Постанова від 24.03.2015 по справі 805/327/15-а

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 березня 2015 р. Справа № 805/327/15-а

приміщення суду за адресою: 84112, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 2

Донецький окружний адміністративний суд в складі: головуючого судді - Дмитрієва В.С., розглянувши у письмовому провадженні справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Укрспецмаш» до Мангуської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Донецькій області про скасування вимоги про сплату боргу (недоїмки) від 05.12.2014 № Ю-6294-17 у розмірі 732 211,11 грн., -

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Укрспецмаш» звернулось до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Мангуської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Донецькій області про скасування вимоги про сплату боргу (недоїмки) від 05.12.2014 № Ю-6294-17 у розмірі 732 211,11 грн.

В обґрунтування позову зазначено, що 13.01.2015 позивач отримав поштою вимогу від 05.12.2014 № Ю-6294-17 про сплату боргу (недоїмки) з єдиного внеску у розмірі 732 211,11 грн. ТОВ «Укрспецмаш» не згоден із сумою боргу, яка зазначена у вимозі, а саме розбіжність в сумі 146,16 грн., вважає, що позивач такої суми боргу не має. На підставі ст. 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» просить скасувати спірну вимогу.

Представник позивача у судове засідання не з'явився, про дату, час і місце розгляду справи повідомлений належним чином.

Представник відповідача у судове засідання не з'явився, про дату, час і місце розгляду справи повідомлений належним чином. На адресу суду надіслав заперечення на адміністративний позов, в обґрунтування яких зазначив, що згідно зі ст. 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» у разі виявлення своєчасно не сплачених сум страхових внесків, платники єдиного внеску зобов'язані самостійно обчислити ці внески і сплатити їх з нарахуванням пені в порядку і розмірах, визначених цією статтею. Суми недоїмки стягуються з нарахуванням пені та застосуванням штрафів. Орган доходів і зборів у порядку, за формою та у строки, що встановлені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, надсилає платникам єдиного внеску, які мають недоїмку, вимогу про її сплату. В запереченнях представник пояснив, що недоїмка на 30.11.2014 повинна складати 732 211,11 грн. Згідно поданого ТОВ «Укрспецмаш» звіту за грудень 2013 року позивач нарахував до сплати по ЄСВ суму в розмірі 100 743,40 грн., а згідно розрахунку заборгованості по ЄСВ, наданого позивачем до позовної заяви, за цей період він вважає, що було нараховано 100 597,24 грн., що є меншим на 146,16 грн., що і складає оскаржувану суму боргу. Сума заборгованості згідно вимоги № Ю-6294-17 від 05.12.2014 має розбіжність з даними картки особового рахунку позивача з об'єктивних підстав, оскільки станом на 30.11.2014 згідно картки особового рахунку за позивачем рахується заборгованість 806 120,59 грн. 24.05.2014 ТОВ «Укрспецмаш» згідно рішення №0000981700 від 08.04.2014 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несвоєчасну сплату єдиного внеску, була нарахована сума 64 194,37 грн. за період з 22.10.2013 по 14.03.2014. Проте позивач оскаржував рішення № 0000981700 від 08.04.2014 у судовому порядку. На теперішній час справа у Донецькому окружному адміністративному суді зупинена та не вирішена по суті. Рішення, яке оскаржується, повинно бути винесене на позабалансовий рахунок, та не відображатися в КОР платника, але у зв'язку з тим, що програмне забезпечення ІС «Податковий блок» (в ньому ведеться адміністрування єдиного внеску на загальнообов'язкове соціальне страхування) не допрацьовано, після занесення відповідного запису про оскарження, сума штрафної санкції та пені за рішенням №0000981700 від 08.04.2014 не була винесена на позабалансовий рахунок, а отже відображається у картці особового рахунку позивача, як сума основного боргу що не відповідає дійсності.

16.08.2014 згідно рішення № 0002581700 від 26.06.2014 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несвоєчасну сплату єдиного внеску, була нарахована сума 9715,11 грн. за період з 21.03.2014 по 02.06.2014. Згідно повідомлення ТОВ «Укрспецмаш» № 17 від 08.08.2014 рішення № 0002581700 від 26.06.2014 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несвоєчасну сплату єдиного внеску оскаржено, до повідомлення було додано квитанцію та опис вкладень до цінного листа про направлення позову до суду. Рішення, яке оскаржується, повинно бути винесене на позабалансовий рахунок, та не відображатися в КОР платника, але у зв'язку з тим, що програмне забезпечення ІС «Податковий блок» (в ньому ведеться адміністрування єдиного внеску на загальнообов'язкове соціальне страхування) не допрацьовано, після занесення відповідного запису про оскарження, сума штрафної санкції та пені за рішенням № 0002581700 від 26.06.2014 не була винесена на позабалансовий рахунок, а отже відображається у картці особового рахунку позивача, як сума основного боргу, що не відповідає дійсності. Тому сума у розмірі 9715,11 грн. не була включена до суми боргу, що зазначена у вимозі, з огляду на що, представник відповідача вважає, що спірна вимога винесена з урахуванням вимог діючого законодавства. Просив відмовити у задоволенні позовних вимог.

