16 березня 2015 року Справа № 9094/14/876
Львівський апеляційний адміністративний суд в складі колегії:
головуючого-судді Довга О.І.,
судді Ліщинський А.М.,
судді Запотічний І.І.
розглянувши у порядку письмового провадження в м. Львові апеляційну скаргу ОСОБА_1 на постанову Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області від 22.08.2014р. по справі №344/11626/14-а,2-а/344/608/14 за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську про визнання дій неправомірними та зобов'язання призначити і виплачувати пенсію,
05.08.2014 року ОСОБА_1 звернувся з адміністративним позовом до управління Пенсійного фонду України в м.Івано-Франківську про визнання дій управління Пенсійного фонду України м. Івано-Франківська Івано-Франківської обласні щодо відмови у призначенні та виплаті пенсії на пільгових умовах за віком неправомірними; зобов'язання управління Пенсійного фонду України м. Івано-Франківська Івано-Франківської обласні призначити та виплачувати пенсію за віком на пільгових умовах у відповідності до постанови Кабінету Міністрів України №36 від 16.01.2003 р. та Закону України "Про пенсійне забезпечення".
В обгрунтування адміністративного позову зазначав, що звернувся до відповідача із заявою про призначення пенсії на пільгових умовах, так як, на його думку, тривалий період працював на роботах, які дають право на призначення та виплату пенсії на пільгових умовах. Проте, управлінням Пенсійного фонду України в м.Івано-Франківську у призначенні пенсії на пільгових умовах по віку відмовлено.
Постановою Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області від 22.08.2014 року у задоволенні позову відмовлено.
Не погодившись із постановою суду першої інстанції, вважаючи її неправомірною та необгрунтованою, прийнятою із порушенням норм матеріального права ОСОБА_2 подав апеляційну скаргу.
В обгрунтування апеляційної скарги покликається фактично на доводи викладені у адміністративному позові.
Просить постанову суду першої інстанції скасувати та прийняти нову, якою задоволити позов у повному обсязі.
Розгляд справи проводиться у порядку письмового провадження, відповідно до статті 197 КАС України, так як сторони у судове засідання не з'явились, представників у судове засідання не забезпечили, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений у встановленому законом порядку.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, колегія суддів приходить до висновку про те, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, а оскаржувану постанову слід скасувати та прийняти нову, якою позов задоволити.
Даючи правову оцінку покликанням апелянта на невідповідність висновків суду першої інстанції обставинам справи та помилкове застосування норм процесуального права, колегія суддів виходить з таких міркувань.
З матеріалів справи встановлено, що ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1, 03.05.2014 року звернувся до відповідача із заявою про призначення пенсії на пільгових умовах за віком, проте відповідач листом № 104/Д-8 від 15.05.2014 року відмовив йому з мотивів необхідності надати уточнюючі довідки для підтвердження наявного трудового стажу.
Відповідно до ст. 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення" право на пенсію за віком мають чоловіки - після досягнення 60 років і при стажі роботи не менше 25 років; жінки - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 20 років.
Згідно ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи: б) працівники, зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці, - за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць:чоловіки - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 25 років, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах - після досягнення 51 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах. Працівникам, які мають не менше половини стажу роботи з шкідливими і важкими умовами праці, пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням віку , передбаченого статтею 12 цього Закону на 1 рік за кожні 2 роки 6 місяців такої роботи чоловікам і за кожні 2 роки такої роботи Порядок застосування зазначеного Списку №2 визначається «Порядком застосування Списків №1 і №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах», затвердженим наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18.11.05 р. за № 383.
Відповідно до ст. 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення" основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до "Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній" затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 р. N 637 п.3 За відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.
Відтак покликання відповідача на необхідність подання уточнюючих довідок для підтвердження трудового стажу є безпідставними та довільним, необгрунтованим тлумачення норм підзаконного акту, так як відомості про трудовий стаж зазначені в трудовій книжці.
З трудової книжки позивача, копія якої міститься в матеріалах справи, встановлено, що ОСОБА_1 працював у підприємстві "Екогазбуд" з 30.05.1991 року по 29.02.1994 року ізолювальником, а також на цій же посаді з 28.04.1998 року по 12.05.2008 року у приватному підприємстві "Газбудсервіс", тобто понад 12 років.
Постановами Кабінету Міністрів СРСР від 26.01.1991 року за № 10 та Кабінету Міністрів України від 11.03.1994 року за № 162 «Про затвердження списків виробництв, робіт, професій, посад та показників, що дають право на пільгове пенсійне забезпечення», а також Постановою № 1173 від 1956 року Ради Міністрів СССР "Про затвердження списків виробництв, цехів, професій і посад, робота в яких дає право на державну пенсію на пільгових умовах і в пільгових розмірах", чинними на час виникнення спірних правовідносин, визначені робітники, керівники та спеціалісти, постійно і безпосередньо зайняті у роботі з шкідливими та важкими умовами праці, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах згідно списку № 2 розділу "Загальні професії".
Положеннями п.3 Постанови Кабінету Міністрів України від 16.01.2003 року за № 36 "Про затвердження списків виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах" визначено, що наведена вище постанова КМУ від 11.03.1994 року за № 162 втратила чинність та цією ж постановою затверджено Список № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах.
Пунктом 6 Порядку визначено, що працівникам спеціалізованих підприємств і організацій (ремонтних, ремонтно-будівельних, монтажних та ін.), зайнятим повний робочий день на роботах із шкідливими умовами праці безпосередньо у виробничих структурних підрозділах інших підприємств та організацій за професіями та на посадах, передбачених Списками, до стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, зараховуються періоди роботи, відпрацьовані на цих підприємствах або в організаціях, за результатами атестації відповідних робочих місць.
Не може бути підставою для відмови в призначенні такої пенсії відсутність уточнюючої довідки за місцем здійснення безпосередньо шкідливих робіт.
Зазначеним Списком № 2 (XXVII "Будівництво") у Постанові Кабінету Міністрів України від 16.01.2003 року за № 36 «Про затвердження списків виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах», чинним на час роботи ОСОБА_1, в позиції 27а визначено право на пенсію осіб, які були зайняті на наступних роботах: ізолювальники.
Крім того, з копії трудової книжки встановлено, що ОСОБА_1 здійснював трудову діяльність 06.08.1980 року по 26.09.2013 року. Таким чином, загальний стаж становить понад 33 роки.
Відповідачем у запереченні зазначено, що позивач також працював на посаді ізолювальника понад 12 років, а доказів його перебування у відпустках без збереження заробітної плати в цей період немає, суддя вважає, що зазначений період слід зарахувати до пільгового стажу ОСОБА_1
За таких обставин колегія суддів вважає, що суд помилково прийшов до висновку про безпідставність вимог позивача.
Відповідно до п.2. ст.202 КАС України підставами для скасування постанови або ухвали суду першої інстанції та ухвалення нового рішення є порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання, а так само розгляд і вирішення справи неповноважним судом.
Керуючись ст.160, 197, 198, 202, 205, 207,254 Кодексу адміністративного судочинства, суд
апеляційну скаргу ОСОБА_1 задоволити, а постанову Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області від 22.08.2014р. по справі № 344/11626/14-а,2-а/344/608/14 скасувати.
Прийняти нову постанову, якою задоволити позов.
Визнати неправомірними дії управління Пенсійного фонду України у м.Івано-Франківську Івано-Франківської області щодо відмови у призначенні та виплаті пенсії на пільгових умовах за віком неправомірними.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України у м.Івано-Франківську Івано-Франківської області призначити та виплачувати ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах за Списком №2 у відповідності до постанови Кабінету Міністрів України № 36 від 16.01.2003 року та Закону України "Про пенсійне забезпечення. "
Постанова апеляційного суду набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, що беруть участь у справі, є остаточною і оскарженню.
Головуючий суддя Довга О.І.
Судді Ліщинський А.М.
Запотічний І.І.