13.03.2015р. Справа № 9104/181849/12
Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:
Головуючого судді Левицької Н.Г.,
судді Хобор Р.Б.,
судді Попка Я.С.,
за участю секретаря судового засідання Гелецького П.В.,
за участю представників:
апелянта (позивача у справі): Іванейко Я.Я.,
відповідача у справі: не з'явився
третьої особи у справі: не з'явився
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Львові
апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Шевченківському районі м.Львова Львівської області Державної податкової служби (правонаступник - Державна податкова інспекція у Шевченківському районі м.Львова Головного управління Державної фіскальної служби у Львівській області), м.Львів
на постанову Львівського окружного адміністративного суду від 13.11.2012р. у справі №2а-8279/12/1370
за позовом Державної податкової інспекції у Шевченківському районі м.Львова Львівської області Державної податкової служби (правонаступник - Державна податкова інспекція у Шевченківському районі м.Львова Головного управління Державної фіскальної служби у Львівській області), м.Львів
до Приватного підприємства "Гранат-сервіс", м.Львів
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: ОСОБА_2, м.Львів
про припинення юридичної особи, -
26.09.2012р. позивач: Державна податкова інспекція у Шевченківському районі м.Львова Львівської області Державної податкової служби звернувся до Львівського окружного адміністративного суду з позовною заявою, в якій просить припинити юридичну особу відповідача: Приватне підприємство "Гранат-сервіс".
В обгрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що ПП "Гранат-сервіс" не подає податкову звітність з 2010р., чим порушено вимоги п.п.16.1.3 ст.16 Податкового кодексу України. Дана обставина є підставою для припинення юридичної особи відповідно до ст.38 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців".
За результатами розгляду справи Львівським окружним адміністративним судом було відмовлено у задоволенні позову. Постанова суду першої інстанції мотивована тим, що відповідно до вимог законодавства для звернення до суду з позовом про припинення юридичної особи керівник органу державної податкової служби повинен прийняти рішення у вигляді розпорядження. Натомість, позивачем не було доведено в судовому порядку існування відповідного розпорядження про припинення ПП "Гранат-сервіс".
Не погодившись із постановою суду першої інстанції, апелянт (позивач у справі): ДПІ у Шевченківському районі м.Львова Львівської області ДПС оскаржив її в апеляційному порядку. В своїй апеляційній скарзі апелянт посилається на те, що судом першої інстанції було невірно застосовано норми матеріального права, вважає, що підписання керівником податкового органу позовної заяви і є відповідним розпорядженням, просить постанову суду першої інстанції скасувати та прийняти нову, якою позов задовольнити повністю.
У судове засідання Львівського апеляційного адміністративного суду з'явився представник апелянта (позивача у справі): Іванейко Я.Я., яка доводи, викладені в апеляційній скарзі, підтримала у повному обсязі, просила апеляційну скаргу задоволити, постанову Львівського окружного адміністративного суду від 13.11.2012р. у справі №2а-8279/12/1370 скасувати та прийняти нову постанову, якою позовні вимоги задоволити.
Заслухавши доповідь судді-доповідача у справі, пояснення представника апелянта (позивача у справі), перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги у їх сукупності, встановивши обставини та відповідні їм правовідносини, колегією суддів встановлено наступне:
Судом першої інстанції встановлено та з матеріалів справи вбачається, що ПП "Гранат-сервіс" зареєстроване 21.11.2001р. як юридична особа Виконавчим комітетом Львівської міської ради, що підтверджується свідоцтвом про державну реєстрацію, довідкою з ЄДР станом на 21.05.2012р.
Як платник податків, ПП "Гранат-сервіс" взято на облік платників податків в ДПІ у Шевченківському районі м.Львова з 20.12.2001р. за №1138.
ПП "Гранат-сервіс" заборгованості по податках та платежах перед бюджетом не має, що підтверджується довідкою податкового органу. Крім того, даними Управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м.Львова, Шевченківської районної виконавчої дирекції Львівського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності підтверджено відсутність заборгованості цього платника.
Остання податкова звітність по сплаті єдиного податку подана за 2009р. 14.01.2010р. Таким чином, неподання ПП "Гранат-сервіс" податкової звітності триває понад один рік по даний час. Крім того, відсутність даного підприємства за зареєстрованою адресою підтверджується довідкою податкового органу.
Оцінюючи дані правовідносини, колегія суддів звертає увагу на наступні норми права:
Відповідно до вимог ч.2 ст.38 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців", підставами для постановлення судового рішення щодо припинення юридичної особи, що не пов'язано з її банкрутством, зокрема, є неподання протягом року органам державної податкової служби податкових декларацій, документів фінансової звітності відповідно до закону.
