Ухвала від 19.03.2015 по справі 2а-1803/12/0970

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 березня 2015 року Справа № 876/1633/13

Львівський апеляційний адміністративний суд в складі :

головуючого судді Большакової О.О.,

суддів Глушка І.В., Макарика В.Я.,

з участю секретаря судового засідання Омеляновської Л.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу ОСОБА_1 на постанову Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 06 грудня 2012 року у справі за позовом Івано-Франківського прокурора з нагляду за додержанням законів у транспортній сфері Івано-Франківської області в інтересах Головавтотрансінспекції та територіального управління в Івано-Франківській області до ОСОБА_1 про стягнення фінансових санкцій,

ВСТАНОВИВ:

26.06.2012 року Івано-Франківський прокурор з нагляду за додержанням законів у транспортній сфері Івано-Франківської області в інтересах держави - Головавтотрансінспекції та територіального управління в Івано-Франківській області звернувся до Івано-Франківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1.) про стягнення фінансових санкцій в розмірі 5610,00 гривень.

Постановою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 06 грудня 2012 року позов задоволено, вирішено стягнути з відповідача на користь Державного бюджету України фінансової санкції по постановах №№ 139754, 139765, 139830 та № 139878 на загальну суму 5610 грн..

Не погодившись з рішенням суду, ОСОБА_1 подав апеляційну скаргу, просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову постанову про відмову в задоволенні адміністративного суду. У апеляційній скарзі зазначає, що ОСОБА_1 пасажирськими перевезеннями не займається. Постанови про застосування фінансових санкцій №№ 139754, 139765, 139830 та № 139878 є протиправними, оскільки з 06.06.2011 року владно-управлінська роль та повноваження у сфері автомобільних перевезень припинились у Головтрансінспекції та територіального управління Головтрансінспекції в Івано-Франківській області, а їх набула Державна інспекція України з безпеки на наземному транспорті.

Особи, що беруть участь у справі, в судове засідання для розгляду апеляційної скарги не прибули, про дату, час та місце розгляду справи були повідомлені належним чином.

Заслухавши суддю - доповідача, обговоривши доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних мотивів.

Судом першої інстанції встановлено, що 17.05.2005 року виконавчим комітетом Івано-Франківської міської ради ОСОБА_1 зареєстровано як фізичну особу - підприємця, про що зроблено запис в Єдиному державному реєстрів юридичних осіб та фізичних осіб -підприємців (а.с. 7). Відповідачем обрано вид підприємницької діяльності «надання послуг таксі».

11.01.2012 року о 11 год. 00 хв. працівниками територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в Івано-Франківській області на підставі завдання на перевірку № 13 в м. Івано-Франківську на вул. Гаркуші виявлено та задокументовано в акті за № 047467 від 11.01.2012 року факт перевезення відповідачем 8 пасажирів транспортним засобом «Форд», державний номерний знак НОМЕР_1, без ліцензійної картки, що є порушенням вимог статей 39, 60 Закону України «Про автомобільний транспорт» (а.с. 8).

24.01.2012 року о 11 год. 00 хв. працівниками територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в Івано-Франківській області на підставі завдання на перевірку № 33 в м. Івано-Франківську на вул. Гаркуші, 38, виявлено та задокументовано в акті за № 056018 від 24.01.2012 року, факт перевезення відповідачем 8 пасажирів транспортним засобом «Форд», державний номерний знак, без ліцензійної картки, що є порушенням вимог статей 39, 60 Закону України «Про автомобільний транспорт» (а.с. 12).

03.03.2012 року о 11 год. 35 хв. працівниками територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в Івано-Франківській області на основі завдання на перевірку № 100 в м.Івано-Франківську на вул. Гаркуші, виявлено та задокументовано в акті за № 053374 від 03.03.2012 року факт експлуатації громадянином ОСОБА_1 легкового автомобіля, облаштованого як таксі. Під час перевірки виявлено таке порушення, як відсутність ліцензійної кртки, що є порушенням вимог статей 39, 60 Закону України «Про автомобільний транспорт» (а.с. 16).

