Постанова від 25.03.2015 по справі 826/3155/15

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

25 березня 2015 року 12:28 № 826/3155/15

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Амельохіна В.В., суддів: Аблова Є.В., Шулежка В.П., при секретарі Грабовському В.А., розглянувши в судовому засіданні адміністративну справу

за позовомВсеукраїнської громадської організації «Рада юристів України»

доДержавної служби геології та надр України

провизнання протиправним та скасування наказу від 09.02.2015р. №13 та зобов'язання вчинити певні дії,

за участю:

представника позивача - Коломієць В.А.

представника відповідача - Лебедєва М.О.

На підставі частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України в судовому засіданні 25 березня 2015 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови.

ОБСТАВИНИСПРАВИ:

Всеукраїнська громадська організація «Рада юристів України» (далі по тексту - позивач) звернулось з позовом до Державної служби геології та надр України (далі по тексту - відповідач) про:

- скасування наказу від 09.02.2015р. №13;

- зобов'язати відповідача затвердити склад Громадської ради при Державній службі геології та надр України у кількісному і персональному складі 24 особи, на підставі Протоколу від 23.01.2015р. Установчих зборів для флотування нового складу Громадської ради при Державній службі геології та надр України.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відповідачем протиправно прийнято оскаржуваний наказ.

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав.

Відповідач проти заявленого позову заперечив, посилаючись на правомірність прийняття оскаржуваного наказу.

Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

ВСТАНОВИВ:

Постановою Кабінету Міністрів України №688 від 26.11.2014р. внесено зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 3 листопада 2010 р. №996, а саме доповнено п. 7 такого змісту:

"7. Припинити повноваження громадських рад при міністерствах, інших центральних органах виконавчої влади, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, обласних, Київській та Севастопольській міських, районних, районних у мм. Києві та Севастополі державних адміністраціях, утворених до 22 лютого 2014 року.

Міністерствам, іншим центральним органам виконавчої влади, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, обласним, Київській та Севастопольській міським, районним, районним у мм. Києві та Севастополі державним адміністраціям вжити заходів до формування нового складу громадських рад відповідно до Типового положення про громадську раду при міністерстві, іншому центральному органі виконавчої влади, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, обласній, Київській та Севастопольській міській, районній, районній у мм. Києві та Севастополі державній адміністрації, затвердженого цією постановою.".

Відповідно до вимог зазначеної постанови КМУ №996, наказом Держгеонадр України від 05.12.2014 № 391 «Щодо формування нового складу Громадської ради при Держгеонадрах України» затверджено склад Ініціативної робочої групи з підготовки установчих зборів для формування нового складу Громадської ради при Державній службі геології та надр України, який було розміщено на офіційному веб-сайті Держгеонадр України у підрозділі «Громадська рада» розділу «Взаємодія з громадськістю».

На виконання пункту 3 зазначеного наказу 23 грудня 2014 року у рубриці «Оголошення та анонси» офіційного веб-сайту Держгеонадр України було оприлюднено повідомлення про проведення установчих зборів із зазначенням дати, часу та місця проведення установчих зборів, порядку подання документів для участі в установчих зборах та переліку документів, які необхідно подати.

Судом встановлено, що до Держгеонадр України надійшло 27 пакетів документів щодо участі в установчих зборах з формуванням нового складу Громадської ради.

Відповідно до пункту 8 Типового положення про громадську раду при міністерстві, іншому центральному органі виконавчої влади, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, обласній, Київській та Севастопольській міській, районній, районній у мм. Києві та Севастополі державній адміністрації, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.11.2010 № 996 (далі - Типове положення), зазначені пакети документів було попередньо розглянуто Ініціативною робочою групою з підготовки установчих зборів для формування нового складу Громадської ради при Держгеонадрах України.

В судовому засіданні представник відповідача повідомив, що розгляд документів здійснювався за такими критеріями:

- вчасність подання документів (відповідно до абзацу 6 пункту 8 Типового положення).

- повнота пакету документів (відповідно до абзацу 11 пункту 8 Типового положення та Положення про Громадську раду при Державній службі геології та надр України, затвердженого на засіданні Громадської ради при Держгеонадрах України 12 вересня 2013 року).

- відповідність пункту 6 Положення про Громадську раду при Державній службі геології та надр України, затвердженого на засіданні Громадської ради при Держгеонадрах України 12 вересня 2013 року (до складу Громадської ради можуть бути обрані представники громадських, релігійних, благодійних організацій, професійних спілок та їх об'єднань, творчих спілок, асоціацій, організацій роботодавців, недержавних засобів масової інформації та інших непідприємницьких товариств і установ, легалізованих відповідно до законодавства України, сфера діяльності яких пов'язана з геологічним вивченням та раціональним використанням надр).

Відповідно до пункту 2 Типового положення у своїй діяльності громадська рада керується, зокрема, Положенням про громадську раду, розробленим на основі Типового положення, погодженим з органом виконавчої влади, при якому вона утворена, та схваленим на її засіданні.

Пунктом 6 Положення про Громадську раду при Держгеонадрах України, затвердженого на її засіданні 12.09.2013, передбачено, що до складу Громадської ради можуть бути обрані представники громадських, релігійних, благодійних організацій, професійних спілок та їх об'єднань, творчих спілок, асоціацій, організацій роботодавців, недержавних засобів масової інформації та інших непідприємницьких товариств і установ, легалізованих відповідно до законодавства України (далі - інститути громадянського суспільства), сфера діяльності яких пов'язана з геологічним вивченням та раціональним використанням надр.

За результатами розгляду пакетів документів, поданих інститутами громадянського суспільства для участі в установчих зборах, сформували два списки: представники інститутів громадянського суспільства, які подали документи у відповідності до зазначених критеріїв (10 осіб) - кандидатури до нового складу Громадської ради, та список представників інститутів громадянського суспільства, документи яких не повною мірою відповідають критеріям відбору, із зазначенням причин (17 осіб).

У списку кандидатур до нового складу Громадської ради, яка була підготовлена ініціативною робочою групою, відсутні представники приватних підприємств.

23 січня 2015 року позивач був включений до нового складу Громадської ради при Держгеонадр України, згідно Протоколу Установчих зборів з формування нового складу Громадської ради при Державній службі геології та надр України від 23.01.2015р. за яким був сформований новий кількісний і персональний склад Громадської ради при Державній службі геології та надр України.

На офіційному веб-сайті Держгеонадр України оприлюднено новини про проведення установчих зборів з формування нового складу Громадської ради при Держгеонадрах України, яка носила інформативний характер щодо проведеного заходу.

Так, на виконання пункту 9 Типового положення, затвердженого Постановою КМУ № 996 Протокол Установчих зборів від 23.01.2015р. був переданий відповідачу для затвердження нового складу Громадської ради при Державній службі геології та надр України.

06.02.2015 року відповідач підписав лист № 1124/18/В-15 в якому не вказав про затвердження нового складу Громадської ради при Держгеонадр України, хоча новий склад членів Громадської ради було визначено на підставі Протоколу Установчих зборів від 25.01.2015р.

09 лютого 2015 року Державною службою геології та надр України прийнято наказ №13 «Щодо повторного проведення установчих зборів з формування Громадської ради при Держгеонадрах України», яким Ініціативній робочій групі затвердженій 05.12.2014р. забезпечити організацію повторного проведення установчих зборів для формування нового складу Громадської ради при Держгеонадрах України.

В обґрунтування позовних вимог представник позивача зазначає, що оскаржуваний наказ прийнятий в порушення норм абз. 2 п. 7 постанови КМУ №996 та п. 9 Типового положення, затвердженого постановою КМУ №996.

Представник відповідача в судовому засіданні проти позовних вимог заперечив, з тих підстав, що оскаржуваний наказ прийнято правомірно так, як було виявлено порушення процедури проведення установчих зборів, визначеної Типовим положенням.

Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини третьої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до абз. 2 п. 7 постанови КМУ №996 від 03.11.2010р. "Про забезпечення участі громадськості у формуванні та реалізації державної політики" Міністерствам, іншим центральним органам виконавчої влади, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, обласним, Київській та Севастопольській міським, районним, районним у мм. Києві та Севастополі державним адміністраціям вжити заходів до формування нового складу громадських рад відповідно до Типового положення про громадську раду при міністерстві, іншому центральному органі виконавчої влади, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, обласній, Київській та Севастопольській міській, районній, районній у мм. Києві та Севастополі державній адміністрації, затвердженого цією постановою.

Згідно з п. 9 Типового положення про громадську раду при міністерстві, іншому центральному органі виконавчої влади, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, обласній, Київській та Севастопольській міській, районній, районній у мм. Києві та Севастополі державній адміністрації, затвердженого постановою КМУ №996 від 03.11.2010р. орган затверджує склад громадської ради на підставі протоколу установчих зборів.

Суд зазначає, що чинним законодавством України не передбачено право Державної служби геології та надр України на повторне проведення установчих зборів з формування Громадської ради при Держгеонадр України.

Відповідно до Положення про Державну службу геології та надр України, затвердженого Указом Президента України від 6 квітня 2011 року № 391, Держгеонадра України у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, актами Президента України та Кабінету Міністрів України, наказами Міністерства екології та природних ресурсів України, іншими актами законодавства України, дорученнями Президента України та Міністра, тож дотримання норм постанови Кабінету Міністрів України від 03 листопада 2010 р. № 996 «Про забезпечення участі громадськості у формуванні та реалізації державної політики» є обов'язковими для Держгеонадр України.

Таким чином, колегія суддів приходить до висновку, що наказ Державної служби геології та надр України від 09.02.2015р. №13 «Щодо повторного проведення установчих зборів з формування Громадської ради при Держгеонадрах України» прийнятий відповідачем не на підставі, не у межах повноважень та не у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; не обґрунтовано, тобто не з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії), а тому позовні вимоги Всеукраїнської громадської організації «Рада юристів України» в частині скасування наказу №13 від 09.02.2015р. підлягають задоволенню.

В частині позовних вимог щодо зобов'язання відповідача затвердити склад Громадської ради при Державній службі геології та надр України у кількісному і персональному складі 24 особи, на підставі Протоколу від 23.01.2015р. Установчих зборів для флотування нового складу Громадської ради при Державній службі геології та надр України, суд зазначає наступне.

Адміністративний суд, перевіряючи рішення, дії чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень на відповідність встановленим частиною третьою статті 2 КАС України критеріям, не втручається у дискрецію (вільний розсуд) суб'єкта владних повноважень поза межами перевірки за такими критеріями. Завдання адміністративного судочинства полягає не у забезпеченні ефективності державного управління, а в гарантуванні дотримання вимог права, інакше було б порушено принцип розподілу влади.

Отже, адміністративний суд не наділений повноваженнями втручатися у вільний розсуд (дискрецію) суб'єкта владних повноважень поза межами перевірки за критеріями визначеними статтею 2 КАС України.

Відтак, дана позовна виога, суперечить повноваженням адміністративного суду.

Згідно з частиною першою статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Відповідно до частини другої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно до частини 3 статті 94 КАС України якщо адміністративний позов задоволено частково, судові витрати, здійснені позивачем, присуджуються йому відповідно до задоволених вимог, а відповідачу - відповідно до тієї частини вимог, у задоволенні яких позивачеві відмовлено.

На підставі викладеного, керуючись статтями 7, 8, 9, 10, 11, 71, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Всеукраїнської громадської організації «Рада юристів України» задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати наказ Державної служби геології та надр України №13 від 09.02.2015р. «Щодо повторного проведення установчих зборів з формування Громадської ради при Держгеонадрах України».

В іншій частині позовних вимог відмовити.

Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.

Головуючий суддя В.В. Амельохін

Судді: Є.В. Аблов

В.П. Шулежко