Відповідно до приписів абз.5 ч.1 ст.51 Господарського кодексу України із змінами та доповненнями, підприємницька діяльність припиняється на підставі рішення суду у випадках, передбачених цим кодексом та іншими законами.
Підпунктом 20.1.12 пункту 20.1 статті 20 Податкового кодексу України від 02.12.2010р. №2755-VI, із змінами та доповненнями, визначено, що органи державної податкової служби мають право у випадках, встановлених законом, звертатися до суду щодо припинення юридичної особи та припинення підприємницької діяльності фізичною особою-підприємцем та/або про визнання недійсними установчих (засновницьких) документів суб'єктів господарювання.
Згідно із вимогами п.11.10 р. XI Порядку обліку платників податків і зборів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 09.12.2011р. №1588, який зареєстровано в Міністерстві юстиції України 29.12.2011р. за №1562/20300, якщо платник податків не має заборгованості перед бюджетом та у разі:
- неподання протягом одного року в органи ДПС податкових декларацій, документів податкової звітності;
- якщо установчі документи суперечать чинному законодавству;
- провадження діяльності, яка суперечить установчим документам та законодавству;
- наявності в Єдиному державному реєстрі запису про відсутність юридичної особи за вказаним її місцезнаходженням;
- наявності в органі ДПС передбачених законами України інших підстав для постановлення судового рішення щодо припинення (ліквідації) чи скасування державної реєстрації суб'єкта господарювання, - то керівник органу державної податкової служби приймає рішення у вигляді розпорядження відносно платника податків про звернення до суду або господарського суду із заявою (позовною заявою) про винесення судового рішення щодо припинення юридичної особи чи підприємницької діяльності фізичної особи-підприємця, відміни державної реєстрації припинення юридичної особи або підприємницької діяльності фізичної особи-підприємця, скасування державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи.
З наведених положень вбачається, що за наявності підстав, що зумовлюють припинення юридичної особи, керівник органу державної податкової служби приймає рішення у вигляді розпорядження відносно платника податків про звернення до суду із позовною заявою про винесення судового рішення щодо припинення юридичної особи. Вказана норма є імперативною для податкового органу при реалізації відповідних повноважень.
Причому, у вказаній нормі законодавцем чітко визначено що рішення має прийнято саме у вигляді розпорядження, тому колегія суддів не приймає до уваги пояснення апелянта про те, що підпис на позовній заяві вказує на волю відповідної позовної особи, а тому вважається розпорядженням.
Зазначене вказує на те, що висновки суду першої інстанції є вірними а доводи апеляційної скарги таких висновків не спростовують.
Колегія суддів погоджується з тим, що відсутність рішення у вигляді розпорядження відносно платника податків про звернення до суду із позовною заявою про винесення судового рішення щодо припинення юридичної особи свідчить про недотримання позивачем встановленого порядку (способу) реалізації владних управлінських функцій, що є підставою для відмови в задоволенні позову.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Вимогами ст.9 КАС України передбачено, що суди при вирішенні справи керуються принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їх посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до вимог ч.1 ст.200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись вимогами ч.3 ст.160, ст.ст.195, 196, 198, 200, 205, 206, 254 Кодексу адміністративного судочинства України,
суд, -
1. Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Шевченківському районі м.Львова Львівської області Державної податкової служби (правонаступник - Державна податкова інспекція у Шевченківському районі м.Львова Головного управління Державної фіскальної служби у Львівській області) на постанову Львівського окружного адміністративного суду від 13.11.2012р. у справі №2а-8279/12/1370 за позовом Державної податкової інспекції у Шевченківському районі м.Львова Львівської області Державної податкової служби (правонаступник - Державна податкова інспекція у Шевченківському районі м.Львова Головного управління Державної фіскальної служби у Львівській області) до Приватного підприємства "Гранат-сервіс", третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: ОСОБА_2, про припинення юридичної особи, - залишити без задоволення.
2. Постанову Львівського окружного адміністративного суду від 13.11.2012р. у справі №2а-8279/12/1370, - залишити без змін.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту її проголошення.
Касаційна скарга подається безпосередньо до адміністративного суду касаційної інстанції.
Касаційна скарга на судові рішення подається протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції, а у разі складення ухвали в повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України, з дня складення ухвали в повному обсязі.
Головуючий суддя Н.Г. Левицька
Суддя Р.Б. Хобор
Суддя Я.С. Попко