29.03.2012 року о 08 год. 10 хв. працівниками територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в Івано-Франківській області на підставі завдання на перевірку № 134 в м. Городенка на ділянці дороги АЗС «ОККО» виявлено та задокументовано в акті за № 041692 від 29.03.2012 року факт перевезення відповідачем 10 пасажирів транспортним засобом «Форд», державний номерний знак НОМЕР_1, без ліцензійної картки, що є порушенням вимог статей 39, 60 Закону України «Про автомобільний транспорт» (а.с. 20).

Відповідно до ч.ч. 4, 5 ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт» встановлено, що від імені центрального органу виконавчої влади з питань автомобільного транспорту розглядати справи про стягнення у вигляді штрафів за порушення, викладені у цій статті, мають право посадові особи урядового органу державного управління з питань контролю на автомобільному транспорті. Порядок стягнення у вигляді штрафу за порушення, викладені у цій статті, та порядок оскарження і опротестування постанови по справі про правопорушення визначає Кабінет Міністрів України.

Відповідно до п. 3 Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №1567 від 08.11.2006 року органами державного контролю на автомобільному транспорті є Головавтотрансінспекція, її територіальні управління в областях, Автономній Республіці Крим, м. Києві та м. Севастополі.

Згідно з положенням ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт» за порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників за надання послуг з перевезень пасажирів та вантажів без оформлення документів, перелік яких визначений статтями 39 та 48 цього Закону, застосовуються санкції у вигляді штрафу в розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Автомобільні перевізники, водії, пасажири, як зазначено у статті 39 Закону України «Про автомобільний транспорт», повинні мати і пред'являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконуються пасажирські перевезення. Документами для фізичної особи, що здійснює перевезення пасажирів на таксі: для автомобільного перевізника - ліцензія, інші документи, передбачені законодавством України; для водія таксі - посвідчення водія відповідної категорії, свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу, ліцензійна картка, інші документи, передбачені законодавством України.

Відповідно до п.п. 1.6, 1.9 Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з надання послуг з перевезення пасажирів і вантажів автомобільним транспортом відповідно до видів робіт, визначених Законом України «Про автомобільний транспорт», затверджених наказом Міністерства транспорту та зв'язку України від 02.07.2010 року № 427 ліцензія видається на надання послуг з внутрішніх перевезень пасажирів на таксі. До ліцензії Головавтотрансінспекцією та територіальними управліннями видається ліцензійна картка на кожен автотранспортний засіб. Ліцензійна картка є бланком суворої звітності, до якої заносяться реєстраційні дані ліцензії та автотранспортного засобу.

Відповідно до ч. 11 ст. 6 Закону України «Про автомобільний транспорт» державний контроль автомобільних перевізників здійснюється шляхом проведення планових, позапланових і рейдових перевірок.

Державними інспекторами територіального управління Головавтотрансінспекції в Івано-Франківській області були проведені саме рейдові перевірки позивача. Згідно пункту 15 Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №1567 від 08.11.2006 року (далі - Порядок), під час проведення рейдової перевірки перевіряється, зокрема, наявність визначених статтею 39 Закону України «Про автомобільний транспорт» документів, на підставі яких здійснюються перевезення автомобільним транспортом.

Відповідно до п. 21 Порядку у разі виявлення в ході перевірки транспортного засобу порушення законодавства про автомобільний транспорт посадовими особами, що провели перевірку, складається акт.

Згідно п. 22 Порядку у разі відмови уповноваженої особи суб'єкта господарювання або водія від підписання акта перевірки суб'єкта господарювання або акта перевірки транспортного засобу посадові особи, що провели перевірку, роблять про це запис.

На момент проведення перевірок державними інспекторами територіального управління Головавтотрансінспекції в Івано-Франківській області встановлено та зазначено в актах проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом: від 11.01.2012 року - відсутність ліцензійної картки; від 24.01.2012 року - відсутність ліцензійної картки; від 03.03.2012 року - відсутність ліцензійної картки; від 29.03.2012 року - відсутність ліцензійної картки. З вказаними актами ОСОБА_1 ознайомлений, від їх підписання відмовився, про що зроблено записи у зазначених актах.

