Постанова від 19.02.2015 по справі 804/13928/14

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 лютого 2015 р. Справа № 804/13928/14

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Кучми К.С.

при секретарі - Летучій Г.І. за участю: представника позивача - Мосіної М.І. представника відповідача - Клімовської О.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпропетровську адміністративну справу за позовом Державної фінансової інспекції в Дніпропетровській області до Державного підприємства «Криворізька теплоцентраль» про зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до адміністративного суду з вищезазначеним позовом. В обґрунтування заявлених позовних вимог зазначив, що на виконання п.2.8 плану роботи контрольно-ревізійної роботи ДФІ в Дніпропетровській області на І квартал 2014 року та на підставі направлення від 07.03.2014 р. № 59 фахівцями інспекції проведено ревізію фінансово-господарської діяльності ДП «Криворізька теплоцентраль» за період з 01.04.2012 р. по 31.12.2013 р. та використання коштів субвенції, виділеної з державного бюджету місцевим бюджетам на погашення заборгованості з різниці в тарифах на теплову енергію, послуги центрального водопостачання та водовідведення, що вироблялися, транспортувалися та постачалися населенню, яка виникла у зв'язку з невідповідністю фактичної вартості теплової енергії та послуг з центрального водопостачання та водовідведення тарифам, що затверджувалися та/або погоджувалися органами місцевого самоврядування за період з 01.01.2012 р. по 31.12.2013 р. За результатами вказаної ревізії складено акт ревізії від 05.06.2014 року № 850-38/105, але на теперішній час обов'язкові вимоги на загальну суму 1 030 288,39 грн. залишаються не усунутими.

За таких обставин, позивач просив суд: зобов'язати ДП «Криворізька теплоцентраль» виконати вимоги Криворізької ОДФІ від 27.06.2014 р. № 850-15/1597 на загальну суму 1030288,39 грн., а саме:

Пункт 2 вимоги - ревізією питання наявності простроченої дебіторської заборгованості встановлено втрату боржника у зобов'язані та активів підприємства на суму 629 643,43 грн. внаслідок не вжиття заходів щодо включення до реєстру кредиторсько-дебіторської заборгованості по розрахункам з Комунальним житловим підприємством № 6, термін позовної давності якої минув, чим порушено ст.526, 530, 610, ч.1 ст.611 Цивільного кодексу України від 16.01.2003 № 435-ІV, із змінами та доповненнями, ст.193, ст.224 Господарського кодексу України від 16.01.2003 № 436-ІV, із змінами та доповненнями, у зв'язку з чим:

- стягнути кошти в сумі 629 643,43 грн. з осіб, якими допущено порушення порядку, встановленим законодавством України.

Пункт 3 вимоги - ревізією з питання стану збереження державного майна встановлено нестачу проектно-кошторисної документації, вартість якої обліковується на субрахунку 151 «Незавершене будівництво», на загальну суму 351 099,76 грн., що є порушенням вимог п.1,8 ст.9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16.07.99 № 996-ХІV, із змінами, п.7, п.11.4, 11.9 Інструкції по інвентаризації основних засобів, нематеріальних активів, товарно-матеріальних цінностей, грошових коштів і документів та розрахунків, затвердженої наказом Міністерства Фінансів України від 11.08.94 № 69, зі змінами, у зв'язку з чим:

- стягнути кошти в сумі 351 099,76 грн. з осіб, якими допущено порушення порядку, встановленим законодавством України.

Пункт 4 вимоги - ревізією встановлено покриття витрат ПАТ ЕК «Дніпрообленерго» на загальну суму 29 545,40 грн. (2012 рік - 12 826,70 грн., 2013 рік - 16 718,70 грн.) внаслідок не пред'явлення підприємством до відшкодування енергопостачальній організації витрат з утримання технологічних електричних мереж спільного використання за 2010, 2011 роки, які не обліковуються в складі дебіторської заборгованості за даними бухгалтерського обліку підприємства, що є порушенням ст.360 Цивільного кодексу України від 16.01.2003 №435-ІV, п.1 ст.3, п.1, п.8 ст.9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16.07.99 № 996-ХІV, із змінами та доповненнями, п.1.4 Правил користування електричною енергією, затвердженими постановою Національної комісії регулювання електроенергетики України від 31.07.1996 № 28 (далі - Правила № 28), п.п.1.8, 2.5 Методики обрахування плати за спільне використання технологічних електричних мереж, затвердженою постановою НКРЕ від 12.06.2008 №691 (далі - Методика №691), п.7, п.20 Положення (стандарту) бухгалтерського обліку 16 «Витрати», затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 31.12.1999 №318, у зв'язку з чим:

