10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua
Головуючий у 1-й інстанції: Мельник М.Л.
Суддя-доповідач:Шидловський В.Б.
іменем України
"26" березня 2015 р. Справа № 276/159/15-а
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Шидловського В.Б.
суддів: Євпак В.В.
Капустинського М.М.,
розглянувши в письмовому провадженні апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Володарсько-Волинському районі Житомирської області на постанову Володарсько-Волинського районного суду Житомирської області від "25" лютого 2015 р. у справі за позовом ОСОБА_3 до Управління Пенсійного фонду України в Володарсько-Волинському районі Житомирської області про врахування сум матеріальної допомоги на озхдоровлення, матеріальної допомоги при призначенні пенсії ,
Позивач звернулася з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Володарсько-Волинському районі Житомирської області, в якому просить зобов'язати відповідача здійснити перерахунок пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», з урахуванням нарахованих та виплачених сум індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та суму нагороди за нагрудний знак ДПА України, з якої були фактично нараховані та сплачені страхові внески на обов'язкове пенсійне страхування в межах строку позовної давності передбаченої ч.2 ст. 99 КАС України.
Постановою Володарсько-Волинського районного суду Житомирської області від 25.02.2015 року адміністративний позов задоволено.
Зобов'язано управління пенсійного фонду України в Володарсько-Волинському районі Житомирської області здійснити перерахунок та виплату призначеної ОСОБА_3 пенсії державного службовця з 31.07.2014 року з урахуванням нарахованих та виплачених сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, суму індексації заробітної плати та суму нагороди за нагрудний знак ДПА України, відповідно до довідки Володарсько-Волинської об'єднаної державної податкової інспекції № 578/05/01 від 26.12.2014р.
Зобов'язано управління пенсійного фонду України в Володарсько-Волинському районі Житомирської області здійснити розрахунок розміру призначеної управлінням пенсійного фонду України в Володарсько-Волинському районі Житомирської області ОСОБА_3 пенсії та виплачувати її з урахуванням довідки Володарсько-Волинської об'єднаної державної податкової інспекції № 578/05/01 від 26.12.2014р. включаючи суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, суму індексації заробітної плати та суму нагороди за нагрудний знак ДПА України.
Вважаючи, що рішення суду першої інстанції прийнято з порушенням норм матеріального та процесуального права, відповідач звернувся до Житомирського апеляційного адміністративного суду із апеляційною скаргою, в якій просить постанову суду скасувати та прийняти нове рішення, яким у задоволенні позовних вимог відмовити.
На підтвердження доводів апеляційної скарги відповідач зазначив, що такі виплати як матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань та індексація заробітної плати не передбачені ст.33 Закону України "Про державну службу" як складові заробітної плати державного службовця, тому не враховуються для обчислення пенсії.
Сторони в засідання суду не з'явились, хоча про дату, час та місце проведення судового засідання були повідомлені належним чином, про що свідчать повідомлення про вручення сторонам рекомендованою кореспонденцією судових повісток та копій ухвал суду.
З врахуванням приписів статей 196,197 КАС України, розгляд апеляційної скарги здійснюється судовою колегією в порядку письмового провадження.
Розглянувши справу в межах, визначених ст.195 КАС України, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши доводи апеляційної скарги, матеріали справи, дослідивши докази, проаналізувавши на підставі встановлених фактичних обставин справи правильність застосування судом першої інстанції норм законодавства, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню частково з наступних підстав.
Судом встановлено, що позивач знаходиться у відповідача на обліку та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу».
Відповідно до довідки Володарсько-Волинської об'єднаної державної податкової інспекції № 578/05/01 від 26.12.2014р., до складу його заробітної плати включено матеріальну допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань, суму індексації заробітної плати та суму нагороди за нагрудний знак ДПА України, з яких було сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування за період - з грудня 2007 року по листопад 2009 року.
26.01.2015 року позивач звернувся до відповідача з заявою про здійснення перерахунку пенсії з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, суму індексації заробітної плати та суму нагороди за нагрудний знак ДПА України та додав вказану вище довідку.
Листом від № 552/02 від 28.01.2015 року, відповідач відмовив в перерахунку пенсії з посиланням на ст.33 Закону України «Про державну службу», вважаючи при цьому, що зазначені допомоги не є складовою заробітної плати і не повинні враховуватися в заробіток, з якого обчислюється пенсія державному службовцю.
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, зокрема матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, сума індексації заробітної плати та сума нагороди за нагрудний знак ДПА України включаються до складу заробітної плати державного службовця та враховуються при обчисленні розміру його пенсії.
Оцінюючи таку позицію суду першої інстанції, колегія суддів виходить з наступного.
