Ухвала від 19.03.2015 по справі К/9991/20385/12-С

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19.03.2015р. м. Київ К/9991/20385/12

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі суддів:

Чалого С. Я.

Конюшка К.В.

Мороз Л.Л.

розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за касаційною скаргою Державної фінансової інспекції в Рівненській області на постанову Житомирського апеляційного адміністративного суду від 22 лютого 2012 року у справі за позовом Управління агропромислового розвитку Здолбунівської районної державної адміністрації до Контрольно-ревізійного управління в Рівненській області, треті особи товариство з обмеженою відповідальністю "Колос Інвест", товариство з обмеженою відповідальністю "Вир" про визнання протиправною вимоги та скасування вимоги,-

ВСТАНОВИЛА:

Постановою Рівненського кружного адміністративного суду від 21 листопада 2011 року відмовлено в задоволенні позовних вимог Управління агропромислового розвитку Здолбунівської районної державної адміністрації до Контрольно-ревізійного управління в Рівненській області, треті особи товариство з обмеженою відповідальністю "Колос Інвест", товариство з обмеженою відповідальністю "Вир" про визнання протиправною вимоги та скасування вимоги.

Постановою Житомирського апеляційного адміністративного суду від 22 лютого 2012 року рішення суду першої інстанції скасовано, позов задоволено. Визнано неправомірною та скасовано спірну вимогу відповідача №17-06-17/5394 від 10 серпня 2011 року.

Не погоджуючись з зазначеним судовим рішенням апеляційного суду, відповідач звернулася з касаційною скаргою та просить його скасувати, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, а постанову суду першої інстанції залишити в силі.

Заслухавши доповідь судді Вищого адміністративного суду України стосовно обставин, необхідних для прийняття рішення судом касаційної інстанції, перевіривши і обговоривши доводи касаційної скарги, проаналізувавши правильність застосування судами першої та апеляційної інстанції норм матеріального та процесуального права, колегія суддів Вищого адміністративного суду України приходить до висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Як встановлено судами та підтверджується наявними у справі матеріалами, за результатами ревізії Контрольно-ревізійним управлінням в Рівненській області окремих питань фінансово-господарської діяльності Управління агропромислового розвитку Здолбунівської районної державної адміністрації за період 01.01.2008 р. по 31.12.2010 р. складено акт №17-06-06/73 від 25.07.2011 року.

За змістом акту, Управлінням порушено п.п.4 п.7 Порядку використання у 2010 році коштів Стабілізаційного фонду для державної підтримки виробництва продукції рослинництва, затвердженого постановою Кабінету Міністрів від 29.09.2010 рок №897 зі змінами. Порушення полягає у тому, що конкурсною комісією при відсутності сертифіката на насіння України або сертифіката на насіння цукрових буряків ТОВ «Колос-Інвест» включено до реєстру агропромислових підприємств на отримання бюджетних коштів та в загальному відшкодовано за посів 237 га площі цукрового буряка «Леонора», що в грошовому еквіваленті складає 118500 грн., чим завдано матеріальної шкоди державному бюджету на загальну суму 118500 грн. Також, конкурсною комісією без наявності сертифіката на насіння України або сертифіката на насіння цукрових буряків ТОВ «Вир» включено до реєстру агропромислових підприємств на отримання бюджетних коштів та в загальному відшкодовано за посів 123 га площі цукрового буряка «Леонора», що в грошовому еквіваленті складає 61500 грн., чим завдано матеріальної шкоди державному бюджету на загальну суму 61500 грн. Зобов'язано Управління вжити заходів, в тому числі шляхом проведення претензійно-позовної роботи з одержувачами компенсацій, щодо повернення до державного бюджету зайво виділених коштів.

10.08.2011року КРУ на адресу Управління направлено лист-вимогу про усунення виявлених порушень №17-06-17/5394, яким зобов'язано позивача провести аналіз виявлених порушень та вжити заходи по усуненню і недопущенню їх в подальшій роботі, обґрунтувати причини їх виникнення, розглянути питання щодо притягнення до відповідальності винних осіб та зобов'язано вжити заходів, в тому числі шляхом проведення претензійно-позовної роботи з одержувачами компенсацій щодо повернення до державного бюджету зайво виділених коштів, які надавались ТОВ «Колос-Інвест» (в сумі 118500 грн.) та ТОВ «Вир» (в сумі 61500 грн.).

