Постанова від 24.03.2015 по справі 127/13883/14-а

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 127/13883/14-а

Головуючий у 1-й інстанції: Федчишен С.А.

Суддя-доповідач: Сапальова Т.В.

24 березня 2015 року

м. Вінниця

Вінницький апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді: Сапальової Т.В.

суддів: Боровицького О. А. Граб Л.С.

за участю:

секретаря судового засідання: Литвинюка С.О.,

позивача: ОСОБА_2,

представника відповідачів: Федчишеної Л.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу ОСОБА_2 на постанову Вінницького міського суду Вінницької області від 04 грудня 2014 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Вінницької міської ради, виконавчого комітету Вінницької міської ради, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідачів - заступник голови Вінницької міської ради Рева Андрій Олексійович, про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

в липні 2014 року ОСОБА_2 звернувся до Вінницького міського суду Вінницької області з позовом до Вінницької міської ради, виконавчого комітету Вінницької міської ради, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідачів - заступник голови Вінницької міської ради Рева Андрій Олексійович, про визнання дій виконавчого комітету Вінницької міської ради протиправними, зобов'язання повернутись до розгляду заяви та повторно її розглянути.

Постановою Вінницького міського суду Вінницької області від 04 грудня 2014 року в задоволенні позову відмовлено.

Не погодившись з прийнятим рішенням, позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції.

Позивач в судовому засіданні підтримав вимоги апеляційної скарги та просив її задовольнити.

Представник відповідачів в судовому засіданні заперечив проти доводів апеляційної скарги, у зв'язку з чим просив залишити її без задоволення, а постанову суду першої інстанції - без змін.

Третя особа - заступник голови Вінницької міської ради Рева Андрій Олексійович в судове засідання не з'явився за заявою про розгляд справи за його відсутності.

Заслухавши суддю-доповідача, пояснення присутніх учасників процесу, дослідивши матеріали справи та перевіривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу необхідно задовольнити частково, постанову суду першої інстанції скасувати в частині з прийняттям в цій частині нового рішення про задоволення позовних вимог, виходячи з наступного.

26 лютого 2014 року ОСОБА_2 звернувся до Вінницької міської ради із заявою про надання матеріальної грошової допомоги на товари першої необхідності (продукти харчування, одяг).

Листом №К-01-16314/8-04-32 від 22.04.2014 року Департамент соціальної політики Вінницької міської ради повідомив позивача про відмову в наданні матеріальної грошової допомоги.

Не погодившись з отриманою відмовою, позивач звернувся з адміністративним позовом до суду.

Відмовляючи в задоволенні позову, суд першої інстанції виходив з того, що позивачем не надано доказів в підтвердження складних життєвих обставин, а в заяві про надання матеріальної допомоги з підстав перебування у скрутній життєвій ситуації у зв'язку з тривалим безробіттям позивач надав недостовірну інформацію.

Колегія суддів не погоджується з висновком суду першої інстанції по суті спору, виходячи з наступного.

Відповідно ст. 5 Закону України "Про соціальні послуги" основними формами надання соціальних послуг є матеріальна допомога та соціальне обслуговування. Матеріальна допомога надається особам, що знаходяться у складній життєвій ситуації, у вигляді грошової або натуральної допомоги: продуктів харчування, засобів санітарії і особистої гігієни, засобів догляду за дітьми, одягу, взуття та інших предметів першої необхідності, палива, а також технічних і допоміжних засобів реабілітації.

Ст. 1 Закону України "Про соціальні послуги" визначено, що складні життєві обставини - обставини, спричинені інвалідністю, віком, станом здоров'я, соціальним становищем, життєвими звичками і способом життя, внаслідок яких особа частково або повністю не має (не набула або втратила) здатності чи можливості самостійно піклуватися про особисте (сімейне) життя та брати участь у суспільному житті.

Згідно з п.п. 1 п. "а" ч. 1 ст. 34 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать власні (самоврядні) повноваження встановлення за рахунок власних коштів і благодійних надходжень додаткових до встановлених законодавством гарантій щодо соціального захисту населення.

Рішенням Вінницької міської ради №1173 від 27 лютого 2013 року затверджено Положення про порядок надання матеріальної грошової допомоги мешканцям міста Вінниці.

Відповідно до п. 2.1 Положення про порядок надання матеріальної грошової допомоги мешканцям міста Вінниці попередній розгляд звернень мешканців міста Вінниці з питань надання матеріальної допомоги на особистому прийомі здійснюють: міський голова, секретар міської ради, перший заступник міського голови, заступник міського голови, який, згідно розподілу посадових обов'язків, опікується питаннями соціального захисту населення, а у разі його тимчасової відсутності (відпустка, відрядження, хвороба тощо) - директор Департаменту праці і соціального захисту населення Вінницької міської ради.

Згідно з п. 2.4 Положення про порядок надання матеріальної грошової допомоги мешканцям міста Вінниці під час особистого прийому заявник подає наступні документи: заяву на ім'я міського голови встановленої форми (додаток 1); декларацію про доходи і майно встановленої форми (додаток 2); копію паспорта (сторінки 1 і 2, а також сторінка з відміткою про реєстрацію місця проживання); копію ідентифікаційного номера; довідки про доходи працездатних осіб, які зареєстровані і проживають разом із заявником, за останні шість місяців, що передують місяцю звернення; довідки про розмір пенсії осіб, які зареєстровані і проживають разом із заявником, і які отримують пенсію в управлінні пенсійного забезпечення військовослужбовців та деяких інших категорій громадян Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області, за останні шість місяців, що передують місяцю звернення; довідки з лікувальних закладів, які не перебувають у комунальній власності територіальної громади міста Вінниці (в разі необхідності лікування у них); інші документи, які підтверджують необхідність отримання матеріальної допомоги.

П. 2.10 Положення про порядок надання матеріальної грошової допомоги мешканцям міста Вінниці Департамент праці і соціального захисту населення Вінницької міської ради протягом десяти днів з дня отримання картки особистого прийому від осіб, визначених у пункті 2.1 даного Положення з повним комплектом документів, передбачених пунктом 2.4 даного Положення: уточнює обставини, які спонукали заявника звернутися за матеріальною допомогою; перевіряє достовірність інформації, викладеної ним в заяві і декларації; складає акт обстеження матеріально-побутових умов проживання заявника за встановленою формою (додаток 4); подає матеріали для розгляду Комісії з питань надання матеріальної грошової допомоги мешканцям міста Вінниці; надсилає заявнику повідомлення про включення його персональних даних та персональних даних осіб його домогосподарства до Бази персональних даних Вінницької міської ради та її виконавчих органів (додаток 9).

Як встановлено судом з листа виконавчого комітету Вінницької міської ради №К-01-8722/1-00-10 від 19.03.2014 року, Комісією з питань надання матеріальної грошової допомоги мешканцям міста Вінниці відмовлено у наданні позивачу матеріальної грошової допомоги на підставі п. 2.13.18 Положення про порядок надання матеріальної грошової допомоги мешканцям міста Вінниці у зв'язку з тим, що надання матеріальної грошової допомоги на даний час є недоцільним (а. с. 70).

Ч. 3 ст. 2 КАС України встановлено критерії для оцінюювання судом рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень. Зокрема, встановлено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).

Дослідивши матеріали справи, в тому числі, витребувані ухвалою апеляційного суду матеріали розгляду заяви ОСОБА_2, колегія суддів дійшла висновку про те, що рішення про відмову у наданні позивачу матеріальної грошової допомоги прийнято відповідачем необґрунтовано, тобто без урахування усіх обставин, що мають значення для його прийняття.

Так, апеляційним судом встановлено, що 26 лютого 2014 року позивач звернувся до Вінницької міської ради із заявою про надання матеріальної грошової допомоги на товари першої необхідності (продукти харчування, одяг). До вказаної заяви позивачем додано копію паспорта, довідку Лівобережного МРЦЗ, декларацію про доходи та майновий стан особи, яка звернулась за наданням матеріальної грошової допомоги (а. с. 134-142).

Згідно з декларацією про доходи та майновий стан особи, яка звернулась за наданням матеріальної грошової допомоги та довідки Лівобережного МРЦЗ єдиним джерелом доходів позивача є отримувана ним у Лівобережному МРЦЗ допомога по безробіттю в розмірі 544 грн. на місяць.

Інших відомостей про отримувані позивачем доходи матеріали розгляду заяви ОСОБА_2 не містять.

06 березня 2014 року державним соціальним інспектором Лівобережного відділу соціального захисту населення №2 (Старе місто) Департаменту соціальної політики Вінницької міської ради Кушніром Ярославом Петровичем проведено обстеження матеріально-побутових умов проживання ОСОБА_2. Актом, складеним за результатами проведеного обстеження, встановлено, що ОСОБА_2 проживає один; умови проживання незадовільні; помешкання потребує ремонту; житло 2-х кімнатне, 1 кімната не придатна для проживання; опалення в будинку пічне; меблі дуже старі; в помешканні відсутні будь-які комунальні зручності; на присадибній ділянці безлад, розкидане гілля дерев, сходи в будинок зруйновані, перебувають в аварійному стані.

Відповідач як орган компетентний розглядати питання про надання матеріальної грошової допомоги, у своїй діяльності зобов'язаний керуватись Законом України "Про соціальні послуги", зокрема, при вирішенні зазначеного питання перевірити чи не перебуває особа, яка звернулась за наданням матеріальної допомоги, у складних життєвих обставинах, а саме: обставинах, спричинених інвалідністю, віком, станом здоров'я, соціальним становищем, життєвими звичками і способом життя, внаслідок яких особа частково або повністю не має (не набула або втратила) здатності чи можливості самостійно піклуватися про особисте (сімейне) життя та брати участь у суспільному житті.

Так, матеріали розгляду звернення ОСОБА_2 не містять відомостей про отримувані позивачем інші доходи, ніж допомога по безробіттю, задовільні умови проживання, тобто відомостей, які б свідчили про відсутність у позивача необхідності отримувати матеріальну допомогу в органі місцевого самоврядування за місцем проживання.

На думку колегії суддів, обставини щодо сум отримуваного позивачем доходу та умов його проживання не були належним чином досліджені відповідачем під час вирішення питання про надання йому матеріальної грошової допомоги, що призвело до прийняття необґрунтованого рішення.

Враховуючи, що заява ОСОБА_2 про надання йому матеріальної грошової допомоги була розглянута Комісією з питань надання матеріальної грошової допомоги мешканцям міста Вінниці, створеною при виконавчому комітеті Вінницької міської ради, в порядку та строки, встановлені Положенням про порядок надання матеріальної грошової допомоги мешканцям міста Вінниці, підстав для визнання дій виконавчого комітету Вінницької міської ради протиправними немає.

Разом з тим, оскільки згідно з протоколом №3 засідання міської комісії по розгляду звернень громадян щодо надання матеріальної грошової допомоги в наданні матеріальної грошової допомоги ОСОБА_2 відмовлено у зв'язку з недоцільністю, колегія суддів вважає, що позовні вимоги необхідно задовольнити частково, зобов'язавши виконавчий комітет Вінницької міської ради повторно розглянути заяву ОСОБА_2 про надання матеріальної грошової допомоги.

Судом першої інстанції при прийнятті оскаржуваного рішення порушено норми матеріального права, а також враховано не всі встановлені у справі обставини, що призвело до неправильного вирішення справи, а тому оскаржувана постанова підлягає скасуванню в частині з прийняттям в цій частині нового рішення про задоволення позовних вимог.

Згідно зі ст. 202 КАС України підставами для скасування постанови або ухвали суду першої інстанції та ухвалення нового рішення є порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання.

Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, 198, 202, 205, 207, 212, 254 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

апеляційну скаргу ОСОБА_2 задовольнити частково.

Постанову Вінницького міського суду Вінницької області від 04 грудня 2014 року скасувати в частині відмови в задоволенні позовних вимог про зобов'язання виконавчого комітету Вінницької міської ради повторно розглянути заяву про надання матеріальної грошової допомоги.

Прийняти в цій частині нову постанову, якою позовні вимоги задовольнити.

Зобов'язати виконавчий комітет Вінницької міської ради повторно розглянути заяву ОСОБА_2 про надання матеріальної грошової допомоги від 26 лютого 2014 року.

В іншій частині постанову Вінницького міського суду Вінницької області від 04 грудня 2014 року залишити без змін.

Постанова суду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку згідно зі ст. 212 КАС України.

Постанова суду складена в повному обсязі 31 березня 2015 року.

Головуючий Сапальова Т.В.

Судді Боровицький О. А.

Граб Л.С.