Ухвала від 19.03.2015 по справі 2а-8008/11/0503

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"19" березня 2015 р. м. Київ К/800/34530/14

Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:

Черпака Ю.К. (судді-доповідача),

Головчук С.В.,

Ліпського Д.В.,

розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу

за позовом ОСОБА_4 до Управління Пенсійного фонду України в Совєтському районі м. Макіївки Донецької області про зобов'язання нарахувати і виплатити підвищення до пенсії дитині війни,

за касаційною скаргою Управління Пенсійного фонду України в Совєтському районі м. Макіївки Донецької області на ухвалу Артемівського міськрайонного суду Донецької області від 16 квітня 2014 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 4 червня 2014 року,

встановив:

Постановою Артемівського міськрайонного суду Донецької області від 11 липня 2011 року у справі № 2-а-8008/2011, яка набрала законної сили 15 жовтня 2012 року, задоволено позов ОСОБА_4 про зобов'язання Управління Пенсійного фонду України в Артемівському районі Донецької області здійснити з 01.12.2010 р. нарахування і виплату підвищення до пенсії як дитині війни відповідно до статті 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком з урахуванням фактично здійснених виплат.

6 березня 2013 року судом видано виконавчий лист, який пред'явлено до виконання.

Ухвалою суду першої інстанції від 8 квітня 2013 року змінено сторону виконавчого провадження за виконавчим листом № 2-а-8008/2011 з Управління Пенсійного фонду України в Артемівському районі Донецької області на Управління Пенсійного фонду України в Совєтському районі м. Макіївки Донецької області.

В листопаді 2013 року Совєтський відділ державної виконавчої служби Макіївського міського управління юстиції Головного управління юстиції у Донецькій області (далі - відділ ДВС) звернувся до суду із заявою про зміну способу і порядку виконання рішення із зобов'язального характеру на стягнення відповідної суми коштів. Зазначив про наявність обставин, які ускладнюють подальше виконання рішення суду, через відсутність в управлінні ПФУ бюджетного фінансування на проведення виплат пенсіонерам даної категорії.

Ухвалою Артемівського міськрайонного суду Донецької області від 16 квітня 2014 року, залишеною без змін ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 4 червня 2014 року, задоволено заяву відділу ДВС: змінено спосіб виконання судового рішення шляхом стягнення з Управління Пенсійного фонду України в Совєтському районі м. Макіївки на користь ОСОБА_4 нарахованої, але не виплаченої суми за період з 01.12.2010 р. по 23.07.2011 р. в розмірі 1545,99 грн.

У касаційній скарзі Управління Пенсійного фонду України в Совєтському районі м. Макіївки, посилаючись на порушення судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального і процесуального права, просить скасувати судові рішення та ухвалити нове рішення, яким відмовити в задоволенні заяви відділу ДВС.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального і процесуального права, колегія суддів вважає, що касаційна скарга підлягає задоволенню.

Згідно з частиною першою статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України за наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення (відсутність коштів на рахунку, відсутність присудженого майна в натурі, стихійне лихо тощо), державний виконавець може звернутися до адміністративного суду першої інстанції, незалежно від того, суд якої інстанції видав виконавчий лист, із поданням, а особа, яка бере участь у справі, та сторона виконавчого провадження - із заявою про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення.

Отже, під зміною способу і порядку виконання рішення слід розуміти вжиття судом нових заходів для реалізації рішення в разі неможливості його виконання у зазначені в ньому спосіб і порядок.

Оскільки виконання постанови Артемівського міськрайонного суду Донецької області від 11 липня 2011 року у вказаний в ній спосіб є можливим за наявності відповідного фінансування з Державного бюджету України, то відсутні підстави для зміни способу виконання даного судового рішення.

Крім того, змінивши формулювання резолютивної частини постанови суду із зобов'язання відповідача вчинити певні дії на стягнення з нього суми коштів, суд першої інстанції, з яким погодилась апеляційна інстанція, фактично змінив судове рішення по суті позовних вимог, а не спосіб його виконання.

У зв'язку з цим та виходячи з приписів статті 229 КАС України, рішення судів першої та апеляційної інстанцій підлягають скасуванню з ухваленням нового рішення про відмову в задоволенні заяви відділу ДВС.

Керуючись статтями 222, 223, 229, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ухвалив:

Касаційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Совєтському районі м. Макіївки Донецької області задовольнити.

Скасувати ухвалу Артемівського міськрайонного суду Донецької області від 16 квітня 2014 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 4 червня 2014 року.

Ухвалити нове рішення, яким відмовити в задоволенні заяви Совєтського відділу державної виконавчої служби Макіївського міського управління юстиції Головного управління юстиції у Донецькій області про зміну способу і порядку виконання Артемівського міськрайонного суду Донецької області від 11 липня 2011 року у справі № 2-а-8008/2011.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, та оскарженню не підлягає.

Судді:Черпак Ю.К.

Головчук С.В.

Ліпський Д.В.