Ухвала від 30.03.2015 по справі 281/805/14-а

ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua

Головуючий у 1-й інстанції: Нечуй Б.П.

Суддя-доповідач:Франовська К.С.

УХВАЛА

іменем України

"30" березня 2015 р. Справа № 281/805/14-а

Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді Франовської К.С.

суддів: Бондарчука І.Ф.

Хаюка С.М.,

розглянувши в письмовому провадженні апеляційну скаргу Управління соціального захисту населення Броварської міської ради Київської області на постанову Лугинського районного суду Житомирської області від "29" жовтня 2014 р. у справі за позовом ОСОБА_3 до Державного підприємства спиртової та лікеро-горілчаної промисловості "Укрспирт", Управління соціального захисту населення Броварської міської ради Київської області, Управління праці та соціального захисту населення Лугинської районної державної адміністрації Житомирської області про визнання дій протиправними та зобов'язання проведення донарахування та виплати коштів ,

ВСТАНОВИВ:

Постановою Лугинського районного суду Житомирської області від 29 жовтня 2014 року адміністративний позов ОСОБА_3 до Управління праці та соціального захисту населення Лугинської районної державної адміністрації, Управління праці та соціального захисту населення Броварської міської ради Київської області та ДП «Укрспирт» про визнання дій протиправними та зобов'язання проведення донарахування та виплати коштів, передбачених ст. ст. 37, 39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» задоволено.

Визнано дії відповідачів - Управління праці та соціального захисту населення Лугинської районної державної адміністрації, Управління праці та соціального захисту населення Броварської міської ради Київської області та ДП «Укрспирт» щодо не виплати ОСОБА_3 у повному розмірі недоплаченої щомісячної грошової допомоги в зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства, передбаченої ст. 37 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» за період з 01.01.2014 року по 30.04.2014 року та доплати до заробітної плати, передбаченої ч. 1 ст. 39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» за період з 01.01.2014 року по 31.03.2014 року протиправними.

Зобов'язано ДП «Укрспирт» провести донарахування ОСОБА_3 доплати до заробітної плати, передбаченої ч.1 ст. 39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в розмірі двох мінімальних заробітних плат, виходячи із розміру мінімальної заробітної плати, встановленого ст. 8 Закону України "Про Державний бюджет України на 2014 рік» за період з 01.01.2014 року по 31.03.2014 року і подати розрахункові документи до управління праці та соціального захисту населення Броварської міської ради Київської області.

Зобов'язано Управління праці та соціального захисту населення Броварської міської ради Київської області провести виплату ОСОБА_3 доплати до заробітної плати, передбаченої ч.1 ст. 39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» за період з 01.01.2014 року по 31.03.2014 року відповідно до розрахунків наданих ДП «Укрспирт».

Зобов'язано Управління праці та соціального захисту населення Лугинської районної державної адміністрації провести донарахування та виплату ОСОБА_3 недоплаченої щомісячної грошової допомоги в зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства, передбаченої ст. 37 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в розмірі 40 % від мінімальної заробітної плати щомісяця, виходячи із розміру мінімальної заробітної плати, встановленого ст. 8 Закону України "Про державний бюджет України на 2014 рік» за період з 01.01.2014 року по 30.04.2014 року.

Не погоджуючись з вказаною постановою у відповідній частині, відповідач у справі -Управління праці та соціального захисту населення Броварської міської ради, подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції в оскаржуваній частині (з підстав, наведених у скарзі) та ухвалити нове рішення про відмову в задоволенні позовних вимог у цій частині.

Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 197, ст.195 КАС України суд апеляційної інстанції розглядає справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, в межах доводів скарги.

Перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, проаналізувавши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.

Як встановлено судом, позивач працює на Липницькому МПД №31 ДП "Укрспирт", у зоні гарантованого (добровільного) відселення, є постраждалим від Чорнобильської катастрофи, перебуває на обліку, зокрема в Управлінні праці та соціального захисту населення Броварської міської ради.

Із справи вбачається, що підвищення до заробітної плати позивачу здійснювалось у розмірі, меншому, ніж передбачено ст.39 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", тобто по постанові КМ України.

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України.

Відповідно до приписів ст. 39 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" заробітні плати особам, які працюють на територіях радіоактивного забруднення, підвищуються у розмірах, встановлених частиною першою цієї статті, у зоні гарантованого (добровільного) відселення - дві мінімальні заробітні плати.

Закон України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" має пріоритет над підзаконним актом - постановою КМ України.

