Ухвала від 12.03.2015 по справі 815/2250/13-а

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 березня 2015 року м. Київ К/800/51008/13

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:

Суддів:Черпіцької Л.Т.

Розваляєвої Т.С.

Маслія В.І.

провівши попередній розгляд адміністративної справи за касаційною скаргою НВФ "Агромет" у вигляді Товариства з обмеженою відповідальністю на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 09.04.2013р. та ухвалу Одеського апеляційного адміністративного суду від 24.09.2013р. у справі № 815/2250/13-а за позовом Науково - виробничої фірми «Агромет» у вигляді Товариства з обмеженою відповідальністю до Одеської обласної державної адміністрації, Одеської обласної ради, регіонального відділення Фонду державного майна України в Одеській області про визнання дій протиправними, визнання рішень протиправними та їх скасування в частині, -

ВСТАНОВИЛА:

Позивач звернувся з позовом, в якому з урахуванням заяви про зміну позову просив:

- визнати дії Одеської обласної державної адміністрації та Регіонального відділення Фонду державного майна України по Одеській області щодо допуску на об'єкт оренди спеціалістів Товариства з обмеженою відповідальністю «Нептун» для обстеження будівель, інженерних мереж і складання проектно-кошторисної документації на капітальний ремонт об'єкта оренди, та спонукають Товариство до розірвання договорів оренди нерухомого майна незаконними;

- визнати Рішення Одеської обласної ради від 26 грудня 2012 року № 686-VІ «Про обласний бюджет Одеської області на 2013 рік», в частині, що стосується капітального ремонту Одеського ДНЗ №105, Малиновський район, вул. Г. Петрова, 59 (12 груп/280 дітей) протиправним та скасувати його та виключити з додатку 9 зазначеного рішення відомості щодо капітального ремонту Одеського ДНЗ № 105;

- визнати Рішення Одеської обласної ради від 26 грудня 2012 року № 681-VІ «Про затвердження обласної програми розвитку соціальної інфраструктури обласного центру Одеської області м. Одеси на 2013 - 2016 роки», в частині, що стосується капітального ремонту Одеського ДНЗ №105, Малиновський район, вул. Г. Петрова, 59 (12 груп/280 дітей) протиправним та скасувати його та виключити з додатку 3 зазначеного рішення відомості щодо капітального ремонту Одеського ДНЗ № 105;

- визнати Рішення Одеської обласної ради Про внесення змін до рішень обласної ради від 26.12.2012 року від 26 грудня 2012 року № 681-VІ «Про затвердження обласної програми розвитку соціальної інфраструктури обласного центру Одеської області м. Одеси на 2013 - 2016 роки» № 736-VI від 14.02.2013 року, в частині, що стосується капітального ремонту Одеського ДНЗ №105, Малиновський район, вул. Г. Петрова, 59 (12 груп/280 дітей) протиправним та скасувати його та виключити з додатку 2 зазначеного рішення відомості щодо капітального ремонту Одеського ДНЗ № 105;

- визнати Рішення Одеської обласної ради Про внесення змін до рішень обласної ради від 26.12.2012 року від 26 грудня 2012 року № 686-VІ «Про обласний бюджет Одеської області на 2013 рік» № 736-VI від 14.02.2013 року, в частині, що стосується капітального ремонту Одеського ДНЗ №105, Малиновський район, вул. Г. Петрова, 59 (12 груп/280 дітей) протиправним та скасувати його та виключити з додатку 7 зазначеного рішення відомості щодо капітального ремонту Одеського ДНЗ № 105.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що об'єкт оренди знаходиться на балансі Державного підприємства «Одеський морський торговельний порт», а власником об'єкту оренди є держава в особі Міністерства інфраструктури України, а Одеська обласна рада має право вирішувати в установленому законом порядку питання щодо управління об'єктами спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах, що перебувають в управлінні районних і обласних рад, як це вказано в п. 20 ч.1ст. 43 Закону України «Про місцеве самоврядування», а тому об'єкт оренди і повноваження Одеської обласної ради, як і Одеської обласної державної адміністрації стосовно управління ним ніяким чином не пов'язані. А тому відносини товариства з Одеською обласною державною адміністрацією повинні будуватись на положенні ст. 18 Закону України «Про місцеве самоврядування» на договірній і податковій основі. Крім того, ст. 36 Закону України «Про місцеві державні адміністрації» закріплено, що місцеві державні адміністрації не втручаються у господарську діяльність підприємств, установ і організацій, крім випадків, визначених законом.

Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 09.04.2013р., залишеною без змін ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 24.09.2013р., в задоволенні позову відмовлено.

На постанову Одеського окружного адміністративного суду від 09.04.2013р. та ухвалу Одеського апеляційного адміністративного суду від 24.09.2013р. надійшла касаційна скарга НВФ "Агромет" у вигляді товариства з обмеженою відповідальністю, в якій, посилаючись на неправильне застосування судами норм матеріального та процесуального права, ставиться питання про їх скасування та прийняття нового рішення про задоволення позовних вимог.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи, обговоривши доводи касаційної скарги, колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з огляду на наступне.

Судами попередніх інстанцій встановлено, 25 липня 2011 року між науково - виробничою фірмою «Агромет» у вигляді Товариства з обмеженою відповідальністю та Регіональним відділенням Фонду державного майна України по Одеській області був укладений Договір оренди нерухомого майна, що належить до державної власності, за якими товариство орендувало терміном на 2 роки 11 місяців сарай (літ. Б) площею 50,0 кв. м, сарай (літ. В) площею 30,0 кв. м колишнього дитячого комбінату (учбово-оздоровчого) № 105, які розташовані за адресою: м. Одеса, вул. Генерала Петрова, 59-А, що перебувають на балансі Державного підприємства «Одеський морський торговельний порт». Згідно п. 1.2 зазначеного договору майно передавалось в оренду з метою розміщення складу.

25 липня 2011 року між науково - виробничою фірмою «Агромет» у вигляді Товариства з обмеженою відповідальністю та Регіональним відділенням Фонду державного майна України по Одеській області був укладений Договір оренди нерухомого майна, що належить до державної власності, за якими товариство орендувало терміном на 2 роки 11 місяців огорожу (№1-5), резервуар (І), басейн(ІІ), мостіння (ІІІ) - зелені насадження площею 1477 кв. м, колишнього дитячого комбінату (учбово-оздоровчого) № 105, які розташовані за адресою: м. Одеса, вул. Генерала Петрова, 59-А (далі - Об'єкт оренди), що перебувають на балансі Державного підприємства «Одеський морський торговельний порт». Згідно п. 1.2 зазначеного договору майно передавалось в оренду з метою розміщення оздоровчого закладу для дітей і молоді.

27 липня 2011 року між науково - виробничою фірмою «Агромет» у вигляді Товариства з обмеженою відповідальністю та Регіональним відділенням Фонду державного майна України по Одеській області був укладений Договір оренди нерухомого майна, що належить до державної власності, за якими товариство орендувало терміном на 2 роки 11 місяців двоповерхову будівлю дитячого садку (літ. А), допоміжні споруди та прилеглу територію колишнього дитячого комбінату (учбово-оздоровчого) № 105, які розташовані за адресою: м. Одеса, вул. Генерала Петрова, 59-А (далі - Об'єкт оренди), що перебувають на балансі Державного підприємства «Одеський морський торговельний порт». Згідно п. 1.2 зазначеного договору майно передається в оренду з метою розміщення Центру адаптації дітей в соціальній сфері та розміщення офісу.

В свою чергу, відповідно до пункту 16 частини 1 статті 43 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», Закону України «Про стимулювання розвитку регіонів» та з метою розв'язання пріоритетних завдань розвитку обласного центру, які сприятимуть підвищенню рівня життя та добробуту мешканців м. Одеса, Обласна рада рішенням від 26.12.2012 року № 681-VI, затвердила «Програму розвитку соціальної інфраструктури обласного центру Одеської області м. Одеси на 2013-2016 роки», якою передбачено невідкладне поновлення діяльності дошкільних навчальних закладів.

На підставі наданої регіональним відділенням Фонду державного майна України в Одеській області (лист від 31.01.2013 року №02-09-56) інформації, Одеська обласна державна адміністрація запропонувала здійснити обстеження будівель, інженерних мереж та складання проектно-кошторисної документації на капітальний ремонт дошкільного навчального закладу № 105 за адресою м. Одеса, вул. Генерала Петрова, 59-А.

Для проведення вказаних робіт позивачу було запропоновано забезпечити безперешкодний доступ спеціалістів TOB «Нептун», але НВФ «Агромет» перешкоджає представникам спеціалістів, представникам Департаменту капітального будівництва Одеської облдержадміністрації та іншим спеціалістам провести необхідний огляд об'єкта та прилеглої території, що в свою чергу унеможливлює провести ряд необхідних технічних робіт для надання проектно-кошторисної документації на капітальний ремонт по зазначеному об'єкту.

