17.03.2015р. м. Київ К/800/44998/13
Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:
Мороз В.Ф.
Логвиненко А.О.
Донець О.Є.
розглянувши в письмовому провадженні касаційну скаргу ОСОБА_4 на постанову Полонського районного суду Хмельницької області від 19 червня 2013 року та ухвалу Вінницького апеляційного адміністратнвного суду від 07 серпня 2013 року у справі за позовом ОСОБА_4 до Полонської районної ради Хмельницької області, третя особа - Полонська районна лікарня ім. Н.С. Говорун про скасування рішення,
встановив:
ОСОБА_4 звернувся з позовом про визнання незаконними та скасування рішень Полонської районної ради №23 від 30.11.2012 року «Про реорганізацію шляхом перетворення Понінківської районної лікарні №1 в амбулаторію загальної практики сімейної медицини»; №24 від 30.11.2012 року «Про передачу у спільну власність територіальних громад сіл, селищ міст Хмельницької області майна відділення швидкої допомоги Полонської центральної районної лікарні ім. Н.С. Говорун та пункт швидкої допомоги Понінківської швидкої лікарні № 1 з подальшою передачею на баланс Хмельницького обласного центру екстреної медичної допомоги та медицини катастроф»; №2 від 14.12.2012 року «Про створення комунального закладу Полонської районної ради Полонський районний центр первинної медико-санітарної допомоги»; № 3 від 14.12.2012 року «Про реорганізацію Полонської районної центральної лікарні ім. Н.С. Говорун»; № 4 від 14.12.2012 року «Про призначення головного лікаря комунального закладу Полонської районної ради Полонський районний центр первинної медико-санітарної допомоги».
Постановою Полонського районного суду Хмельницької області від 19 червня 2013 року, залишеною без змін ухвалою Вінницького апеляційного адміністратнвного суду від 07 серпня 2013 року, у задоволені позову відмовлено.
Не погоджуючись із рішенням судів попередніх інстанцій, ОСОБА_4 звернувся із касаційною скаргою, в якій просив скасувати рішеннями судів попередніх інстанцій, та прийняти нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги.
Заслухавши доповідача, перевіривши доводи касаційної скарги, матеріали справи, колегія суддів, в межах ст. 220 КАС України, вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що на виконання Програми економічних реформ Президента України на 2010-2014 року «Заможне суспільство, конкурентно спроможна економіка, ефективна держава» із змінами та доповненнями відповідно до Указу Президента України від 12.03.2012 року №187, наказу МОЗ від 30.08.2010 року №735 «Про затвердження примірних етапів реформування первинного та вторинного рівня надання медичної допомоги», рішення Ради Регіонів від 08.12.2011 року щодо формування мережі закладів первинної медико-санітарної допомоги, створення Центрів первинної медико-санітарної допомоги, як окремих юридичних осіб, розвиток системи надання екстреної медичної допомоги, наказу МОЗ України від 11.09.2012 року №713 «Про затвердження методичних рекомендацій МОЗ України щодо регіональних планів модернізації мережі закладів охорони здоров'я, що надають первинну медичну допомогу» та плану Департаменту охорони здоров'я Хмельницької обласної державної адміністрації щодо реформування медичної галузі області, Полонською районною радою були прийняті відповідні рішення щодо реорганізації мережі та структури медичних закладів району.
На підставі рішення №23 від 30.11.2012 року Понінківську районну лікарню №1 реформовано в амбулаторію загальної практики сімейної медицини.
Відповідно до рішення №2 від 14.12.2012 року на базі відокремленого майна, яке знаходиться на балансі Полонської районної центральної лікарні ім. Н.С. Говорун було створено комунальний заклад Полонської районної ради «Полонський районний центр первинної медико-санітарної допомоги».
Згідно з рішенням №3 від 14.12.2012 року проведено реорганізацію Полонської центральної районної лікарні ім. Н.С. Говорун.
Відмовляючи в задоволенні адміністративного позову, суди попередніх інстанцій виходили з того, що винесені районною радою рішення щодо реорганізації мережі та структури медичних закладів сіл, селищ, міста Полонського району стосуються безпосередньо їх власників та територіальних громад сіл, селищ та міста Полонського району і не зачіпають позивача як громадянина.
Згідно з частиною першою статті 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, у тому числі на виконання делегованих повноважень.
Із наведених положень вбачається, що суд захищає лише порушені, невизнані або оспорювані права, свободи та інтереси учасників адміністративних правовідносин.
Визнання протиправним рішення суб'єкта владних повноважень можливе лише за позовом особи, право або законний інтерес якої порушені цим рішенням.
Оскільки із позовом ОСОБА_4 звернувся, як фізична особа, в інтересах жителів смт. Понінка, стверджуючи, що територіальні громади не погоджувались на реорганізацію закладів охорони здоров'я району без проведення громадських слухань, про що свідчать додані ним до справи підписи громадян, не надавши підтвердження його повноважень на їх представництво, відсутні підстави для задоволення позову.
Таким чином колегія суддів погоджується з висновками судів попередніх інстанцій про відмову в задоволенні позову.
Доводи касаційної скарги не дають підстав для висновку, що судами першої та апеляційної інстанції при розгляді справи порушено норми матеріального та процесуального права.
Відповідно до статті 224 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без змін, якщо визнає, що суд не допустив порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.
Керуючись ст. ст. 220, 222, 224, 230, Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів,
Касаційну скаргу ОСОБА_4 залишити без задоволення.
Постанову Полонського районного суду Хмельницької області від 19 червня 2013 року та ухвалу Вінницького апеляційного адміністративного суду від 07 серпня 2013 року - без змін.
Рішення набирає законної сили через 5 днів після направлення його копії особам, які беруть участь у справі і може бути переглянуте Верховним Судом України з підстав передбачених ст.ст. 237-239 Кодексу адміністративного судочинства України.
Судді: В.Ф. Мороз
А.О. Логвиненко
О.Є Донець