Так, згідно постанови Кабінету Міністрів України від 29 вересня 2010 р. N897, якою затверджено Порядок використання у 2010 році коштів Стабілізаційного фонду для державної підтримки виробництва продукції рослинництва передбачено часткову компенсацію сільськогосподарським підприємствам понесених ними витрат на вирощування цукрових буряків у розмірі 500 грн. на один гектар посіву. Вимоги щодо посіву тільки насінням вітчизняної селекції у Порядку не ставляться.

У відповідності до пунктів 1-10 Порядку він визначає механізм використання у 2010 році коштів Стабілізаційного фонду, передбачених пунктом 1 частини першої статті 74 Закону України "Про Державний бюджет України на 2010 рік", що спрямовуються відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 23 червня 2010 р. № 496 "Про затвердження Порядку використання у 2010 році коштів Стабілізаційного фонду для здешевлення кредитів, фінансування інвестиційних проектів, загальнодержавних та державних цільових програм в агропромисловому комплексі, вирішення питань матеріально-технічного забезпечення бюджетних установ агропромислового комплексу" для державної підтримки виробництва продукції рослинництва. Головним розпорядником бюджетних коштів є Мінагрополітики. Розпорядниками бюджетних коштів нижчого рівня є головні управління агропромислового розвитку обласних та управління агропромислового розвитку районних держадміністрацій.

Бюджетні кошти виділяються на безповоротній основі та спрямовуються сільськогосподарським підприємствам для виплати дотацій на вирощування цукрових буряків для виробництва цукру в межах квоти "А" та льону-довгунцю на тресту в розмірі 500 гривень на 1 гектар посівів.

Мінагрополітики затверджує за погодженням з Мінфіном розподіл бюджетних коштів між головними управліннями агропромислового розвитку обласних держадміністрацій пропорційно площам посіву сільськогосподарських культур, зазначених у пункті 2 цього Порядку і повідомляє їм про такий розподіл.

Головні управління агропромислового розвитку обласних держадміністрацій розподіляють протягом трьох робочих днів після надходження повідомлення від Мінагрополітики бюджетні кошти між районами пропорційно площам посіву сільськогосподарських культур, надсилають у триденний строк повідомлення управлінням агропромислового розвитку районних держадміністрацій, затверджують кошториси та плани асигнувань у розрізі районів і подають їх відповідним органам Державного казначейства.

Управління агропромислового розвитку районних держадміністрацій протягом трьох робочих днів після надходження повідомлення про розподіл бюджетних коштів розміщують у засобах масової інформації оголошення, в якому зазначаються перелік, строк та умови подання документів, необхідних для отримання бюджетних коштів.

Мінагрополітики розподіляє бюджетні кошти між головними управліннями агропромислового розвитку обласних, управліннями агропромислового розвитку районних держадміністрацій пропорційно сумам, затвердженим у планах асигнувань на поточний рік.

Для формування реєстру сільськогосподарських підприємств, які мають право на отримання бюджетних коштів, управління агропромислового розвитку районної держадміністрації утворює комісію, до складу якої входять начальник управління (голова комісії), представники фінансового органу, органу державної контрольно-ревізійної служби, державної податкової служби, управління земельних ресурсів, державної насіннєвої інспекції та державної інспекції захисту рослин, а також за згодою представники громадських організацій агропромислового комплексу та цукрових заводів.

Сільськогосподарські підприємства, які вирощують сільськогосподарські культури, мають право подати до 1 грудня поточного року комісії за місцем провадження діяльності заявку на отримання бюджетних коштів, крім сільськогосподарських підприємств, які визнані банкрутами або щодо яких порушено справу про банкрутство, або які мають прострочену більш як півроку заборгованість перед державним та місцевим бюджетами, іншими цільовими фондами.