Дослідивши матеріали справи та доводи заперечення, суд приходить до висновку, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що позивач - Товариство з обмеженою відповідальністю «Укрспецмаш» зареєстроване як юридична особа у встановленому порядку Першотравневою районною державною адміністрацією Донецької області 27.06.2001, включене до ЄДРПОУ за № 31424275, що підтверджується довідкою відділу статистики у Першотравневому районі серії АБ № 455489 (а.с.7). Позивач перебуває на обліку в Мангуській об'єднаній державній податковій інспекції Головного управління Міндоходів у Донецькій області.

Відповідач - Мангуська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління Мідоходів у Донецькій області є суб'єктом владних повноважень - органом виконавчої влади, який в цих правовідносинах здійснює повноваження, покладені на нього органом виконавчої влади, який в цих правовідносинах здійснює повноваження, покладені на нього Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», п. 41.1 ст. 41 Податкового кодексу України, зокрема, забезпечує реалізацію державної політики з адміністрування єдиного внеску.

Відповідно до ст. 19-1 Податкового кодексу України контролюючі органи виконують такі функції, зокрема, контролюють своєчасність подання платниками податків та платниками єдиного внеску передбаченої законом звітності (декларацій, розрахунків та інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків, зборів, платежів), своєчасність, достовірність, повноту нарахування та сплати податків, зборів, платежів; здійснюють погашення податкового боргу, стягнення своєчасно ненарахованих та/або несплачених сум єдиного внеску та інших платежів.

Статтею 307 Податкового кодексу України передбачено, що податки і збори, не зазначені у пункті 307.1 цієї статті, сплачуються платником податку в порядку і розмірах, установлених цим Кодексом, а єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування - в порядку, визначеному Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування».

Судом встановлено, що товариство з обмеженою відповідальністю «Укрспецмаш» самостійно нараховувало суми єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Згідно звіту про нарахування єдиного внеску за грудень 2013 року товариство з обмеженою відповідальністю «Укрспецмаш» визначило загальну суму єдиного внеску, що підлягає сплаті - 100 743,30 грн.

З картки особового рахунку товариства з обмеженою відповідальністю «Укрмпемаш» вбачається, що 20.01.2014 позивачем самостійно перерахована сума єдиного внеску в розмірі 100 743,40 грн.

08.04.2014 заступником начальника Мангуської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Мідоходів у Донецькій області на підставі ч. 9 та п. 2 ст. 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» № 2464-IV від 08.07.2010 зі змінами та доповненнями за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування прийнято рішення № 0000981700 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску, яким застосовано до Товариства з обмеженою відповідальністю «Укрспецмаш» за період з 22.10.2013 до 14.03.2014 штраф в сумі 64 194,37 грн.

26.06.2014 заступником начальника Мангуської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Мідоходів у Донецькій області на підставі ч. 9 та п. 2 ст. 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» № 2464-IV від 08.07.2010 зі змінами та доповненнями за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування прийнято рішення № 0002581700 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску, яким застосовано до Товариства з обмеженою відповідальністю «Укрспецмаш» за період з 21.02.2014 до 02.06.2014 штраф в сумі 9715,11 грн.

Відповідно до листа ТОВ «Укрспецмаш» від 08.08.2014 № 17, ТОВ «Укрспецмаш» повідомив Мангуську об'єднану державну податкову інспекцію Головного управління Міндоходів у Донецькій області про те, що 08.08.2014 подано позов про скасування рішення № 0000981700 від 08.04.2014.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 15.07.2014 зупинено провадження у справі № 805/6501/14 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Укрспецмаш» до Мангуської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Донецькій області про скасування рішення № 0000981700 від 08.04.2014 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на суму 64 194,37 грн.

05.12.2014 керівником Мангуської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Донецькій області відповідно до ст. 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» та на підставі картки особового рахунку платника винесено вимогу про сплату боргу (недоїмки) № Ю-6294-17, якою зобов'язано ТОВ «Укрспецмаш» сплатити суму єдиного внеску у розмірі 732 211,11 грн. (а.с.8).

Позивач у позовній заяві зазначив, що заборгованість ТОВ «Укрспецмаш» станом на 30.11.2014 зі сплати єдиного внеску становить 732 064,95 грн., а ні 732 211,11 грн. Тобто вважає, що суму боргу на суму 146,16 грн. позивач не має, з огляду на що, вважає спірну вимогу незаконною.

Правовідносини, з приводу яких виник спір регулюються Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 № 2464-VI, Законом України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 №1788-ХІІ, Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-ІV.

З 01 січня 2011 року набрав чинності Закон України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 № 2464-VI (далі за текстом - Закон № 2464-VI), яким визначені правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку.

Дія Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» поширюється на відносини, що виникають під час провадження діяльності, пов'язаної із збором та веденням обліку єдиного внеску. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на зазначені відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону.

Згідно зі ст. 1 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 № 2464-VI (далі за текстом - Закон № 2464-VI) єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб та членів їхніх сімей на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Відповідно до ст. 14 Закону № 2464-VI Пенсійний фонд та його територіальні органи зобов'язані, зокрема, здійснювати контроль за дотриманням платниками єдиного внеску вимог цього Закону.

