Ухвала від 26.03.2015 по справі 819/1479/14-а

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 березня 2015 року Справа № 9092/14

Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:

головуючого судді - Макарика В.Я.

суддів - Большакової О.О., Глушка І.В.

за участю секретаря судового засідання - Омеляновської Л.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу Тернопільської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Тернопільській області на постанову Тернопільського окружного адміністративного суду від 19.08.2014 року у справі № 819/1479/14-а за позовом суб'єкта господарювання - фізичної особи ОСОБА_1 до Тернопільської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Тернопільській області про скасування рішень,-

ВСТАНОВИВ:

29 липня 2014 року суб'єкт господарювання - фізична особа ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до Тернопільської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Тернопільській області в якому просив визнати протиправним та скасувати рішення Тернопільської об'єднаної ДПІ №0034781704 від 10.07.2014р. про застосування штрафних санкцій за донарахування своєчасно не нарахованого єдиного внеску у сумі 14180,4 грн. та застосування штрафних санкцій у розмірі 709,02 грн. на загальну суму 14889,42 грн. та податкове повідомлення рішення № 0034851704 від 10.07.2014 року про збільшення суми грошового зобов'язання за платежем податок на доходи фізичних осіб, що сплачується податковими агентами із доходу платників податків податків за основним платежем в сумі 5075,46 грн. та за штрафними санкціями 1778,97 грн..

Постановою Тернопільського окружного адміністративного суду від 19.08.2014 року адміністративний позов задоволено. Визнано протиправними та скасовано: - рішення Тернопільської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Тернопільській області від 10 липня 2014 року №0034781704 про застосування фінансових санкцій; - податкове повідомлення-рішення Тернопільської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Тернопільській області від 10 липня 2014 року №0034851704.

Не погодившись із постановою суду першої інстанції Тернопільська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління Міндоходів у Тернопільській області подала апеляційну скаргу в якій просить скасувати постанову Тернопільського окружного адміністративного суду від 19.08.2014 року; постановити нове рішення, яким відмовити ОСОБА_1 у задоволенні позовних вимог в повному обсязі.

Апелянт свої вимоги мотивує тим, що до Тернопільської ОДПІ 02 червня 2014 року надійшов лист громадянки ОСОБА_2, з інформацією про порушення трудового законодавства СГД ОСОБА_1

Відповідно до Податкового Кодексу України на підставі наказу заступника начальника Тернопільської ОДПІ від 25.06.2014 року Тернопільською ОДПІ ГУ Міндоходів у Тернопільській області проведена документальна позапланова невиїзна перевірка СГД ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_2) з питань дотримання вимог Податкового Кодексу України від 02.12.2010 року № 2755-УІ, Кодексу законів про працю, іншого законодавства, виконання зобов'язань при оплаті праці та правильності обчислення, повноти і сплати до бюджету податку на доходи фізичних осіб, обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з 01.09.2012 року по 31.05.2014 року.

Відповідно до ст. 24 Кодексу законів про працю трудовий договір укладається, як правило, в письмовій формі. Укладання трудового договору оформляється наказом чи розпорядженням власника або уповноваженого ним органу про зарахування працівника на роботу.

Таким чином, проведеною перевіркою СГД ОСОБА_1, встановлено порушення вимог: ст. 23, ст. 43 Конституції України та ст. 2, ст. 21, ст. 24, ст. 94 Кодексу законів про працю та ст. 1 Закону України "Про оплату праці" в частині неоформления трудових відносин з найманими працівниками СГД ОСОБА_1, зокрема слідуючим найманим працівникам виплачено зарплату без відповідного оформлення в бухгалтерському і податковому обліку та без складання трудових угод: ОСОБА_2 виплачено 31 500,00 грн. за вересень 2012 - травень

2014 року; ОСОБА_3 виплачено 3600,00 грн. за березень-травень 2014 року.

В результаті перевірки, використовуючи дані пояснень, які написали власноручно працівники ОСОБА_2, ОСОБА_3 встановлено виплату доходів даним працівникам у вигляді заробітної плати впродовж вересня 2012 - травня 2014 року, в "конвертах" без утримання та перерахування в бюджет податку з доходів фізичних осіб. По даних виплатах виникає об'єкт оподаткування, де відповідно до підпункту 168.1.1 та пункту 168.1 статті 168 розділу IV Податкового кодексу України від 02 грудня 2010р. №2755 -VI із змінами та доповненнями СГД ОСОБА_1 виступає, як податковий агент. Також апелянт зазначає, що відповідно п.8 ст. 9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» № 2 464 від 08.07.2010 р. з наступними змінами та доповненнями, платники єдиного внеску зобов'язані сплачувати його не пізніше 20 числа наступного місяця. Приватним підприємцем порушено вимоги пупктів 9.8, 9.9 статті 9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» № 2 464 від 08.07.2010р.

Особи, які беруть участь у справі, в судове засідання на виклик суду не з'явилися, що не перешкоджає розгляду справи у їх відсутності згідно із ч.4 ст. 196 КАС України.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги у їх сукупності, колегія суддів приходить до переконання, що подана скарга не підлягає задоволенню з наступних мотивів.

Відповідно до наказу заступника начальника Тернопільської ОДПІ від 25.06.2014 року Тернопільською ОДПІ ГУ Міндоходів у Тернопільській області проведена документальна позапланова невиїзна перевірка СГД ОСОБА_1 з питань дотримання вимог Податкового Кодексу України від 02.12.2010 року № 2755-УІ, Кодексу законів про працю, іншого законодавства, виконання зобов'язань при оплаті праці та правильності обчислення, повноти і сплати до бюджету податку на доходи фізичних осіб, обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з 01.09.2012 року по 31.05.2014 року, за результатами якої складений акт перевірки від 01.07.2014 року № 4027/17-04/НОМЕР_2.

За результатами перевірки встановлено порушення вимог ст. 23, ст. 43 Конституції України та ст. 2, ст. 21, ст. 24, ст. 94 Кодексу законів про працю та ст. 1 Закону України "Про оплату праці" в частині неоформления трудових відносин з найманими працівниками позивачем, зокрема найманим працівникам ОСОБА_2 виплачено 31500,00 грн. за вересень 2012 - травень 2014 року та ОСОБА_3 виплачено 3600,00 грн. за березень-травень 2014 року, без відповідного оформлення в бухгалтерському і податковому обліку та без складання трудових угод.

Також було встановлено порушення пункту 70.1 статті 70, пункту 51.1 статті 51 та підпункту 49.18.2 пункт 49.18 статті 49 розділу II Податкового кодексу України від 02.12.2010 року №2755-VI, а саме не подання позивачем відомостей форми №1-ДФ податковий розрахунок сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків і сум утриманого з них податку за ПІ -IV квартал 2012 року Д-ГУ квартал 2013 року та І квартал 2014 року.

На підставі акта перевірки Тернопільською ОДПІ прийнято рішення №0034781704 від 10.07.2014р. про застосування штрафних санкцій за донарахування своєчасно не нарахованого єдиного внеску у сумі 14180,4 грн. та застосування штрафних санкцій у розмірі 709,02 грн. на загальну суму 14889,42 грн., та податкове повідомлення рішення № 0034851704 від 10.07.2014 року про збільшення суми грошового зобов'язання за платежем податок на доходи фізичних осіб, що сплачується податковими агентами із доходу платників податків податків за основним платежем в сумі 5075,46 грн. та за штрафними санкціями 1778,97 грн.

Відповідно до пп. 164.1.1 п. 164.1 ст. 164 ПК України Загальний оподатковуваний дохід складається з доходів, які остаточно оподатковуються під час їх нарахування (виплати, надання), доходів, які оподатковуються у складі загального річного оподатковуваного доходу, та доходів, які оподатковуються за іншими правилами.

Згідно з підпунктом 164.1.2 пункту 164.1 ст. 164 ПК України загальний місячний оподатковуваний дохід складається із суми оподатковуваних доходів, нарахованих (виплачених, наданих) протягом такого звітного податкового місяця.

Відповідно до пункту 164.2 ст. 164 ПК України до загального місячного оподатковуваного доходу платника податку включаються доходи у вигляді заробітної плати, нараховані (виплачені) платнику податку відповідно до умов трудового договору (контракту); суми винагород та інших виплат, нарахованих (виплачених) платнику податку відповідно до умов цивільно-правового договору.

відповідно до пп. 14.1.48 п. 14.1 ст. 14 ПК України «заробітна плата для цілей розділу IV цього Кодексу» - основна та додаткова заробітна плата, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, які виплачуються (надаються) платнику податку у зв'язку з відносинами трудового найму згідно із законом.

Підпунктом 168.1.1 пункту 168.1 ст. 168 зазначеного Кодексу встановлено, що податковий агент, який нараховує (виплачує, надає) оподатковуваний дохід на користь платника податку, зобов'язаний утримувати податок із суми такого доходу за його рахунок, використовуючи ставку податку, визначену в ст. 167 Кодексу.

Податок сплачується (перераховується) до бюджету, згідно з підпунктом 168.1.2 пункту 168.1 ст. 168 ПК України, під час виплати оподатковуваного доходу.

Відповідно до абзаців 1, 2 і 4 ст. 48 КЗпП трудова книжка є основним документом про трудову діяльність працівника. Трудові книжки ведуться на всіх працівників, які працюють на підприємстві, в установі, організації або у фізичної особи понад п'ять днів. Трудові книжки ведуться також на позаштатних працівників при умові, якщо вони підлягають загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню. До трудової книжки заносяться відомості про роботу, заохочення та нагороди за успіхи в роботі на підприємстві, в установі, організації; відомості про стягнення до неї не заносяться.

Відповідно до приписів статті 21 Закону України "Про оплату праці" від 24.03.95 № 108/95-ВР, працівник має право на оплату своєї праці відповідно до актів законодавства і колективного договору на підставі укладеного трудового договору.

Джерелом коштів на оплату праці працівників є частина доходу підприємства та інші кошти, одержані внаслідок їх господарської діяльності.

Обов'язковість ведення обліку доходів і витрат підприємства закріплена приписами Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" від 16.07.99 № 996-XIV. Так, статтею 9 зазначеного Закону передбачено, що підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи, які фіксують факти здійснення господарських операцій. Первинні документи повинні бути складені під час здійснення господарської операції, а якщо це неможливо - безпосередньо після її закінчення. Для контролю та впорядкування оброблення даних на підставі первинних документів можуть складатися зведені облікові документи.

Відповідно до п. 6 розділу I Порядку оформлення результатів документальних перевірок з питань дотримання податкового, валютного та іншого законодавства, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації від 22.12.2010 № 984, передбачено, що факти виявлених порушень податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби, викладаються в акті документальної перевірки чітко, об'єктивно та в повній мірі, із посиланням на первинні або інші документи, які зафіксовані в бухгалтерському та податковому обліку, що підтверджують наявність зазначених фактів.

Врахувавши вищенаведене, суд апеляційної інстанції зазначає, що в акті перевірки від 01.07.2014 року №4027/17-04/НОМЕР_2 відсутні посилання на первинні або інші документи, які зафіксовані в бухгалтерському та податковому обліку.

Суд апеляційної інстанції погоджується з судом першої інстанції про те, що виявлені відповідачем порушення податкового законодавства, ґрунтуються виключно на поясненнях ОСОБА_2 та ОСОБА_3, будь-яких інших посилань на первинні або інші документи, які зафіксовані в бухгалтерському та податковому обліку, що підтверджують наявність фактів порушення податкового законодавства в акті перевірки не зазначено.

В зв'язку з вищевикладеним, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції, вирішуючи даний спір, на підставі правильно встановлених обставин справи та визначених їм правовідносин, прийшов до обґрунтованих і законних висновків. Доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції і не свідчать про порушення судом норм матеріального чи процесуального права, які призвели до неправильного вирішення справи і відповідно до ст. 200 Кодексу адміністративного судочинства України не можуть бути підставою для скасування рішення суду першої інстанції.

Керуючись ст. 41, ч.3 ст. 160, ст.ст. 195, п. 1 ч. 1 ст. 198, ст. 200, п. 1 ч. 1 ст. 205, ст. ст. 206, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Тернопільської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Тернопільській області залишити без задоволення, а постанову Тернопільського окружного адміністративного суду від 19.08.2014 року у справі № 819/1479/14-а - без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.

Головуючий суддя: В.Я. Макарик

Судді: О.О. Большакова

І.В. Глушко