До заявки на отримання бюджетних коштів додаються: 1) заповнена форма державного статистичного спостереження № 4-сг "Посівні площі сільськогосподарських культур під урожай 2010 р."; 2) довідка про фактичні площі посіву сільськогосподарських культур за підписом керівника підприємства; 3) спеціалізовані бухгалтерські форми первинного обліку "Акт № ____ про використання мінеральних, органічних і бактеріальних добрив та засобів хімічного захисту рослин" (форма N ВЗСГ-3) та "Акт № ____ витрати насіння і садивного матеріалу" ( форма № ВЗСГ-4) ; 4) копії: сертифіката на насіння цукрових буряків або сертифіката на насіння України ( ДСТУ 4138-2002); довідки відповідного органу державної податкової служби та Пенсійного фонду України про відсутність (наявність) заборгованості за податковими зобов'язаннями та платежами до Пенсійного фонду України; довідки про включення до Єдиного державного реєстру підприємств і організацій України; довідки про розмір площі земель сільськогосподарського призначення, які перебувають у власності, постійному користуванні чи оренді, виданої Центром державного земельного кадастру, та/або довідки про розмір земельних часток (паїв), виданої органом, який зареєстрував договір оренди земельної частки (паю) відповідно до Порядку реєстрації договорів оренди земельної частки (паю), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24 січня 2000 р. N 119 (Офіційний вісник України, 2000 р., N 4, ст. 113); довідка про відсутність (наявність) заборгованості перед місцевим бюджетом із сплати податку з доходів фізичних осіб за підписом керівника, скріпленим печаткою сільськогосподарського підприємства.

Комісія розглядає подані сільськогосподарським підприємством згідно з пунктом 7 цього Порядку документи, проводить перевірку достовірності наведених у них даних, за результатами якої складає акт і приймає рішення про включення підприємства до реєстру.

Реєстр разом з документами зберігається протягом трьох років в управлінні агропромислового розвитку районної держадміністрації.

У разі відмови у включенні сільськогосподарського підприємства до реєстру комісія у триденний строк після прийняття такого рішення видає (надсилає) йому обґрунтовану відповідь.

Форму реєстру затверджує Мінагрополітики.

Управління агропромислового розвитку районних держадміністрацій:

надсилають відповідним органам Державного казначейства реєстри та платіжні доручення для перерахування бюджетних коштів на поточні рахунки сільськогосподарських підприємств, відкриті в установах банків;

подають щомісяця до 5 числа наступного періоду головним управлінням агропромислового розвитку обласних держадміністрацій засвідчені копії реєстрів, на підставі яких перераховано бюджетні кошти.

Операції, пов'язані з використанням бюджетних коштів, здійснюються відповідно до Порядку обслуговування державного бюджету за видатками та операціями з надання та повернення кредитів, наданих за рахунок коштів державного бюджету, затвердженого Державним казначейством.

З матеріалів справи вбачається, що для отримання бюджетних коштів виробники цукру до заявки додали копії сертифікатів відповідності, а саме: ТОВ «Колос-Інвест» до заявки додано копії сертифікатів відповідності від 25.02.2010 року, зареєстрованих в реєстрі серія ВВ №UA1.095.X002890, ТОВ «Вир» до заявки додано копії сертифікатів відповідності від 25.02.2010 року, зареєстрованих в реєстрі серія ВВ №UA1.095.X002890.

При цьому, згідно представленого суду листа Мінагрополітики України, як головного розпорядника коштів Стабілізаційного фонду, направленого Головному контрольно-ревізійному управлінню України за №37-13-1-7/9684 від 24.06.2011 року, воно роз'яснило, що не вбачає порушення при подачі до комісії сертифікату на насіння цукрових буряків чи сертифікату відповідності.

З огляду на викладене, сертифікат відповідності для насіння цукрового буряка іноземного виробництва прирівнюється до сертифікату на насіння цукрових буряків або сертифікату на насіння України (ДСТУ 4138-2002) і є підставою для отримання бюджетної компенсації згідно з Порядком використання у 2010 році коштів Стабілізаційного фонду для державної підтримки виробництва продукції рослинництва при наявності сертифікату відповідності.

З урахуванням зазначеного, колегія суддів дійшла висновку, що судом апеляційної вірно встановлені обставини справи, судове рішення ухвалено з додержанням норм матеріального та процесуального права і підстав для його скасування не вбачається. Доводи касаційної скарги висновків суду не спростовують.

Відповідно до частини 1 статті 224 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.

Керуючись ст. ст. 220, 222, 223, 224, 230, 231 КАС України, колегія суддів Вищого адміністративного суду України, -

УХВАЛИЛА:

Касаційну скаргу Державної фінансової інспекції в Рівненській області залишити без задоволення, а постанову Житомирського апеляційного адміністративного суду від 22 лютого 2012 року - без змін.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі і може бути переглянута з підстав, у строк та у порядку, визначених ст.ст. 235-244-2 КАС України.

Судді: