23.03.15р. Справа № 904/8712/14
За позовом Приватного підприємства "ВОСХОД", м. Кривий Ріг Дніпропетровської області
до Криворізької міської ради Дніпропетровської області, м. Кривий Ріг Дніпропетровської області
про внесення змін до договору оренди землі
Головуючий колегії Бєлік В.Г.
Суддя: Ліпинський О.В.
Суддя: Мартинюк С.В.
Представники:
від позивача: не з'явився;
від відповідача: не з'явився.
Приватне підприємство "ВОСХОД" звернулось до господарського суду Дніпропетровської області із позовом, у якому просить внести зміни до пункту 7 договору оренди земельної ділянки, укладеного між Криворізькою міською радою та приватним підприємством "ВОСХОД", зареєстрованого від 21.10.2009 р. за № 040910800922, виклавши його в наступній редакції:
" Річна орендна плата встановлюється у розмірі 364 940,13грн. (30 411,68грн. на місяць) та вноситься "Орендарем" виключно в грошовій формі у розмірі земельного податку, що встановлюється Податковим кодексом України, з урахуванням рішення міської ради від 26.06.2013 р. № 2088 "Про ставки податку на земельні ділянки на території м. Кривого Рогу" на рахунок управління Державної казначейської служби у м. Кривому Розі № 33211812700020 у банку ГУДКСУ у Дніпропетровській області МФО 805012, код ЄРДРПОУ 24230992".
Позовні вимоги обґрунтовує тим, що дія рішення міської ради від 14.05.2010р. № 3884 "Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Кривого Рогу", на підставі якого здійснено розрахунок орендної плати, припинена з 01.01.2014р. і станом на теперішній час, у зв'язку із відсутністю нормативної грошової оцінки земель міста, здійснення нарахування та сплати орендної плати за землю повинно відбуватися на підставі Податкового кодексу України з урахуванням рішення міської ради від 26.06.2013р. № 2088 "Про ставки податку за земельні ділянки на території м. Кривого Рогу" (зі змінами).
Відповідач позов не визнає, просить суд відмовити позивачу в задоволенні позовних вимог в повному обсязі. зазначивши, що враховуючи відсутність нормативної грошової оцінки земель міста, здійснення нарахування та сплати орендної плати за землю повинно відбуватися на підставі Податкового кодексу України з урахуванням рішення міської ради від 26.06.2013р. № 2088 "Про ставки податку за земельні ділянки на території м. Кривого Рогу" (зі змінами). Так, до ст. 275.3. Податкового кодексу України, ставки податку за земельні ділянки (за винятком сільськогосподарських угідь та земель лісогосподарського призначення) диференціюють та затверджують відповідні сільські, селищні, міські ради виходячи із ставок податку, встановлених пунктом 275.1 цієї статті, функціонального використання та місцезнаходження земельної ділянки, але не більше трикратного розміру цих ставок податку, з урахуванням коефіцієнтів, установлених пунктом 275.2 цієї статті. Згідно з коментарем прикінцевих положень Податкового кодексу України ' з 1 січня 2015 року набирає чинності пункт 276.5 статті 276 ПК "Особливості встановлення ставок земельного податку", відповідно до якого у разі надання в оренду земельних ділянок (в межах населених пунктів), окремих будівель (споруд) або їх частин власниками та землекористувачами, у тому числі зазначеними у пунктах 276.1 та 276.4 цієї статті, іншим суб'єктам, податок за площі, що надаються в оренду, обчислюється відповідно до статті 274 ПК "Ставка податку за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено (незалежно від місцезнаходження)" від нормативної грошової оцінки, визначеної з урахуванням застосування відповідного коефіцієнта функціонального використання цих площ залежно від виду економічної діяльності орендаря, та статті 275 ПК "Ставки податку за земельні ділянки, розташовані в межах населених пунктів, нормативну грошову оцінку яких не проведено". Отже, Криворізька міська рада не бачить підстав звернення ПП "ВОСХОД" до господарського суду, оскільки не заперечує наявність договірних відносин, проте наполягає на тому, що вони повинні відповідати вимогам чинного законодавства України.
Ухвалою господарського суду Дніпропетровської області від 20.01.2015 року призначено колегіальний розгляд справи.