- стягнути кошти в сумі 29 545,40 грн. з ПАТ ЕК «Дніпрообленерго», шляхом перерахування коштів на розрахунковий рахунок підприємства. В іншому випадку, стягнути кошти в сумі 29 545,40 грн. з осіб, якими допущено порушення порядку, відповідно до законодавства України.

Пункт 5 вимоги - ревізією дотримання законодавства при здійсненні операцій з оплати праці за цивільно-правовими договорами встановлено проведення зайвих витрат з нарахування та виплати заробітної плати працівникам за роботи, які належать до компетенції працівників служб і відділів підприємства при відсутності вакантних посад у штатному розписі підприємства та виконання яких не підтверджено первинними документами на загальну суму 20 000 грн., що є порушенням ст.ст.24, 30 Кодексу законів про працю України, п.1 ст.9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16.07.1999 № 996-ХІV, п.4 Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 16 «Витрати», затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 31.12.1999 № 318, п.2.1, п.2.2 наказу Міністерства фінансів України «Про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку» від 24.05.1995 №88, у зв'язку з чим:

- стягнути кошти в сумі 20 000 грн. з осіб, якими допущено порушення порядку, встановленим законодавством України.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримала у повному обсязі, просила позов задовольнити з викладених у ньому підстав.

Представник відповідача в судовому засіданні пред'явлені позовні вимоги не визнала та зазначила, що як вбачається з пунктів вимоги від 27.06.2014 р. № 850-15/1597 відповідача зобов'язано вжити заходів щодо визначення та стягнення з винних осіб матеріальних збитків на загальну суму 1 030 288,39 грн. Фактично, для виконання вимоги ДП «Криворізька теплоцентраль» необхідно провести претензійно-позовну роботу з контрагентами та винними особами, оскільки відповідач не є органом стягнення, а інших шляхів стягнення чинне законодавство України не передбачає. Проте, вищезазначені приписи норм матеріального права не наділяють суб'єкта владних повноважень правами щодо спонукання господарюючого суб'єкта на проведення претензійно-позовної роботи.

Крім того, відповідно до статті 12 ЦК України особа здійснює свої цивільні права вільно, на власний розсуд. При цьому похідні вимоги Інспекції самі по собі є обов'язковими в силу положень Закону № 2939-ХІІ, тому вирішення питання про зобов'язання виконати їх в судовому порядку не є правильним способом захисту порушених прав. За таких обставин, представник відповідача просила суд у задоволенні позову відмовити.

Заслухавши пояснення представників сторін, що приймають участь у справі, дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного.

Основними нормативно-правовими актами, які регулюють діяльність органів Державної фінансової інспекції України в частині проведення ревізій, визначають завдання та функції, права і обов'язки, є Закон України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» від 26.01.1993 р. № 2939 та Порядок проведення інспектування Державною фінансовою інспекцією, її територіальними органами, затверджений постановою Кабінету Міністрів Україні від 20.04.2006 р. № 550.

Згідно із частиною 1 статті 2 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» головними завданнями органу державного фінансового контролю є: здійснення державного фінансового контролю за використанням і збереженням державних фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, правильністю визначення потреби в бюджетних коштах та взяттям зобов'язань, ефективним використанням коштів і майна, станом і достовірністю бухгалтерського обліку і фінансової звітності у міністерствах та інших органах виконавчої влади, державних фондах, фондах загальнообов'язкового державного соціального страхування, бюджетних установах і суб'єктах господарювання державного сектору економіки, а також на підприємствах, в установах та організаціях, які отримують (отримували у періоді, який перевіряється) кошти з бюджетів усіх рівнів, державних фондів та фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування або використовують (використовували у періоді, який перевіряється) державне чи комунальне майно (далі - підконтрольні установи), за дотриманням законодавства на всіх стадіях бюджетного процесу щодо державного і місцевих бюджетів, дотриманням законодавства про державні закупівлі, діяльністю суб'єктів господарської діяльності незалежно від форми власності, які не віднесені законодавством до підконтрольних установ, за рішенням суду, винесеним на підставі подання прокурора або слідчого для забезпечення розслідування кримінальної справи.

