Справа № 380/201/15-а Головуючий у 1-й інстанції: Кравець О.А.
Суддя-доповідач: Бужак Н.П.
27 березня 2015 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
Головуючого судді: Бужак Н.П.
Суддів: Костюк Л.О., Троян Н.М.;
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Тетіївському районі Київської області на постанову Тетіївського районного суду Київської області від 13 лютого 2015 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Тетіївському районі Київської області про оскарження дій суб'єкта владних повноважень, -
ОСОБА_2 звернулася до Тетіївського районного суду Київської області з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Тетіївському районі Київської області, в якому просила визнати неправомірними дії відповідача щодо відмови у проведенні донарахування до розміру призначеної пенсі, включивши в розрахунок заробітку для обчислення пенсії суми індексації, допомоги на вирішення соціально-побутових питань, допомоги на оздоровлення в сумі 18606,04 грн. за період роботи з 01 грудня 2010 року по 30 листопада 2012 року; зобов'язати відповідача провести перерахунок її пенсії, включивши в розрахунок заробітку для обчислення пенсії суми індексації, допомоги на вирішення соціально-побутових питань допомоги на оздоровлення в сумі 18606,04 грн. за період роботи з 01 грудня 2010 року по 30 листопада 2012 року, включити заробіток для обчислення пенсії - індексацію грошових доходів, допомоги на вирішення соціально-побутових питань та допомогу на оздоровлення; зобов'язати відповідача здійснити виплату заборгованості за недоврахування пенсії з 19.12.2012 року (за весь період перебування на пенсії) із невключеної суми для обчислення пенсії 18606,04 грн. (індексація, допомога на вирішення соціально-побутових питань, допомога на оздоровлення) за період роботи з 01 грудня 2010 року по 30 листопада 2012 року та продовжувати проводити виплату пенсії в розмірі 80% з обрахованої суми в повному обсязі.
Постановою Тетіївського районного суду Київської області від 13 лютого 2015 року позовні вимоги задоволено частково.
Не погоджуючись з постановою суду першої інстанції, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постонову суду повністю та прийняти нове рішення, яким у задоволенні позовних вимог відмовити повністю.
В матеріалах справи достатньо письмових доказів для вирішення апеляційної скарги, а особиста участь сторін у розгляді справи не обов'язкова.
З огляду на викладене, колегія суддів визнала можливим розглянути справу в порядку письмового провадження, як це передбачено ст. 197 КАС України.
Перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню, виходячи з наступного.
Судом першої інстанції встановлено, що згідно листа Управління пенсійного фонду України в Тетіївському районі Київської області від 15 січня 2015 року № 204/07, пенсію по інвалідності відповідно до Закону України «Про державну службу» ОСОБА_2 призначено 19.12.2012 року згідно наданих довідок про заробітну плату від 19.12.2012 року за № 4315/04 та 4316/04. Такі види виплат, як матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, матеріальна допомога на оздоровлення, грошова винагорода, не передбачені ст. 33 Закону України «Про державну службу», як складові заробітної плати державного службовця, тому зазначені виплати не враховуються для обчислення пенсії.
Із довідки виданої Управлінням Пенсійного фонду України в Тетіївському районі Київської області 05.01.2015 року № 41/04 встановлено, що на всі виплати, включені в довідку, нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 року - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Згідно зі статтею 37-1 Закону України «Про державну службу» у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Відповідно до частини 1 статті 1 Закону України «Про оплату праці» заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Положеннями статті 2 Закону України «Про оплату праці» визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Згідно з частиною 2 статті 33 «Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових питань входила до системи оплати праці державного службовця.
Порядок обчислення заробітної плати для перерахунку пенсії державного службовця установлений постановами Кабінету Міністрів № 865 від 31 травня 2000 року та № 581 від 23 квітня 2003 року.
Пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів України № 865 від 31 травня 2000 року із змінами і доповненнями передбачено, що особи, які вийшли на пенсію згідно з Законом України «Про державну службу» мають право на перерахунок пенсій, але лише за умови підвищення заробітної плати державним службовцям після набрання чинності Законом України «Про внесення змін до Закону України «Про державну службу» від 16 січня 2003 року.
Відповідно до частини 1 статті 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Положеннями статті 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначені виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії.
Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Отже, висновок суду першої інстанції стосовно того, що матеріальна допомога на оздоровлення, допомога для вирішення соціально-побутових питань, суми індексації заробітної плати, на які нараховувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються при обчисленні розміру пенсії державного службовця, є вірним.
Що стосується позовних вимог про зобов'язання Управління Пенсійного фонду України в Тетіївському районі здійснити виплату заборгованості за недораховану пенсію (за весь період перебування на пенсії) із невключеної суми для обчислення пенсії 18606,04 грн. (індексація, допомога на вирішення соціально-побутових питань, допомога на оздоровлення) за період роботи з 01 грудня 2010 року по 30 листопада 2012 року, то суд першої інстанції не вірно вказав прохання позивачки, оскільки остання просила виплатити пенсію з 19.12.2012 року включивши в розрахунок суми для обчислення пенсії 18606,04 грн. (індексація, допомога на вирішення соціально-побутових питань, допомога на оздоровлення) за період роботи з 01 грудня 2010 року по 30 листопада 2012 року, а не стягувати заборгованісь з 01 грудня 2010 року по 30 листопада 2012 року.
Також апеляційна інстанція не може погодитись з висновком суду першої інстанції щодо задоволення позову починаючи з 06 січня 2015 року з огляду на наступне.
Як вбачається з матеріалів справи, позов поданий 29 січня 2015 року, отже, перерахунку та виплаті підлягають суми за період з 29 липня 2014 року, тобто в межах встановленого законом шестимісячного строку звернення до суду.
Крім того, відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 41 ст. 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески в межах встановленої законодавством максимальної величини заробітної плати (доходу), з якої сплачуються страхові внески, а після набрання чинності Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" (в редакції № 2464-VI від 08.07.2010) - максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначеної відповідно до закону.
Що стосується позовних вимог за період з 19.12.2012 року по 28.07.2014 року включно, то їх слід залишити без розгляду у відповідності до вимог ст. 99 та ст. 100 КАС України.
Також колегія суддів вважає неправильним висновок Тетіївського районного суду Київської області щодо задоволення позовних вимог виплачувати пенсію у даному розмірі в подальшому, оскільки КАС України не передбачено можливості захисту прав та інтересів осіб, які станом на момент звернення до суду не порушені, тобто на майбутнє.
З урахуванням вищевикладеного, колегія суддів приходить до висновку про необхідність скасування постанови Тетіївського районного суду Київської області від 13 лютого 2015 року та ухвалення нового рішення про часткове задоволення позову, а саме: визнати неправомірними дії відповідача щодо відмови здійснити перерахунок призначеної ОСОБА_2 пенсії та зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Тетіївському районі Київської області здійснити перерахунок та виплату призначеної позивачці пенсії починаючи з 29 липня 2014 року.
Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 198, п. 4 ч. 1 ст. 202 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції суд апеляційної інстанції вирішив скасувати її та ухвалити нове рішення, оскільки судом першої інстанції порушено норми матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.
Керуючись ст.ст. 160, 195, 197, 198, 202, 205, 207, 212, 254 КАС України, колегія суддів,-
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Тетіївському районі Київської області - задовольнити частково.
Постанову Тетіївського районного суду Київської області від 13 лютого 2015 року скасувати та ухвалити у справі нову постанову наступного змісту.
Визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в Тетіївському районі Київської області щодо відмови здійснити перерахунок призначеної ОСОБА_2 пенсії з урахуванням суми індексації заробітної плати, допомоги на вирішення соціально-побутових питань, допомоги на оздоровлення в розмірі 18606,04 грн.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Тетіївському районі Київської області здійснити перерахунок та виплату призначеної ОСОБА_2 пенсії з урахуванням індексації заробітної плати, допомоги на вирішення соціально-побутових питань, допомоги на оздоровлення в розмірі 18606,04 грн. відповідно до даної довідки (додаток №2) від 05.01.2015 року № 41/04 починаючи з 29 липня 2014 року.
Позовні вимоги про визання дій неправомірними, зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії за період з 19 грудня 2012 року по 28 липня 2014 року включно залишити без розгляду.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та подальшому оскарженню не підлягає.
Головуючий суддя Бужак Н.П.
Судді Костюк Л.О.
Троян Н.М.
Головуючий суддя Бужак Н.П.
Судді: Костюк Л.О.
Троян Н.М.