Ухвала від 26.03.2015 по справі 565/1279/14-а

ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua

Головуючий у 1-й інстанції: Демчин Т.Ю.

Суддя-доповідач:Кузьменко Л.В.

ПОСТАНОВА

іменем України

"26" березня 2015 р. Справа № 565/1279/14-а

Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді Кузьменко Л.В.

суддів: Зарудяної Л.О.

Іваненко Т.В.,

розглянувши в письмовому провадженні апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м.Кузнецовськ Рівненської області на постанову Кузнецовського міського суду Рівненської області від "22" січня 2015 р. у справі за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м.Кузнецовськ Рівненської області про зобов'язання вчинити дії ,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в м.Кузнецовську Рівненської області, у якому просив зобов'язати відповідача призначити йому пенсію за віком на пільгових умовах з 11.08.2014 р., знизивши пенсійний вік відповідно до вимог ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист осіб, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Свої позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що він має статус потерпілого від Чорнобильської катастрофи третьої категорії. З 13.111980 року і по даний час він постійно проживає у м.Кузнецовську Рівненської області, яке відноситься до зони посиленого радіологічного контролю. Вважає, що відповідно до ст.55 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" він має право на отримання пенсії із зниженням пенсійного віку, встановленого для одержання державної пенсії, як особа, яка постійно проживала чи постійно працювала у зоні посиленого радіоекологічного контролю за умови, що станом на 01.01.1993 року проживав або працював у цій зоні встановлений законодавством строк. Відповідач відмовляється призначити йому пенсію на пільгових умовах.

Постановою Кузнецовського міського суду Рівненської області від 22 січня 2015 року адміністративний позов ОСОБА_1 задоволено частково.

Зобов'язано управління Пенсійного фонду України в м.Кузнецовську Рівненської області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком з 20 жовтня 2014 року, знизивши йому пенсійний вік відповідно до вимог ст.55 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

У решті позовних вимог відмовлено у зв'язку з їх безпідставністю.

В апеляційній скарзі Управління Пенсійного фонду України в м.Кузнецовськ Рівненської області, посилаючись на порушення норм матеріального права, просить скасувати судове рішення та прийняти нове, яким відмовити в задоволенні позовних вимог. Зазначає, що суд неправильно застосував положення ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" щодо постійного проживання (роботи) позивача на території зони посиленого радіоекологічного контролю.

Розглянувши справу в межах ст.195 КАС України, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає до задоволення, враховуючи наступне.

З копії паспорта громадянина України серії НОМЕР_1 , виданого 06.04.1998 р. Кузнецовським МВ УМВС України в Рівненській області, вбачається, що ОСОБА_1 народився ІНФОРМАЦІЯ_1 , отже, станом на 17.08.2014р. йому виповнилось 55 років.

З копії відповіді УПФ м.Кузнецовська №2002/О-31 від 22.08.2014 р. вбачається що ОСОБА_1 звернувся до відповідача 11 серпня 2014 року із заявою про призначення пенсії на пільгових умовах.

З матеріалів справи вбачається, що на момент звернення до відповідача позивачем серед інших документів було надано посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи (категорія 3).

Позивачу було відмовлено у призначенні пенсії за віком із зниженням пенсійного віку у зв'язку з ненаданням довідки про періоди проживання чи роботи у зоні гарантованого добровільного відселення (3 категорії).

Вирішуючи спір, суд першої інстанції прийшов до висновків, що відповідачем було протиправно відмовлено позивачу в призначенні пенсії на пільгових умовах.

Колегія суддів не погоджується з такими висновками суду першої інстанції, враховуючи наступне.

Згідно з пунктом 2 статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого ст.26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", потерпілим від Чорнобильської катастрофи: особам, які постійно проживали або постійно проживають чи постійно працювали або постійно працюють у зоні гарантованого добровільного відселення за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали у цій зоні не менше 3 років, - зменшення віку передбачено - 3 роки та додатково 1 рік за 3 роки проживання, роботи, але не більше 6 років.

Відповідно до ч.ч.3,4 ст.15 Закону "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" підставою для визначення статусу потерпілих від Чорнобильської катастрофи, які проживають або працюють на забруднених територіях, є довідка про період проживання, роботи на цих територіях. Видача довідок про період роботи (служби) по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також на територіях радіоактивного забруднення, про заробітну плату за цей період здійснюється підприємствами, установами та організаціями (військкоматами), а про період проживання на територіях радіоактивного забруднення, евакуацію, відселення, самостійне переселення - органами місцевого самоврядування.

