10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua
Головуючий у 1-й інстанції: Рогозін С.В.
Суддя-доповідач:Шидловський В.Б.
іменем України
"26" березня 2015 р. Справа № 569/20576/14-а
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Шидловського В.Б.
суддів: Євпак В.В.
Капустинського М.М.,
розглянувши в письмовому провадженні апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м.Рівне Рівненської області на постанову Рівненського міського суду Рівненської області від "26" січня 2015 р. у справі за позовом ОСОБА_3 до Управління Пенсійного фонду України в м.Рівне Рівненської області про визнання дій протиправними та зобов'язання здійснити перерахунок і виплату коштів ,
25.12.2014 року до Рівненського міського суду Рівненської області звернулася ОСОБА_3 із позовом до Управління Пенсійного фонду України в м. Рівне про визнання протиправними дій управління Пенсійного фонду України в місті Рівне щодо відмови в здійсненні перерахунку та виплаті призначеної їй пенсії за вислугу років відповідно до Закону України «Про прокуратуру» (в редакції від 12.07.2001 року) виходячи із розрахунку 90 % заробітної плати та скасувати розпорядження № 186653 від 14.07.2014 року в частині здійснення з 07.02.2014 року розрахунку пенсії за вислугу років із розміру 80 % від суми заробітної плати, здійснити з 07.02.2014 року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_3 за вислугу років відповідно до ст. 50-1 ЗУ «Про прокуратуру» (в редакції від 12.07.2001 року), виходячи із розрахунку 90 % від суми заробітної плати згідно довідки № 18-312 від 27.08.2012 року, виданої прокуратурою Рівненської області, з урахуванням проведених виплат.
Постановою Рівненського міського суду Рівненської області від 26 січня 2015 року позов задоволено.
Визнано дії Управління пенсійного фонду України в м. Рівне щодо відмови здійснити ОСОБА_3 перерахунок і виплату призначеної їй пенсії за вислугу років відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції Закону № 2663-ІІІ від 12.07.2001 року), виходячи із розрахунку 90 % заробітної плати неправомірними та скасувати розпорядження № 186653 від 14.07.2014 року в частині здійснення з 07.02.2012 року розрахунку її пенсії за вислугу років із розміру 80 відсотків від суми заробітної плати.
Зобов'язано Управління пенсійного фонду України в м. Рівне здійснити з 07.02.2012 року перерахунок та виплату ОСОБА_3 пенсії за вислугу років відповідно до приписів ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» ( в редакції Закону № 2663-ІІІ від 12.07.2001 року) виходячи із розрахунку 90 % від суми заробітної плати згідно довідки № 18-289 від 27.08.2012 року, виданої прокуратурою Рівненської області, з урахування проведених виплат
Не погоджуючись з вищезазначеною постановою, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції як таку, що постановлена з порушенням норм матеріального та процесуального права та ухвалити нову постанову, якою в позові відмовити.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню.
Задовольняючи позов, суд покликався на те, що рішення Управління Пенсійного фонду України щодо зменшення розміру призначеної позивачу пенсії за вислугу років з 90 відсотків до 80 відсотків при проведенні перерахунку пенсії є протиправним.
Колегія суддів погоджується з наведеним висновком, виходячи з наступного.
Встановлено, що позивач працювала в органах прокуратури Рівненської області, стаж роботи на прокурорських посадах, з врахуванням половини строку навчання у вищому юридичному навчальному закладі складає 32 роки 05 місяців 12 днів та набула право на пенсію за вислугою років.
З 12.07.2002 року позивач перебуває на обліку в Управлінні пенсійного фонду України м. Рівне.
Згідно довідки Прокуратури Рівненської області № 18-312 від 27.08.2012 року, позивач працювала на посаді начальника відділу прокуратури Рівненської області. Заробітна плата з 14.06.2012 року, відповідно до постанови КМУ «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури» № 505 від 31.05.2012 року складає: основний оклад - 2357,00 грн.; доплата за класний чин - 135,00 грн.; доплата за вислугу років 40 % - 996,80 грн.; надбавка за виконання особливо важливої роботи 70 % - 2442,16 грн.; щомісячна премія 30 % - 1779,29 грн.; матеріальна допомога на оздоровлення (1/12) - 494,25 грн.; матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових потреб (1/12) - 494,25 грн. Фактична заробітна плата складає: 8698,75 грн.