Державний фінансовий контроль забезпечується органом державного фінансового контролю через проведення державного фінансового аудиту, перевірки державних закупівель та інспектування.

Порядок проведення органом державного фінансового контролю державного фінансового аудиту, інспектування та перевірок державних закупівель установлюється Кабінетом Міністрів України.

Для виконання завдань і функцій органу державного фінансового контролю надається право зокрема, відповідно до приписів 7-15 статті 10 Закону № 2939-ХІІ:

- пред'являти керівникам та іншим особам підприємств, установ та організацій, що контролюються, обов'язкові до виконання вимоги щодо усунення виявлених порушень законодавства, вилучати в судовому порядку до бюджету виявлені ревізіями приховані і занижені валютні та інші платежі, ставити перед відповідними органами питання про припинення бюджетного фінансування і кредитування, якщо отримані підприємствами, установами та організаціями кошти і позички використовуються з порушенням чинного законодавства;

- порушувати перед відповідними державними органами питання про визнання недійсними договорів, укладених із порушенням законодавства, у судовому порядку стягувати у дохід держави кошти, отримані підконтрольними установами за незаконними договорами, без установлених законом підстав та з порушенням законодавства;

- накладати у випадках, передбачених законодавчими актами, на керівників та інших службових осіб підконтрольних установ, адміністративні стягнення;

- звертатися до суду в інтересах держави, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог щодо усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства з питань збереження і використання активів;

- одержувати від державних органів та органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій усіх форм власності, інших юридичних осіб та їх посадових осіб, фізичних осіб-підприємців інформацію, документи і матеріали, необхідні для виконання покладених на нього завдань;

- проводити на підприємствах, в установах та організаціях зустрічні звірки з метою документального та фактичного підтвердження виду, обсягу і якості операцій та розрахунків для з'ясування їх реальності та повноти відображення в обліку підприємства, установи та організації, що контролюється;

- при виявленні збитків, завданих державі чи підприємству, установі, організації, що контролюється, визначати їх розмір у встановленому законодавством порядку;

- ініціювати проведення перевірок робочими групами центральних органів виконавчої влади;

- порушувати перед керівниками відповідних органів державної влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій питання про притягнення до відповідальності осіб, винних у допущених порушеннях.

Судом встановлено, що відповідно до п.2.8 плану роботи контрольно-ревізійної роботи Державної фінансової інспекції в Дніпропетровській області на І квартал 2014 року та на підставі направлення від 07.03.2014 р. № 59, виданого начальником Криворізької ОДФІ фахівцями інспекції проведено ревізію фінансово-господарської діяльності Державного підприємства «Криворізька теплоцентраль» за період з 01.04.2012 р. по 31.12.2013 р. та використання коштів субвенції, виділеної з державного бюджету місцевим бюджетам на погашення заборгованості з різниці в тарифах на теплову енергію, послуги центрального водопостачання та водовідведення, що вироблялися, транспортувалися та постачалися населенню, яка виникла у зв'язку з невідповідністю фактичної вартості теплової енергії та послуг з центрального водопостачання та водовідведення тарифам, що затверджувалися та/або погоджувалися органами місцевого самоврядування за період з 01.01.2012 р. по 31.12.2013 р. За результатами вказаної ревізії складено акт ревізії від 05.06.2014 року № 850-38/105.

