Ухвала від 24.03.2015 по справі 826/133/15

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа: № 826/133/15 Головуючий у 1-й інстанції: Кротюк О.В. Суддя-доповідач: Мацедонська В.Е.

УХВАЛА

Іменем України

24 березня 2015 року м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Мацедонської В.Е.,

суддів Грищенко Т.М., Лічевецького І.О.,

при секретарі Горяіновій Н.В.,

розглянувши за відсутності осіб, які беруть участь в справі, відповідно до ч.1 ст.41 КАС України у відкритому судовому засіданні в м.Києві справу за апеляційною скаргою товариства з обмеженою відповідальністю «Рада» на постанову Окружного адміністративного суду м.Києва від 04 лютого 2015 року у справі за адміністративним позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Рада» до Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії в м.Києві про визнання неправомірною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

Постановою Окружного адміністративного суду м.Києва від 04 лютого 2015 року у задоволенні адміністративного позову товариства з обмеженою відповідальністю «Рада» до Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії в м.Києві про визнання неправомірною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії відмовлено.

Не погоджуючись з прийнятим рішенням, позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції з мотивів порушення судом норм матеріального та процесуального права та прийняти нову постанову, якою зобов'язати відповідача вжити заходів для підготовки будинків до опалювального сезону, складанню акту готовності теплового господарства до опалювального сезону, забезпеченню споживачів тепловою енергією та виконання Закону №1198-VІІ від 10 квітня 2014 року та забезпечення мешканцям будинків №13, №13-г, №13-д по вул.А.Ахматової в м.Києві надання послуг з централізованого опалення та централізованого постачання гарячої води. Свої вимоги апелянт обґрунтовує тим, що ПАТ «Київенерго» є теплопостачальною організацією будинків №13, №13-г, №13-д по вул.А.Ахматової в м.Києві, тому з урахуванням ч.4 ст.19 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» є виконавцем послуг з централізованого опалення та централізованого постачання гарячої води, тому відповідачем вчинено протиправну бездіяльність в частині вжиття заходів для підготовки будинків до опалювального сезону, складання акту готовності теплового господарства до опалювального сезону та забезпечення споживачів тепловою енергією.

Особи, які беруть участь в справі в судове засідання не з'явилися, про дату та час слухання справи були повідомлені належним чином, тому у відповідності до ч.6 ст.12, ч.1 ст.41 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Заслухавши доповідь судді-доповідача, дослідивши матеріали справи та обговоривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення, з наступних підстав:

Судом першої інстанції встановлено, що ТОВ «Рада» було направлено лист №00-1220 від 24 жовтня 2014 року до прокуратури м.Києва, який був перенаправлений до Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплої енергії в м.Києві, щодо контролю за виконанням Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо удосконалення розрахунків за енергоносії» та забезпечення мешканцям будинків №13, №13-г, №13-д по вул.А.Ахматової в м.Києві надання послуг з централізованого опалення та централізованого постачання гарячої води за вищезазначеними адресами і відновлення постачання гарячої води у вказаних будинках.

Відповідач листом №09/2673 від 26 листопада 2014 року надано відповідь позивачу, з якої вбачається, що припинення постачання теплової енергії на потреби гарячого постачання до житлових будинків №13, №13-г, №13-д по вул.А.Ахматової в м.Києві експлуатуючої організації ТОВ «Рада», ПАТ «Київенерго» відключило житлові будинки від гарячого водопостачання 10 червня 2014 року за заборгованість за спожиту теплову енергію. Постачання гарячої води зазначених житлових будинків буде поновлено після погашення вищезазначеною експлуатуючою організацією заборгованості за спожиту теплову енергію. Крім того, даним листом рекомендовано позивачу звернутися до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики та комунальних послуг, для вирішення питання розрахунків за спожиту теплову енергію.

Позивач, вважаючи, що Державною інспекцію з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної енергії та теплової енергії в м.Києві, не було вжито жодних заходів щодо вирішення викладених в листі питань та вважаючи такі дії відповідача неправомірними, звернувся з даним адміністративним позовом до суду.

Суд першої інстанції, відмовляючи у задоволенні адміністративного позову, дійшов висновку щодо необґрунтованості позовних вимог ТОВ «Рада» та відсутність порушень норм чинного законодавства з боку Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії в м.Києві.

Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, з огляду на наступне:

Відповідно до ст.1 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.

Відповідно до п.п.1, 3 Положення про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 07 серпня 1996 року №929, державний енергетичний нагляд за технічним станом та організацією експлуатації електричних, теплових, тепловикористовувальних установок і мереж, режимами споживання електричної та теплової енергії суб'єктів електроенергетики, суб'єктів відносин у сфері теплопостачання і споживачів електричної енергії здійснює Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії (Держенергонагляд). Метою державного енергетичного нагляду (контролю) є сприяння забезпеченню сталого функціонування об'єднаної енергетичної системи України, сфери теплопостачання, енергетичної безпеки держави шляхом здійснення контролю за дотриманням суб'єктами електроенергетики, суб'єктами відносин у сфері теплопостачання та споживачами електричної енергії вимог нормативно-правових і нормативно-технічних актів у сфері виробництва, постачання та споживання електричної і теплової енергії (далі - енергія).

