12 березня 2015 року м. Київ К/800/55596/14
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:
Калашнікової О.В. Васильченко Н.В. Черпіцької Л.Т. провівши попередній розгляд адміністративної справи за касаційною скаргою Київської міжрегіональної митниці Міндоходів на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 18 липня 2014 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 14 жовтня 2014 року у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Автодистриб'юшн Карго Партс" до Київської міжрегіональної митниці Міндоходів, Головного управління державної казначейської служби України у м. Києві про коригування митної вартості, -
Товариство з обмеженою відповідальністю "Автодистриб'юшн Карго Партс звернулося до суду з позовом до Київської міжрегіональної митниці Міндоходів, Головного управління державної казначейської служби України у м. Києві про визнання протиправними дій відповідача та стягнення з державного бюджету України через ГУ ДКС України у м. Києві на користь ТОВ «Автодистриб'юшн карго партс» (місцезнаходження: 02660, м. Київ, вул. Закревського,16, ідентифікаційний код 37141112) суму надмірно сплачених митних платежів за скасованими в судовому порядку рішеннями Митниці, а саме: від 05.06.2013 р. №100270000/2013/700017/2, від 05.06.2013 р. №100270000/2013/700019/2 та від 05.06.2013 р. №100270000/2013/700022/2 (надалі - Рішення про корегування митної вартості) в розмірі 36 329,26 грн. (тридцять шість тисяч триста двадцять дев'ять грн. 26 коп.).
В обґрунтування власних доводів позивач посилався на протиправність та необґрунтованість відмови Київської міжрегіональної митниці Міндоходів щодо повернення помилково та/або надмірно сплачених коштів за рішеннями про корегування митної вартості, які було скасовано у судовому порядку.
Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 18 липня 2014 року, яку залишено без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 14 жовтня 2014 року, позовні вимоги задоволено частково - визнано дії відповідача протиправними, а також зобов'язано Київську міжрегіональну митницю Міндоходів розглянути заяву Товариства з обмеженою відповідальністю «Автодистриб'юшн карго партс» та вчинити дії передбачені Порядком повернення платникам податків коштів, що обліковуються на відповідних рахунках митного органу як передоплата, і митних та інших платежів, помилково та/або надмірно сплачених до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється митними органами, затвердженого наказом Державної митної служби України №618 від 20.07.2007 р. для повернення надміру сплачених Товариством з обмеженою відповідальністю «Автодистриб'юшн карго партс» коштів. В решті позову відмовлено.
Не погоджуючись із вказаними рішеннями судів першої та апеляційної інстанції, Київська міжрегіональна митниця Міндоходів звернулася до Вищого адміністративного суду України з касаційною скаргою, у якій просить їх скасувати та ухвалити нове рішення, яким у задоволенні вимог позивача відмовити повністю.
Перевіривши правову оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, проаналізувавши правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права, колегія суддів Вищого адміністративного суду України вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Як встановлено судами попередніх інстанцій, позивачем до Київської міжрегіональної митниці Міндоходів було подано заяву №25 від 17.04.2014 щодо повернення помилково та/або надмірно сплачених коштів у розмірі 36 329,26 грн. за рішеннями про корегування митної вартості, які були скасовані постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 17 вересня 2013 року у справі №826/13058/13-а, до заяви позивачем було додано копії митних декларацій №100270000/2013/201111, №100270000/2013/201154, №100270000/2013/201119.
Проте відповідач відмовив позивачеві у поверненні надмірно сплачених коштів, з огляду на те що предметом справи №826/13058/13-а. було лише скасування рішень про корегування митної вартості, а не повернення надмірно сплачених коштів, отже правових підстав для такого повернення Митниця не має, повідомивши про це листом №5310/1/26-70-52-04 від 30.04.2014.
Задовольняючи позовні вимоги частково, суд першої інстанції, з яким погодився апеляційний суд, виходив з того, що відмова митного органу щодо повернення надмірно сплачених коштів позивачу є необґрунтованою.
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України погоджується з висновками судів першої та апеляційної інстанцій, виходячи з наступного.
За змістом підпункту 41.1.2 пункту 41.1 статті 41 Податкового кодексу України контролюючими органами є митні органи - щодо мита, акцизного податку, податку на додану вартість, інших податків, які відповідно до податкового законодавства справляються у разі ввезення (пересилання) товарів і предметів на митну територію України або територію вільної митної зони або вивезення (пересилання) товарів і предметів з митної території України або території вільної митної зони.
В силу положень пунктів 43.1 - 43.3 статті 43 Податкового кодексу України помилково та/або надміру сплачені суми грошового зобов'язання підлягають поверненню платнику відповідно до цієї статті та статті 301 Митного кодексу України, крім випадків наявності у такого платника податкового боргу.
У разі наявності у платника податків податкового боргу, повернення помилково та/або надміру сплаченої суми грошового зобов'язання на поточний рахунок такого платника податків в установі банку або шляхом повернення готівковими коштами за чеком, у разі відсутності у платника податків рахунку в банку, проводиться лише після повного погашення такого податкового боргу платником податків.
Обов'язковою умовою для здійснення повернення сум грошового зобов'язання є подання платником податків заяви про таке повернення (крім повернення надміру утриманих (сплачених) сум податку з доходів фізичних осіб, які розраховуються органом державної податкової служби на підставі поданої платником податків податкової декларації за звітний календарний рік шляхом проведення перерахунку за загальним річним оподатковуваним доходом платника податку) протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми.
Відповідно до статті 301 Митного кодексу України (у редакції на час виникнення спірних правовідносин) повернення помилково та/або надміру сплачених сум митних платежів здійснюється відповідно до Бюджетного та Податкового кодексів України.
Згідно з частинами 2 та 6 статті 301 Митного кодексу України, у разі виявлення факту помилкової та/або надмірної сплати митних платежів митний орган не пізніше одного місяця з дня виявлення такого факту зобов'язаний повідомити платника податків про суми надміру сплачених митних платежів. Таке повернення сум надміру сплачених сум митних платежів здійснюється за заявою платника податків за умови, що така заява подається не пізніше одного року з дня, наступного за днем виникнення обставин, що тягнуть за собою повернення сплачених сум митних платежів.
Згідно з пунктом 2 розділу ІІ Порядку повернення платникам податків коштів, що обліковуються на відповідних рахунках митного органу як передоплата, і митних та інших платежів, помилково та/або надмірно сплачених до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється митними органами, затвердженого наказом Державної митної служби України від 20 липня 2007 року N 618 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 25 вересня 2007 року за N 1097/14364 (далі по тексту Порядок), для повернення цих коштів платником податків подається до митного органу заява довільної форми, підписана керівником і головним бухгалтером суб'єкта господарської діяльності або фізичною особою. У заяві зазначаються причини повернення коштів, реквізити фінансової установи, ідентифікаційний код за Єдиним державним реєстром підприємств та організацій України (далі - ЄДРПОУ) платника - юридичної особи або прізвище, ім'я та по батькові й ідентифікаційний номер за Державним реєстром фізичних осіб - платників податків та інших обов'язкових платежів (далі - ДРФО) (за наявності) платника - фізичної особи. У заяві визначається напрям зарахування коштів: а) на рахунок платника податків, відкритий у фінансовій установі; б) на банківський рахунок 2603 для виплати коштів платникам готівкою, якщо такі кошти вносилися готівкою.
Перелік документів, які додаються до заяви визначено шостим абзацом пункту 1 розділу ІІІ названого Порядку.
Відповідно до пункту 7 розділу ІІІ Порядку №618 висновок про повернення платникам податків помилково та/або надмірно сплачених митних та інших платежів повинен бути прийнятий митним органом не пізніше ніж за п'ять робочих днів до закінчення 20-денного строку з дня подання платниками податків заяви.
Згідно з пунктом 11 розділу ІІІ вказаного Порядку за відсутності підстав для повернення коштів у встановленому порядку готується та надсилається заявнику письмова обґрунтована відповідь.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що заява №25 від 17.04.2014 щодо повернення помилково та/або надмірно сплачених коштів у розмірі 36 329,26 грн. за рішеннями про корегування митної вартості, які були скасовані постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 17 вересня 2013 року, була подана позивачем до митного органу у строк, та містила повний пакет документів та відповідала всім наведеним вище вимогам Порядку № 618, при цьому зауважень щодо строку, переліку документів та заявлених сум до повернення, відповідачем-1 у листі №5310/1/26-70-52-04 від 30.04.2014 р. не наведено.
Враховуючи наведене, колегія суддів касаційної інстанції вважає вірним висновки судів попередніх інстанції про необґрунтованість відмови Київської міжрегіональної митниці Міндоходів щодо повернення помилково та/або надмірно сплачених коштів.
Відповідно до пункту 3 розділу 1 Порядку повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 03 вересня 2013 року №787 (далі по тексту - Порядок №787) повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету платежів у національній валюті здійснюється органами ДКС України з відповідних бюджетних рахунків для зарахування надходжень, відкритих в органах Казначейства відповідно до законодавства, шляхом оформлення розрахункових документів.
Згідно з пунктом 5 розділу 1 Порядку 787 повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету податків, зборів (обов'язкових платежів) та інших доходів бюджетів здійснюється за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету. Подання подається до органу Казначейства за формою, передбаченою нормативно-правовими актами з питань повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету коштів, або в довільній формі на офіційному бланку установи за підписом керівника установи (його заступника відповідно до компетенції), скріпленим гербовою печаткою (у разі наявності) або печаткою із найменуванням та ідентифікаційним кодом установи, з обов'язковим зазначенням такої інформації: обґрунтування необхідності повернення коштів з бюджету, найменування платника (суб'єкта господарювання), код за ЄДРПОУ (для юридичної особи) або прізвище, ім'я, по батькові фізичної особи, реєстраційний номер облікової картки платника податків (ідентифікаційний номер) або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання в установленому порядку відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та мають відмітку у паспорті), сума платежу, що підлягає поверненню, дата та номер документа на переказ, який підтверджує перерахування коштів до відповідного бюджету.
Отже, повернення надміру сплачених сум коштів здійснюється за зверненням Митниці з відповідним поданням, в порядку передбаченому законом.
Враховуючи, що, як встановлено судами, митний орган не звертався до ГУ ДКС України з відповідним поданням, то видаються вірним висновки судів попередніх інстанцій про відсутність підстав для задоволення позовних вимог в частині стягнення з Державного бюджету через Головне управління Державної казначейської служби у місті Києві надміру сплачених коштів.
Водночас, оскільки Київська міжрегіональна митниця Міндоходів необґрунтовано відмовила у поверненні помилково та/або надмірно сплачених коштів за рішеннями про коригування митної вартості, які було скасовано у судовому порядку, колегія суддів вважає правильними судів першої та апеляційної інстанцій про наявність правових підстав для часткового задоволення позовних вимог.
Судова колегія критично оцінює доводи касатора про те, що предметом справи №826/13058/13-а. було лише скасування рішень про корегування митної вартості, а не повернення надмірно сплачених коштів, оскільки вимога про стягнення з державного бюджету надмірно сплачених сум платежів в межах справи №826/13058/13-а мала б наслідком порушення порядку повернення надмірно сплачених платежів.
Доводи касаційної скарги не дають підстав для висновку про неправильне застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального чи процесуального права, яке призвело або могло призвести до неправильного вирішення справи.
За правилами частини першої статті 224 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.
Керуючись статтями 220, 220-1, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів,-
ухвалила:
Касаційну скаргу Київської міжрегіональної митниці Міндоходів відхилити.
Постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 18 липня 2014 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 14 жовтня 2014 року залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі та може бути переглянута Верховним Судом України з підстав, у строки та в порядку, встановленими статтями 237, 238, 239-240 Кодексу адміністративного судочинства України.
Судді: :