Ухвалою господарського суду Дніпропетровської області від 21.01.2015 року, на підставі розпорядження голови суду Татарчука В.О. № 24 від 20.01.2015 року, відповідно до якого призначено колегію у складі трьох суддів: головуючий суддя - Бєлік В.Г., судді - Ліпинський О.В., Мартинюк С.В., справу № 902/8712/14 прийнято для розгляду в колегіальному складі.
Відповідно до ст. 77 ГПК України, в судовому засіданні, призначеному на 11.03.2015р. було оголошено перерву до 23.03.2015р. о 14:10год.
Представникі сторін в дане судове засідання не з'явивились, про час і місце судового засідання повідомлені судом належним чином за адресами зазначеними в позовній заяві.
До початку судового засідання від представника відповідача до суду надійшло клопотання про відкладення розгляду справи у зв'язку з неможливістю участі у справі через зайнятість у іншому судовому процесі.
Колегія суддів не вважає таку причину поважною, окільки відповідач - Криворізька міська рада - має в штаті кілька юристів, а суд не обмежував сторону у виборі представника.
Колегія суддів розглядає справу за наявними в ній матеріалами відповідно до ст. 75 Господарського процесуального кодексу України.
Розглянувши матеріали справи, господарський суд, -
Між Криворізькою міською радою (Орендодавець) та Приватним підприємством "ВОСХОД" (Орендар) підписаний договір оренди земельної ділянки від 02.10.2009р.
Відповідно до п. 1. Договору орендодавець на підставі рішення міської ради від 19.08.2009р. № 3418 надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку промисловості для розташування сортувальної установки з переробки відвалів та виробничої бази, яка знаходиться на теріторії сталеплавильних шлакових відвалівВАТ "АрселорМіттал Кривий Ріг" у Дзержинському районі м. Кривого Рогу.
Згідно п. п. 2, 4 Договору в оренду передається земельна ділянка площею 4,7861га. Кадастровий номер ділянки - 1211000000:02:1241:0017.
Відповідно до п. 6 Договору, він укладається на п'ять років.
Пунктом п. 7. договору встановлено, що орендна плата вноситься орендарем виключно у грошовій формі незалежно від результатів діяльності орендаря у трикратному розмірі земельного податку, що встановлюється Законом України "Про плату за землю", на підставі витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки виконаного управлінням Держкомзему у м. Кривий Ріг Дніпропетровської області, на рахунок Кривому Розі № 33211812700020 у банку ГУДКСУ у Дніпропетровській області МФО 805012, код ЄРДРПОУ 24230992".
Згідно з п.36 договору, зміна умов договору можлива за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір розглядається в судовому порядку.
Позивач звернувся до відповідача з листом № 175 від 13.08.2014р. в якому запропонував внести зміни до договору оренди земельної ділянки в частини встановлення розміру орендної плати, а саме, визначити, що річна орендна плата вноситься "Орендарем" виключно в грошовій формі у розмірі земельного податку, що встановлюється Податковим кодексом України, з урахуванням рішення міської ради від 26.06.2013 р. № 2088 "Про ставки податку на земельні ділянки на території м. Кривого Рогу". Лист вручений відповідачу, що підтверджено підписом особи, що його отримала (а.с. 30).
Листом № 2908 від 11.09.2014р. відповідач повідомив позивача про відсутність підстав для внсення змін до договору оренди земельної ділянки, що стало причиною звернення ПП "ВОСХОД" до господарського суду з позовом про внесення змін до договору оренди земельної ділянки від 02.10.2009р.
Недосягнення сторонами договору згоди щодо зміни його умов в частини розміру та порядку внесення орендної плати за землю стало причіною звернення Приватного підприємства "ВОСХОД" до господарського суду.
Позовні вимоги задоволенню не підлягають з огляду на таке.
Відповідно до ч. 1, ч. 2 ст. 651 ЦК України зміна договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.
Згідно ст. 30 Закону України "Про оренду землі" зміна умов договору оренди здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір розглядається у судовому порядку.
Згідно з ч.1 ст. 15 Закону України "Про оренду землі" однією із істотних умов договору оренди землі є орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за несплату.
Відповідно до ст. 21 Закону України "Про оренду землі" розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюється за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України). Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюються з урахуванням індексу інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди.
Згідно ст. 288 Податкового кодексу України, який набрав чинності з 01.01.2011 року, підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки.
Згідно з п. 288.4, п. 288.5.1., п. 288.5.2. ст. 288 Податкового кодексу України розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем. Розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом, для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом, та не може перевищувати: а) для земельних ділянок, наданих для розміщення, будівництва, обслуговування та експлуатації об'єктів енергетики, які виробляють електричну енергію з відновлюваних джерел енергії, включаючи технологічну інфраструктуру таких об'єктів (виробничі приміщення, бази, розподільчі пункти (пристрої), електричні підстанції, електричні мережі, - 32 відсотки нормативної грошової оцінки; б) для земельних ділянок, які перебувають у державній або комунальній власності та надані для будівництва та/або експлуатації аеродромів - чотирьохкратний розмір земельного податку, що встановлюється цим розділом, в) для інших земельних ділянок, наданих в оренду, - 12 відсотків нормативної грошової оцінки.
Законом України „Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв'язку з прийняттям Податкового кодексу України від 02.12.2010р. № 2756-VI, який набрав чинності 01.01.2014р. з дня набрання чинності Податковим кодексом України, до частини другої статті 21 Закону України "Про оренду землі" внесені зміни, в силу яких розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюється за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).
Відповідно до ч.5 ст.5 п.2 ч.1 ст. 13 Закону України „Про оцінку земель" нормативна грошова оцінка використовується при визначенні розміру земельного податку, державного мита при міні, спадкуванні та даруванні земельних ділянок згідно із законом, орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться у разі визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.
Методику розрахунку ставок земельного податку визначено в ст. 7 Закону України „Про плату за землю".
Порядок проведення нормативної грошової оцінки земель не рідше ніж один раз на 5-7 років передбачений ст.18 Закону України „Про оцінку земель".
Згідно із підпунктом 271.1. пункту 271.1 статті 271 Податкового кодексу України нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого цим розділом, є базою оподаткування податком на землю.
У відсотках від нормативної грошової оцінки земельної ділянки встановлюється ставка податку за земельну ділянку, з урахуванням кратності якого визначається мінімальний та максимальний розмір річної орендної плати.
Судом встановлено, запропонована позивачем редакція п. 4 спірного договору не відповідає вимогам діючого законодавства, зазначеним вище, оскільки для визначення суми орендної плати за землю приймає земельний податок, тоді як має бути використана нормативно-грошова оцінка.
В обгрунтування необхідності внесення змін до спірного договору позивач зазначає про те, що рішення Криворізької міської ради № 3884 від 14.05.2010р. "Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Кривого Рогу" визнано нечинним постановою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 01.11.2011р. Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 11.12.2012р. зазначену вище постанову залишено без змін. Ухвалою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 26.02.2013р. дію рішення Криворізької міської ради № 3884 від 14.05.2010р. "Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Кривого Рогу" припинено на бюджетний період з 2014р. (на що, також, посилається і Дніпропетровський апеляційний господарський суд в своїй постанові від 17.12.2013р.) Такі доводи суд не приймає до уваги виходячи з наступного.
Розмір орендної плати за спірним договором визначено відповідно до нормативної грошової оцінки землі, що діяла в м. Крівий Ріг, на момент його укладення, а саме на 02.10.2009р. Доказів укладення додаткових угод про зміну п. 4 договору з урахуванням рішення Криворізької міської ради № 3884 від 14.05.2010р. матеріали справи не містять.
Отже, визнання рішення Криворізької міської ради № 3884 від 14.05.2010р. "Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Кривого Рогу" нечинним не впливає на необхідність внесення змін до п. 4 договору оренди землі від 02.10.2009р.
Більш того, як зазначалось вище, згідно з п. 6 договору, він укладений на п'ять років. Тобто, строк дії спірного договору закінчівся 02.10.2014р., ще до звернення позивача до господарського суду. Доказів поновлення договору, або продовження його дії сторонами до матеріалів справи не надано.
За таких обставин правові підстави для задоволення позову відсутні.
Відповідно до ст. 49 Господарського процесуального кодексу України судові витрати покладаються на позивача.
Керуючись ст. 49, ст.ст. 82-85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -
В позові відмовити.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня підписання рішення, оформленого відповідно до ст.84 ГПК України.
Рішення суду може бути оскаржене протягом десяти днів з дня підписання рішення шляхом подання апеляційної скарги до Дніпропетровського апеляційного господарського суду.
Повне рішення складено
27.03.2015р.
Головуючий колегії Суддя Суддя В.Г. Бєлік О.В. Ліпинський С.В. Мартинюк