Будь-яких законодавчих обмежень щодо застосування вказаних норм і положень Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", як це було в 2011-2013 роках, у 2014 році немає. Тобто, Законом України "Про Державний бюджет на 2014 рік" від 16 січня 2014 року № 719-VII, що набрав чинності з 1 січня 2014 року (п. 1 Прикінцевих положень Закону) такі обмеження не встановлені.

Відповідно до рішення Конституційного Суду України від 26 грудня 2011 року №20-рп/2011 та 25 січня 2012 року №3-рп/2012 суди, під час вирішення справ про соціальний захист громадян керуються, зокрема, принципом законності. Цей принцип передбачає застосування судами законів України, а також нормативно-правових актів відповідних органів державної влади, виданих на підставі , у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, в тому числі нормативно-правових актів Кабінету Міністрів України, виданих у межах його компетенції, на основі й на виконання Бюджетного кодексу України, закону про Державний бюджет України, закону про Державний бюджет на відповідний рік та інших законів України.

Метою і особливістю Закону про Державний бюджет України є забезпечення належних умов для реалізації положень інших законів України, які передбачають фінансові зобов'язання держави перед громадянами, спрямовані на їх соціальний захист, у тому числі й надання пільг, компенсацій і гарантій (пункт 4 мотивувальної частини Рішення Конституційного Суду України від 09 липня 2007 року №6-рп/2007 у справі про соціальні гарантії громадян).

Фінансування компенсаційних виплат, доплат та різних видів допомоги, передбачених Законом, здійснюється відповідно до обсягів, затверджених законами України про Державний бюджет України на відповідний рік, тобто виконання Закону повністю залежить від фінансових ресурсів доходної частини державного бюджету.

Слід зазначити, що частиною другою статті 95 Конституції України визначено, що виключно Законом України про Державний бюджет визначаються будь-які видатки держави на загальносуспільні потреби, розмір і цільове спрямування цих видатків, а стаття 63 Закону закріплює норму, якою стверджується, що фінансування витрат, пов'язаних з реалізацією цього Закону, здійснюється за рахунок державного бюджету.

Кабінет Міністрів України регулює порядок та розміри соціальних виплат та допомоги, які фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету України, відповідно до Конституції та законів України.

Отже, Кабінет Міністрів України є органом, який забезпечує проведення державної політики у соціальній сфері, а УПФ - органом, який реалізує таку політику, в тому числі за рахунок коштів Державного Бюджету України.

Разом з тим, слід зазначити, що Законом України "Про Державний бюджет на 2014 рік" від 16 січня 2014 року №719-VII, що набрав чинності з 1 січня 2014 року (п.1 Прикінцевих положень Закону), такі обмеження не встановлені.

Таким чином, починаючи з 1 січня 2014 року є чинною і підлягає застосуванню ст.39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи" в редакції, відповідно до якої заробітні плати особам, які працюють на територіях радіоактивного забруднення, підвищуються у розмірах, встановлених частиною першою цієї статті, у зоні гарантованого (добровільного) відселення - дві мінімальні заробітні плати.

Зазначені положення є чинними до 02.08.2014 включно (з 03.08.2014 набув чинності Закон України №1622-VII від 31.07.2014 "Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2014 рік").

Оскільки відповідач здійснював відповідні виплати позивачу в менших розмірах, ніж встановлено Законом, суд першої інстанції постановив правомірне рішення про обов'язок виплати позивачу недоплачених сум заробітної плати.

Підсумовуючи вищевикладене, слід зазначити, що відсутні правові підстави для скасування постанови суду першої інстанції в оскарженій частині, а тому апеляційний суд залишає її без змін.

Керуючись ст.ст. 195, 197, 198, 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Управління соціального захисту населення Броварської міської ради Київської області залишити без задоволення, а постанову Лугинського районного суду Житомирської області від "29" жовтня 2014 р. без змін.

Ухвала набирає чинності з моменту її постановлення і оскарженню не підлягає.

Головуючий суддя К.С. Франовська

судді: І.Ф.Бондарчук

С.М.Хаюк

Роздруковано та надіслано:р.л.п.

1- в справу:

2 - позивачу: ОСОБА_3 АДРЕСА_1

3- відповідачу: Державне підприємство спиртової та лікеро-горілчаної промисловості "Укрспирт" вул.Гагаріна,16,м.Бровари,Броварський район, Київська область,07400

4- відповідачу: Управління соціального захисту населення Броварської міської ради Київської області вул.Гагаріна,18,м.Бровари,Броварський район, Київська область,07400

5- відповідачу:Управління праці та соціального захисту населення Лугинської районної державної адміністрації Житомирської області вул.Червона Гірка,21,смт.Лугини,Житомирська область,11301

- ,