"04" березня 2015 р. м.Київ К/800/17081/14
Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:
головуючий суддя Голяшкін О.В. (доповідач),
судді Заяць В.С.,
Стрелець Т.Г.,
секретар судового засідання - Загородня М.О.,
за участю представника позивача - Шевченко Т.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу Національної академії аграрних наук України на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 18 грудня 2013 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 06 березня 2014 року у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Сільськогосподарське підприємство «Руно» до Національної академії аграрних наук України про визнання дій протиправними та скасування рішення, -
У жовтні 2013 року Товариство з обмеженою відповідальністю «Сільськогосподарське підприємство «Руно» звернулося до суду з позовом до Національної академії аграрних наук України, у якому просило визнати протиправними дії відповідача щодо оголошення 18 вересня 2013 року конкурсу на право оренди цілісного майнового комплексу ДП «Дослідне господарство «Руно» Національної академії аграрних наук України та скасувати рішення Президії Національної академії аграрних наук України, оформлене п.1 протоколу № 16 від 18 вересня 2013 року «Про виконання розпорядження Кабінету Міністрів України від 06 лютого 2012 року № 113-р «Про погодження передачі в оренду цілісних майнових комплексів державних підприємств», в частині оголошення конкурсу на право оренди цілісного майнового комплексу ДП «Дослідне господарство «Руно» Національної академії аграрних наук України.
В обґрунтування своїх вимог позивач зазначив про неправомірність дій та рішення відповідача щодо оголошення конкурсу на право оренди ЦМК «Руно», без врахування переважного права господарського товариства, створеного членами трудового колективу підприємства, перед іншими фізичними та юридичними особами на укладення договору оренди цілісного майнового комплексу підприємства, без проведення конкурсу.
Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 18 грудня 2013 року, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 06 березня 2014 року, адміністративний позов задоволено в повному обсязі.
Національна академія аграрних наук України звернулась до Вищого адміністративного суду України із касаційною скаргою, в якій, посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права, просить скасувати судові рішення, відмовити у задоволенні адміністративного позову, провадження у справі закрити.
У касаційній скарзі відповідач зазначає, що трудовий колектив ДП «Дослідне господарство «Руно» 19 квітня 2012 року прийняв рішення про відмову від участі в конкурсі на оренду майна; спірні правовідносини не носять публічно-правовий характер та не відносяться до юрисдикції адміністративних судів.
Позивач Товариство з обмеженою відповідальністю «Сільськогосподарське підприємство «Руно» проти задоволення касаційної скарги заперечує.
Заслухавши доповідача, пояснення представника позивача, обговоривши доводи касаційної скарги, перевіривши правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права, колегія суддів вважає, що касаційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що розпорядженням Кабінету Міністрів України від 06 лютого 2012 року за №113-р погоджено пропозицію Національної академії аграрних наук України і Міністерства аграрної політики та продовольства щодо передачі в оренду цілісних майнових комплексів державних підприємств, одним з яких є Державне підприємство «Дослідного господарства «Руно» Національної академії аграрних наук України.
Товариство з обмеженою відповідальністю «СГП «Руно» створене на підставі рішення трудового колективу ДП «Дослідне господарство «Руно» Національної аграрної академії наук України з метою оренди цілісного майнового комплексу вказаного державного підприємства. Відповідно до протоколу від 22 серпня 2013 року зборів трудового колективу Державного підприємства «Дослідного господарства «Руно» Національної академії аграрних наук України прийнято рішення на підставі п.2 ст.8 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» створити та зареєструвати господарське товариство у формі товариства з обмеженою відповідальністю, засновниками якого будуть члени трудового колективу ДП «ДГ «Руно» НААН України, звернутись до Національної академії аграрних наук України із власною ініціативою щодо оренди ЦМК Руно та повідомити Національну академію аграрних наук України про намір оренди та про відсутність рішення трудового колективу щодо відмови від переважного права на укладення договору оренди ЦМК.
04 вересня 2013 року реєстраційною службою Криничанського районного управління юстиції Дніпропетровської області зареєстровано Товариство з обмеженою відповідальністю «Сільськогосподарське підприємство «Руно», що підтверджується довідкою з ЄДРПОУ №726776.
