Ухвала від 19.03.2015 по справі 820/5043/13-а

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19.03.2015р. м. Київ К/800/63880/13

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі суддів:

Чалого С. Я.

Конюшка К.В.

Мороз Л.Л.

розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за касаційною скаргою Державної реєстраційної служби України на постанову Харківського окружного адміністративного суду від 26 вересня 2013 року та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 20 листопада 2013 року у справі за позовом Всеукраїнської громадської організації Всеукраїнське об'єднання "Діти війни-України" до Державної реєстраційної служби України, Департаменту легалізації об'єднань громадян, Державної реєстрації друкованих засобів масової інформації та інформагентств Міністерства юстиції України Харківського міського управління юстиції про скасування наказу та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИЛА:

Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 26 вересня 2013 року, залишеною без змін ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 20 листопада 2013 року, позовні вимоги задоволено. Скасовано наказ Державної реєстраційної служби України № 2148 від 29.12.2012 року в частині відмови взяття до відома зміни керівних органів Всеукраїнської громадської організації Всеукраїнське об'єднання "Діти війни - України".

Не погоджуючись з рішеннями судів першої та апеляційної інстанції Державна реєстраційна служба України звернулась з касаційною скаргою, у якій просить їх скасувати, посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права та прийняти у справі нове рішення, яким відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі.

Заслухавши доповідь судді Вищого адміністративного суду України стосовно обставин, необхідних для прийняття рішення судом касаційної інстанції, перевіривши і обговоривши доводи касаційної скарги, проаналізувавши правильність застосування судом першої та апеляційної інстанції норм матеріального та процесуального права, колегія суддів Вищого адміністративного суду України приходить до висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Як встановлено судами та підтверджено матеріалами справи, Всеукраїнська громадська організація Всеукраїнське об'єднання "Діти війни-України", зареєстрований в установленому законом порядку як об'єднання громадян, має відповідне Свідоцтво, згідно витягу з Єдиного державного реєстру громадських формувань, об'єднанню присвоєний № 353327.

Відповідно до пункту 1.1. Статуту Всеукраїнської громадської організації Всеукраїнське об'єднання "Діти війни - України", дана громадська організація є всеукраїнською неприбутковою організацією, яку створено на основі єдності інтересів членів Громадської організації та спрямовано на задоволення, захист та реалізацію її членами своїх законних прав і свобод. Пунктом 1.6. Статуту визначено, що рішення керівних органів Громадської організації, видані в межах її компетенції, обов'язкові для виконання всіма її членами.

Відповідно до пункту 10.1. та 10.2 Статуту, зміни та доповнення до нього приймаються і затверджуються З'їздом Громадської Організації і вважаються затвердженими, якщо за них проголосували не менше 3/4 (три четвертих) делегатів, присутніх на З'їзді, зміни і доповнення до статуту оформляються у письмовій формі і підлягають державній реєстрації органом реєстрації відповідно до вимог чинного законодавства. З протоколу № 1 З'їзду Всеукраїнської громадської організації Всеукраїнське об'єднання "Діти війни - України" від 26 лютого 2012 року, вбачається, що на з'їзді організації були розглянуті і прийняті зміни та доповнення до Статуту, зокрема до складу керівних органів організації.

26.12.2012 року позивач звернувся до Департаменту легалізації та регулювання діяльності бюро кредитних історій Міністерства юстиції України із заявою про реєстрацію змін, що вносяться до статутних документів об'єднання. До даної заяви був поданий пакет документів, а саме: заява, рішення в.о. голови про скликання з'їзду, протокол з'їзду, відомості про склад керівництва, статут організації, список делегатів з'їзду, реєстраційні картки.

29.12.2012 року головою Державної реєстраційної служби України виданий наказ № 2148, яким відмовлено у реєстрації змін до статуту та у взятті до відома інформації про зміни у складі керівних органів Всеукраїнської громадської організації Всеукраїнське об'єднання "Діти війни - України. Підставою для видання наказу слугував правовий висновок Державної реєстраційної служби України щодо відповідності законодавству України та статуту громадського формування змін до статутних документів та інформації про зміни у складі керівних органів Всеукраїнське об'єднання "Діти-війни - України", відповідно до якого подані організацією документи не відповідають законодавству та статуту організації.

Задовольняючи позовні вимоги, суди попередніх інстанцій вказали, що відповідач прийняв спірний наказ з порушенням вимог законодавства.

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України погоджується з висновками судів попередніх інстанцій, з огляду на наступне.

Судами встановлено, що позивачем при наданні необхідних документів до реєстраційної служби надано на окремому аркуші список делегатів з'їзду Всеукраїнської громадської організації Всеукраїнське об'єднання "Діти війни - України" від 26.02.2012 року від місцевих осередків регіонального рівня, відповідно до якого на з'їзді представлено 12 місцевих організацій - осередків та 32 представника-делегата. Даний список йшов додатком до протоколу з'їзду.

Зі змісту протоколу №1 З'їзду Всеукраїнської громадської організації Всеукраїнське об'єднання "Діти війни - України" від 26.02.2013 року вбачається, що порядок денний з'їзду проведений відповідно до Статуту організації та прийняті відповідні рішення шляхом голосування за участю осіб, вказаних у списку делегатів З'їзду.

Таким чином, колегія суддів погоджується з позицією судів попередніх інстанцій про те, що твердження представника відповідача, що організацією не надано інформацію про загальну кількість місцевих осередків та загальну кількість обраних делегатів на З'їзд організації та про те, що кількість місцевих осередків організації присутніх на З'їзді менше ніж 2/9 загального складу, у зв'язку з чим відповідач дійшов висновку про те, що подані позивачем документи не відповідають законодавству та Статуту організації, не можна брати до уваги, адже матеріалами справи такі твердження спростовуються. Отже, вірним є висновок, що надані позивачем документи про кількісний склад місцевих осередків та обраних делегатів на з'їзд відповідає п.5.2.8. Статуту організації.

Судами встановлено, що на З'їзді організації 26.02.2012 року дійсно не були присутні ОСОБА_4, якого обрано до складу координаційної ради та ОСОБА_5, якого обрано до складу координаційної ради та Президії координаційної Ради. Вказані особи попередили про неможливість взяття участі у роботі З'їзду і дали свою письмову згоду на обрання їх до керівних органів організації, що жодним чином не суперечить приписам частині 1 ст.6 Закону України "Про об'єднання громадян".

Наказом Міністерства юстиції України від 14.12.12 № 1845/5 затверджений Порядок підготовки та оформлення рішень щодо громадських об'єднань, який зареєстрований в Міністерстві юстиції України 18.12.2012 р. за № 2103/22415, котрий визначає процедуру підготовки та оформлення рішень, які приймаються за результатами розгляду реєстраційними службами районних, районних у містах, міських (міст обласного значення), міськрайонних, міжрайонних управлінь юстиції документів щодо реєстрації громадського об'єднання (прийняття повідомлення про утворення громадського об'єднання), а також рішень щодо прийняття повідомлень про зміни до статуту громадського об'єднання, зміни у складі керівних органів громадського об'єднання, зміну особи (осіб), уповноваженої представляти громадське об'єднання.

Частиною 3 статті 14 Закону України "Про громадські об'єднання" передбачено, що зареєстроване громадське об'єднання вносить зміни до статуту громадського об'єднання, до складу керівних органів, місцезнаходження громадського об'єднання в порядку, визначеному статутом цього об'єднання, з урахуванням норм цього Закону.

Враховуючи вищевикладене, колегія суддів приходить до висновку, що вимоги позивача стосовно визнання незаконним та скасування наказу від 26.02.2012 року №2148 в частині відмови взяття до відома зміни керівних органів Всекраїнської громадської організації Всеукраїнське об'єднання "Діти війни - України" є обґрунтованими.

За таких обставин судова колегія дійшла висновку, що судом першої та апеляційної інстанцій повно і правильно встановлені фактичні обставини справи, характер правовідносин сторін і вірно застосовані до них норми матеріального права.

Доводи касаційної скарги висновків суду не спростовують. За таких обставин підстав для задоволення касаційної скарги судова колегія не вбачає.

Згідно з частиною першою статті 224 КАС України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанції не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.

Керуючись ст. ст. 220, 222, 223, 224, 230, 231 КАС України, колегія суддів Вищого адміністративного суду України, -

УХВАЛИЛА:

Касаційну скаргу Державної реєстраційної служби України залишити без задоволення, а постанову Харківського окружного адміністративного суду від 26 вересня 2013 року та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 20 листопада 2013 року - без змін.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі і може бути переглянута з підстав, у строк та у порядку, визначених ст.ст. 235-244-2 КАС України.

Судді: