26 березня 2015 р. Справа № 804/3162/15
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Озерянської С.І., розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративний позов Дніпропетровського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку до Відкритого акціонерного товариства «Криворізький ветеринарно-санітарний завод» про стягнення заборгованості, -
Дніпропетровське територіальне управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку звернулось до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Відкритого акціонерного товариства «Криворізький Ветеринарно-Санітарний завод», в якому позивач просить стягнути з ВАТ «Криворізький ветеринарно-санітарний завод» штраф у розмірі 17 000 грн. до державного бюджету України, який слід перерахувати на рахунок, відкритий в управлінні Державної казначейської служби України за балансовим рахунком 3111 «Надходження до загального фонду державного бюджету», по коду бюджетної класифікації 21081100 «Адміністративні штрафи та інші санкції», символ звітності 106.
Відповідно до ст.183-2 Кодексу адміністративного судочинства України позов прийнято до розгляду в скороченому провадженні та ухвалою суду відповідачу запропоновано у 10-денний строк з дня отримання ухвали про відкриття надати до суду заперечення на позов або заяву про визнання позову.
Відповідач про відкриття скороченого провадження за цим адміністративним позовом повідомлявся належним чином, шляхом направлення судової кореспонденції на адресу відповідача, що зазначена в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців та отримав вищезазначену ухвалу 05 березня 2015 року, про що свідчить рекомендоване повідомлення про вручення поштового відправлення.
Відповідач надав до суду заперечення проти адміністративного позову, в якому просив суд відмовити в задоволенні позову, посилаючись на те, що ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративно суду від 25 лютого 2015 року вже відкрито провадження по адміністративній справі 804/3138/15 між тими самими сторонами, про той самий предмет і з тих самих підстав.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.
У відношенні Відкритого акціонерного товариства "Криворізький ветеринарно-санітарний завод" 29.08.2012 року винесено Розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери №315-ДН-1-Е, відповідно до якого Відкритим акціонерним товариством «Криворізький ветеринарно-санітарний завод» не розкрито регулярну річну інформацію за 2011 рік, а саме: вказана інформація не подана товариством до Дніпровського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку. Це є порушенням вимог ч.1 ст. 40 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок», відповідно до якого: «Регулярна інформація про емітента - річна та квартальна звітна інформація про результати фінансово-господарської діяльності емітента, яка подається Національній комісії з цінних паперів та фондового ринку ( в тому числі в електронному вигляді), п.1 та п.5 Глави 7 розділу V Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів, затвердженого рішенням ДКЦПФР від 19.12.2006 року №1591, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 05.02.2007 року за №97/13364, відповідно до яких: «Розкриття річної інформації має здійснюватись шляхом розміщення в загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії, опублікування у офіційному друкованому виданні та подання до Комісії.
Розпорядженням Уповноваженої особи Дніпровського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 29.08.2012 року №315-ДН-1-Е про усунення порушень законодавства про цінні папери, ВАТ «Криворізький ветеринарно-санітарний завод» зобов'язано у термін до 29 січня 2013 року усунути порушення законодавства про цінні папери, а саме: розкрити регулярну річну інформацію за 2011 рік відповідно до вимог Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів, затвердженого рішенням ДКЦПФР від 19.12.2006 р. №1591 (зі змінами), зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 05.02.2007 року за №97/13364 шляхом подання до Дніпровського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку паперової форми регулярної річної інформації ВАТ «Криворізький ветеринарно-санітарний завод» за 2011 рік відповідно до вимог Положення та електронної форми річної інформації відповідно до вимог наказу Голови комісії від 27.12.2007 року №1598 «Щодо вимог глав 1-5 розділу V Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів, затвердженого рішенням ДКЦПФР від 19.12.2006 року №1591, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 05.02.2007 року за №97/13364 та у термін до 29 січня 2013 року письмово проінформувати уповноважену особу Комісії про виконання цього розпорядження.
Письмове клопотання від ВАТ «Криворізький ветеринарно-санітарний завод» до спливу терміну виконання розпорядження, а саме до 29 січня 2013 року про подовження терміну виконання розпорядження до Дніпровського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку не надходило.
Інформація та документи щодо виконання Розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери від 29.08.2012 року №315-ДН-1-Е до Дніпровського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від ВАТ «Криворізький ветеринарно-санітарний завод» не надходили.
У відношенні ВАТ «Криворізький ветеринарно-санітарний завод» було складено акт про правопорушення на ринку цінних паперів від 17.06.2013 року №170-ДН-1-Е.
Дніпровським територіальним управлінням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку своєчасно повідомлено ВАТ "Криворізький ветеринарно-санітарний завод" про місце і час розгляду справи про правопорушення на ринку цінних паперів.
Представник або керівник юридичної особи на розгляд справи про правопорушення на ринку цінних паперів не з'явився.
Постановою № 185-ДН-1-Е від 04.07.2013 року, яка відповідачем не оскаржувалася, уповноваженою особою Комісії за неподання інформації до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку на Відкрите акціонерне товариство "Криворізький ветеринарно-санітарний завод" накладено штраф у розмірі 17 000,00 грн., який підлягає сплаті до державного бюджету України.
Вказана постанова 05.07.2013 року направлена Відповідачу рекомендованим листом, але до цього часу в добровільному порядку не виконана, чим державі заподіяна шкода у вигляді ненадходжень грошових коштів до бюджету.
У зазначеній постанові вказано, що штрафні санкції слід перерахувати в дохід державного бюджету України протягом 15 днів з моменту отримання постанови.
Відповідно до ст.1 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" (далі - Закон) державне регулювання ринку цінних паперів - здійснення державою комплексних заходів щодо упорядкування, контролю, нагляду за ринком цінних паперів та їх похідних та запобігання зловживанням і порушенням у цій сфері.
За правилами частини 1 статті 5 та частини 2 статті 6 даного Закону, державне регулювання ринку цінних паперів здійснює Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку. Інші державні органи здійснюють контроль за діяльністю учасників ринку цінних паперів у межах своїх повноважень, визначених чинним законодавством. Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку складається з Комісії як колегіального органу та центрального апарату.
У відповідності зі статтею 9 Закону, уповноваженими особами Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку є, зокрема, Голова та члени Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку; уповноважені Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку посадові особи.
Відповідно до п. 8 ч.1 ст.11 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні", державна комісія з цінних паперів та фондового ринку застосовує до юридичних осіб фінансові санкції, зокрема, за:
- невиконання або несвоєчасне виконання рішень Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку або розпоряджень, постанов або рішень уповноважених осіб Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку щодо усунення порушень законодавства на ринку цінних паперів - у розмірі від тисячі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Відповідно до ст.12 Закону, уповноважена особа Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, яка виявила факт вчинення юридичною особою правопорушення на ринку цінних паперів, складає акт, який разом з письмовими поясненнями керівника, іншої відповідальної посадової особи та пов'язаними з таким правопорушенням документами протягом п'яти робочих днів подає уповноваженій особі Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, яка має право застосовувати санкцію за правопорушення на ринку цінних паперів. Санкції застосовуються Головою Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, членом Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, уповноваженими Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку посадовими особами після розгляду документів, що підтверджують факт правопорушення.
Уповноважена особа Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку приймає рішення про застосування санкції протягом 30 робочих днів після отримання документів, що підтверджують факт правопорушення. Рішення про застосування санкції оформляється постановою, що надсилається юридичній особі, до якої застосовано санкцію.
Згідно з ст.11 Закону, у разі несплати штрафу протягом 15 днів, примусове стягнення штрафів здійснюється на підставі відповідного рішення суду за позовом Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку.
Враховуючи, що відповідачем заборгованість не сплачена, суд вважає вимоги Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку обґрунтованими і такими, що підлягають задоволенню.
При цьому судом не беруться до уваги заперечення відповідача щодо розгляду адміністративної справи про спір між тими ж сторонами та з тим же предметом позову, оскільки, судом встановлено, що предметом розгляду в адміністративній справі №804/3138/15 є стягнення з відповідача штрафу на підставі постанови про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів від 04.07.2013 року №186-ДН-1-Е, в той час як предметом розгляду справи №804/3162/15 є стягнення з відповідача штрафу на підставі постанови про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів від 04.07.2013 року №185-ДН-1-Е.
Керуючись ст.ст. 158 - 163, 183-2, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
Адміністративний позов Дніпровського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку - задовольнити повністю.
Стягнути з ВАТ «Криворізький ветеринарно-санітарний завод» штраф у розмірі 17 000 грн. до державного бюджету України, відкритий в управлінні Державної казначейської служби України за балансовим рахунком 3111 «Надходження до загального фонду державного бюджету», по коду бюджетної класифікації 21081100 «Адміністративні штрафи та інші санкції», символ звітності 106.
Стягнути з Дніпровського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку на користь Державного бюджету України судовий збір у розмірі 1 827 грн.
Постанова в частині стягнення штрафу підлягає негайному виконанню в порядку статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова суду набирає законної сили відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена в порядку та строки, встановлені статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя С.І. Озерянська