Пунктом 7 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України №22-1 від 25.11.2005 року передбачено, що до заяви про призначення пенсії за віком додаються, зокрема, посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09.03.88 №122, або довідка військової частини, в складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою проводились роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС; посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на цих територіях, видана органами місцевого самоврядування (при призначенні пенсії із застосуванням норм статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Таким чином, для призначення особі пенсії зі зменшенням пенсійного віку, встановленого ст.26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", чинне законодавство вимагає додержання сукупності обов'язкових умов, зокрема, постійного проживання у зоні гарантованого добровільного відселення не менше 3 років станом на 1 січня 1993 року.

Таких документів позивачем відповідачу на момент звернення до суду не надано.

Разом з тим, судом апеляційної інстанції встановлено, що ОСОБА_1 станом на 1 січня 1993 року проживав у зоні посиленого радіологічного контролю у м. Кузнецовськ Рівненської області 4 роки 10 місяців і 12 днів.

Так, довідкою ЖЕД-3 №607 від 13.03.14 р. підтверджується, що ОСОБА_1 зареєстрований в м.Кузнецовську Рівненської області у період з 25.07.84 р. по 28.01.85 р., з 27.10.87 р. по 21.11.89 р., з 13.03.90 р. по 23.03.01 р. та з 12.01.14 р. і по даний час.

Згідно приписів ст.17 Цивільного Кодексу України 1963 року, яким було врегульовано цивільні відносини до 01.01.2004 року, місцем проживання визнається те місце, де громадянин постійно або переважно проживає. Аналогічно, у відповідності до ст.29 діючого Цивільного Кодексу України, місцем проживання фізичної особи є житловий будинок, квартира, інше приміщення, придатне для проживання в ньому (гуртожиток, готель тощо), у відповідному населеному пункті, в якому фізична особа проживає постійно, переважно або тимчасово.

До Управління Пенсійного фонду з приводу призначення пенсії відповідно до вимог ст.55 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" із зниженням пенсійного віку позивач звернувся, надавши посвідчення потерпілого 3-ї категорії та докази щодо його проживання в с. Перекалля Зарічненського району Рівненської області, що віднесений до зони гарантованого добровільного відселення. При цьому з довідки виконкому Зарічненської райради №143 від 18.09.1995 р. необхідний термін проживання позивача для призначення пенсії за зниженням пенсійного віку ( по 3-й категорії) не вбачається.

Відтак, відмова відповідача у призначенні позивачу пенсії відповідно до ст. 55 Закону із зниженням пенсійного віку як особі, яка постійно проживала чи постійно працювала у зоні посиленого радіоекологічного контролю є правомірною.

Проте, з матеріалів справи вбачається, що позивач 20.10.2014 р. отримав посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи 4 категорії, серії НОМЕР_2 і з огляду на те, що позивач є особою, яка постійно проживала та проживає у зоні посиленого радіоекологічного контролю та станом на 01.01.1993 року прожила в цій зоні не менше чотирьох років він має право на призначення пенсії відповідно до ст. 55 Закону за 4-ю категорією.

Проте з такою заявою до відповідача станом на серпень 2014 року позивач не звертався.

Відтак, висновки суду першої інстанції щодо протиправності дій відповідача. які полягали у відмові в призначення останньому пенсії відповідно до ст. 55 Закону за 4-ю категорією є передчасними

Керуючись ст.ст. 195, 197, 198, 202, 205, 207 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м.Кузнецовськ Рівненської області задовольнити. Постанову Кузнецовського міського суду Рівненської області від "22" січня 2015 р. скасувати.

В задоволенні позову відмовити

Постанова набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя Л.В. Кузьменко

судді: Л.О. Зарудяна

Т.В. Іваненко

Роздруковано та надіслано:р.л.п.

1- в справу:

2 - позивачу: ОСОБА_1 АДРЕСА_1

НОМЕР_3 позивача ОСОБА_2

АДРЕСА_2 - відповідачу: Управління Пенсійного фонду України в м.Кузнецовськ Рівненської області м-н.Вараш,25-А,м.Кузнецовськ,Рівненська область,34400

- ,