Ухвала від 12.03.2015 по справі 2а-4564/11/2170

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 березня 2015 року м. Київ К/800/47614/13

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:

Суддів:Черпіцької Л.Т.

Розваляєвої Т.С.

Маслія В.І.

провівши попередній розгляд адміністративної справи за касаційною скаргою Херсонської обласної ради на постанову Одеського апеляційного адміністративного суду від 04.09.2013р. у справі № 2а-4564/11/2170 за позовом Спільного українсько-естонського підприємства у формі Товариства з обмеженою відповідальністю "Оптіма-Фарм, ЛТД" до Херсонської обласної ради, треті особи: Відділ примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Херсонській області, Комунального медико-фармацевтичного підприємства "Херсоноблфармація", Комунальне підприємство "Ліки Херсонщини" про скасування рішення, -

ВСТАНОВИЛА:

Позивач звернувся з позовом про скасування рішення Херсонської обласної ради VIII сесії шостого скликання від 21 липня 2011 року за №248.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що в ході здійснення виконавчих дій 22 червня 2011 року державним виконавцем відповідно до вимог ст. 57 Закону України «Про виконавче провадження» прийнято постанови про накладення арешту на розрахункові рахунки боржника, та накладено арешт на рухоме та нерухоме майно належне філіям ОКМФП «Херсоноблфармація», а саме: аптеки №1, Центральної районної аптеки №65, Центральної районної аптеки №114, міжлікарняної аптеки №139. Проте, відповідач своїм рішенням №248 від 21 липня 2011 року припинив філії ОКМФП «Херсоноблфармація» право господарського відання: майном аптеки №1, Центральної районної аптеки 65, Центральної районної аптеки №114, міжлікарняної аптеки №139, та за рахунок арештованого майна сформував статутний фонд комунального підприємства «Ліки Херсонщини» Херсонської обласної ради, чим позбавив стягувача можливості реального задоволення своїх вимог.

Постановою Херсонського окружного адміністративного суду від 20.01.12 року в задоволенні позовних вимог відмовлено.

Постановою Одеського апеляційного адміністративного суду від 04.09.2013р. постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 20.01.12 року скасовано. Прийнято нове рішення, яким позов задоволено частково.

Скасовано п.2 рішення Херсонської обласної ради 21липня 2011 року за №248 "Про створення обласного комунального підприємства "Ліки Херсонщини" Херсонської обласної ради".

Скасовано у п.3 рішення Херсонської обласної ради 21липня 2011 року за №248 "Про створення обласного комунального підприємства "Ліки Херсонщини" Херсонської обласної ради" словосполучення «за рахунок нерухомого та індивідуально визначеного майна об'єктів, зазначених у п.2 цього рішення».

Скасовано у п.7 рішення Херсонської обласної ради 21липня 2011 року за №248 "Про створення обласного комунального підприємства "Ліки Херсонщини" Херсонської обласної ради" зобов'язання керівників обласного комунального медико-фармацевтичного підприємства "Херсоноблфармація" Херсонської обласної ради та обласного комунального підприємства "Ліки Херсонщини" Херсонської обласної ради здійснити заходи щодо приймання-передачі на баланс комунального підприємства "Ліки Херсонщини" Херсонської обласної ради нерухомого та індивідуально визначеного майна об'єктів, зазначених у п.п. 2, 3 цього рішення, крім майнового комплексу об'єкта спільної власності територіальних громад області аптеки №92, розташованого за адресою м. Херсон, вул. 49 Гвардейської Дивизії, 33. У задоволенні решти позову відмовлено.

На постанову Одеського апеляційного адміністративного суду від 04.09.2013р. надійшла касаційна скарга Херсонської обласної ради, в якій, посилаючись на неправильне застосування судами норм матеріального та процесуального права, ставиться питання про її скасування та залишення в силі рішення суду першої інстанції.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи, обговоривши доводи касаційної скарги, колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з огляду на наступне.

Судами попередніх інстанцій встановлено, що Комунальне медико-фармацевтичне підприємство "Херсоноблфармація" є комунальним підприємством, засновником якого та власником майна є територіальна громада в особі Херсонської обласної ради.

В провадженні відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Херсонській області знаходилось зведене виконавче провадження по стягненню з ОКМФП "Херсоноблфармація" заборгованості на загальну суму 5 475 979,50 грн. До складу зведеного провадження входить виконавче провадження з примусового виконання наказу №7/33-09, виданого господарським судом Херсонської області 16 березня 2009 року про стягнення з ОКМФП "Херсоноблфармація" заборгованості у розмірі 4 392 919,02 грн. на користь ТОВ "Оптіма-Фарм,ЛТД". У зв'язку з виконанням зведеного виконавчого провадження державним виконавцем 22 червня 2011 року прийнято постанови про арешт майна боржника та оголошення заборони на його відчуження, відповідно до якої накладений арешт на все, належне ОКМФП "Херсоноблфармація" майно, а саме: майно аптеки №1, міжлікарняних аптек №139, №65, №125 №114, та заборонено його відчуження. Вказана заборона внесена до Єдиного державного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна.

25 червня 2011 року державним виконавцем на ім'я голови Херсонської обласної ради Пелиха В.Г. направлено лист з проханням надати згоду на проведення опису й арешту майна з метою подальшої реалізації, яке перебуває в повному господарському віданні ОКМФП "Херсоноблфармація" в рахунок погашення заборгованості судових рішень.

