27 березня 2015 р. м. Чернівці Справа № 824/237/15-а
Чернівецький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Огородника А.П.,
за участю:
секретаря судового засідання Дацків І.М.,
представника позивача Франковської Л.М.,
представника відповідача не з"явився,
представника третьої особи на стороні відповідача Тимчук Н.П.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Комісії зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС Міністерства соціальної політики України про скасування рішення,-
ОСОБА_1 звернувся до Чернівецького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Комісії зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС Міністерства соціальної політики України про скасування рішення.
26 лютого 2015 року ухвалою суду залучено до участі у справі у якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача управління праці та соціального захисту населення Садгірської районної у м.Чернівцях ради та Департамент соціального захисту населення Чернівецької обласної державної адміністрації.
10 березня 2015 року позивач надіслав на адресу суду заяву про уточнення позовних вимог, в якій просив залучити до участі у справі в якості третьої особи Департамент соціального захисту населення Чернівецької обласної державної адміністрації.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на положення Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” та вказує, що факт його участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у зоні відчуження в період з 01 листопада 1987 року по 26 квітня 1988 року підтверджується записами у військовому квитку, відомостями у довідці з військової частини 43187 від 26.04.1988 р. за № 10/254. Вважає безпідставним висновок Комісії зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС Міністерства соціальної політики України про надання йому статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильський АЕС категорії 3, а не категорії 2, яка була у нього до прийняття відповідачем оскаржуваного рішення.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав, наполягав на скасуванні неправомірного рішення, прийнятого відповідачем.
Відповідач явку уповноваженого представника в судове засідання не забезпечив, хоча його було належним чином повідомлено про дату, час і місце проведення судового засідання. Про причини неявки суд не повідомив, натомість надіслав на адресу суду письмове пояснення щодо вказаної справи. У своєму поясненні відповідач зазначив, що державним архівом Міністерства оборони України надано архівну довідку від 02.09.2013 року № 75736, в якій вказано, що ОСОБА_1 приймав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у період з 03.11.1988 р. по 26.04.1989 року.
Відповідно до ч. 4 ст. 128 КАС України у разі неприбуття відповідача, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин розгляд справи може не відкладатися і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.
Представник Департаменту соціального захисту населення Чернівецької обласної державної адміністрації у судовому засіданні проти позову не заперечувала.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали адміністративної справи, проаналізувавши законодавство, що регулює спірні відносини, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог з наступних підстав.
Судовим розглядом встановлено, що ОСОБА_1 був визнаний учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, та 20 грудня 2011 року отримав посвідчення категорії 2 серії НОМЕР_1 , видане Чернівецькою обласною державною адміністрацією.
17 грудня 2014 року Комісією зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС Міністерства соціальної політики України, на підставі представлених документів, ОСОБА_1 підтверджено статус учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС категорії 3, що підтверджується протоколом № 81.
Дослідженням письмових доказів судом встановлено, що позивач в період з 01 листопада 1987 року по 26 квітня 1988 року у складі військової частини НОМЕР_2 виконував роботи по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та отримав дозу опромінення 4,955 БЕР, що підтверджується копією військового квитка № НОМЕР_3 .
Згідно довідки військової частини 43187 №10/254 від 26 квітня 1988 року ОСОБА_1 в складі ВЧ НОМЕР_2 приймав участь у роботах по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в період з 01 листопада 1987 року по 26 квітня 1988 року.
Пунктом 1 Положення про Комісію зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, затвердженим наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 17 травня 2006 року №187 та зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 30 травня 2006 року за №626/12500, визначено, що Комісія зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (далі - Комісія), - це постійно діючий колегіальний орган, що створюється при Міністерстві праці та соціальної політики України (далі - Мінпраці України) для розгляду спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
Основними принципами діяльності Комісії є: законність; колегіальність; повнота розгляду наданих документів та інших підтвердних матеріалів; обґрунтованість прийнятих рішень; незалежність членів Комісії (недопущення втручання в діяльність Комісії фізичних та юридичних осіб, органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування); компетентність членів Комісії.
Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я, єдиний порядок визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення визначає Закон України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28 лютого 1991 року №796-XII (далі - Закон України №796-XII).
