Ухвала від 19.03.2015 по справі 2а-3433/12/0970

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 березня 2015 року Справа № 876/1551/13

Львівський апеляційний адміністративний суд в складі :

головуючого судді Большакової О.О.,

суддів Глушка І.В., Макарика В.Я.,

з участю секретаря судового засідання Омеляновської Л.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу Товариства з додатковою відповідальністю «Полімер» на постанову Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 28 листопада 2012 року у справі за позовом Товариства з додатковою відповідальністю «Полімер» до управління Пенсійного Фонду в Тисменецькому районі про зобов'язання провести перерахунок витрат на виплату пенсій,

ВСТАНОВИВ:

Товариство з додатковою відповідальністю «Полімер» звернулося до Івано-Франківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до управління Пенсійного Фонду в Тисменецькому районі про зобов'язання провести перерахунок фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, шляхом виключення із розрахунків надісланих позивачу, пенсії призначеної ОСОБА_1

Постановою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 28 листопада 2012 року у задоволенні адміністративного позову відмовлено.

Не погоджуючись із постановою суду першої інстанції, позивач подав апеляційну скаргу, в якій вказав, що судове рішення прийняте з порушенням норм матеріального та процесуального права, тому просить скасувати оскаржувану постанову та прийняти нову, якою задовольнити позов. В обґрунтування доводів апеляційної скарги апелянт зазначив, що висновок суду першої інстанції про те, що особі, яка до і після 01.01.1992 р. працювала на роботах, передбачених Списками, пенсія призначається відповідно до ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», є помилковим, оскільки такої умови застосування зазначеної статті Законом, не передбачено. Невірним є також висновок про те, що спірна пільгова пенсія призначена відповідно до ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», тобто відповідно до закону, який діяв в момент виникнення у особи права на призначення такої пенсії. Статті 13 та 100 названого Закону є діючими з 01.01.1992 р. по даний час. Отже, пенсії за віком на пільгових умовах (в тому числі спірна пенсія) залежно від характеру здобуття пільгового стажу можуть призначатися відповідно до обох зазначених статтей.

Представники сторін у судове засідання не з'явились.

Заслухавши суддю - доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що громадянці ОСОБА_1 призначено та виплачується пільгова пенсія згідно пункту «а» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», як особі яка працювала на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України.

Управлінням Пенсійного фонду України в Тисменицькому районі позивачу направлялися розрахунки фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених ОСОБА_1 відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в частині пенсій, призначених відповідно до пункту «а» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» (далі - Закон №1788).

У відповідності до ст. 13 Закону №1788 право на призначення пенсій на пільгових умовах та розмірах здобула особа, яка зазначена в розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пенсії, призначеної відповідно до пункту «а» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» і пенсія їй призначена на підставі довідки про пільговий характер роботи, виданої відповідачем.

Відповідно до ч. 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на роботах із шкідливими, особливо шкідливими і важкими, особливо важкими умовами праці за Списками №№ 1, 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.

До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди: особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України «Про пенсійне забезпечення». У цьому випадку розміри пенсій визначаються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону. При цьому зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку цих пенсій, що діяв до набрання чинності цим Законом.

Згідно ч. 16 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» до приведення законодавства України у відповідність із цим Законом закони України та інші нормативно-правові акти застосовуються в частині, що не суперечить цьому Закону.

Положення Закону України «Про пенсійне забезпечення» застосовуються в частині визначення права на пенсію за віком на пільгових умовах і за вислугу років.

Згідно зі ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи:

а) працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, - за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць:

- чоловіки - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах;

- жінки - після досягнення 45 років і при стажі роботи не менше 15 років, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.

Працівникам, які мають не менше половини стажу роботи з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням віку, передбаченого статтею 12 цього Закону, на 1 рік за кожний повний рік такої роботи чоловікам і на 1 рік 4 місяці - жінкам;

б) працівники, зайняті повний робочий день на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, - за Списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць:

- чоловіки - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 25 років, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах;

- жінки - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах.

Працівникам, які мають не менше половини стажу роботи з шкідливими і важкими умовами праці, пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням віку, передбаченого статтею 12 цього Закону, на 1 рік за кожні 2 роки 6 місяців такої роботи чоловікам і за кожні 2 роки такої роботи - жінкам.

Відповідно до положень ст. 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення» право на пенсію за віком мають:

- чоловіки - після досягнення 60 років і при стажі роботи не менше 25 років,

- жінки - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 20 років.

Відповідно до положень ст. 100 Закону України «Про пенсійне забезпечення» особам, які працювали до введення в дію цього Закону на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, передбачених раніше діючим законодавством, пенсії за віком призначаються якщо особам, які мають на день введення в дію цього Закону повний стаж на зазначених роботах, що давав право на пенсію на пільгових умовах, пенсії в розмірах, передбачених цим Законом, призначаються відповідно до вимог за віком і стажем, встановлених раніше діючим законодавством.

На підприємстві позивача у шкідливих умовах працювала громадянка ОСОБА_1, якій у подальшому було призначено пенсію на пільгових умовах відповідно до пункту «а» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та Списку №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, що затверджений Постановами Кабінету Міністрів України.

Копії протоколу про призначення пенсії, розрахунків, висновків та довідок, що підтверджують особливий характер праці, містяться в матеріалах справи (а.с. 34-40, 53-58).

Згідно пункту 6.4 Інструкції Пенсійного фонду України від 19.12.03 р. №21-1 «Про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» до Пенсійного фонду України» (надалі -Інструкція), розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається відділами доходів органів Пенсійного фонду України щорічно в повідомленнях про розрахунок сум фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, що надсилаються підприємству до 20-го січня поточного року та протягом 10-ти днів з новопризначених пенсій.

Згідно п.п. 6.8 п. 6 Інструкції, підприємства щомісячно до 25 числа вносять до Пенсійного фонду зазначену в повідомленні місячну суму фактичних витрат та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах. В разі зміни розміру пенсії або настання обставин, що впливають на суму відшкодування, органи Пенсійного Фонду України повідомляють про це підприємство у місячний термін з моменту виникнення цих обставин.

Враховуючи викладене, суд першої інстанції дійшов вірного висновку про правомірність призначення відповідачем пенсії громадянці ОСОБА_1 за нормами ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та включення її до складу розрахунків фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, що підлягають відшкодуванню позивачем.

Колегією суддів не беруться до уваги покликання апелянта на відсутність розпорядження про призначення пенсії громадянці ОСОБА_1, оскільки в матеріалах адміністративної справи є копія протоколу №3987 від 10.07.2007 року, згідно якого їй призначено зазначену пенсію (а.с. 53). Як вірно зазначено судом першої інстанції, відповідне рішення суб'єкта владних повноважень, в тому числі й посадової особи ПФУ, може оформлятись, зокрема, й протоколом (протокольне рішення), що не суперечить вимогам чинного законодавства.

Доводи апеляційної скарги висновків суду першої інстанції не спростовують і не дають підстав для висновку, що судом при розгляді справи неправильно застосовано норми матеріального права, які регулюють спірні правовідносини, чи порушено норми процесуального права. Таким чином, ухвалене по справі рішення суду є законним і обґрунтованим, а зазначена в апеляційній скарзі позиція не знаходить свого підтвердження за матеріалами справи та не ґрунтується на положеннях чинного законодавства.

Керуючись ч.3 ст.160, ст.ст. 195, 196, 198, 200, 205, 206, 254 КАС України, суд,

УХВАЛИВ:

апеляційну скаргу Товариства з додатковою відповідальністю «Полімер» - залишити без задоволення, постанову Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 28 листопада 2012 року по справі № 2а-3433/12/0970 - без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання у повному обсязі шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя О.О. Большакова

Судді І.В. Глушко

В.Я. Макарик

Повиний текст виготовлено 24 березня 2015 року.