Згідно п.4 вищезазначеного Положення завданнями та функціями Держенергонагляду, серед іншого, є: здійснення допоміжних заходів із забезпечення надійного і сталого функціонування об'єднаної енергетичної системи України відповідно до законодавства, контроль за дотриманням суб'єктами електроенергетики, суб'єктами відносин у сфері теплопостачання і споживачами електричної енергії вимог нормативно-правових і нормативно-технічних актів у сфері виробництва, постачання та споживання енергії; здійснення в межах своєї компетенції контролю за усуненням суб'єктами електроенергетики, суб'єктами відносин у сфері теплопостачання і споживачами електричної енергії виявлених порушень законодавства у сфері виробництва, постачання та споживання енергії; організація розроблення та запровадження в установленому порядку Правил технічної експлуатації електроустановок споживачів, Правил технічної експлуатації систем теплопостачання комунальної енергетики, Правил технічної експлуатації теплових установок і мереж, а також інших нормативних та методологічних документів відповідно до своєї компетенції; участь у розробленні суб'єктами електроенергетики, суб'єктами відносин у сфері теплопостачання і споживачами електричної енергії заходів щодо надійного та безаварійного енергопостачання; здійснення контролю за відповідністю нових та реконструйованих електричних і теплових установок та мереж технічним умовам, нормам, правилам і стандартам, а також підтвердження їх готовності до роботи; участь у разі потреби в роботі комісій з прийняття в промислову експлуатацію автоматизованих систем комерційного обліку енергії на установках суб'єктів електроенергетики та об'єктів у сфері теплопостачання; підготовка пропозицій щодо перегляду нормативно-технічної документації на енергетичне обладнання у разі його невідповідності вимогам Правил улаштування електроустановок, Правил технічної експлуатації електроустановок споживачів, Правил технічної експлуатації систем теплопостачання комунальної енергетики, Правил технічної експлуатації теплових установок і мереж, а також інших нормативно-технічних і методичних документів; організація роботи з установлення суб'єктам електроенергетики режимів споживання електричної енергії (обсягів споживання електричної енергії та потужності), погодження споживачам граничних величин споживання електричної потужності; розроблення методології, організація збирання інформації та аналіз прогнозів електроспоживання на коротко- і довгостроковий періоди; участь у роботі комісій з розслідування причин і наслідків аварій і пожеж на енергетичних установках суб'єктів електроенергетики та об'єктів у сфері теплопостачання, а також на енергетичних установках споживачів енергії, які призвели до порушення режимів роботи інших споживачів електричної енергії, суб'єктів електроенергетики або суб'єктів відносин у сфері теплопостачання; здійснення в межах своєї компетенції нагляду за: забезпеченням надійного постачання енергії; технічним станом та організацією експлуатації електричних і теплових установок та мереж суб'єктів електроенергетики, суб'єктів відносин у сфері теплопостачання і споживачів електричної енергії; дотриманням суб'єктами електроенергетики, суб'єктами відносин у сфері теплопостачання і споживачами електричної енергії: режимів виробництва, постачання і споживання енергії (активної, реактивної, теплової); установлених нормативними документами режимів (температурних графіків) постачання теплової енергії населеним пунктам (населенню); вимог нормативних документів, що регулюють перетікання реактивної електроенергії; вимог Правил та інших нормативно-правових і нормативно-технічних актів з питань електроенергетики та теплопостачання; проведенням суб'єктами електроенергетики та суб'єктами відносин у сфері теплопостачання робіт, пов'язаних із забезпеченням дотримання встановлених режимів постачання і споживання енергії.

З аналізу вищевикладеного вбачається, що Державною інспекцією з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної енергії та теплової енергії в м.Києві здійснюється нагляд саме за технічним станом та організацією експлуатації електричних, теплових, тепловикористовуючих установок тощо.

Згідно ч.2 ст.8 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» та п.11-1 Положення про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 07 серпня 1996 року №929, органи державного нагляду (контролю) та їх посадові особи під час здійснення заходів державного нагляду (контролю) зобов'язані не втручатися і не перешкоджати здійсненню господарської діяльності.

Відповідно до ч.4 ст.19 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» виконавцем послуг з централізованого опалення та послуг з централізованого постачання гарячої води для об'єктів усіх форм власності є суб'єкт господарювання з постачання теплової енергії (теплопостачальна організація).

Договір на надання послуг з централізованого опалення, послуг з централізованого постачання холодної води, послуг з централізованого постачання гарячої води, послуг з водовідведення (з використанням внутрішньобудинкових систем) у багатоквартирному будинку укладається між власником квартири, орендарем чи квартиронаймачем та виконавцями цих послуг (ч.3 ст.29 Закону України «Про житлово-комунальні послуги»).

Згідно ч.4 ст.5 вищенаведеного Закону Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики, формує в межах своєї компетенції державну політику щодо встановлення цін на електроенергію і природний газ, тарифів на їх транспортування та постачання підприємствам і організаціям, які виробляють та надають житлово-комунальні послуги населенню.

Відповідно до пп.пп.1, 8 п.3 Положення про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, затвердженого Указом Президента України від 10 вересня 2014 року №715/2014, основними завданнями НКРЕКП, зокрема, є державне регулювання діяльності суб'єктів природних монополій та суб'єктів господарювання, що провадять діяльність на суміжних ринках, у сферах електроенергетики, теплопостачання, централізованого водопостачання та водовідведення, на ринках природного газу, нафтового (попутного) газу, газу (метану) вугільних родовищ та газу сланцевих товщ, нафти та нафтопродуктів, а також перероблення та захоронення побутових відходів; захист прав споживачів товарів (послуг) на ринку, що перебуває у стані природної монополії, та на суміжних ринках у сферах електроенергетики, теплопостачання, централізованого водопостачання і водовідведення, перероблення та захоронення побутових відходів, у нафтогазовому комплексі.

Згідно п.4 вищевказаного Положення, Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, здійснює регулювання платіжно-розрахункових операцій у сферах електроенергетики, теплопостачання, централізованого водопостачання і водовідведення та встановлення тарифів.

З вищевикладеного вбачається, що уповноваженим органом, який здійснює контроль та захист прав споживачів товарів (послуг) на ринку, що перебуває у стані природної монополії, та на суміжних ринках у сферах електроенергетики, теплопостачання, централізованого водопостачання і водовідведення, перероблення та захоронення побутових відходів, у нафтогазовому комплексі є безпосередньо Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг.

Як вбачається з листа ТОВ «Рада» №00-1220 від 24 жовтня 2014 року, питання щодо нагляду за технічним станом та організацією теплових установок і мереж не піднімалося, а стосувалося здійснення контролю за виконанням чинного законодавства ПАТ «Київенерго» щодо початку опалювального сезону у житлових будинках №13, №13-Г, №13-Д по вул.А.Ахматовій в м.Києві.

Суд першої інстанції дійшов вірного висновку, що уповноваженою особою щодо здійснення контролю у сфері електроенергетики, теплопостачання, централізованого водопостачання і водовідведення є Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, тому позовні вимоги в частині визнання бездіяльності Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної енергії та теплової енергії в м.Києві в частині невжиття контрольних заходів до ПАТ «Київенерго» щодо дотримання вимог нормативно-правових і нормативно-технічних актів у сфері виробництва, постачання та споживання енергії неправомірною є необґрунтованими та не підлягають задоволенню.

Відповідно до ч.1 ст.627 ЦК України сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.

Згідно ч.2 ст.8 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» органи державного нагляду (контролю) та їх посадові особи під час здійснення заходів державного нагляду (контролю) зобов'язані не втручатися і не перешкоджати здійсненню господарської діяльності.

Як вбачається з листа ПАТ «Київенерго» №42АУ/32КД/7234 від 12 листопада 2014 року, отриманого за наслідком розгляду запиту відповідача №09/2442 від 04 листопада 2014 року, між ПАТ «Київенерго» та ТОВ «Рада» виникли господарські відносини з приводу надання послуг опалення та постачання гарячої води, що регулюються договором та ГК України.

Враховуючи вищевикладене, суд першої інстанції дійшов вірного висновку, що спірні правовідносини виникли відносно укладання, виконання, розірвання господарського договору, тому позивачем обрано неналежний спосіб захисту свої порушених прав, оскільки вказані питання мають вирішуватися в порядку господарського судочинства, що зумовлює безпідставність позовних вимог в частині зобов'язання відповідача вжити заходів до ПАТ «Київенерго» щодо надання послуг з централізованого опалення та централізованого постачання гарячої води та укладення договорів з власниками квартир.

За таких обставин, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції щодо безпідставності та необґрунтованості тверджень позивача щодо порушення відповідачем норм чинного законодавства, суду не надано достатніх беззаперечних доказів в обґрунтування обставин, на яких ґрунтуються доводи позивача, і не доведено наявності протиправної бездіяльності з боку Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії в м.Києві, тому позовні вимоги не підлягають задоволенню.

На підставі вищенаведеного, приймаючи до уваги, що судом першої інстанції правильно встановлено обставини справи, судове рішення ухвалено з додержанням норм матеріального та процесуального права, висновки суду першої інстанції доводами апелянта не спростовані, колегія суддів приходить до висновку про відсутність підстав для зміни або скасування постанови суду.

Керуючись ст.ст.195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, суд,-

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю «Рада» - залишити без задоволення.

Постанову Окружного адміністративного суду м.Києва від 04 лютого 2015 року - залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня її складення в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Повний текст ухвали виготовлено 30 березня 2015 року.

Головуючий суддя В.Е.Мацедонська

Судді Т.М.Грищенко

І.О.Лічевецький

.

Головуючий суддя Мацедонська В.Е.

Судді: Лічевецький І.О.

Грищенко Т.М.