Рішенням VIII сесії шостого скликання Херсонської обласної ради від 21липня 2011 року за №248 "Про створення обласного комунального підприємства "Ліки Херсонщини" Херсонської обласної ради", а саме: п.1 - утворено обласне комунальне підприємство "Ліки Херсонщини" Херсонської обласної ради; п.2 - припинено обласним комунальним медико-фармацевтичним підприємством "Херсоноблфармація" Херсонської обласної ради право господарського відання майном таких об'єктів: аптека №1 м. Херсона, центральна районна аптека №65 м. Херсона, центральна районна аптека №114 м. Херсона, між лікарняна аптека №139 м. Херсона; п.3- сформовано статутний фонд обласного підприємства "Ліки Херсонщини" Херсонської обласної ради за рахунок нерухомого та індивідуально визначеного майна об'єктів, зазначених у п.2 цього рішення, та майнового комплексу об'єкта спільної власності територіальних громад області аптеки №92, розташованого за адресою м. Херсон, вул. 49 Гвардейської Дивизії, 33; п. 7 - зобов'язано керівників обласного комунального медико-фармацевтичного підприємства "Херсоноблфармація" Херсонської обласної ради та обласного комунального підприємства "Ліки Херсонщини" Херсонської обласної ради здійснити заходи щодо приймання-передачі на баланс комунального підприємства "Ліки Херсонщини" Херсонської обласної ради нерухомого та індивідуально визначеного майна об'єктів, зазначених у п.п. 2,3 цього рішення.

Відповідно до ч. 5 статті 60 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" передбачено, що органи місцевого самоврядування від імені та в інтересах територіальних громад відповідно до закону здійснюють повноваження щодо володіння, користування та розпорядження об'єктами права комунальної власності, в тому числі виконують усі майнові операції, можуть передавати об'єкти права комунальної власності у постійне або тимчасове користування юридичним та фізичним особам, здавати їх в оренду, продавати і купувати, використовувати як заставу, вирішувати питання їхнього відчуження, визначати в угодах та договорах умови використання та фінансування об'єктів, що приватизуються та передаються у користування і оренду.

Згідно ч.1-3 ст.78 Господарського кодексу України комунальне унітарне підприємство утворюється компетентним органом місцевого самоврядування в розпорядчому порядку на базі відокремленої частини комунальної власності і входить до сфери його управління. Орган, до сфери управління якого входить комунальне унітарне підприємство, є представником власника - відповідної територіальної громади і виконує його функції у межах, визначених цим Кодексом та іншими законодавчими актами. Майно комунального унітарного підприємства перебуває у комунальній власності і закріплюється за таким підприємством на праві господарського відання (комунальне комерційне підприємство) або на праві оперативного управління (комунальне некомерційне підприємство).

Відповідно до ст. 136 ГК України право господарського відання є речовим правом суб'єкта підприємництва, який володіє, користується і розпоряджається майном, закріпленим за ним власником (уповноваженим ним органом), з обмеженням правомочності розпорядження щодо окремих видів майна за згодою власника у випадках, передбачених цим Кодексом та іншими законами. Власник майна, закріпленого на праві господарського відання за суб'єктом підприємництва, здійснює контроль за використанням та збереженням належного йому майна безпосередньо або через уповноважений ним орган, не втручаючись в оперативно-господарську діяльність підприємства.

Згідно ст. 219 ГК України за невиконання або неналежне виконання господарських зобов'язань чи порушення правил здійснення господарської діяльності правопорушник відповідає належним йому на праві власності або закріпленим за ним на праві господарського відання чи оперативного управління майном, якщо інше не передбачено цим Кодексом та іншими законами.

З урахуванням наведеного суд апеляційної інстанції дійшов вірного висновку, що створивши комунальне медико-фармацевтичне підприємство "Херсоноблфармація" та передавши йому майно на праві господарського відання територіальна громада в особі Херсонської обласної ради у встановлений Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні" та ГК України спосіб, реалізувала своє право на розпорядження вказаним майном та втратило його до завершення процедури припинення діяльності підприємства та розрахунку із усіма кредиторами відповідно до вимог чинного законодавства.

Водночас власник комунального майна, що передано суб'єкту господарювання майно на праві господарського відання, є законодавчо обмеженим у своєму праві та відповідно не має права встановлювати будь-яких обмежень на стягнення цього майна та вилучати його у підприємства.

Як наслідок, рішення Херсонської обласної ради 21липня 2011 року за №248 "Про створення обласного комунального підприємства "Ліки Херсонщини" Херсонської обласної ради", яким припинено право господарського відання ОКМФП "Херсоноблфармація" на майно, на яке був накладений арешт є протиправними.

За таких обставин судова колегія дійшла висновку, що судом апеляційної інстанції повно і правильно встановлені фактичні обставини справи, характер правовідносин сторін і вірно застосовано до них норми матеріального права.

Згідно із ст. 220 КАС України суд касаційної інстанції перевіряє правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі і не може досліджувати докази, встановлювати та визнавати доведеними обставини, що не були встановлені в судовому рішенні, та вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу.

Керуючись статтями 220, 220-1, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів Вищого адміністративного суду України

УХВАЛИЛА:

Касаційну скаргу Херсонської обласної ради відхилити, а постанову Одеського апеляційного адміністративного суду від 04.09.2013р. залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення копії особам, які беруть участь у справі та може бути переглянута в порядку ст.ст. 235-2391 Кодексу адміністративного судочинства України.

Судді: