ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
"27" березня 2015 р. Справа № 809/436/15
м.Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:
Судді: Кафарського В.В.
За участю секретаря Дубінської І.В.,
представників позивача Татарина Р.І., Сасника Р.М.,
представника відповідача Стасюк Н.П.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу
за позовом: Державної фінансової інспекції в Івано-Франківській області
до відповідача : Комунального підприємства «ЖЕО №1»
про зобов'язання до вчинення дій,-
30.01.2015 року Державна фінансова інспекція України (далі-ДФІ) в Івано-Франківській області звернулась до суду з адміністративним позовом до Комунального підприємства «ЖЕО №1» про зобов'язання до вчинення дій.
Позовні вимоги мотивовані тим, що за наслідками ревізії фінансової- господарської діяльності КП «ЖЕО №1», викладеними в акті за № 830-21/33 від 11.09.2014 року, посадовими особами Калуської об'єднаної ДФІ виявлено дебіторську заборгованість в сумі 70306,44 грн., термін позовної давності щодо стягнення якої закінчився в липні 2014 року.
З метою усунення вищевказаних порушень відповідачу направлено Вимоги від 11.09.2014 року № 830-14/993.
Згідно пункту 2 вказаних Вимог відповідача було зобов'язано провести звірку із дебіторами та в разі визнання заборгованості звернутися до суду, а в іншому випадку- відшкодувати збитки в сумі 70306,44 грн. за рахунок осіб, винних у не проведенні претензійно- позовної роботи у порядку та розмірі, встановленому ст.ст.130-136 КзпПУ.
Вказані вимоги відповідачем виконано в частині вжиття заходів щодо відшкодування дебіторської заборгованості на суму 15342,28 грн.
Отже, оскільки ЖЕО №1 всупереч вимогам статті 15 Закону України "Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні" не виконано в повному обсязі вищевказаний п.2 Вимог ДФІ, а саме не проведено претензійно- позовну роботу щодо повернення дебіторської заборгованості в сумі 54964,16 грн., тому відповідача слід зобов'язати виконати даний пункт вимог в судовому порядку.
Представники позивача позовні вимоги підтримали повністю, з підстав наведених в позовній заяві. Просили позов задовольнити.
Представник відповідача в судовому засіданні проти заявленого адміністративного позову заперечила. Вказала, що претензійно-позовна робота щодо стягнення дебіторської заборгованості не проводилася, оскільки у підприємства були відсутні кошти на сплату судового збору в зв'язку із накладенням арешту на рахунки КП «ЖЕО №1» у банках. Зазначила, що підприємством були вжиті заходи щодо усунення виявлених ревізією порушень. В задоволенні позову просила відмовити.
Розглянувши матеріали адміністративної справи, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши письмові докази, суд приходить до висновку, що позов підлягає до часткового задоволення з наступних підстав.
Судом встановлено, що Калуською об'єднаною державною фінансовою інспекцією проведено ревізію фінансово-господарської діяльності КП «ЖЕО №1» за період з 01.12.2011 по 30.06.2014 року, за результатами якої складено акт від 11.09.2014 року № 830-21/33. ( а.с.8-17).
Як вбачається із вищевказаного акту від 11.09.2014 року, під час ревізії встановлено ряд порушень, зокрема те, що в складі дебіторської заборгованості відповідача на субрахунку 3612 « розрахунки з покупцями і замовниками» по 29 договорах щодо надання послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій рахується дебіторська заборгованість в сумі 70306,44 грн., яка утворилася до 01.07.2011 року, тобто термін позовної давності щодо стягнення даної суми заборгованості закінчився в липні 2014 року. Перерахунок коштів підприємствами і підприємцями в погашення вищевказаної суми заборгованості перед КП «ЖЕО №1» не проводилося, документального підтвердження претензійно- позовної роботи щодо стягнення зазначеної заборгованості не надано, відображення даної суми заборгованості в складі активів не відповідає вимогам п.5 П(С) БО 10 «Дебіторська заборгованість», затвердженого наказом МФУ від 08.10.1999 року №237, в зв'язку з чим сума матеріальної шкоди( збитків), нанесених КП «ЖЕО №1» внаслідок невжиття заходів щодо повернення заборгованості складає 70306,44 грн.
На підставі висновків ревізії, 11.09.2014 року відповідачу надіслано Вимоги за № 830-14/993 про усунення порушень, виявлених ревізією, пунктом 2 яких КП «ЖЕО №1» було зобов'язано провести звірку із дебіторами та в разі визнання заборгованості звернутися до суду. У разі відмови контрагентів від визнання боргу- відшкодувати збитки в сумі 70306,44 грн. за рахунок осіб, винних у не проведенні претензійно- позовної роботи у порядку та розмірі, встановленому ст.ст.130-136 КзпПУ. ( а.с.19-20).
В ході судового розгляду встановлено, що КП «ЖЕО №1» виконано Вимоги Калуської ОДФІ від 11.09.2014 року № 830-14/993 в частині вжиття заходів щодо відшкодування простроченої дебіторської заборгованості на загальну суму 15342,28 грн., що підтверджується наявними в матеріалах справи письмовими доказами. ( а.с.21-23).
Відповідно до частини 1 статті 2 Закону України "Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні" головними завданнями органу державного фінансового контролю є: здійснення державного фінансового контролю за використанням і збереженням державних фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, правильністю визначення потреби в бюджетних коштах та взяттям зобов'язань, ефективним використанням коштів і майна, станом і достовірністю бухгалтерського обліку і фінансової звітності у міністерствах та інших органах виконавчої влади, державних фондах, фондах загальнообов'язкового державного соціального страхування, бюджетних установах і суб'єктах господарювання державного сектору економіки, а також на підприємствах, в установах та організаціях, які отримують (отримували у періоді, який перевіряється) кошти з бюджетів усіх рівнів, державних фондів та фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування або використовують (використовували у періоді, який перевіряється) державне чи комунальне майно (далі - підконтрольні установи), за дотриманням законодавства на всіх стадіях бюджетного процесу щодо державного і місцевих бюджетів, дотриманням законодавства про державні закупівлі, діяльністю суб'єктів господарської діяльності незалежно від форми власності, які не віднесені законодавством до підконтрольних установ, за рішенням суду, винесеним на підставі подання прокурора або слідчого для забезпечення розслідування кримінальної справи.
Державний фінансовий контроль забезпечується органом державного фінансового контролю через проведення державного фінансового аудиту, перевірки державних закупівель та інспектування (частина 2 статті 2 зазначеного Закону). Інспектування здійснюється органом державного фінансового контролю у формі ревізії та полягає у документальній і фактичній перевірці певного комплексу або окремих питань фінансово-господарської діяльності підконтрольної установи, яка повинна забезпечувати виявлення наявних фактів порушення законодавства, встановлення винних у їх допущенні посадових і матеріально відповідальних осіб. Результати ревізії викладаються в акті (частина 1 статті 4 Закону).
Згідно пункту 7 частини 1 статті 10 Закону України "Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні" органу державного фінансового контролю надається право пред'являти керівникам та іншим особам підприємств, установ та організацій, що контролюються, обов'язкові до виконання вимоги щодо усунення виявлених порушень законодавства.
Пунктом 10 частини 1 статті 10 зазначеного Закону визначено право органу державного фінансового контролю звертатися до суду в інтересах держави, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог щодо усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства з питань збереження і використання активів.
Відповідно до частини 2 статті 15 Закону України "Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні" законні вимоги службових осіб органу державного фінансового контролю є обов'язковими для виконання службовими особами об'єктів, що контролюються.
Згідно з Положенням про Державну фінансову інспекцію України Держфінінспекція України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра фінансів України, входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики у сфері державного фінансового контролю.
Держфінінспекція України відповідно до покладених на неї завдань вживає в установленому порядку заходів до усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства та притягнення до відповідальність винних осіб, а саме: вимагає від керівників та інших підконтрольних установ усунення виявлених порушень законодавства; звертається до суду в інтересах держави, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог до усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства з питань збереження і використання активів (підпункт 4 пункту 4 Положення).
Відповідно до пункту 6 Положення Держфінінспекція України для виконання покладених на неї завдань має право в установленому порядку, зокрема, пред'являти керівникам та іншим особам підприємств, установ та організацій, що контролюються, обов'язкові до виконання вимоги щодо усунення виявлених порушень законодавства; при виявленні збитків, завданих державі чи об'єкту контролю, визначати їх розмір згідно з методикою, затвердженою Кабінетом Міністрів України.
Також Положенням установлено, що у разі, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог до усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства з питань збереження і використання активів Держфінінспекція України має право звернутися до суду в інтересах держави.
Таким чином, зазначені норми кореспондуються з вищенаведеними приписами пункту 7 статті 10 Закону України "Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні".
Аналіз наведених норм дає підстави вважати, що органу державного фінансового контролю надано можливість здійснювати контроль за використанням коштів державного і місцевого бюджету та у разі виявлення порушень законодавства пред'являти обов'язкові до виконання вимоги щодо усунення таких правопорушень.
При виявленні збитків, завданих державі чи об'єкту контролю, орган державного фінансового контролю має право визначати їх розмір згідно з методикою, затвердженою Кабінетом Міністрів України, та звернутися до суду в інтересах держави, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог до усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства з питань збереження і використання активів.
Вимога органу державного фінансового контролю спрямована на корегування роботи підконтрольної організації та приведення її у відповідність із вимогами законодавства і у цій частині вона є обов'язковою до виконання. Що стосується відшкодування виявлених збитків, завданих державі чи об'єкту контролю то про їх наявність може бути зазначено у вимозі, але вони не можуть бути примусово стягнуті шляхом вимоги. Такі збитки відшкодовуються у добровільному порядку або шляхом звернення до суду з відповідним позовом.
На підставі наведеного суд дійшов висновку про наявність у органу державного фінансового контролю права заявляти вимогу про усунення порушень, виявлених у ході перевірки підконтрольних установ, яка обов'язкова до виконання лише в частині усунення допущених порушень законодавства і за допомогою якої неможливо примусово стягнути виявлені в ході перевірки збитки.
Таким чином, вимога Фінінспекції в частині відшкодування виявлених під час ревізії підконтрольної установи збитків не є обов'язковою для виконання і відшкодування таких збитків можливо виключно при розгляді відповідного позову контролюючого органу про стягнення збитків, що унеможливлює задоволення адміністративного позову в цій частині.
За таких обставин позовні вимоги підлягають до часткового задоволення.
На підставі статті 124 Конституції України, керуючись статтями 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позов задовольнити частково.
Зобов'язати Комунальне підприємство «ЖЕО №1» виконати пункт 2 вимог Калуської об'єднаної Державної фінансової інспекції № 830-14/993 від 11.09.2014 року в частині проведення звірки із дебіторами щодо повернення заборгованості в сумі 54964,16 грн.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку. Відповідно до статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбаченому частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.
Постанова набирає законної сили в порядку та строки встановлені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя: /підпис/ Кафарський В.В.
Постанова складена в повному обсязі 31.03.2015 року.