначає, що відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності" у разі настання страхового випадку Фонд зобов'язаний у встановленому законодавством порядку своєчасно та в повному обсязі відшкодувати шкоду, заподіяну працівникові або членам його сім'ї. Такі грошові суми відповідно до статті 28 Закону є страховими випадками, а статтею 165 Податкового кодексу України (далі - ПК України) передбачено, що страхові виплати потерпілим (членам їх сімей) не включаються до розрахунку загального місячного (річного) оподатковуваного доходу. Тому позивач при здійсненні своєї статутної діяльності, а саме здійснення виплат сум відшкодування шкоди потерпілим (членам їх сімей) не нараховує і не сплачує податок з доходів фізичних осіб і, відповідно, не є платником податку на доходи фізичних осіб щодо потерпілих на виробництві (членів їх сімей).
Відділення Фонду щодо потерпілих на виробництві (членів їх сімей) не є ні платником податку з доходів фізичних осіб, ні податковим агентом щодо такого податку. Тому до відділення не можуть бути застосовані статті 54, 119 та 176 ПК України, тим більше є неправомірним збільшення суми грошового зобов'язання відділенню за платежем податок з доходів найманих працівників стосовно помилки в ідентифікаційному коді потерпілого на виробництві (члена його сім'ї). Кошторисом Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України для здійснення статутної діяльності не передбачено такий вид видатків, як податок на доходи фізичних осіб.
Позивач зазначає, що ним до Красилівської об'єднаної державної податкової інспекції звітність подавалася вчасно і у встановлені строки. Допущена спеціалістом відділення помилка в ідентифікаційному коді потерпілого, які містяться в реєстрі Фонду може бути розцінена лише як недостовірність подання інформації для формування та ведення Державного реєстру фізичних осіб-платників податків, тобто загального моніторингу доходів, які отримують фізичні особи.
Тому, з врахуванням наведеного позивач просить задовольнити даний адміністративний позов.
Представник позивача в судовому засіданні позовні підтримав повністю, та надав суду пояснення згідно викладених у позові обставин.
Представник відповідача в судовому засіданні проти задоволення позовних вимог заперечувала, та надала суду пояснення згідно поданих письмових заперечень, в яких вказала, що позовні вимоги є безпідставними, необгрунтованими та такими, що не відповідають чинному законодавству України з питань оподаткування.
Зазначила, що при проведенні камеральної перевірки за звітний період 2-4 квартали 2013 року, 1 квартал 2014 року податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, та сум утриманого з них податку Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в Старокостянтинівському районі номер платника податку 25939866, встановлено порушення порядку заповнення вказаного податкового розрахунку, зокрема п.3.1.13 Порядку заповнення та подання податковими агентами податкового розрахунку доходу нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, та сум утриманого з них податку, затвердженого наказом ДПА України №1020 від 24.10.2010р.. Так, графа 2 "податковий номер або серія та номер паспорта" заповнена з помилками, а саме, платника, якого вказує позивач у розрахунку не зареєстровано, тому відповідачем правомірно прийняте оскаржуване податкове повідомлення-рішення.
Суд, заслухавши пояснення представника позивача, представника відповідача, дослідивши матеріали справи, вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
В судовому засіданні встановлено, що 05.11.2014 року працівником Красилівської об'єднаної державної податкової інспекції на підставі пункту 1 та пункту 3 статті 10 Закону України від 04.12.1990 року №509-ХІІ "Про державну податкову службу в Україні" зі змінами та доповненнями, підпункту 20.1.4 пункту 20.1 статті 20 та пункту 75.1 статті 75 ПК України від 02.12.2010 року №2755-V проведено камеральну перевірку за звітний податковий період 2-4 квартал 2013 року, 1 квартал 2014 року податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, та сум утриманого з них податку.
За результатами проведення даної перевірки складено акт камеральної перевірки податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, та сум утриманого з них податку від 05.11.2014 року №1836/1702/25939866, яким зафіксовано порушення позивачем: термінів подання податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, та сум утриманого з них податку; порядку заповнення податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, та сум утриманого з них податку (п.3.1.13 Порядку заповнення та подання податковими агентами Податкового розрахунку доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, і сум утриманого з них податку затвердженого наказом ДПА України від 24.12.2010 року №1020), а саме графа 2 "податковий номер або серія та номер паспорта" заповнена з помилками; термінів сплати визначеного грошового зобов'язання податку з доходів фізичних осіб, визначених пунктом 57.3 статті 57 ПК України.
На підставі висновків зазначеного акту перевірки Красилівською об'єднаною державною податковою інспекцією прийнято податкове повідомлення-рішення від 17.12.2014 року №0035781702, яким збільшено суму грошового зобов'язання за платежем податок з доходів найманих працівників на 510 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами).
Досліджуючи правомірність прийнятого податкового повідомлення-рішення, суд зазначає наступне.
Відповідно до пункту 46.1. статті 46 ПК України податкова декларація, розрахунок (далі - податкова декларація) - документ, що подається платником податків (у тому числі відокремленим підрозділом у випадках, визначених цим Кодексом) контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобов'язання, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку
Згідно підпункту 162.1.3 пункту 162.1 статті 162 ПК України платником податку на доходи фізичних осіб є податковий агент.