Згідно з ч. 2 ст. 6 Закону № 2464-VI платник єдиного внеску зобов'язаний, зокрема, своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок, подавати звітність до територіального органу Пенсійного фонду у строки, в порядку та за формою, встановленими Пенсійним фондом за погодженням з відповідними фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування та центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері статистики.

Відповідно до ст. 9 Закону № 2464-VI платники єдиного внеску зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за відповідний базовий звітний період, не пізніше 20 числа місяця, що настає за базовим звітним періодом, крім гірничих підприємств, які зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за відповідний базовий звітний період, не пізніше 28 числа місяця, що настає за базовим звітним періодом.

Базовим звітним періодом є календарний місяць, а для платників, зазначених в абзацах третьому та четвертому пункту 1 частини першої статті 4 цього Закону, - календарний рік.

Обчислення і сплата єдиного внеску за платників, зазначених у пунктах 2, 3, 6, 7, 8, 9 та 11 частини першої статті 4 цього Закону, здійснюються платниками, зазначеними у пункті 1 частини першої статті 4 цього Закону, за рахунок сум, на які внесок нарахований.

Днем сплати єдиного внеску вважається:

1) у разі перерахування сум єдиного внеску з рахунку платника на відповідні рахунки Пенсійного фонду - день списання банком або Державним казначейством України суми платежу з рахунку платника незалежно від часу її зарахування на рахунок Пенсійного фонду;

2) у разі сплати єдиного внеску готівкою - день прийняття до виконання банком або іншою установою - членом платіжної системи документа на переказ готівки разом із сумою коштів у готівковій формі.

У разі несвоєчасної або не в повному обсязі сплати єдиного внеску до платника застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.

Відповідно до ч. 4 ст. 25 Закону орган доходів і зборів у порядку, за формою та у строки, встановлені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, надсилає платникам єдиного внеску, які мають недоїмку, вимогу про її сплату.

Вимога про сплату недоїмки є виконавчим документом.

Платник єдиного внеску зобов'язаний протягом десяти календарних днів з дня надходження вимоги про сплату недоїмки сплатити суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею.

У разі незгоди з розрахунком суми недоїмки платник єдиного внеску узгоджує її з органом доходів і зборів шляхом оскарження вимоги про сплату єдиного внеску в адміністративному або судовому порядку.

Як вбачається з розрахунку заборгованості по єдиному внеску станом на 30.11.2014 загальна сума нарахованого єдиного внеску товариством з обмеженою відповідальністю «Укрспецмаш» за грудень 2013 року складає 100 597,24 грн., однак згідно зі звітом про нарахування єдиного внеску за грудень 2013 року сума єдиного внеску визначена у розмірі - 100 743,40 грн.

Разом із тим, станом на 30.11.2014 заборгованість позивача з єдиного внеску становить 732 211,11 грн. без врахуванням сум за рішеннями про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску, які на теперішній час оскаржуються в судовому порядку. Тому, позивач самостійно допустив помилку у розрахунку суми заборгованості за грудень 2013 року.

Отже сума єдиного внеску, яка зазначена у спірній вимозі складається також із суми єдиного внеску за грудень 2013 року в розмірі 100 743,40 грн., що підтверджується карткою особового рахунку платника податків.

Виходячи з вищевикладеного, відповідачем правомірно винесено вимогу про сплату боргу (недоїмки) від 05.12.2014 № Ю-6294-17.

Відповідно до ч. 1 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України, суд при вирішенні справи керується принципом законності.

У відповідності до вимог ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Враховуючи викладене, суд вважає, що відповідач в даному випадку діяв на підставі, в межах повноважень, та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що вимоги позивача не ґрунтуються на вимогах ст. 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», а тому відсутні підстави для задоволення позову.

З урахуванням ч. 3 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» під час подання адміністративного позову майнового характеру сплачується 10 відсотків розміру ставки судового збору. Решта суми судового збору стягується з позивача або відповідача пропорційно до задоволеної чи відхиленої частини вимоги, що у даному випадку становить 4384,80 грн.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2-15, 17-18, 41-42, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 110-111, 121, 122-143, 151-154, 158, 162, 163, 167, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, -

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні позову Товариства з обмеженою відповідальністю «Укрспецмаш» до Мангуської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Донецькій області про скасування вимоги про сплату боргу (недоїмки) від 05.12.2014 № Ю-6294-17 у розмірі 732 211,11 грн. - відмовлено.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Укрспецмаш» (код ЄДРПОУ 31424275) на користь Державного бюджету України (отримувач: Слов'янське УК/м.Слов'янськ/22030001, р/р 31214206784075 в ГУДКУ у Донецькій області, МФО банку 834016, код ЄДРПОУ №3783368) решту суми судового збору в розмірі 4384 (чотири тисячі триста вісімдесят чотири) гривні 80 копійок.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення. У разі застосування судом ч. 3 ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Суддя Дмитрієв В.С.