Ухвала від 17.03.2015 по справі 242/296/15-а

Головуючий у 1 інстанції - Черков В.Г.

Суддя-доповідач - Сіваченко І.В.

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 березня 2015 року справа №242/296/15-а

приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15

Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого Сіваченка І.В.

суддів Шишова О.О., Лях О.П.,

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Селидівської міської ради Донецької області на постанову Селидівського міського суду Донецької області від 05 лютого 2015 року у справі № 242/296/15-а за позовом ОСОБА_2 до Управління праці та соціального захисту населення Селидівської міської ради Донецької області про визнання дій неправомірними та зобов'язання призначити допомогу,-

ВСТАНОВИВ:

Позивачка звернулася до суду з позовом до Управління праці та соціального захисту населення Селидівської міської ради Донецької області (далі - Управління) про визнання дій неправомірними та зобов'язання призначити допомогу, як малозабезпеченим сім'ям, в якому зазначила, що вона має доньку ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1. 02.12.2014 року вона звернулася до Управління із заявою про призначення державної соціальної допомоги як малозабезпеченій сім'ї відповідно до Закону України від 01.06.2000 року № 1768-ІІІ «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» (далі Закон - № 1768-ІІІ) та надала всі необхідні довідки та документи, що підтверджують її право на соціальну допомогу як малозабезпеченій сім'ї. Згідно повідомлення від 08.12.2014 року № 142 їй було відмовлено в наданні державної допомоги у зв'язку з тим, що вона є непрацюючою особою протягом трьох місяців, що передували місяцю звернення за призначенням державної соціальної допомоги, та в установленому порядку не визнана безробітною, що не відповідає дійсності, оскільки вона є фізичною особою-підприємцем. Просила суд визнати протиправним та скасувати рішення Управління про відмову в наданні державної допомоги від 08.12.2014 року за її заявою від 02.12.2014 року відповідно до Закону № 1768-ІІІ; зобов'язати відповідача призначити їй державну допомогу відповідно до Закону № 1768-ІІІ з 01.12.2014 року.

Постановою Селидівського міського суду Донецької області від 05 лютого 2015 року у зазначеній справі позовні вимоги задоволені частково, а саме:

визнано протиправним та скасовано рішення Управління про відмову в наданні державної допомоги від 08.12.2014 року за заявою ОСОБА_2 від 02.12.2014 року відповідно до Закону № 1768-ІІІ;

зобов'язано Управління призначити позивачці державну допомогу відповідно до Закону № 1768-ІІІ з 01.12.2014 року.

В решті позовних вимог - відмовлено.

Відповідач з таким судовим рішенням не погодився та подав апеляційну скаргу, в якій просив постанову суду першої інстанції скасувати в зв'язку з порушенням норм матеріального та процесуального права.

Апеляційну скаргу обґрунтовано тим, що порядок і можливість призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям фізичним особам-підприємцям Законом № 1768-ІІІ не передбачено взагалі.

Сторони в судове засідання не прибули, про час, дату та місце апеляційного розгляду справи повідомлені належним чином, тому за приписами п.2 ч.1 ст. 197 Кодексу адміністративного судочинства (далі - КАС) України суд апеляційної інстанції розглядає справу у порядку письмового провадження.

Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судами першої та апеляційної інстанції встановлено, що позивачка має дитину - ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, що підтверджується свідоцтвом про народження серії НОМЕР_1, виданим виконкомом Красногорівської міської ради Мар'їнського району Донецької області. Позивач є фізичною особою-підприємцем, що підтверджується випискою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, свідоцтвом платника єдиного податку.

02.12.2014 року позивачка звернулася до Управління за призначенням державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям. Позивачці було відмовлено в призначенні державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям з 01.12.2014 року в зв'язку з тим, що заявниця є працездатною особою і не працює, не служить, не навчається за денною формою навчання у загальноосвітніх, професійно-технічних, вищих навчальних закладах І-ІV рівня акредитації протягом трьох місяців, що передують місяцю звернення за призначенням державної соціальної допомоги, та в установленому порядку не визнана безробітною та не здійснює ніяких видів догляду.

Згідно Закону № 1768-ІІІ державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям - щомісячна допомога, яка надається малозабезпеченим сім'ям у грошовій формі в розмірі, що залежить від величини середньомісячного сукупного доходу сім'ї. Малозабезпечена сім'я - сім'я, яка з поважних або незалежних від неї причин має середньомісячний сукупний доход нижчий від прожиткового мінімуму для сім'ї. Середньомісячний сукупний доход сім'ї - обчислений у середньому за місяць доход усіх членів сім'ї з усіх джерел надходжень протягом шести місяців, що передують місяцю звернення за призначенням державної соціальної допомоги.

Державна соціальна допомога призначається з місяця звернення, якщо протягом місяця подано всі необхідні документи.