Як зазначено у статуті TOB «Сільськогосподарське підприємство «Руно», основними видами діяльності підприємства є вирощування зернових культур (крім рису), бобових культур і насіння олійних культур, розведення овець, кіз, свиней, свійської птиці, допоміжна діяльність в рослинництві, оптова торгівля зерном.
ДП «ДГ «Руно» НААН України листом від 14 вересня 2013 року №14/09-1 та ТОВ «Сільськогосподарське підприємство «Руно» листом від 14 вересня 2013 року №1/14-09 повідомили Національну академію аграрних наук України про намір взяти в оренду ЦМК Руно.
18 вересня 2013 року президією Національної академії аграрних наук України, на виконання розпорядження від 06 лютого 2012 року за № 113-р, прийнято рішення № 16 про оголошення конкурсу на право оренди державного майна цілісних майнових комплексів 16 державних підприємств дослідних господарств, в тому числі цілісного майнового комплексу ДП «Дослідне господарство «Руно» НААН України.
Приймаючи рішення про задоволення позову, суди попередніх інстанцій, з посиланням на Закон України «Про оренду державного та комунального майна», обґрунтовано виходили із того, що чинним законодавством прямо передбачено переважне перед іншими фізичними та юридичними особами право позивача на укладення договору оренди цілісного майнового комплексу ДП «Дослідне господарство «Руно» Національної аграрної академії наук України, та правомірно зазначили, що позивачем виконано всі вимоги, передбачені чинним законодавством, щодо повідомлення відповідача про намір скористатися переважним правом на укладення договору оренди.
Разом з цим, розглядаючи справу по суті та ухвалюючи рішення суди попередніх інстанцій виходили із того, що даний спір є справою адміністративної юрисдикції.
Відповідно до ч.ч.1 та 2 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
До адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
Відповідно до ч.1 ст.17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на правовідносини, що виникають у зв'язку зі здійсненням суб'єктом владних повноважень владних управлінських функцій, а також у зв'язку з публічним формуванням суб'єкта владних повноважень шляхом виборів або референдуму.
Згідно п.п.1, 7 ст.3 КАС України справа адміністративної юрисдикції (адміністративна справа) - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень; суб'єкт владних повноважень - орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
У даній справі Національна академія аграрних наук України, реалізуючи право на передачу в оренду цілісного майнового комплексу, має рівні права з громадянами та юридичними особами, з якими вона вступає у відносини щодо володіння, користування і розпорядження майном, тобто є рівноправним суб'єктом майнових відносин. У спірних відносинах Національна академія аграрних наук України владних управлінських функцій, в тому числі відносно позивача, не здійснювала.
З урахуванням вказаного, слід дійти висновку, що даний спір не носить характеру публічно-правового та не підпадає під юрисдикцію адміністративних судів, у зв'язку з чим провадження у справі підлягає закриттю на підставі п.1 ч.1 ст.157 КАС України.
Відповідно до ст.1 Господарського процесуального кодексу України підприємства, установи, організації, інші юридичні особи (у тому числі іноземні), громадяни, які здійснюють підприємницьку діяльність без створення юридичної особи і в установленому порядку набули статусу суб'єкта підприємницької діяльності (далі - підприємства та організації), мають право звертатися до господарського суду згідно з встановленою підвідомчістю господарських справ за захистом своїх порушених або оспорюваних прав і охоронюваних законом інтересів, а також для вжиття передбачених цим Кодексом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням.
Як встановлено ч.3 ст.22 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», місцеві господарські суди розглядають справи у спорах, що виникають з господарських правовідносин, а також інші справи, віднесені процесуальним законом до їх підсудності.
Отже, за суб'єктним складом сторін та сутністю спору дана справа підлягає розгляду господарськими судами у порядку, визначеному нормами Господарського процесуального кодексу України.
Відповідно до ч.1 ст.228 КАС України суд касаційної інстанції скасовує судові рішення в касаційному порядку і залишає позовну заяву без розгляду або закриває провадження у справі з підстав, встановлених статтями 155 і 157 цього Кодексу.
Керуючись ст.ст.220, 221, 223, 228, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Касаційну скаргу Національної академії аграрних наук України задовольнити.
Постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 18 грудня 2013 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 06 березня 2014 року скасувати.
Провадження у справі закрити.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Судді