КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
про залишення позовної заяви без розгляду
31 березня 2015 року Справа № П/811/1014/15
Суддя Кіровоградського окружного адміністративного суду Петренко О.С. розглянувши матеріали справи
за позовом: ОСОБА_1
до відповідача: Територіального управління Державної судової адміністрації в Кіровоградській області
про визнання дій незаконними та зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 звернулася до Кіровоградського окружного адміністративного суду з позовом до Територіального управління Державної судової адміністрації в Кіровоградській області з наступними позовними вимогами:
1) визнати незаконними дії Територіального управління ДСА України в Кіровоградській області;
2) зобов'язати відповідача - Територіальне управління ДСА України в Кіровоградській області виплатити нараховані позивачу 13482,24 грн.
Пунктом 5 частини першої статті 107 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) визначено, що суддя, після одержання позовної заяви, з'ясовує, чи подано адміністративний позов у строк, установлений законом (якщо адміністративний позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними).
Згідно ч. 1 ст. 99 КАС України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Частиною 2 ст. 99 КАС України передбачено, що для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлений загальний шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
У відповідності до ч. 3 ст. 99 КАС України для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів. Для звернення до суду у справах щодо прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби встановлюється місячний строк.
Згідно ч. 2 ст. 17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема, спори з приводу проходження публічної служби.
Відповідно до ст. 3 КАС України публічна служба - діяльність на державних політичних посадах, професійна діяльність суддів, прокурорів, військова служба, інша державна служба.
Частиною 2 ст. 5 КАС передбачено, що провадження в адміністративних справах здійснюються відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи.
Як вбачається з позовної заяви позивач фактично оскаржує дії відповідача з приводу обмеження виплат щомісячної грошової винагороди, що мали місце в серпні-грудні 2014 року.
Однак, до суду з даним позовом ОСОБА_1 звернулася лише 27.03.2015р, тобто з пропуском місячного строку для звернення за захистом прав, свобод та інтересів.
Обґрунтовуючи звернення до суду, позивач зазначає, що про порушення прав та інтересів позивач дізналася 03.03.2015 року, після ознайомлення з довідкою ТУ ДСА України в Кіровоградській області №169 від 03.03.2015р.
Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно зі ст.30 та ст.31 Закону України "Про оплату праці" при кожній виплаті заробітної плати роботодавець повинен повідомити працівника про такі дані, що належать до періоду, за який провадиться оплата праці: а) загальна сума заробітної плати з розшифровкою за видами виплат; б) розміри і підстави утримань із заробітної плати; в) сума заробітної плати, що належить до виплати; відомості про оплату праці працівника надаються будь-яким органам чи особам лише у випадках, передбачених законодавством, або за згодою чи на вимогу працівника.
Так, позивачем не спростовано, що нею не отримувались розрахункові листи про нарахування заробітної плати з серпня по грудень 2014 року, які додані до позовної заяви в якості доказу.
Таким чином, суд вважає, що про порушення своїх прав позивач була обізнана, починаючи з серпня 2014 року.
Підсумовуючи вищевикладене, наведені позивачем причини пропущення строку на звернення до суду не дають підстав для визнання їх поважними та поновлення строку звернення до суду, оскільки позивач мав можливість своєчасно звернутися до суду за захистом своїх прав, свобод чи інтересів.
До того ж, суд зазначає, що практика Європейського суду з прав людини, яка відповідно до статті 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" є джерелом права, також свідчить про те, що право на звернення до суду не є абсолютним і може бути обмеженим, у тому числі і встановленням строків для звернення до суду за захистом порушених прав (наприклад, справи "Девеер проти Бельгії" рішення від 27.02.80, "Голдер проти Сполученого Королівства" рішення від 21.02.75).
Згідно зі ст.100 КАС України, адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, про що постановляється ухвала. Позовна заява може бути залишена без розгляду як на стадії вирішення питання про відкриття провадження в адміністративній справі без проведення судового засідання, так і в ході підготовчого провадження чи судового розгляду справи.
Отже, за сукупністю наведених обставин, враховуючи, що адміністративний позов поданий після закінчення строків, установлених законом, а тому останній підлягає залишенню без розгляду.
На підставі вказаного та керуючись ст.ст.99, 100, 107, 160, 165 КАС України, суддя, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Територіального управління Державної судової адміністрації в Кіровоградській області про визнання дій незаконними та зобов'язання вчинити певні дії - залишити без розгляду.
Копію ухвали невідкладно надіслати позивачу.
Ухвала набирає законної сили в порядку, встановленому ст.254 КАС України.
Ухвала може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Кіровоградський окружний адміністративний суд шляхом подання в 5-денний строк з дня отримання копії ухвали, апеляційної скарги, копія якої одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя Кіровоградського окружного
адміністративного суду підпис О.С. Петренко
Згідно з оригіналом