В судовому засіданні також встановлено, що проведеною ревізією встановлено, що ДП «Криворізька теплоцентраль» в порушення вимог ст.ст.256, 257, 526, 610, 612, 625 ЦК України, ст.ст.193, 218, 224 ГК України в межах терміну позовної давності не подано позовну заяву до суду про стягнення дебіторської заборгованості по розрахунках з КЖП № 6, що призвело до втрати боржника у зобов'язанні та активів підприємства на суму 629 643,43 грн. Порушення призвело до матеріальної шкоди (збитків) підприємству на суму 629 643,43 грн. виходячи із наступного.

За даними бухгалтерського обліку ДП «Кривбасстандартметрологія» за період з 01.04.2012 р. по 31.12.2013 р. виконано робіт в загальній сумі 258 618,98 грн. (за період з 01.04.2012 р. по 31.12.2012 р. - 99 349,35 грн., за 2013 рік - 159 269,63 грн., та оплачено в загальній сумі 258 042,98 грн. (за період з 01.04.2012 р. по 31.12.2012 р. - 98 773,35 грн., за 2013 рік - 159 269,63 грн.).

В ході ревізії на підставі наказу по підприємству від 11.03.2014 р. № 133 комісією ДП «Криворізька теплоцентраль» проведено інвентаризацію незавершеного будівництва, за результатами якої встановлено відсутність проектно-кошторисної документації (т.ч. договорів, актів прийому-передачі, тощо) на загальну суму 351 099,76 грн.

Так, за результатами інвентаризації встановлено нестачу проектно-кошторисної документації на загальну суму 351 099,76 грн., вартість якої обліковується на субрахунку 151 «Незавершене будівництво», що є порушенням вимог п.1,8 ст.9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16.07.1999 р. № 996-ХІV, із змінами, п.7, п.11.4, 11.9 Інструкції по інвентаризації основних засобів, нематеріальних активів, товарно-матеріальних цінностей, грошових коштів і документів та розрахунків, затвердженої наказом Міністерства Фінансів України від 11.08.1994 р. № 69, зі змінами.

Вищевказане порушення призвело до матеріальної шкоди (збитків) ДП «Криворізька теплоцентраль» на суму 351 099,76 грн.

Ревізією встановлено, що в порушення ст.360 ЦК України від 16.01.2003 р. № 435-ІV, п.1 ст.3, п.1, п.8 ст.9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16.07.1999 р. № 996-ХІV, із змінами та доповненнями, п.1.4 Правил користування електричною енергією, затвердженими постановою Національної комісії регулювання електроенергетики України від 31.07.1996 р. № 28 (далі - Правила № 28), п.п.1.8, 2.5 Методики обрахування плати за спільне використання технологічних електричних мереж, затвердженою постановою НКРЕ від 12.06.2008 № 691 (далі - Методика №691), п.7, п.20 Положення (стандарту) бухгалтерського обліку 16 «Витрати», затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 31.12.1999 № 318, п.1.2, 2.1, 2.2 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 24.05.1995 № 88, покриття витрат сторонніх юридичних осіб на загальну суму 29 545,40 грн. (2012 рік - 12 826,70 грн., 2013 рік - 16 718,70 грн.) внаслідок не пред'явлення підприємством до відшкодування енергопостачальній організації витрат з утримання технологічних електричних мереж спільного використання за 2010 р., 2011 р., які не обліковуються в складі дебіторської заборгованості за даними бухгалтерського обліку підприємства.

В ході ревізії здійснено розрахунок кошторису витрат, не пред'явлених підприємством для відшкодування та не отриманих від ВАТ ЕК «Дніпробленерго» на загальну суму 29545,40 грн., а саме: у 2012 році в сумі 12 826,70 грн., у 2013 році в сумі 16718,70 грн.

За даними бухгалтерського обліку ДП «Криворізька теплоцентраль» станом на 31.12.2013 року дебіторська заборгованість в загальній сумі 29 545,40 грн. по розрахунках з ПАТ ЕК «Дніпробленерго» не обліковується.

Встановлене порушення призвело до матеріальної шкоди (збитків), завданих підприємству в сумі 29 545,40 грн.