Частиною першою статті 1 Закону України від 24.03.1995 року № 108/95- ВР «Про оплату праці» (далі Закон № 108/95 -ВР) встановлено, що заробітна плата це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Згідно ст.2 Закону України «Про оплату праці», структура заробітної плати складається з основної, додаткової та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які проводяться понад встановлені зазначеними актами норми.
Частиною другою ст.33 Закону України «Про держану службу» передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Статтею 37 Закону України «Про державну службу» визначено, що пенсія державним службовцям призначається у розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати. Також перерахунок пенсії здійснюється, виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та компенсація за невикористану відпустку входять до системи оплати праці державного службовця.
Крім того, ст.66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці, які враховуються при обчисленні пенсій.
Відповідно до частини першої цієї статті зазначеного Закону до заробітку для обчислення пенсії враховуються всі види оплати праці (виплат, доходу) на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподаткованого доходу, з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку виплат, доходу).
Згідно зі ст.41 Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» до виплат (доходів), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, належать, зокрема: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим самим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Отже, суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, зокрема матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, сума індексації заробітної плати та сума нагороди за нагрудний знак ДПА України включаються до складу заробітної плати державного службовця та враховуються при обчисленні розміру його пенсії.
Відповідно до ст.33 Закону України «Про оплату праці», у період між переглядом розміру мінімальної заробітної плати індивідуальна заробітна плата підлягає індексації, згідно з чинним законодавством.
Відповідно до ч.1 ст.2 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» та п.2 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року №1078 об'єктом індексації грошових доходів населення є оплата праці (грошове забезпечення), як грошовий дохід громадян, одержаний ними в гривнях на території України і який не має разового характеру.
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що вимоги позивача в частині зобов'язання управління Пенсійного фонду України в Володарсько-Волинському районі Житомирської області зробити перерахунок та виплатити йому пенсію з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, суму індексації заробітної плати та суму нагороди за нагрудний знак ДПА України які враховуються при обчисленні пенсії та з яких проводилося нарахування та сплата збору на загальне обов'язкове пенсійне страхування та єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, з урахуванням фактично отриманих сум відповідно до Закону України «Про державну службу» є обґрунтованими.
В той же час, колегія суддів прийшла до висновку, що зобов"язуючи провести перерахунок та виплату пенсії з 31.07.2014 року, судом першої інстанції не враховано положення ст.ст.83, 84, 87 Закону України "Про пенсійне забезпечення", ст.ст.43, 44, 45, 46 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" згідно яких, призначення чи перерахунок пенсії проводиться виключно на підставі звернення (заяви) до відповідного територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі. Пенсія призначається чи перераховується з дня звернення, крім окремих випадків, передбачених згаданими Законами. Згідно положень ч.4 ст.45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених зазначеним Законом, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.
З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_3 звернулася до відповідача із заявою про проведення перерахунку та довідкою про нараховані виплати 26.01.2015 року, а тому відповідно до вказаних вище положень Законів України "Про пенсійне забезпечення" та "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" позивач має право на перерахунок пенсії з 01.02.2015 року.
Доводи позивача про необхідність призначення пенсії в межах строку позовної давності з врахуванням поданої довідки, колегія суддів вважає безпідставними, так як довідку з відповідними нарахуваннями сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, суму індексації заробітної плати та суму нагороди за нагрудний знак ДПА України позивачка надала до пенсійного Фонду лише 26.01.2015 року.
Відповідно до ч.1 ст.201 КАС України підставами для зміни постанови або ухвали суду першої інстанції є, зокрема, правильне по суті вирішення справи чи питання, але із помилковим застосуванням норм матеріального чи процесуального права.
З урахуванням наведеного, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга відповідача підлягає частковому задоволенню, а постанова суду першої інстанції зміні.
Керуючись ст.ст. 195, 197, 198, 201, 205, 206 КАС України, суд
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Володарсько-Волинському районі Житомирської області залишити без задоволення, а постанову Володарсько-Волинського районного суду Житомирської області від "25" лютого 2015 р. змінити в частині визначення дати проведення перерахунку, вказавши її з 01 лютого 2015 року.
В решті постанову залишити без змін.
Постанова набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя В.Б. Шидловський
судді: В.В. Євпак
М.М. Капустинський
Роздруковано та надіслано:р.л.п.
1- в справу:
2 - позивачу/позивачам: ОСОБА_3 АДРЕСА_1
3- відповідачу/відповідачам: Управління Пенсійного фонду України в Володарсько-Волинському районі Житомирської області вул.Леніна, 1,смт. Володарськ-Волинський,Володарсько - Волинський район, Житомирська облас,12100
- ,