про відмову у встановленні способу і порядку виконання рішення суду
27 березня 2015 року Справа № 803/2831/13-a
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Сороки Ю.Ю.,
при секретарі судового засідання Шепталовій А.П.,
за участю представника заявника Кисіля Д.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Луцьку подання відділу Державної виконавчої служби Рожищенського районного управління юстиції про встановлення способу і порядку виконання рішення у справі за адміністративним позовом Управління Пенсійного фонду України в Рожищенському районі Волинської області до Сільськогосподарського виробничого кооперативу "Маяк" про стягнення заборгованості по відшкодуванню витрат на виплату і доставку пільгових пенсій,
20 березня 2015 року до Волинського окружного адміністративного суду надійшло подання відділу Державної виконавчої служби Рожищенського районного управління юстиції про встановлення способу і порядку виконання рішення у справі за адміністративним позовом Управління Пенсійного фонду України в Рожищенському районі Волинської області до Сільськогосподарського виробничого кооперативу "Маяк" про стягнення заборгованості по відшкодуванню витрат на виплату і доставку пільгових пенсій.
Дане подання мотивоване тим, що у відділі Державної виконавчої служби Рожищенського районного управління юстиції знаходиться виконавче провадження по виконанню виконавчого листа №291 від 09.04.2014 року. Вжитими в ході проведення виконавчих дій заходами, встановлено факт наявності зареєстрованого за СВК "Маяк" нерухомого майна, а саме: житлового будинку в с. Ворончин, Рожищенського району по АДРЕСА_1 та житлового будинку в АДРЕСА_2, у зв'язку з чим державним виконавцем 24.11.2014 року винесено постанову про арешт такого майна та оголошення заборони на його відчуження.
В подальшому, до відділу звернувся мешканець арештовано будинку АДРЕСА_1 - ОСОБА_2, який надав копію протоколу №9 від 14.10.2007 року засідання співвласників СВК "Маяк", згідно якої останньому було продано вказаний житловий будинок та наполягає на неправомірності накладеного державним виконавцем арешту та неможливості звернення стягнення на придбаний ним житловий будинок, який в силу обставин не було зареєстровано у встановленому порядку.
Враховуючи вищевикладене, відділ Державної виконавчої служби Рожищенського районного управління юстиції просить визначити можливий спосіб, порядок і провести роз'яснення такого порядку виконання виконавчого листа Волинського окружного адміністративного суду №291 від 09.04.2014 року.
В судовому засіданні представник заявника подання підтримав з підстав викладених у поданні.
Від Управління Пенсійного фонду України в Рожищенському районі Волинської області надійшла заява про розгляд подання за відсутності представника управління.
Боржник в судове засідання на виклик суду для участі в розгляді справи не з'явився, свого повноважного представника не направив, хоча належним чином повідомлявся про час, дату та місце його проведення.
Відповідно до ч.2 ст.263 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд розглядає питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення в десятиденний строк у судовому засіданні з повідомленням державного виконавця або сторони виконавчого провадження, що звернулися із поданням (заявою), та осіб, які беруть участь у справі, та у виняткових випадках може відстрочити або розстрочити виконання, змінити чи встановити спосіб і порядок виконання рішення. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду.
У зв'язку з чим, суд вважає за можливе розглянути подання за відсутності боржника.
Дослідивши зміст подання та матеріали справи, суд дійшов висновку, що в задоволені подання про встановлення способу і порядку виконання рішення суду слід відмовити з наступних підстав.
З матеріалів справи вбачається, що постановою Волинського окружного адміністративного суду від 14.01.2014 року стягнуто з Сільськогосподарського виробничого кооперативу "Маяк" на користь Управління Пенсійного фонду України в Рожищенському районі Волинської області заборгованість по відшкодуванню витрат на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах за період з січня 2011 року по грудень 2013 року в сумі 30 264 гривні 16 копійок.
09.04.2014 року на виконання вищевказаної постанови суду видано виконавчий лист №291/2014.
Судом встановлено, що 16.07.2014 року постановою відділу Державної виконавчої служби Рожищенського районного управління юстиції відкрито виконавче провадження по виконанню виконавчого листа Волинського окружного адміністративного суду №291 від 09.04.2014 року про стягнення з СВК "Маяк" в користь УПФУ в Рожищенському районі заборгованості в розмірі 30 264, 16 грн.
24.11.2014 року постановою в.о. начальника відділу Державної виконавчої служби Рожищенського районного управління юстиції про арешт майна боржника та оголошення заборони на його відчуження, накладено арешт на житловий будинок, що знаходиться в АДРЕСА_1 та житловий будинок, що знаходиться в АДРЕСА_2, що належить СВК "Маяк".
З пояснень представника заявника, судом встановлено, що до відділу Державної виконавчої служби Рожищенського районного управління юстиції звернувся мешканець арештовано будинку АДРЕСА_1 - ОСОБА_2, який надав копію протоколу №9 від 14.10.2007 року засідання співвласників СВК "Маяк", згідно якої останньому було продано вказаний житловий будинок, а тому наполягає на неправомірності накладеного державним виконавцем арешту та неможливості звернення стягнення на придбаний ним житловий будинок, який в силу обставин не було зареєстровано у встановленому порядку.
20.03.2015 року відділ Державної виконавчої служби Рожищенського районного управління юстиції звернувся до Волинського окружного адміністративного суду з поданням у якому просить визначити можливий спосіб, порядок і провести роз'яснення такого порядку виконання виконавчого листа Волинського окружного адміністративного суду №291 від 09.04.2014 року про стягнення х СВК "Маяк" на користь УПФУ в Рожищенському районі заборгованості по відшкодуванню витрат на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах в розмірі 30 264, 16 грн.
Відповідно до ч.1 ст.36 Закону України "Про виконавче провадження" за наявності обставин, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим, державний виконавець за власною ініціативою чи за заявою сторін, а також самі сторони мають право звернутися до суду, який видав виконавчий документ, із заявою про відстрочку або розстрочку виконання, а також про встановлення або зміну способу і порядку виконання.
Відповідно до ч.1 ст.263 КАС України за наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення (відсутність коштів на рахунку, відсутність присудженого майна в натурі, стихійне лихо тощо), державний виконавець може звернутися до адміністративного суду першої інстанції, незалежно від того, суд якої інстанції видав виконавчий лист, що видав виконавчий лист, із поданням, а особа, яка бере участь у справі, та сторона виконавчого провадження - із заявою про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.
Під зміною способу і порядку виконання рішення суду слід розуміти вжиття адміністративним судом нових заходів для реалізації рішення. Ці заходи повинні забезпечити виконання конкретного судового рішення і не поширюватися на відносини, які виникли після його ухвалення.
Відділ Державної виконавчої служби Рожищенського районного управління юстиції у поданні про встановлення способу і порядку виконання рішення, просить визначити можливий спосіб, порядок і провести роз'яснення такого порядку виконання виконавчого листа Волинського окружного адміністративного суду №291 від 09.04.2014 року.
Суд звертає увагу на те, що вимоги, які містяться в поданні відділу Державної виконавчої служби Рожищенського районного управління юстиції зводяться до того, що заявник просить суд вказати йому яким чином виконати виконавчий лист Волинського окружного адміністративного суду №291 від 09.04.2014 року, враховуючи обставини, які виникли в ході виконання даного рішення, а вказані обов'язки на суд не покладені.
В своїй діяльності державний виконавець повинен керуватися нормами Закону України "Про виконавче провадження".
А тому, суд вважає, що вимоги ст.263 Кодексу адміністративного судочинства України не надають право відділу Державної виконавчої служби Рожищенського районного управління юстиції звернення до суду з заявою щодо визначення можливого способу, порядку, а також роз'яснення такого порядку виконання виконавчого листа Волинського окружного адміністративного суду №291 від 09.04.2014 року, а надає право звернення з заявою про відстрочку, розстрочку виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення, що не є тотожним з питаннями постановленим відділом Державної виконавчої служби Рожищенського районного управління юстиції у поданні від 20.03.2015 року.
Крім того, зі змісту ст.263 КАС України вбачається, що зміну способу та порядку виконання можливе щодо виконання судового рішення, а не виконавчого листа, який є лише виконавчим документом, а не судовим рішенням.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить висновку, що у задоволенні подання відділу Державної виконавчої служби Рожищенського районного управління юстиції про встановлення способу і порядку виконання рішення у справі за адміністративним позовом Управління Пенсійного фонду України в Рожищенському районі Волинської області до Сільськогосподарського виробничого кооперативу "Маяк" про стягнення заборгованості по відшкодуванню витрат на виплату і доставку пільгових пенсій, слід відмовити.
Керуючись ч.7 ст.160, статтями 165, 263 КАС України, суд
В задоволенні подання відділу Державної виконавчої служби Рожищенського районного управління юстиції про встановлення способу і порядку виконання рішення у справі за адміністративним позовом Управління Пенсійного фонду України в Рожищенському районі Волинської області до Сільськогосподарського виробничого кооперативу "Маяк" про стягнення заборгованості по відшкодуванню витрат на виплату і доставку пільгових пенсій, відмовити.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали, повний текст якої буде складено 01 квітня 2015 року. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.
Суддя Ю.Ю. Сорока