Справа № 605/95/15-а
Іменем України
"24" березня 2015 р. Підгаєцький районний суд
Тернопільської області
в складі:
головуючого судді Горуц Р.О
при секретарі Дармограй Т.І.
з участю позивача ОСОБА_1
з участю представника відповідача Стирчак Т.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Підгаєцькому районі Тернопільської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання до вчинення певних дій, -
Позивач ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до управління Пенсійного фонду України в Підгаєцькому районі Тернопільської області про призначення пенсії на пільгових умовах з 16.02.2015 року.
В судовому засіданні позивач свої позовні вимоги підтримав повністю та пояснив, що його загальний трудовий стаж становить понад 25 років, а стаж роботи на посаді газоелектрозварника становить більше 20 років, що відповідно до п."б" ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" дає йому право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах з моменту звернення ним за пенсією, тобто з 16.02.2015 року. Він регулярно проходив атестацію, як газоелектрозварник, бо якщо б він такої атестації не пройшов, то він не зміг би надалі працювати, його б відсторонили від роботи.
Відповідач неправомірно відмовив йому у призначенні пільгової пенсії, мотивуючи необхідністю представлення уточнюючих пільгових довідок та відсутністю у його трудовій книжці відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, що стало причиною його звернення до суду за захистом порушеного права.
Представник відповідача - управління Пенсійного фонду України в Підгаєцькому районі в судовому засіданні позовні вимоги не визнав, у їх задоволенні просить відмовити, мотивуючи обставинами викладеними у запереченні на позов, в якому він просить в задоволенні позову відмовити із-за відсутності довідки (пільгової) про стаж роботи, який дає право на пільгове пенсійне забезпечення та документів, що підтверджують проведення атестації робочого місця.
Свідок ОСОБА_3 в судовому засіданні пояснив, що він працював в колгоспі ім. І.Франка на різних посадах. Коли він вже працював у колгоспі туди прийшов працювати газоелектрозварником - позивач ОСОБА_1, який виконував різні електрозварювальні роботи сільськогосподарської техніки.
Аналогічні пояснення надав у судовому засіданні свідок ОСОБА_4
Суд, заслухавши пояснення сторін, свідків ОСОБА_3, ОСОБА_4, дослідивши матеріали справи, прийшов до висновку, що позов підлягає до задоволення виходячи із наступних підстав.
Судом встановлено, що загальний стаж роботи позивача ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, становить більше 25 років, а стаж його роботи на посаді газоелектрозварника понад 12 років і 6 місяців, що підтверджується записами у його трудовій книжці від 08 грудня 1975 року та трудовій книжці колгоспника серії НОМЕР_1 від 24 квітня 1993 року.
Згідно п."б" ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи : працівники, зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці, - за списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць: чоловіки - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 25 років, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах.
Працівникам, які мають не менше половини стажу роботи з шкідливими і важкими умовами праці, пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням віку, передбаченого статтею 12 цього Закону, на 1 рік за кожні 2 роки 6 місяців такої роботи чоловікам і за кожні 2 роки такої роботи - жінкам.
Відповідно до ст.62 Закону України "Про пенсійне забезпечення", основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
У відповідності до п.1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637, основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.
Положенням ч.2 ст. 11 КАС України визначено, що суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, і не може виходити за межі позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять.
Статтею 8 КАС України передбачено, що адміністративний суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави, та застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського Суду з прав людини.
Право на пенсійне забезпечення є складовою конституційного права на соціальний захист та закріплено у ст. 46 Конституції України.
Твердження відповідача про те, що позивачем не подано документи про проведення атестації робочого місця і з цих підстав йому не може бути призначено пенсію за віком на пільгових умовах, суд до уваги не бере, оскільки воно не ґрунтується на вимогах закону з огляду на те, що пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів України № 442 від 01.08.1992 року "Про Порядок проведення атестації робочих місць за умовами праці" покладено обов'язок проводити атестацію робочих місць на керівників підприємств, а неможливість отримання відомостей про проведення атестації робочих місць у зв'язку з припиненням діяльності підприємств, на яких працював позивач, не може бути підставою для відмови позивачу у призначенні пенсії на пільгових умовах.
Згідно п.З Порядку застосування списків №1 і №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики №383 від 18.11.2005 року (із відповідними змінами від 09.07.2009 року), зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 1 грудня 2005 року за №1451/11731, при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21.08.1992 року та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21.08.1992 року.
Таким чином, суд приходить до висновку, що відсутність документів про проведення атестації робочих місць не може бути підставою для відмови у реалізації позивачем свого конституційного права на соціальний захист, оскільки це сталось не з вини позивача, а виключно з вини адміністрації підприємств, де працював позивач.
Оскільки позивач має необхідний стаж для призначення йому пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до п."б" ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", а також досяг 55 річного віку - 17 червня 2013 року і 16 лютого 2015 року звернувся до відповідача із заявою про призначення пенсії на пільгових умовах, а тому, суд вважає, що така пільгова пенсія повинна бути призначена позивачу саме з 16 лютого 2015 року, згідно ч.І ст.45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Відповідно до ч.І ст.9 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого: органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові та службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачений Конституцією України.
Таким чином, зважаючи на вище викладене, суд вважає, що відмова позивачу у призначенні йому пенсії за віком на пільгових умовах, є неправомірною і такою, що суперечить Конституції України та Законам України.
Оскільки функції з призначення, нарахування та виплати пенсії позивачу здійснює Пенсійний фонд України в особі управління Пенсійного фонду України в Підгаєцькому районі Тернопільської області, тому відповідний обов'язок слід покласти на відповідача у справі.
Із врахуванням наведеного, суд, дійшов до переконання, що в даному випадку має місце порушення прав позивача, що підлягають захисту шляхом задоволення позовних вимог, а саме слід зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Підгаєцькому районі призначити ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах, з моменту виникнення у нього права на таку пенсію, а саме з 16 лютого 2015 року, тобто з дня звернення за пенсією.
На підставі наведеного, керуючись ст.ст. 6, 8, 11, 71, 86, 99, 159-163, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, ст.ст. 13 п."б", 62 Закону України "Про пенсійне забезпечення", ст.45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній затвердженого Постановою КМУ від 12 серпня 1993 року № 637, суд, -
Позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити.
Визнати неправомірною відмову управління Пенсійного фонду України в Підгаєцькому районі Тернопільської області у призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком на пільгових умовах, відповідно до п "б" ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення".
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Підгаєцькому районі Тернопільської області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах з 16 лютого 2015 року.
Апеляційна скарга на постанову суду подається Львівському апеляційному адміністративному суду через Підгаєцький районний суд Тернопільської області протягом десяти днів. Строк для подання апеляційної скарги стороною або іншою особою, яка брала участь у справі, обчислюється з моменту отримання копії постанови.
Суддя: Р. О. Горуц