У відповідності до ст. 9 Закону України №796-XII особами, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи є, зокрема, учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС - громадяни, які брали безпосередню участь у ліквідації аварії та її наслідків.
Статтею 10 Закону України №796-XII визначено, що учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС вважаються громадяни, які безпосередньо брали участь у будь-яких роботах, пов'язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження у 1986-1987 роках незалежно від кількості робочих днів, а у 1988-1990 роках - не менше 30 календарних днів, у тому числі проведенні евакуації людей і майна з цієї зони, а також тимчасово направлені або відряджені у зазначені строки для виконання робіт у зоні відчуження, включаючи військовослужбовців, працівники державних, громадських, інших підприємств, установ і організацій незалежно від їх відомчої підпорядкованості, а також ті, хто працював не менше 14 календарних днів у 1986 році на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві. Перелік цих пунктів визначається Кабінетом Міністрів України.
Статтею 14 Закону України №796-ХІІ визначено категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, для встановлення пільг і компенсацій.
Відповідно до положень ч.1 ст.14 Закону України №796-ХІІ для встановлення пільг і компенсацій визначаються 4-ри категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Відповідно до п.2 ч.1 ст.14 Закону України №796-ХІІ до 2-ї категорії відносяться учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали: у зоні відчуження в 1987 році - від 1 до 14 календарних днів.
Зокрема, до 3-ї категорії відносяться учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження в 1988-1990 роках - не менше 30 календарних днів.
Згідно ч.1 та ч.4 ст. 15 Закону України №796-ХІІ підставами для визначення статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС є період роботи (служби) у зоні відчуження, що підтверджено відповідними документами.
Відповідно до ч. 1 ст. 65 Закону України №796-XII, учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та потерпілим від Чорнобильської катастрофи видаються посвідчення, виготовлені за зразками, затвердженими Кабінетом Міністрів України.
Правила видачі посвідчень учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і потерпілого внаслідок Чорнобильської катастрофи врегульовано Порядком видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 січня 1997 року № 51 (далі - Порядок №51).
Відповідно до пункту 2 Порядку №51 посвідчення є документом, що підтверджує статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надає право користуватися пільгами й компенсаціями, встановленими Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", іншими актами законодавства.
Пунктом 10 Порядку №51 передбачено, що учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС видача посвідчень провадиться обласними державними адміністраціями за поданням місцевих органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування за місцем проживання на підставі одного з таких документів: а) посвідчення про відрядження в зону відчуження; б) військового квитка і довідки командира військової частини або архіву про участь у ліквідації наслідків аварії у зоні відчуження; в) довідки про підвищену оплату праці в зоні відчуження (із зазначенням кількості днів і населеного пункту).
Отже, оскільки згідно п. 10 Порядку №51 одним з документів на підставі яких провадиться видача посвідчень учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС є військовий квиток і довідка командира військової частини або архіву про участь у ліквідації наслідків аварії у зоні відчуження, суд вважає військовий квиток ОСОБА_1 серії НОМЕР_4 про участь у ліквідації наслідків аварії у зоні відчуження та довідку командира ВЧ НОМЕР_2 від 26.04.1988 р. №10/254 беззаперечним свідченням того, що позивач виконував роботи у зоні відчуження в період з 01 листопада 1987 року по 26 квітня 1988 року.
Таким чином, Комісія зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС Міністерства соціальної політики України дійшла помилкового висновку про підтвердження ОСОБА_1 статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильський АЕС категорії 3, а тому оскаржуване позивачем рішення підлягає скасуванню.
На підставі викладеного та керуючись статтями 11, 70, 71, 86, 94, 158-163, 167 КАС України, суд -
1. Адміністративний позов задовольнити повністю.
2. Скасувати рішення Комісії зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС Міністерства соціальної політики України, оформлене протоколом №81 від 17.12.2014 року про підтвердження ОСОБА_1 статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильський АЕС категорії 3.
У відповідності до ст.ст. 185-186 КАС України апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Чернівецький окружний адміністративний суд. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, проголошення вступної та резолютивної частини рішення, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дні отримання копії постанови.
Згідно статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України постанова, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмовити у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя А.П. Огородник
Постанова в повному обсязі складена 01 квітня 2015 р.