Ревізією дотримання законодавства при здійсненні операцій з оплати праці за цивільно-правовими договорами встановлено проведення зайвих витрат з нарахування та виплати заробітної плати працівникам за роботи, які належать до компетенції працівників служб і відділів підприємства при відсутності вакантних посад у штатному розписі підприємства та виконання яких не підтверджено первинними документами на загальну суму 20 тис.грн. (2012 рік), що є порушенням ст.ст.24, 30 КЗпП України, п.1 ст.9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16.07.1999 р. № 996-ХІV, п.4 Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 16 «Витрати», затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 31.12.1999 р. № 318, п.2.1, п.2.2 наказу Міністерства фінансів України «Про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку» від 24.05.1995 р. № 88.

Порушення призвело до матеріальної шкоди (збитків) ДП «Криворізька теплоцентраль» на суму 20 тис.грн.

Таким чином, загалом ревізією правильності використання коштів субвенції, виділеної з державного бюджету місцевим бюджетам на погашення заборгованості з різниці в тарифах на теплову енергію, послуги центрального водопостачання та водовідведення, що вироблялися, транспортувалися та постачалися населенню, яка виникла в зв'язку з невідповідністю фактичної вартості теплової енергії та послуг з центрального водопостачання та водовідведення тарифам, що затверджувалися та/або погоджувалися органами місцевого самоврядування за період з 01.01.2012 р. по 31.12.2013 р., виявлено фінансових порушень, чим завдано збитків ДП «Криворізька теплоцентраль» на загальну суму 1 030 288,39 грн.

Відповідно до п.7 ст.10 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» контрольно-ревізійному управлінню надано право пред'являти керівникам та іншим особам підприємств, установ та організацій, що контролюються, обов'язкові до виконання вимоги щодо усунення виявлених порушень законодавства.

В силу п.50 Порядку проведення інспектування державною контрольно-ревізійною службою, за результатами проведеної ревізії у межах наданих прав органи служби вживають заходів для забезпечення: притягнення до адміністративної, дисциплінарної та матеріальної відповідальності винних у допущенні порушень працівників об'єктів контролю; звернення до суду в інтересах держави щодо усунення виявлених ревізією порушень законодавства з питань збереження і використання активів, а також стягнення у дохід держави коштів, одержаних за незаконними договорами, без встановлених законом підстав або з порушенням вимог законодавства; застосування заходів впливу за порушення бюджетного законодавства.

В силу частини 1 статті 72 КАС України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.

Так, постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 10.09.2014 року по справі № 804/11966/14 адміністративний позов Державного підприємства «Криворізька теплоцентраль» до Криворізької об'єднаної державної фінансової інспекції про визнання неправомірними та скасування вимог № 850-15/1597 та № 850-15/1595 від 27.06.2014 р. - задоволено частково, а саме:

- визнано протиправною та скасовано вимогу Криворізької державної фінансової інспекції №850-15/1595 від 27.06.2014 р. «Про ініціювання позовів», а в іншій частині позову - відмовлено. Постанова суду набрала законної сили 03.11.2014 року. /а.с.134-140/.

В постанові Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 10.09.2014 року по справі № 804/11966/14, зокрема зазначено, що суд приходить до висновку, що оспорювана вимога № 850-15/1597 від 27.06.2014 р. є правомірною, обґрунтованою, прийнятою у межах повноважень та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України.

У відповідності до ст.11 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно частин 1, 2 ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Таким чином, на теперішній час, обов'язкові вимоги на загальну суму 1 030 288,39 грн. залишаються не усунутими (пункти 2, 3, 4, 5 вимоги), а тому суд вважає за можливе зобов'язати ДП «Криворізька теплоцентраль» виконати вимоги Криворізької об'єднаної державної фінансової інспекції від 27.06.2014 року № 850-15/1597 за викладених вище підстав.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.10, 11, 69, 71, 94, 122, 158 - 163, 167 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити.

Зобов'язати Державне підприємство «Криворізька теплоцентраль» виконати вимоги Криворізької об'єднаної державної фінансової інспекції від 27.06.2014 року № 850-15/1597.

Постанова суду набирає законної сили відповідно до вимог ст.254 КАС України та може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд в порядку та строки, передбачені ст.186 КАС України.

Повний текст постанови складений 24 лютого 2015 року.

Суддя Кучма К.С.