Ухвала від 19.03.2015 по справі 817/1295/14

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19.03.2015р. м. Київ К/800/46107/14

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:

Олексієнка М.М.(доповідач),

Бутенка В.І.,

Штульман І.В.,

розглянувши в касаційному порядку в письмовому провадженні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до військової частини НОМЕР_1 , третя особа Дубенська об'єднана державна фінансова інспекція про зобов'язання у проведенні індексації грошового забезпечення за касаційною скаргою представника відповідача на судові рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 28 травня 2014 року та Житомирського апеляційного адміністративного суду від 23 липня 2014 року,

встановила:

У травні 2014 року ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом, відповідно до якого з урахуванням уточнених позовних вимог просив, зобов'язати відповідача нарахувати і виплатити йому різницю суми індексації грошового забезпечення за період з січня 2012 року по 21 серпня 2013 року обрахованими на підставі Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» та Порядку проведення індексації грошових доходів населення, з обранням при розрахунку базового місяця - квітень 2007 року.

Посилався на неправильне нарахування суми індексації грошового забезпечення з січня 2012 року по серпень 2013 року.

Постановою Рівненського окружного адміністративного суду від 28 травня 2014 року, залишеною без змін ухвалою Житомирського апеляційного адміністративного суду від 23 липня 2014 року, позовні вимоги задоволено. Зобов'язано військову частину НОМЕР_1 нарахувати і виплатити ОСОБА_1 різницю суми індексації грошового забезпечення між фактично виплаченою за період з січня 2012 року по 21 серпня 2013 року обрахованою на підставі Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» та Порядку проведення індексації грошових доходів населення, з обранням при розрахунку базовим місяцем - квітень 2007 року.

У касаційній скарзі представник відповідача, з посиланням на порушення норм матеріального та процесуального права, допущені судами, просить попередні судові рішення скасувати з направленням справи для подальшого розгляду по суті. Вказує на те, що індексація позивачу нарахована і виплачена в повному обсязі.

З'ясувавши обставини справи в межах, передбачених статтею 220 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), колегія суддів приходить до висновку про відмову в задоволенні касаційної скарги з урахуванням наступного.

Як установлено судами попередніх інстанцій, ОСОБА_1 проходив службу у військовій частині НОМЕР_2 . В період з січня 2012 року по серпень 2013 року проводилася індексація грошового забезпечення, з розміром якого він не погодився.

Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції, з висновком якого погодився апеляційний суд, виходив з того, що при проведенні індексації грошових доходів, в тому числі грошового забезпечення позивача як військовослужбовця, необхідно керуватися Порядком проведення індексації грошових доходів населення у редакції чинній на період з січня 2012 року по серпень 2013 року.

Висновок судів відповідає дійсним обставинам справи та нормам матеріального і процесуального права.

Умови та порядок проведення індексації грошових доходів населення визначається Законом України від 3 липня 1991 року № 1282-XII «Про індексацію грошових доходів населення» (далі - Закон № 1282-XII), постановою Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку проведення індексації грошових доходів населення» від 17 липня 2003 року № 1078 з подальшими змінами та доповненнями (далі - Порядок проведення індексації грошових доходів населення).

Відповідно до положень статті 2 Закону № 1282-XII ( в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, в тому числі оплата праці (грошове забезпечення).

При цьому, як зазначено у частині п'ятій цієї норми, індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.

За правилами статті 4 цього Закону індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 101 відсотка.

Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону.

Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений у частині першій цієї статті.

Підвищення грошових доходів населення у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін.

Згідно абзацу першої пункту 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 12 березня 2008 року № 17) у разі підвищення розмірів мінімальної заробітної плати, пенсії, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, стипендій, а також у разі зростання грошових доходів населення без перегляду їх мінімальних розмірів місяць, в якому відбулося підвищення, вважається базовим при обчисленні індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення. Індексація грошових доходів, отриманих громадянами за цей місяць, не провадиться. З наступного місяця здійснюється обчислення наростаючим підсумком індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації.

Виходячи з положень цієї норми, базовий місяць при проведенні індексації грошових доходів змінювався у випадку, коли сума грошового доходу перевищувала нараховану суму індексації.

Після доповнення постановою Кабінету Міністрів України від 13 червня 2006 року № 526, яка набрала чинності з 21 червня 2012 року, пункту 5 абзацом третім Порядку проведення індексації грошових доходів населення у базовому місяці сума індексації визначається з урахуванням суми підвищення грошового доходу. З цього часу сума індексації визначалася з урахуванням підвищення грошового доходу та фіксувалася.

Як свідчать фактичні обставини справи, встановлені судами, розмір грошового забезпечення позивача збільшився з січня 2008 року на 1,69 грн., а розмір індексації за цей місяць становить 80,39 грн., тобто сума підвищення грошового забезпечення не перевищувала суму індексації, відповідно нарахування індексації повинні продовжуватися.

З урахуванням зазначених обставин та норм права, суди попередніх інстанцій прийшли до обґрунтованого висновку про необхідність визначення, що базовим місяцем при обчисленні індексу споживчих цін для проведення індексації повинен бути, в даному випадку, квітень 2007 року

Доводи, викладені в касаційній скарзі, висновок судів не спростовують і не дають підстав вважати рішення такими, що не відповідають норм матеріального чи процесуального права.

Згідно вимог, передбачених статтею 2 Закону № 1282-XII, абзацом першим пункту 2 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру.

До складу грошового забезпечення військовослужбовців входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення (частина друга статті 9 Закону України від 20 грудня 1991 року № 20ІІ-ХІІ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».

Враховуючи положення цих норм, якщо премія, яка встановлюється або збільшується, виплачується на постійній основі, то місяць базовим. Якщо ж премія має разовий характер або виплачується лише в окремі місяці, то місяць не являється базовим.

При розгляді справи судами вірно враховані й положення статті 99 КАС України щодо обрахування строків звернення до суду про проведення перерахунку і виплати індексації грошових доходів.

На підставі наведеного, керуючись статтями 220, 222, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів

УХВАЛИЛА:

Касаційну скаргу військової частини НОМЕР_1 залишити без задоволення, а постанову Рівненського окружного адміністративного суду від 28 травня 2014 року та ухвалу Житомирського апеляційного адміністративного суду від 23 липня 2014 року - без змін.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, оскарженню не підлягає, проте може бути переглянута Верховним Судом України з підстав, у строки та в порядку, встановленими статтями 237, 238, 239-1 Кодексу адміністративного судочинства України.

Судді: М.М. Олексієнко

В.І. Бутенко

І.В. Штульман