На виконання п.10 Протоколу №15 засідання Кабінету Міністрів України від 27.02.2013 року «Про проект Державної програми активізації розвитку економіки на 2013-2014 роки» щодо розширення протягом зазначених років мережі дошкільних навчальних закладів з метою створення нових місць у дитячих садах різних типів і форм власності, Одеська обласна державна адміністрація листом від 04.03.2013 року № 02/02-47/1194 запропонувала регіональному відділенню Фонду державного майна України по Одеській області розглянути питання щодо розірвання договорів оренди нерухомого державного майна, укладених між НВФ «Агромет» у вигляді ТОВ, про що позивача було повідомлено листом від 11.03.2013 р. № 02-05-01139.

Розглядаючи справу та відмовляючи в задоволенні позову суди попередніх інстанцій дійшли висновку, що відповідачі діяли в межах приписів чинного законодавства, забезпечуючи реалізацію «Програми розвитку соціальної інфраструктури обласного центру Одеської області м. Одеса на 2013- 2016 роки».

Колегія суддів погоджується з такими висновками судів, виходячи з наступного.

Згідно з ст. 2 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» місцеве самоврядування здійснюється територіальними громадами сіл, селищ, міст як безпосередньо, так і через сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи, а також через районні та обласні ради, які представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст.

Відповідно до п. 2 ст. 10 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» обласні та районні ради є органами місцевого самоврядування, що представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст, у межах повноважень, визначених Конституцією України, цим та іншими законами, а також повноважень, переданих їм сільськими, селищними, міськими радами.

До повноважень обласних рад відноситься, зокрема, затвердження програм соціально-економічного та культурного розвитку відповідно району, області, цільових програм з інших питань, заслуховування звітів про їх виконання, які вирішуються виключно на пленарних засіданнях обласної ради (п. 16 ч. 1 ст. 43 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»).

Приписами пункту 1 частини 1 статті 44 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», обласні ради делегують обласним державним адміністраціям повноваження щодо підготовки і внесення на розгляд ради проектів програм соціально-економічного та культурного розвитку відповідно районів і областей, цільових програм з інших питань, а в місцях компактного проживання національних меншин - також програм їх національно-культурного розвитку, проектів рішень, інших матеріалів з питань, передбачених цією статтею; забезпечення виконання рішень ради.

Відповідно до п.1 ч.1 ст.17 Закону України «Про місцеві державні адміністрації», місцева державна адміністрація розробляє проекти програм соціально-економічного розвитку і подає їх на затвердження відповідній раді, забезпечує їх виконання, звітує перед відповідною радою про їх виконання.

На виконання наданих повноважень, Одеською обласною державною адміністрацією було розроблено програму «Про затвердження обласної програми розвитку соціальної інфраструктури обласного центру Одеської області м.Одеси на 2013-2016 роки», відповідно до якої, передбачені заходи щодо ремонту та реконструкції будівель та споруд дитячих навчальних закладів, розташованих в місті Одесі. Для визначення переліку об'єктів (будівель дитячих навчальних закладів), які потребують здійснення відповідних поліпшень, спеціальною комісією було обстежено будівлі дитячих навчальних закладів та внесено пропозиції щодо включення їх до відповідного переліку.

Судами попередніх інстанцій встановлено, що після отримання відповідних пропозицій Одеським головним фінансовим управлінням як розробником відповідного проекту рішення, було сформовано перелік об'єктів соціальної інфраструктури, який було включено до розділу «Будівництво, ремонт і реконструкція об'єктів соціально-культурної інфраструктури» оскаржуваної програми розвитку. Розроблений Одеським головним фінансовим управлінням проект рішення, отримав всі передбачені регламентними документами позитивні висновки та погодження, після чого, головою Одеської обласної державної адміністрації було направлено проект рішення щодо включення його до порядку денного обласної ради. Даний проект рішення був погоджений структурними-підрозділами обласної державної адміністрації, про що свідчить відповідний лист-погодження, який додається до проекту рішення.

Відповідно до Регламенту Одеської обласної ради отриманий проект рішення був розглянутий постійними комісіями обласної ради та отримав позитивні висновки та рекомендації, та був розглянутий на пленарному засіданні обласної ради і підтриманий депутатами.

