25 березня 2015 р.м.ОдесаСправа № 2-а-3/2010
Категорія: 6.2.1 Головуючий в 1 інстанції: Погорєлов І.В.
Судова колегія Одеського апеляційного адміністративного суду у складі:
Головуючого: Градовського Ю.М.
суддів: Кравченко К.В
Лук'янчук О.В.
розглянувши в порядку письмового провадження в м.Одесі апеляційну скаргу глови Червонознам'янської сільської ради Іванівського району Одеської області -Войникова І.В. на постанову Іванівського районного суду Одеської області від 15 квітня 2010р. по справі за адміністративним позовом ОСОБА_3 до Червонознам'янської сільської ради Іванівського району Одеської області, третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Одеська регіональна філія Державного підприємства «Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах» про визнання дій протиправними та скасування рішення, -
У липні 2008р. ОСОБА_3 звернулася в суд із позовом до Червонознам'янської сільської ради Іванівського району Одеської області (далі сільрада), третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Одеська регіональна філія Державного підприємства «Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах» про визнання дій протиправними та скасування рішення.
В обґрунтування своїх вимог позивач посилається на те, що 21.06.2006р. між нею та відповідачем укладений договір оренди землі площею 316,5кв.м., яка відноситься до категорії «землі громадської забудови» строком на 49 років. Розмір орендної плати та порядок її внесення до місцевого бюджету встановлений п.9-11 Договору.
25.12.2007р. сільрадою ухвалене рішення за №432 «Про затвердження технічної документації з нормативно грошової оцінки земель населеного пункту села Червонознам'янської сільської ради Іванівського району Одеської області».
Даним рішенням затверджено технічну документацію, яка в розумінні ЗУ «Про оцінку землі» та ЗУ «Про державну експертизу землевпорядної документації» є неналежною, з підстав того, що:
- виконавець не надав сільраді ліцензію на проведення робіт із землеустрою в зв'язку з її відсутністю;
- сільрада не зверталася до уповноважених осіб щодо проведення обов'язкової державної грошової оцінки землі.
Враховуючи, що рішення сільради прийнято всупереч вимогам діючого законодавства України, воно ще й тягне за собою підвищення плати за користування земельної ділянки, а тому, посилаючись на зазначені обставини, позивач просить позов задовольнити.
Постановою Іванівського районного суду Одеської області від 15 квітня 2010р. позов задоволено, визнано протиправними дії Червонознам'янської сільської ради Іванівського району Одеської області з встановлення нормативно грошової оцінки земель населеного пункту села Червонознам'янської сільської ради Іванівського району Одеської області на підставі технічної документації, складеної Одеською регіональною філією Державного підприємства «Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах» на підставі договору №468-УІ від 22.10.2007р. без проведення обов'язкової державної експертизи.
Скасовано рішення Червонознам'янської сільської ради Іванівського району Одеської області №432 від 25.12.2007р. «Про затвердження технічної документації з нормативно грошової оцінки земель населеного пункту села Червонознам'янської сільської ради Іванівського району Одеської області».
В апеляційній скарзі апелянт просить постанову суду скасувати та прийняти по справі нову постанову, якою відмовити у задоволені позову, посилаючись на порушення норм права.
Судова колегія вважає, що у відповідності до п.1 ч.1 ст.197КАС України, апеляційну скаргу можливо розглянути в порядку письмового провадження, оскільки в матеріалах справи достатньо доказів для вирішення справи по суті.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши доповідь судді-доповідача, доводи апеляційної скарги, пояснення на неї, перевіривши законність та обґрунтованість постанови суду в межах доводів апеляційної скарги, колегія суддів дійшла до висновку про часткове задоволення скарги та зміну постанови, з наступних підстав.
За правилами п.1 ч.1 ст.201КАС України, підставами для зміни постанови або ухвали суду першої інстанції є: правильне по суті вирішення справи чи питання, але із помилковим застосуванням норм матеріального чи процесуального права.
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що рішення Червонознам'янської сільської ради Іванівського району Одеської області №432 від 25.12.2007р. «Про затвердження технічної документації з нормативно грошової оцінки земель населеного пункту села Червонознам'янської сільської ради Іванівського району Одеської області» є незаконним, оскільки розробниками технічної документації, а саме, Одеською регіональною філією Державного підприємства «Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах» не була проведена обов'язкова державна експертиза.
Проте повністю з таким висновком суду першої інстанції не може погодитись судова колегія, оскільки вказаного висновку суд дійшов без належного з'ясування усіх обставин по справі, належної оцінки доказів.
Апеляційним судом встановлено та підтверджено матеріалами справи, що технічна документація з нормативно грошової оцінки земель населеного пункту села Червонознам'янської сільської ради Іванівського району Одеської області складена Одеською регіональною філією Державного підприємства «Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах» на підставі договору №468-VІ від 22.10.2007р. (а.с.22). Виконавцем на підтвердження своїх повноважень по проведенню землевпорядних та землеоціночних робіт надав замовнику ліцензію №777273, строк дії якої починається з 07.10.2004р. по 06.10.2077р.(а.с.85).
Перевіряючи правомірність вимог щодо скасування рішення сільради з підстав відсутності у виконавця технічної документації відповідної ліцензії, судова колегія виходить з наступного.
За правилами ч.2 ст.6 ЗУ «Про оцінку земель» юридичні особи - суб'єкти господарювання незалежно від їх організаційно-правової форми та форми власності, що мають у своєму складі оцінювачів з експертної грошової оцінки земельних ділянок та які отримали ліцензії на виконання землеоціночних робіт у встановленому законом порядку.