Відповідно до підпункту 14.1.180 пункту 14.1 статті 14 ПК України податковий агент щодо податку на доходи фізичних осіб - юридична особа (її філія, відділення, інший відокремлений підрозділ), самозайнята особа, представництво нерезидента - юридичної особи, інвестор (оператор) за угодою про розподіл продукції, які незалежно від організаційно-правового статусу та способу оподаткування іншими податками та/або форми нарахування (виплати, надання) доходу (у грошовій або негрошовій формі) зобов'язані нараховувати, утримувати та сплачувати податок, передбачений розділом IV цього Кодексу, до бюджету від імені та за рахунок фізичної особи з доходів, що виплачуються такій особі, вести податковий облік, подавати податкову звітність контролюючим органам та нести відповідальність за порушення його норм в порядку, передбаченому статтею 18 та розділом IV цього Кодексу.
Пунктом 51.1 ст.51 ПК України визначено, що податковий агент зобов'язаний подавати у строки, встановлені цим Кодексом для податкового кварталу, податковий розрахунок сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків, а також сум нарахованого та утриманого з них податку органу державної податкової служби за місцем свого обліку.
Згідно підпунктів "б", "ґ" пункту 176. 2 статті 176 ПК України особи, які відповідно до цього Кодексу мають статус податкових агентів, зобов'язані: б) подавати у строки, встановлені цим Кодексом для податкового кварталу, податковий розрахунок суми доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, а також суми утриманого з них податку до органу державної податкової служби за місцем свого розташування. Такий розрахунок подається лише у разі нарахування сум зазначених доходів платнику податку податковим агентом протягом звітного періоду. Запровадження інших форм звітності з зазначених питань не допускається; ґ) нести відповідальність у випадках, визначених цим Кодексом.
Аналізуючи зазначені норми, суд приходить до висновку, що поняття податковий агент об'єднує в собі три обов'язкових ознаки - зобов'язання: нарахування, утримання та сплата податку з доходів фізичних осіб.
Відповідно до підпункту 165.1.1 пункту 165.1 статті 165 ПК України до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку не включаються, зокрема, такі доходи, як сума державної та соціальної матеріальної допомоги, державної допомоги у вигляді адресних виплат та надання соціальних і реабілітаційних послуг відповідно до закону, житлових та інших субсидій або дотацій, компенсацій (включаючи грошові компенсації інвалідам, на дітей-інвалідів при реалізації індивідуальних програм реабілітації інвалідів, суми допомоги по вагітності та пологах), винагород і страхових виплат, які отримує платник податку з бюджетів та фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування.
З даної норми слідує, що страхові виплати потерпілим не оподатковуються, відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в Старокостянтинівському районі не є платником податку з доходів фізичних осіб, а тим більше не може бути податковим агентом в розумінні ПК України.
Згідно пункту 119.2 статті 119 ПК України неподання, подання з порушенням встановлених строків, подання не у повному обсязі, з недостовірними відомостями або з помилками податкової звітності про суми доходів, нарахованих (сплачених) на користь платника податків, суми утриманого з них податку, а також суми отриманої оплати від фізичних осіб за товари (роботи, послуги), якщо такі недостовірні відомості або помилки призвели до зменшення та/або збільшення податкових зобов'язань платника податку та/або до зміни платника податку - тягнуть за собою накладення штрафу у розмірі 510 гривень.
Проте Податковим кодексом України не встановлено фінансової відповідальності за неправильне заповнення графи «податковий номер, або серія та номер паспорта» у податковому розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, і сум утриманого з них податку.
До платників податків застосовується фінансова відповідальність тільки у разі допущення помилок про суми доходів нарахованих (сплачених) на користь платника податків, суми утриманого з них податку при заповненні податкових розрахунків, відносно інших помилок допущених платником податків фінансова відповідальність не передбачена.
Крім того, як встановлено судом, у даному випадку позивач не виступає в ролі платника податків - податкового агента, тоді як фінансова відповідальність відповідно до пункту 119.2 статті 119 Податкового кодексу України стосується тільки платників податків у разі порушення ними податкового законодавства.
За таких обставин податкове повідомлення-рішення № 0035781702 від 17 грудня 2014 року, яким Красилівська об'єднана державна податкова інспекція Хмельницької області збільшила суму грошового зобов'язання відділенню виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у Старокостянтинівському районі Хмельницької області за платежем податок на доходи фізичних осіб по штрафних (фінансових) санкціях (штрафах) в розмірі 510 грн., (п'ятсот десять гривень), необхідно визнати протиправним та відповідно скасувати.
Аналізуючи все в сукупності, суд приходить до висновку, що позов обґрунтований, повністю доведений у судовому засіданні дослідженими доказами, тому його необхідно задовольнити.
На підставі наведеного, керуючись ст. ст. 1, 14, 15, 16, 20, 54, 58, 86, 109, 111, 113, 116, 162, 164, 168, 171, 174, 176 ПК України, ст.ст. 9, 11, 72, 86, 159 - 163, 167 КАС України, суд,
Позов задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Красилівської об'єднаної державної податкової інспекції Хмельницької області № 0035781702 від 17 грудня 2014 року, яким Красилівська об'єднана державна податкова інспекція Хмельницької області збільшила суму грошового зобов'язання відділенню виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у Старокостянтинівському районі Хмельницької області за платежем податок на доходи фізичних осіб по штрафних (фінансових) санкціях (штрафах) в розмірі 510 грн., (п'ятсот десять гривень).
В повному обсязі постанова суду буде виготовлена 31.03.2015 року.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення.
У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили в порядку статті 254 КАС України.
Повний текст постанови виготовлено 31 березня 2015 року
Суддя/підпис/В.К. Блонський
"Згідно з оригіналом" Суддя В.К. Блонський