Згідно листів № 09-3-20/86 від 12.01.2012 р., № 09-3-20/290 від 26.01.2012 р., № 09-3-20/826 від 12.03.2012 р. та № 09-3-20/1128 від 30.03.2012 р. ОСОБА_1 запропоновано прибути в територіальне управління Головавтотрансінспекції в Івано-Франківській області для розгляду справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт, які отримані ним, що підтверджується повідомленнями про вручення поштового відправлення (а.с. 9, 12, 17, 21).

Пунктами 26, 27 Порядку передбачено, що справа про порушення розглядається у присутності уповноваженої особи суб'єкта господарювання. Про час і місце розгляду справи про порушення уповноважена особа суб'єкта господарювання повідомляється під розписку чи рекомендованим листом із повідомленням. У разі неявки уповноваженої особи суб'єкта господарювання справа про порушення розглядається без її участі. За наявності підстав керівник органу державного контролю або його заступник виносить постанову про застосування фінансових санкцій.

На підставі актів проведення перевірки, у відповідності до статті 60 Закону України «Про автомобільний транспорт» прийнято постанови про застосування фінансових санкцій від 24.01.2012 р., від 07.02.2012 р., від 22.03.2012 р., та від 10.04.2012 р., якими застосовано фінансові санкції на загальну суму 5610 гривень (а.с. 10, 14, 18, 22). Такі направлялись відповідачу та були отримані ним, що підтверджується повідомленнями про вручення поштового відправлення (а.с. 11, 15, 19, 23).

Пунктом 28 вказаного Порядку фінансова санкція повинна бути перерахована суб'єктом господарювання на зазначений у постанові рахунок не пізніше ніж протягом п'ятнадцяти днів після отримання ним копії постанови про застосування фінансових санкцій.

Застосовані позивачем фінансові санкції в сумі 5610,00грн. відповідачем не сплачені.

Покликання апелянта на те, що з 06.06.2011 року владно-управлінська роль та повноваження у сфері автомобільних перевезень припинились у Головтрансінспекції та територіального управління Головтрансінспекції в Івано-Франківській області, а їх набула Державна інспекція України з безпеки на наземному транспорті не спростовують факт відсутності, на момент здійснення перевірки, всіх необхідних документів зазначених у статті 39 Закону України «Про автомобільний транспорт», що дозволяють виконувати пасажирські перевезення.

Крім того, територіальне управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в Івано-Франківській області на момент виникнення спірних правовідносин не було ліквідовано та здійснювало свою діяльність у відповідності до чинного законодавства.

Щодо покликань апелянта на те, що ОСОБА_1 на момент складення актів пасажирськими перевезеннями не займався та автомобіль перебував на ремонті через пошкодження отримані у ДТП, то колегія суддів вважає, що такі не заслуговують на увагу, оскільки не підтверджені жодними доказами.

Натомість показами свідків, а також актами проведених перевірок встановлено факт вчинення правопорушень.

Крім того, відповідач мав змогу оскаржити рішення про застосування щодо нього фінансових санкцій, однак постанови не скасовано, і такі на момент розгляду справи є чинними.

Тому, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції дійшов вірного висновку про підставність позову та його задоволення.

Виходячи з наведеного, колегія суддів повністю погоджується із висновками суду першої інстанції про правомірність застосування до ОСОБА_1 фінансовихї санкції за порушення законодавства про автомобільний транспорт та їх стягнення з відповідача на користь держави.

На підставі вищевикладеного, апеляційний суд дійшов висновку, що постанова Івано-Франківського окружного адміністративного суду є законною та обґрунтованою й підстав для задоволення апеляційної скарги ОСОБА_1 немає.

Керуючись ч. 3 ст. 160, ст.ст. 195, 196, 198, 200, 205, 206, 254 КАС України, суд,

УХВАЛИВ:

апеляційну скаргу ОСОБА_1 - залишити без задоволення, постанову Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 06 грудня 2012 року по справі № 2а-1803/12/0970 - без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання у повному обсязі шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя О.О. Большакова

Судді І.В. Глушко

В.Я. Макарик

Повиний текст виготовлено 24 березня 2015 року.