Відповідно до ст.22 Закону України «Про місцеві державні адміністрації», місцева державна адміністрація реалізовує державну політику в галузі науки, освіти, охорони здоров'я, культури, фізкультури і спорту, материнства і дитинства, сім'ї та молоді. До повноважень обласних державних адміністрації відноситься також вжиття заходів до збереження мережі закладів освіти, культури, охорони здоров'я, фізкультури і спорту та вона розробляє прогнози розвитку цієї мережі, враховує їх при розробці проектів програм соціально-економічного розвитку. Місцеві державні адміністрації забезпечують реалізацію державної політики у сфері дошкільної освіти на відповідній території ч. 2 ст. 19 Закону України «Про дошкільну освіту».

На виконання Рішення Одеської обласної ради від 26 грудня 2012 року № 686-VI «Про обласний бюджет Одеської області на 2013 рік», в частині, що стосується капітального ремонту Одеського ДНЗ №105, для поновлення діяльності дошкільних навчальних закладів, Одеською обласною державною адміністрацією було розроблено та прийнято обласну програму розвитку соціальної інфраструктури обласного центру Одеської області м. Одеса на 2013-2016 роки.

З урахуванням наведеного суди дійшли вірного висновку про помилковість посилання позивача на відсутність повноважень відповідачів щодо прийняття вище зазначених рішень стосовно майна, яке орендується позивачем, оскільки як вбачається з оскаржуваних Рішень та встановлених обставин по справі, вони прийняті на виконання та у відповідності до повноважень, наданих Одеській обласній раді та Одеській обласній державній адміністрації та з метою реалізації програми розвитку соціальної інфраструктури міста Одеси.

Також, відповідно до положень договорів оренди нерухомого майна від 25 та 27 липня 2011 року, Орендар зобов'язаний своєчасно здійснювати за власний рахунок поточний та інші види ремонтів орендованого майна, що не розглядається як дозвіл на поліпшення орендованого майна.

Крім того, відповідно до частини 1 статті 10 Закону України «Про оренду державного та комунального майна», істотними умовами договору оренди є: об'єкт оренди (склад і вартість майна з урахуванням її індексації); термін, на який укладається договір оренди; орендна плата з урахуванням її індексації; порядок використання амортизаційних відрахувань, якщо їх нарахування передбачено законодавством; відновлення орендованого майна та умови його повернення; виконання зобов'язань; забезпечення виконання зобов'язань - неустойка (штраф, пеня), порука, завдаток, гарантія тощо; порядок здійснення орендодавцем контролю за станом об'єкта оренди; відповідальність сторін; страхування орендарем взятого ним в оренду майна; обов'язки сторін щодо забезпечення пожежної безпеки орендованого майна.

Як вбачається з договору оренди нерухомого майна від 25 липня 2011 року (п.5.5, п.8.3), Орендар зобов'язується забезпечити Орендодавцю та Балансоутримувачу доступ на об'єкт оренди з метою перевірки його стану і відповідності напряму використання за цільовим призначенням; Орендодавець та Балансоутримувач мають право здійснювати контроль за станом майна шляхом візуального обстеження із складанням акта обстеження. Такі ж положення закріпленні і в договорі оренди нерухомого майна від 27 липня 2011 року.

Таким чином, відповідачі діяли в межах наданих їм законом повноважень та в рамках положень Закону України «Про оренду державного та комунального майна» та відповідно до вище вказаних положень договорів оренди, якими надано право Орендодавцю та Балансоутримувачу доступу на об'єкт оренди з метою перевірки його стану та здійснення контролю за станом майна шляхом візуального обстеження із складанням акта обстеження.

За таких обставин судова колегія дійшла висновку, що при вирішенні справи судами першої та апеляційної інстанцій вірно застосовані норми матеріального та процесуального права. Доводи касаційної скарги висновків суду не спростовують. За таких обставин підстав для задоволення касаційної скарги судова колегія не вбачає.

Згідно із ст. 220 КАС України суд касаційної інстанції перевіряє правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі і не може досліджувати докази, встановлювати та визнавати доведеними обставини, що не були встановлені в судовому рішенні, та вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу.

Керуючись статтями 220, 220-1, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів Вищого адміністративного суду України

УХВАЛИЛА:

Касаційну скаргу Науково - виробничої фірми «Агромет» у вигляді Товариства з обмеженою відповідальністю відхилити, а постанову Одеського окружного адміністративного суду від 09.04.2013р. та ухвалу Одеського апеляційного адміністративного суду від 24.09.2013р. залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення копії особам, які беруть участь у справі та може бути переглянута в порядку ст.ст. 235-2391 Кодексу адміністративного судочинства України.

Судді: