Головуючий у 1 інстанції - Суський О.І
Суддя-доповідач - Сіваченко І.В.
17 березня 2015 року справа №433/118/15-а
приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15
Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого Сіваченка І.В.
суддів Шишова О.О., Лях О.П.,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Троїцькому районі Луганської області на постанову Троїцького районного суду Луганської області від 09 лютого 2015 року у справі № 433/118/15-а за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Троїцькому районі Луганської області про визнання дій протиправними та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії,-
До суду з адміністративним позовом звернулася ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Троїцькому районі Луганської області (далі - Управління) про визнання дій протиправними та зобов'язання здійснити перерахунку пенсії, в обгрунтування якого зазначила, що з 23 грудня 2014 року вона вийшла на пенсію, отримала пенсію державного службовця згідно Закону України від 19.12.1993 № 3723-ХІІ «Про державну службу» (далі - Закон № 3723-ХІІ). При цьому, законодавцем було затверджено нову форму довідки про складові заробітної плати, що додається до призначення пенсії. В нову форму довідки введено додаткову колонку «Інші виплати» з розшифровкою цих виплат. Сюди включається матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, винагорода за вислугу років та інші, що може змінити розмір пенсії. Позивачка одержала такі довідки та 26 грудня 2014 року звернулася до відповідача за перерахунком пенсії, однак відповідач листом від 06 січня 2015 року № 37/3-14 відмовив позивачці, посилаючись на постанову від 31 травня 2000 року КМУ № 865. Позивачка вважає дії відповідача протиправними та просила суд зобов'язати Управління зробити перерахунок пенсії у зв'язку зі зміною порядку нарахування пенсій державним службовцям на підставі постанови ПФУ № 15-1 від 04 вересня 2013 року, яка набрала чинності з дня опублікування.
Постановою Троїцького районного суду Луганської області від 09 лютого 2015 року у цій справі позов задоволено повністю, а саме:
визнано протиправними дії Управління щодо відмови провести перерахунок пенсії ОСОБА_2 згідно довідки від 23 грудня 2014 року № 29/3-1571 та довідки від 23 грудня 2014 року № 29/3-1572, виданих Троїцьким районним центром зайнятості Луганської області, з включенням до розрахунку суми «Інші виплати»;
зобов'язано відповідача здійснити перерахунок призначеної ОСОБА_2 пенсії згідно довідки від 23 грудня 2014 року № 29/3-1571 та довідки від 23 грудня 2014 року № 29/3-1572, виданих Троїцьким районним центром зайнятості Луганської області, з включенням до розрахунку суми «Інші виплати» з моменту подання заяви про перерахунок пенсії, тобто з 26 грудня 2014 року.
Не погодившись з таким рішенням, Управління подало апеляційну скаргу, посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права, просить постанову суду першої інстанції скасувати та прийняти нову, якою відмовити у задоволенні позову.
На обґрунтування апеляційної скарги зазначено, що відповідно до вимог статті 33 Закону № 3723-ХІІ інші виплати та компенсація за невикористану відпустку не є складовими заробітної плати державного службовця, тому враховувати їх при розрахунку пенсії державного службовця немає законних підстав.
Всі особи, які беруть участь у справі, до апеляційного суду не прибули, були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання, тому згідно пункту 2 частини першої статті 197 Кодексу адміністративного судочинства (далі - КАС) України суд апеляційної інстанції розглянув справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, встановила наступне.
Судом встановлено, що 23 грудня 2014 року Троїцьким районним центром зайнятості Луганської області позивачці була видана довідка № 29/3-1571 про складові заробітної плати (посадовий оклад, надбавка за ранг або кваліфікаційні класи, або класний чин, або спеціальні звання, або дипломатичний ранг, надбавка за вислугу років), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону № 3723-ХІІ.
23 грудня 2014 року позивачці було видано довідку № 29/3-1572 про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або за будь які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону № 3723-ХІІ.
26 грудня 2014 року позивачка звернулась до відповідача із заявою, в якій просила при призначенні їй пенсії включити в розрахунок інші виплати в складі заробітної плати.
Відповідно до листа від 06 січня 2015 року № 37/3-14 відповідач відмовив ОСОБА_2 у перерахунку пенсії державного службовця з урахуванням сум матеріальної допомоги та сум індексації заробітної плати (а.с.9-10).
Відповідно до статті 37 Закону № 3723-ХІІ (в редакції на час виникнення спірних правовідносин) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 70 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 70 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Відповідно до рішення Верховного Суду України від 20 лютого 2012 року (справа № 21-430а11) за змістом норм статті 66 Закону України від 05.11.1991 № 1788-ХІІ "Про пенсійне забезпечення", Закону України від 26.06.1997 № 400/97-ВР "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування", статті 41 Закону України від 09.07.2003 № 1058-ІV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
За приписами частини другої статті 244-2 КАС України рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України.
Суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність з рішенням Верховного Суду України.
Колегія суддів вважає висновки суду першої інстанції обґрунтованими, постанова місцевого суду ухвалена з додержанням норм матеріального та процесуального права, зміні або скасуванню не підлягає, а апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення.
Керуючись ст.ст. 195-196, п. 1 ч.1 ст. 198, ст. 200, ст. 205, ст. 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Троїцькому районі Луганської області - залишити без задоволення.
Постанову Троїцького районного суду Луганської області від 09 лютого 2015 року у справі № 433/118/15-а за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Троїцькому районі Луганської області про визнання дій протиправними та зобов'язання здійснити перерахунок - залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь в справі, та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили.
Головуючий: І.В.Сіваченко
Судді: О.О.Шишов
О.П.Лях