04.09.2012 року позивач звернулась до Управління Пенсійного фонду України м. Рівне щодо перерахунку пенсії. На її звернення надано відповідь від 27.01.2014 року № 44/13 Управлінням Пенсійного фонду України м. Рівне, з якої вбачається, що пенсія позивачу перерахована та виплачується відповідно до вимог чинного законодавства України, а саме ЗУ «Про прокуратуру» в редакції, чинній на час набуття чинності постановою Кабінету Міністрів України від 31.05.2012 року № 505, та з урахуванням п. 2 розділу II "Прикінцеві та перехідні положення Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи", який набув чинності з 01.10.2011 року та яким внесено зміни до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру». Відповідно до ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" (у редакції, чинній із 01.10.2011 року), пенсію працівникам прокуратури обчислюють у розмірі 80 % від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, у яку включено всі види оплати праці та з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Колегія суддів вважає такі дії відповідача протиправними, виходячи з наступного.
Умови та порядок пенсійного забезпечення прокурорів та слідчих визначено статтею 50-1 Закону № 1789-ХІІ. Редакція зазначеної статті змінювалась.
Так, відповідно до частини першої статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ в редакції, що діяла на час призначення пенсії позивачу, прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.
Законом № 3668-VІ, який набрав чинності з 1 жовтня 2011 року, внесено зміни до статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ, зокрема змінено у відсотках розмір пенсії за вислугу років, яка призначається прокурорам і слідчим у разі реалізації ними такого права.
Так, відповідно до статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ у редакції Закону № 3668-VІ прокурори і слідчі мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку за наявності на день звернення вислуги років. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії.
Таким чином, з 1 жовтня 2011 року положення частини першої статті 50-1 Закону №1789-ХІІ щодо призначення прокурорам і слідчим пенсії за вислугу років у розмірі не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку втратили чинність у зв'язку з внесенням змін до редакції цієї статті Законом № 3668-VІ.
Разом з тим підстави та порядок перерахунку пенсій прокурорам регулюють частини тринадцята, вісімнадцята статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ, положення яких щодо перерахунку пенсії у зв'язку із прийняттям Закону № 3668-VІ змін не зазнали.
Так, відповідно до частини тринадцятої статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.
Згідно з частиною вісімнадцятою статті 50-1 Закону №1789-ХІІ призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, у якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.
Ураховуючи наведене, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції, що при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії.
Внесені Законом № 3668-VІ зміни до статті 50-1 Закону №1789-ХІІ щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам є частини тринадцята, вісімнадцята статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ, які змін у зв'язку із прийняттям Закону № 3668-VІ не зазнали.
Таким чином, колегія суддів приходить до висновку, що перерахунок пенсії позивачу повинен здійснюватися на підставі довідки Прокуратури Рівненської області від 27.08.2012 року № 18-312 про заробітну плату, виходячи з розрахунку 90 відсотків від суми місячного заробітку.
Суд першої інстанції дав належну оцінку обставинам справи, вірно застосував Законодавство, яке регулює ці правовідносини та ухвалив правильне рішення, яке відповідає вимогам матеріального і процесуального права.
Згідно ст.200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ст.ст. 195, 197, 198, 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м.Рівне Рівненської області залишити без задоволення, а постанову Рівненського міського суду Рівненської області від "26" січня 2015 р. без змін.
Ухвала набирає чинності з моменту її постановлення і оскарженню не підлягає.
Головуючий суддя В.Б. Шидловський
судді: В.В. Євпак
М.М. Капустинський
Роздруковано та надіслано:р.л.п.
1- в справу:
2 - позивачу/позивачам: ОСОБА_3 АДРЕСА_1,33000
3- відповідачу/відповідачам: Управління Пенсійного фонду України в м.Рівне Рівненської області вул.Відінська,41,м.Рівне,33018
- ,