Ухвала від 17.03.2015 по справі 570/5386/14-а

ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua

Головуючий у 1-й інстанції: Коробов С.О.

Суддя-доповідач:Моніч Б.С.

УХВАЛА

іменем України

"17" березня 2015 р. Справа № 570/5386/14-а

Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді Моніча Б.С.

суддів: Бондарчука І.Ф.

Хаюка С.М.,

розглянувши в письмовому провадженні апеляційну скаргу Корнинської сільської ради Рівненського району Рівненської області на постанову Рівненського районного суду Рівненської області від "08" грудня 2014 р. у справі за позовом ОСОБА_3 до Корнинської сільської ради Рівненського району Рівненської області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії,визнання протиправним та скасування рішення ,

ВСТАНОВИВ:

Позивач ОСОБА_3 звернувся до суду з адміністративним позовом, у якому просив визнати протиправним та скасувати рішення Корнинської сільської ради Рівненського району Рівненської області від 21 травня 2014 року № 955 в частині відмови йому в наданні земельної ділянки для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) в с.Корнин у зв'язку із відсутністю вільних земель запасу та зобов'язати Корнинську сільську раду повторно розглянути заяву щодо надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в с.Корнин для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд.

Постановою Рівненського районного суду Рівненської області від 08 грудня 2014 року позов задоволено повністю.

Визнано протиправними дії Корнинської сільської ради Рівненського району Рівненської області щодо відмови ОСОБА_3 у наданні земельної ділянки для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) у зв'язку із відсутністю вільних земель запасу.

Визнано протиправним та скасовано Рішення Корнинської сільської ради Рівненського району Рівненської області № 955 від 21 травня 2014 року в частині відмови ОСОБА_3 у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в с.Корнин для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд.

Зобов'язано Корнинську сільську раду Рівненського району Рівненської області повторно розглянути заяву ОСОБА_3 про надання йому дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в с. Корнин для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) в строки, порядку та у спосіб, передбачений ст. 118 Земельного кодексу України та прийняти належне у відповідності до чинного законодавства України рішення.

Не погоджуючись із прийнятим судовим рішенням, Корнинська сільська рада Рівненського району Рівненської області звернулась до суду із апеляційною скаргою, в якій посилається на порушення судом норм матеріального та процесуального права просить скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове, яким відмовити позивачу у позові.

Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги відповідно до ст.195 КАС України, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає.

Як вірно встановлено судом першої інстанції та підтверджено матеріалами, 21 травня 2014 року на черговому засіданні сесії Корнинської сільської ради прийнято рішення №954 про надання дозволу на розробку проектів відведення земельних ділянок для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) НОМЕР_1 громадянам (згідно додатку до рішення №1) загальною площею 18,102 га, відповідно до детального плану території кварталу індивідуальної житлової забудови згідно номера земельної ділянки за рахунок земель запасу сільськогосподарського призначення (рілля, пасовища) в с.Корнин.

Також відповідачем прийнято рішення № 955 про відмову у наданні такої земельної ділянки НОМЕР_2 громадянам (в тому числі позивачу) у зв'язку із відсутністю вільних земель запасу.

У відповідності із ст. 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом.

Натомість, з обумовлених рішень вбачається, що прийняття таких рішень відбулося "пакетом", без обговорення, у закритому режимі. При цьому критерії розподілу земель сільрадою не визначені, а підстави задоволення заяв - не вказані.

Відповідно до ч.6 ст. 118 ЗК України громадянин, зацікавлений в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності подають клопотання за місцезнаходженням земельної ділянки, у клопотанні зазначають цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовані розміри. До вказаного клопотання додають графічні матеріали, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб).

Згідно з ч.7 ст.118 ЗК України підставою для відмови у наданні земельної ділянки може бути невідповідність місця розташування об'єкта генеральному плану забудови та іншої містобудівної документації.

Згідно з цією ж нормою відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності відповідно до повноважень розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні.

Натомість, з подання прокуратури Рівненської області № 227-2014 від 11.08.2014року вбачається, що в ході проведеної перевірки додержання Корнинською сільською радою Рівненського району вимог земельного законодавства встановлено, що при підготовці та прийнятті рішення №955 від 21.05.2014року Корнинською сільською радою порушено вимоги ст.118 Земельного Кодексу України.

Зокрема, в ході перевірки встановлено, що у заявах (клопотаннях) громадян про виділення земельної ділянки відсутні дані про орієнтовний розмір земельної ділянки, відносно якої дається дозвіл на розроблення проекту землеустрою, а також графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки.

До того ж встановлено випадки, коли заява громадянином написана з метою отримання земельної ділянки в с. Загороща, а ділянка надана в с. Корнин (ОСОБА_4.). Також перевіркою встановлено відсутність заяв (клопотань) громадян, яким надано земельні ділянки (ОСОБА_5, ОСОБА_6 ОСОБА_7, ОСОБА_8.).

Таким чином, на час прийняття рішення № 954 від 21.05.2014 року матеріали, які стали підставою для прийняття рішення про надання дозволу на розробку проектів відведення земельних ділянок, не відповідали нормам визначеним ч.6 ст.118 ЗК України у зв'язку з відсутністю в переважній більшості заяв орієнтовного розміру земельних ділянок та у зв'язку з відсутністю даних щодо бажаного місця розташування земельних ділянок.

11.09.2014року відповідачем винесено рішення №1005 у відповідності до якого Корнинська сільська рада розглянула обумовлене подання прокуратури Рівненського району та врахувала порушення частини 6, 7 ст. 118 та ст. 122 Земельного Кодексу України, Закону України "Про звернення громадян", які вчинені Корнинською сільською радою під час прийняття рішення № 954 від 21.05.2014 року.

Відтак, відповідачем визнано порушення частин 6, 7 ст. 118 та ст. 122 Земельного Кодексу України, Закону України "Про звернення громадян", які вчинені Корнинською сільською радою під час прийняття рішення № 954 від 21.05.2014 року.

При цьому Корнинською сільською радою підтверджено своє рішення №954 від 21.05.2014 року зважаючи на те, що громадяни, яким надано дозвіл на розробку проекту землеустрою розпочали такі проекти розробляти.

Натомість таке вирішення земельного питання не передбачено чинним законодавством та не усуває виявлені численні порушення при прийнятті рішень від 21.05.2014 р., а також не надає йому законності. Законодавчі норми не передбачають та не надають повноваження сільській раді щодо підтвердження прийнятого раніше рішення.

У відповідності до пункту 5 рішення Конституційного Суду України у справі за конституційним поданням Харківської міської ради щодо офіційного тлумачення положень частини другої статті 19, статті 144 Конституції України, статті 25, частини чотирнадцятої статті 46, частин першої, десятої статті 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" (справа про скасування актів органів місцевого самоврядування) від 16 квітня 2009 року N 7-рп/2009 органи місцевого самоврядування є відповідальними за свою діяльність перед юридичними і фізичними особами (стаття 74 Закону). Таким чином, органи місцевого самоврядування не можуть скасовувати свої попередні рішення, вносити до них зміни, якщо відповідно до приписів цих рішень виникли правовідносини, пов'язані з реалізацією певних суб'єктивних прав та охоронюваних законом інтересів, і суб'єкти цих правовідносин заперечують проти їх зміни чи припинення. Це є "гарантією стабільності суспільних відносин" між органами місцевого самоврядування і громадянами, породжуючи у громадян впевненість у тому, що їхнє існуюче становище не буде погіршене прийняттям більш пізнього рішення, що узгоджується з правовою позицією, викладеною в абзаці другому пункту 5 мотивувальної частини Рішення Конституційного Суду України від 13 травня 1997 року N 1-зп у справі щодо несумісності депутатського мандата.

Ненормативні правові акти органу місцевого самоврядування є актами одноразового застосування, вичерпують свою дію фактом їхнього виконання, тому вони не можуть бути скасовані чи змінені органом місцевого самоврядування після їх виконання.

З матеріалів справи вбачається, що позивачем заява про виділення йому земельної ділянки подана ще 30.08.2005 року. З огляду на наведені вище порушення вимог закону при прийнятті рішення №954 (виділення земельних ділянок особам за відсутності відповідних звернень тощо), сумнівною видається відмова у виділенні земельної ділянки позивачу з підстав відсутності вільних земель.

На підставі викладеного, колегія суддів Житомирського апеляційного адміністративного суду приходить до висновку, що порушень або неправильного застосування судом першої інстанції норм матеріального чи процесуального права при вирішенні справи не встановлено, а тому апеляційну скаргу слід відхилити, а оскаржуване судове рішення залишити без змін.

Доводи апеляційної скарги висновків суду не спростовують.

Керуючись ст.ст. 195, 197, 198, 200, 205, 206, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Корнинської сільськї ради Рівненського району Рівненської області залишити без задоволення, а постанову Рівненського районного суду Рівненської області від "08" грудня 2014 р. без змін.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя (підпис) Б.С. Моніч

судді: (підпис) І.Ф.Бондарчук

(підпис) С.М.Хаюк

З оригіналом згідно: суддя ________________________________ Б.С. Моніч

Роздруковано та надіслано:р.л.п.

1- в справу:

2 - позивачу/позивачам: ОСОБА_3 АДРЕСА_1

3- відповідачу/відповідачам: Корнинська сільська рада Рівненського району Рівненської області вул.Центральна,41-Б,с.Корнин,Рівненський район, Рівненська область,35304

представник адвокат Бодрягов Віктор Сергійович АДРЕСА_2

4-третій особі: - ,