Рішення про призначення державної соціальної допомоги чи про відмову в її наданні приймається місцевою державною адміністрацією протягом - десяти календарних днів і наступного після його прийняття дня надсилається уповноваженому представнику малозабезпеченої сім'ї.

Для суб'єктів підприємницької діяльності - фізичних осіб застосовуються три способи оподаткування доходів, одержуваних ними від здійснення підприємницької діяльності, кожен з яких регулюється відповідними нормативно-правовими актами і має різний порядок оподаткування таких доходів, ведення обліку доходів та витрат і порядок подання звітності.

Приватні підприємці за спрощеною системою оподаткування сплачують єдиний або фіксований податок (за вибором підприємця та за іншими умовами).

Валовий дохід - це уся сума доходу фірми (підприємця), чистий дохід - це валовий дохід (грошова виручка) без суми повних витрат, тобто це прибуток фірми (підприємця).

Чистий дохід приватного підприємця визначається як різниця між валовим доходом (виручкою у грошевій і натуральній формах) і:

- документально підтвердженими витратами, пов'язаними з одержаним доходом (у разі якщо ФОП понесені затрати підтверджує документально);

- витратами, розрахованими за нормами, (у разі якщо ФОП понесені затрати документально не підтверджує) (їх визначають за встановленими Декретом № 13-92 нормами).

Отже, витрати мають бути документально підтвердженими, тобто суб'єкт підприємницької діяльності повинен мати всі первинні документи, визначені чинним законодавством для того чи іншого виду діяльності (наприклад, чеки, платіжні доручення, прибутково-видаткові накладні, акти виконаних робіт (наданих послуг) тощо).

Якщо ці витрати не можуть бути підтверджені документально, вони враховуються податковими органами під час проведення остаточних розрахунків за нормами у відсотках до валового доходу, наведеними у додатку 6 до Інструкції № 12.

Для забезпечення правильного визначення оподатковуваного доходу фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності зобов'язані вести облік доходів і видатків безпосередньо пов'язаних з їх одержанням, та подавати до податкового органу у визначеному порядку податкові декларації.

До своєї заяви позивачка додала копію Книги обліку доходів (для платників єдиного податку першої і другої груп, та платників єдиного податку третьої групи, які не є платниками податку на додану вартість).

У листі-роз'ясненні Міністерства праці та соціальної політики України Департаменту державного соціального захисту населення за № 626/5/75-07 від 18.12.2007 року зазначено, що Департаментом було розглянуто запит щодо включення в дохід сім'ї доходів підприємців, які сплачують фіксований податок. Оскільки Державною податковою інспекцією у 2007 році змінено порядок звітності підприємців, які сплачують фіксований податок, Методика обчислення сукупного доходу сім'ї для всіх видів соціальної допомоги потребує внесення змін в частині врахування доходів таких осіб. До внесення відповідних змін до Методики рекомендовано за необхідне доходи осіб, які сплачують фіксований податок, визначати на підставі даних державних податкових адміністрацій середньомісячну величину чистого доходу, отриманого платником податку за попередні два квартали.

Таким чином суд вважає, що позов обґрунтований і підлягає частковому задоволенню, оскільки на момент звернення із заявою про призначення державної соціальної допомоги та на даний момент позивачка є фізичною особою підприємцем.

Закон № 1768-ІІІ не містить застережень, що він не поширюється на фізичних осіб підприємців. В той же час, згідно із Законом України № 5067-VI від 05.07.2012 "Про зайнятість населення" (далі - Закон № 5067-VI) до зайнятого населення належать особи, які працюють за наймом на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, особи, які забезпечують себе роботою самостійно (у тому числі члени особистих селянських господарств). Являючись суб'єктом підприємницької діяльності, позивачка забезпечує себе роботою самостійно, тобто, на думку судової колегії, працює. При цьому, будучи підприємцем, вона не може скористатись положеннями Закону № 5067-VI для отримання статусу безробітного.

Відповідач не заперечує, що при зверненні позивачкою були надані всі необхідні документи.

Тобто, суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, не впливають на правильність цих висновків, тому підстав для задоволення апеляційної скарги та скасування постанови суду не вбачається.

Керуючись ст.ст. 195-196, п.1 ч.1 ст. 198, ст. 200, п.1 ч.1 ст. 205, ст. 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Селидівської міської ради Донецької області - залишити без задоволення.

Постанову Селидівського міського суду Донецької області від 05 лютого 2015 року у справі № 242/296/15-а за позовом ОСОБА_2 до Управління праці та соціального захисту населення Селидівської міської ради Донецької області про визнання дій неправомірними та зобов'язання призначити допомогу - залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь в справі, та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.

Головуючий: І.В.Сіваченко

Судді: О.О.Шишов

О.П.Лях