Під час розгляду справи по суті третьою особою надано ліцензію по проведенню землевпорядних та землеоціночних робіт №440219, яка прийнята 05.03.2009р., видана 27.03.2009р., а строк дії якої починається з 17.10.2007р. і діє до 16.10.2012р.
Ліцензійні умови провадження господарської діяльності щодо проведення робіт із землеустрою, землеоціночних робіт, затверджені Наказом Державного комітету України із земельних ресурсів №423 від 05.08.2009р. передбачають, що за наявності підстав, передбачених ст.16 ЗУ "Про ліцензування певних видів господарської діяльності", ліцензіат зобов'язаний протягом десяти робочих днів подати до Держкомзему заяву про переоформлення ліцензії разом з ліцензією, що підлягає переоформленню, та відповідними документами або їх нотаріально засвідченими копіями, які підтверджують відповідні зміни.
Держкомзем за результатами розгляду документів, поданих
заявником для отримання ліцензії, протягом десяти робочих днів з
дати надходження заяви про видачу ліцензії приймає рішення про
видачу ліцензії або про відмову у її видачі та протягом трьох
робочих днів з дати прийняття такого рішення повідомляє заявника
про це в письмовій формі.
Аналізуючи наведені норми діючого законодавства України, судова колегія приходить до висновку, що доводи позивача щодо відсутності у Одеської регіональної філії Державного підприємства «Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах» на час укладання договору від 22.10.2007р. відповідної ліцензії знайшли своє підтвердження під час розгляду справи у суді апеляційної інстанції.
Стосовно доводів позивача про відсутність висновків державної експертизи, судова колегія зауважує, що такий висновок (з зауваженнями) міститься в матеріалах справи (а.с.85), між тим, судом першої інстанції він досліджений не був, тому суд помилково вирішив що саме в зв'язку із відсутністю такого висновку технічна документація є неналежною і з цих підстав визнав дії сільради з встановлення нормативної грошової оцінки земель протиправними та скасував її рішення за №432 від 25.12.2007р.
Отже, судова колегія вважає, що рішення Червонознам'янської сільської ради Іванівського району Одеської області №432 від 25.12.2007р. «Про затвердження технічної документації з нормативно грошової оцінки земель населеного пункту села Червонознам'янської сільської ради Іванівського району Одеської області» є незаконним, оскільки у Одеської регіональної філієї Державного підприємства «Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах» на час складання технічної документації строк дії ліцензії закінчився, а нову ліцензію третя особа отримала лише у березні 2009р.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
За правилами ч.10,11 ст.59 ЗУ «Про місцеве самоврядування» акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування з мотивів їхньої невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконним в судовому порядку. Акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування доводяться до відома населення.
Як вбачається з матеріалів справи, голова сільради Войников І.В. 15.04.2010р. надав суду першої інстанції заяву про те, що він визнає позов (а.с.132). Між тим, в апеляційній скарзі, яку подав у січні 2015р. посилаючись на юридичну необізнаність та вимоги п.4 ст.112КАС України наголошує на тому, що оскаржувана постанова є незаконною, оскільки суд, всупереч вимогам діючого законодавства не перевірив чи дії відповідача не суперечать закону та чи не порушують чиї-небудь права, свободи або інтереси.
Згідно пункту 4 ст.112 КАС України суд не приймає відмови від адміністративного позову, визнання адміністративного позову і продовжує розгляд адміністративної справи, якщо ці дії позивача або відповідача суперечать закону чи порушують чиї-небудь права, свободи або інтереси.
Разом з тим, судова колегія наголошує, що особи, які беруть участь у справі, зобов'язані добросовісно користуватися належними їм процесуальними правами і неухильно виконувати процесуальні обов'язки.
Враховуючи, що суд першої інстанції правильно вирішив, що оскільки технічну документацію неможливо вважати належною, то рішення сільради про затвердження такої технічної документації неможливо визнати законним. Але підстави невідповідності технічної документації вимогам діючого на час виникнення спірних правовідносин законодавства України є помилковими. Висновки суду про відсутність обов'язкової державна експертизи спростовується наявним в матеріалах справи висновком (а.с.85). В свою чергу, доводи ОСОБА_3 про відсутність ліцензії на проведення робіт із землеустрою повністю знайшли своє підтвердження під час розгляду справи судом апеляційної інстанції.
За таких обставин, судова колегія вважає, що постанову суду необхідно змінити в частині щодо підстави скасування рішення сільради №432 від 25.12.2007р. «Про затвердження технічної документації з нормативно грошової оцінки земель населеного пункту села Червонознам'янської сільської ради Іванівського району Одеської області».
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.198,201,207КАС України, колегія суддів,-
Апеляційну скаргу голови Червонознам'янської сільської ради Іванівського району Одеської області Войникова І.В. - задовольнити частково.
Постанову Іванівського районного суду Одеської області від 15 квітня 2010р. - змінити, виклавши її резолютивну частину її у наступній редакції.
Визнати протиправними дії Червонознам'янської сільської ради Іванівського району Одеської області з встановлення нормативно грошової оцінки земель населеного пункту села Червонознам'янської сільської ради Іванівського району Одеської області на підставі технічної документації, складеної Одеською регіональною філією Державного підприємства «Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах» на підставі договору №468-УІ від 22.10.2007р. в зв'язку із закінченням строку дії ліцензії на проведення землевпорядних та землеоціночних робіт.
Скасувати рішення Червонознам'янської сільської ради Іванівського району Одеської області №432 від 25.12.2007р. «Про затвердження технічної документації з нормативно грошової оцінки земель населеного пункту села Червонознам'янської сільської ради Іванівського району Одеської області».
Постанова апеляційного суду набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які брали участь у справі, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.
Головуючий: Ю.М. Градовський
Судді: К.В. Кравченко
О.В. Лук'янчук