Постанова від 26.03.2015 по справі 683/3444/14-а

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 683/3444/14-а

Головуючий у 1-й інстанції: Сагайдак І. М.

Суддя-доповідач: Граб Л.С.

26 березня 2015 року

м. Вінниця

Вінницький апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді: Граб Л.С.

суддів: Боровицького О. А. Сапальової Т.В.

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області на постанову Старокостянтинівського районного суду Хмельницької області від 21 січня 2015 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання дій незаконними та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії,

ВСТАНОВИВ:

У листопаді 2014 року ОСОБА_2 звернувся до Старокостянтинівського районного суду Хмельницької області з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Хмельницькій області України, в якому просив визнати незаконними дії відповідача щодо відмовити перерахувати йому пенсію за останні шість місяців перед його зверненням до суду, зобов"язавши зробити такий перерахунок за шість місяців 2014 року (червень-листопад), а також стягнути з відповідача на його користь 25427 грн. 70 коп. недоотриманої ним частини пенсії за період з червня по листопад 2014 року.

Постановою Старокостянтинівського районного судуХмельницької області від 21 січня 2015 року позов задоволено частково: визнано незаконними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Хмельницькій області щодо відмови у перерахунку ОСОБА_2 додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров"ю, у розмірах передбачених ст.50 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" за період з 01 червня 2014 року по 02 серпня 2014 року включно; зобов"язано Головне управління Пенсійного фонду України у Хмельницькій області перерахувати та виплатити ОСОБА_2 щомісячну додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров"ю у розмірі 75% мінімальної пенсії за віком, відповідно до вимог ст.50 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, визначеної відповідно до ч.1 ст.28 Закону України "Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування", починаючи з 01 червня 2014 року по 02 серпня 2014 року включно з урахуванням проведених виплат, а в задоволенні решти позовних вимог відмовлено. Постанову допущено до негайного виконання у межах суми стягнення за один місяць.

Не погодившись з таким рішенням суду першої інстанції, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову, якою відмовити в задоволенні позовних вимог повністю, посилаючись на невідповідність висновків суду обставинам справи, неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи, порушення судом при ухваленні рішення норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи.

Сторони, будучи належним чином повідомленими про час, дату та місце апеляційного розгляду справи, в судове засідання не з'явились.

Відповідно до ч. 4 ст. 196 КАС України неприбуття у судове засідання сторін або інших осіб, які беруть участь у справі, належним чином повідомлених про дату, час і місце апеляційного розгляду, не перешкоджає судовому розгляду справи.

Виходячи з вищевикладеного, колегія суддів вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження, відповідно до пунктів 1, 2 частини 1 статті 197 КАС України.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, законність і обґрунтованість рішення суду в межах доводів апеляційної скарги, а також правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, давши правову оцінку обставинам у справі, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що апеляційну скаргу слід задовольнити частково, а постанову Старокостянтинівського районного суду Хмельницької області від 21 січня 2015 року - скасувати частково, виходячи з наступного.

Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_2 є інвалідом ІІ групи внаслідок захворювання, пов"язаного із виконанням обов"язків військової служби по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.

Позивач перебуває на обліку в головному управлінні Пенсійного фонду України у Хмельницькій області та отримує пенсію по інвалідності відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Також відповідно до ст.50 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" позивач отримує додаткову щомісячну надбавку (підвищення) до пенсії як інвалід ІІ групи в розмірі 20 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

З довідки Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області слідує, що розмір пенсії по інвалідності ОСОБА_2 у листопаді 2014 року становив 4065 грн. 80 коп.

Позивач, вважаючи, що розмір пенсії, яку він отримує, є меншим, ніж це передбачено чинним законодавством, звернувся до відповідача з заявою про перерахунок пенсію, однак отримав відмову.

Не погоджуючись з вказаною відмовою та вважаючи дії ГУПФУ в Хмельницькій області незаконними, ОСОБА_2 звернувся до суду першої інстанції з вказаним позовом.

Суд першої інстанції дійшов висновку про часткове задоволення позовних вимог, допустивши постанову до негайного виконання у межах суми стягнення за один місяць, однак суд апеляційної інстанції не в повній мірі погоджуються з вказаним рішенням, зважаючи на наступне.

Статтею 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" передбачена державна пенсія особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, віднесеним до категорії 1.

В статті 11 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" зазначається, що умови, норми і порядок пенсійного забезпечення військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, визначаються Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" і цим Законом.

Відповідно до вимог статті 7 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, які одночасно мають право на різні державні пенсії, призначається одна пенсія за їх вибором.

Статтею 10 Закону України "Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування" визначено, що особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв"язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за їх вибором.

З огляду на те, що позивач отримує пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", заяви про перехід на інший вид пенсії, зокрема, передбаченої Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" не подавав, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що він не має права на перерахунок пенсії відповідно до ст.54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Аналогічна позиція міститься в постанові Вищого адміністративного суду України від 24 травня 2014 року у справі № К/800/11706/13.

Статтею 50 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" визначено, що особам, віднесеним до категорії 1, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров"ю, у відповідних розмірах, зокрема, інвалідам II групи - 75 процентів мінімальної пенсії за віком.

Згідно ст.53 зазначеного Закону виплата додаткової пенсії здійснюється повністю незалежно від заробітку, пенсії чи іншого доходу.

Статтею 63 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" передбачено, що фінансування витрат, пов"язаних з реалізацією цього Закону, здійснюється за рахунок коштів державного бюджету, коштів, які враховуються при визначенні міжбюджетних трансфертів, та інших джерел, не заборонених законодавством.

Колегія суддів зазначає, що Закон України "Про державний бюджет України на 2014 рік" в редакції від 16 січня 2014 року не містив жодної норми, яка б обмежувала у 2014 року пряме застосування Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", зокрема статті 50 даного Закону.

Однак, до Закону України "Про Державний бюджет України на 2014 рік" були внесені зміни Законом України "Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2014 рік" № 1622-VII від 31.07.2014 року, зокрема: доповнено прикінцеві положення п. 67, відповідно до яких установлено, що у 2014 році норми і положення статей 20, 21, 22, 23, 30, 31, 37, 39, 48, 50, 51, 52 та 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", статей 5 та 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни", Закону України "Про індексацію грошових доходів населення", статей 14, 22, 37 та 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", пункту "ж" частини першої статті 77 Основ законодавства України про охорону здоров'я, статей 12, 13, 14, 15 та 16 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", статті 43 Гірничого закону України, статей 6-1, 6-2, 6-3 та 6-4 Закону України "Про жертви нацистських переслідувань" застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування на 2014 рік. Зазначені зміни набрали законної сили з 03.08.2014 року.

Таким чином, колегія суддів зазначає, що Законом України "Про Державний бюджет України на 2014 рік" з 3 серпня 2014 року надано повноваження Кабінету Міністрів України визначати розмір державної та додаткової пенсії особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, виходячи з наявного фінансового ресурсу бюджетів на 2014 рік.

З огляду на вищенаведене, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про необхідність захисту прав позивача, зобов"язавши відповідача здійснити позивачу перерахунок та виплатити додаткову пенсію за шкоду заподіяну здоров"ю в розмірі 75 % мінімальної пенсії за віком відповідно до статті 50 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" за період, в межах заявлених позовних вимог, з 01 червня 2014 року по 02 серпня 2014 року включно з урахуванням фактично виплачених сум.

Суд першої інстанції вірно вирішив по суті вказаний спір з правильним застосуванням норм матеріального права, однак помилково допустив винесену постанову до негайного виконання в межах суми стягнення за один місяць, оскільки п. 1 ч. 1 ст. 256 КАС України встановлено вичерпний перелік постанов суду, які виконуються негайно, однак, в даному випадку прийнято рішення зобов'язального характеру, в зв'язку із чим оскаржувану постанову в цій частині слід скасувати.

Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 202 КАС України підставами для скасування постанови або ухвали суду першої інстанції та ухвалення нового рішення є порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання.

Враховуючи викладене, беручи до уваги положення ст. 195 КАС України, яким суду апеляційної інстанції надано право перегляду рішень суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги, судова колегія вважає, що постанова суду першої інстанції підлягає частковому скасуванню з ухваленням в цій частині нової постанови.

Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 197, 198, 202, 205, 207, 212, 254 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області задовольнити частково.

Постанову Старокостянтинівського районного суду Хмельницької області від 21 січня 2015 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання дій незаконними та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії скасувати в частині звернення постанови до негайного виконання у межах суми стягнення за один місяць .

В решті постанову Старокостянтинівського районного суду Хмельницької області від 21 січня 2015 року залишити без змін.

Постанова суду набирає законної сили в порядку та в строки, передбачені ст. ст. 212, 254 КАС України.

Головуючий Граб Л.С.

Судді Боровицький О. А.

Сапальова Т.В.