"17" березня 2015 р. м. Київ К/9991/61804/12
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України в складі:
головуючого - судді суддівТракало В.В., Іваненко Я.Л., Мойсюка М.І.,
розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу Органу опіки та піклування виконавчого комітету Макіївської міської ради Донецької області в інтересах малолітньої дитини-сироти ОСОБА_4 на постанову Центрально-Міського районного суду м. Макіївки Донецької області від 5 липня 2012 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 12 вересня 2012 року у справі за позовом ОСОБА_5 до виконавчого комітету Макіївської міської ради Донецької області, Органу опіки та піклування виконавчого комітету Макіївської міської ради Донецької області про скасування рішення та призначення опікуном,
У квітні 2012 року позивач звернувся до суду із позовом до відповідачів. Просив скасувати рішення виконавчого комітету Макіївської міської ради Донецької області № 1346 від 23 листопада 2011 року про відмову у призначенні його опікуном над малолітнім ОСОБА_4 та призначити його опікуном над ОСОБА_4
Постановою Центрально-Міського районного суду м. Макіївки Донецької області від 5 липня 2012 року, залишеною без змін ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 12 вересня 2012 року, позов задоволено.
У касаційній скарзі ставиться питання про скасування судових рішень судів першої та апеляційної інстанцій з підстав порушення норм матеріального та процесуального права та ухвалення нового рішення про відмову у задоволенні позову.
Перевіривши за матеріалами справи доводи касаційної скарги та правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі у межах доводів касаційної скарги, колегія суддів приходить до висновку, що касаційна скарга підлягає частковому задоволенню з таких підстав.
Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_5 звернувся до виконавчого комітету Макіївської міської ради Донецької області із заявою про призначення його опікуном над малолітнім ОСОБА_4
Рішенням виконавчого комітету Макіївської міської ради Донецької області № 1346 від 23 листопада 2011 року відмовлено позивачу у встановленні опіки над малолітнім ОСОБА_4
Не погоджуючись з таким рішенням відповідача, ОСОБА_5 звернувся до суду із вказаним позовом.
Вирішуючи спір, суди виходили з того, що він підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства.
Проте погодитися з такими висновками судів першої та апеляційної інстанцій не можна.
Опіка та піклування над дітьми регулюється главою 19 Сімейного кодексу України.
Завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ (частина 1 статті 2 КАС України).
Згідно ч. 2 ст. 4 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на всі публічно-правові спори, крім спорів, для яких законом встановлений інший порядок судового вирішення.
Відповідно до вимог ч. 2 ст. 17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності; спори з приводу прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби; спори між суб'єктами владних повноважень з приводу реалізації їхньої компетенції у сфері управління, у тому числі делегованих повноважень, а також спори, які виникають з приводу укладання, виконання, припинення, скасування та визнання нечинними адміністративних договорів; спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених законом; спори щодо правовідносин, пов'язаних з виборчим процесом чи процесом референдуму.
Враховуючи, що у даній справі відсутні ознаки публічності, то встановлена статтею 17 КАС України юрисдикція адміністративних судів на даний спір не поширюється. А відтак, справа не підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства, а підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.
Відповідно до вимог п. 1 ч. 1 ст. 157 КАС України суд закриває провадження у справі, якщо справу не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
Згідно ч. 1 ст. 228 КАС України суд касаційної інстанції скасовує судові рішення в касаційному порядку і залишає позовну заяву без розгляду або закриває провадження у справі з підстав, встановлених статтями 155 і 157 цього Кодексу.
За таких обставин, рішення судів підлягають скасуванню, а провадження в адміністративній справі - закриттю.
Керуючись статтями 220, 222, 223, 228, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів
Касаційну скаргу Органу опіки та піклування виконавчого комітету Макіївської міської ради Донецької області в інтересах малолітньої дитини-сироти ОСОБА_4 задовольнити частково.
Постанову Центрально-Міського районного суду м. Макіївки Донецької області від 5 липня 2012 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 12 вересня 2012 року скасувати.
Провадження у справі за позовом ОСОБА_5 до виконавчого комітету Макіївської міської ради Донецької області, Органу опіки та піклування виконавчого комітету Макіївської міської ради Донецької області про скасування рішення та призначення опікуном закрити.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, оскарженню не підлягає.
Головуючий: В.В. Тракало
Судді: Я.Л. Іваненко
М.І. Мойсюк