24 березня 2015 р.м.ОдесаСправа № 522/20462/14-а
Категорія: 10.2.4 Головуючий в 1 інстанції: Шенцева О.П.
Судова колегія Одеського апеляційного адміністративного суду
у складі:
головуючого - Танасогло Т.М.,
суддів - Бойка А.В.,
- Яковлєва О.В.,
розглянувши у порядку письмового провадження в місті Одесі апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області на постанову Приморського районного суду м. Одеси від 05 грудня 2014 року по справі за позовом ОСОБА_2 до Головного управління пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
У жовтні 2014 року ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду (далі ГУПФ) України в Одеській області про визнання протиправними дій відповідача щодо відмови у перерахунку пенсії позивачу на підставі довідки про розмір грошового забезпечення, наданої Державним підприємством обслуговування повітряного руху України; зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії з 01 січня 2014 року на підставі довідки про розмір грошового забезпечення, наданої Державним підприємством обслуговування повітряного руху України.
Постановою Приморського районного суду м. Одеси від 05 грудня 2014 року адміністративний позов ОСОБА_2 задоволено повністю.
Не погоджуючись з вказаною постановою ГУПФ України в Одеській області подало апеляційну скаргу.
В своїй апеляційній скарзі, апелянт посилається на те, що судом першої інстанції неповно з'ясовано обставини справи та постанова винесена з порушенням норм матеріального та процесуального права.
На підставі викладеного, апелянтом ставиться питання про скасування постанови Приморського районного суду м. Одеси від 05 грудня 2014 року та ухвалення нового рішення про відмову у задоволенні позовних вимог позивачу у повному обсязі.
Відповідно до вимог п.2 ч.1 ст. 197 КАС України суд апеляційної інстанції може розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на основі наявних у ній доказів, у разі неприбуття жодної з осіб, які беруть учать у справі, у судове засідання, хоча вони були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання.
Розглянувши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, перевіривши законність та обґрунтованість судового рішення в межах апеляційної скарги колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав:
Судом першої інстанції встановлено, що з 1980 року позивач є військовослужбовцем.
Наказом Міністра оброни України від 19.10.1999 року № 600 він був відряджений у розпорядження Державного підприємства обслуговування повітряного руху України, де проходив службу на різних посадах.
Наказом заступника Міністра оброни України № 45 від 27.10.2005р. позивач звільнений у запас та виключений зі списків особового складу Одеського РСП ДП ОПР України наказом директора Одеського РСП № 93/к від 21.11.2005 р. з посади заступника керівника польотів Одеського РСП.
Позивач звернувся із запитом до Одеського ОВК, чи надійшла довідка про розмір грошового забезпечення за займаною посадою у Державному підприємстві обслуговування повітряного руху України та чи була ця довідка надіслана до ГУПФ України у Одеській області для перерахунку йому пенсії.
Відповідно до відповіді Одеського ОВК, довідка про розмір грошового забезпечення за займаною посадою у Державному підприємстві обслуговування повітряного руху України для перерахунку пенсії дійсно надійшла до Одеського ОВК та спрямована до Головного управління Пенсійного Фонду України у Одеській області листом.
ГУПФ України у Одеській області своїм листом від 23 липня 2014 року за № 7472/05 повернуло без реалізації вказану довідку до Одеського ОВК не находячи підстав для перерахування пенсії. Мотивуючи свою відмову в перерахунку пенсії головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області послався на те, що Кабінетом Міністрів України рішення про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідної категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством не приймалось. Крім того, Пенсійний Фонд України зазначив, що наказ Украероруху «Про підвищення посадових окладів військовослужбовцям, які відряджені до Украероруху» не є підставою для проведення перерахунку пенсії.
Суд першої інстанції, задовольняючи позовні вимоги ОСОБА_2, виходив з того, що оскільки у військовослужбовців відряджених до Украероруху змінилася сума грошового забезпечення, то пенсія позивача підлягає перерахунку з урахуванням нового посадового окладу.
Колегія суддів апеляційної інстанції погоджується з висновком суду першої інстанції про задоволення позовних вимог позивачу на підставі наступного:
Відповідно до п.4 Постанови Кабінету Міністрів України від 19 липня 1999 року № 1281 «Про створення об'єднаної цивільно-військової системи організації повітряного руху України» грошове та матеріальне забезпечення військовослужбовців, відряджених до Державного підприємства обслуговування повітряного руху України, здійснюється у порядку, визначеному постановою Кабінету Міністрів України від 7 лютого 2001 р. № 104 «Про порядок і норми грошового та матеріального забезпечення військовослужбовців Збройних Сил, інших військових формувань, осіб начальницького складу органів внутрішніх справ, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, Державної кримінально-виконавчої служби, відряджених до державних органів, установ та організацій».
Відповідно до п.1 Постанови Кабінету Міністрів України «Про порядок і норми грошового та матеріального забезпечення військовослужбовців Збройних Сил, інших військових формувань, осіб начальницького складу органів внутрішніх справ, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, Державної кримінально-виконавчої служби, відряджених до державних органів, установ та організацій» від 7 лютого 2001 року № 104 військовослужбовцям, особам начальницького складу органів внутрішніх справ, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації та Державної кримінально-виконавчої служби, відрядженим до органів виконавчої влади та інших цивільних установ, виплачується грошове та здійснюється матеріальне забезпечення, передбачене законодавством для військовослужбовців Збройних Сил, інших військових формувань, особового складу органів внутрішніх справ, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації та Державної кримінально-виконавчої служби.
При цьому, грошове забезпечення виплачується, виходячи з окладів за посадами, займаними зазначеними особами в органах та установах, до яких вони відряджені, окладів за військовими званнями та інших видів грошового забезпечення у розмірах і порядку, визначених законодавством для військовослужбовців, осіб начальницького складу органів внутрішніх справ, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, Державної кримінально-виконавчої служби.
За відрядженими особами зберігаються всі види матеріального забезпечення за попереднім місцем служби, гарантії щодо соціального захисту, передбачені законодавством, за рахунок бюджетів Збройних Сил, інших військових формувань, органів внутрішніх справ, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, Державної кримінально-виконавчої служби.
Відповідно п.43 Положення про проходження військової служби особами офіцерського складу, прапорщиками (мічманами) Збройних Сил України затвердженого Указом Президента України від 07.11.2001, № 1053/2001 особи офіцерського складу, прапорщики (мічмани) Збройних Сил України за їх згодою можуть бути відряджені до органів виконавчої влади, інших цивільних установ із залишенням на військовій службі.
Пунктом 77 Положення про проходження військової служби особами офіцерського складу, прапорщиками (мічманами) Збройних Сил України затвердженого Указом Президента України від 07.11.2001, № 1053/2001 передбачено, що пенсійне забезпечення звільнених у запас або у відставку відряджених військовослужбовців здійснюється на загальних підставах, передбачених законодавством для військовослужбовців. Обчислення пенсій провадиться, виходячи із суми грошового забезпечення за тими посадами, які військовослужбовці займали в органах виконавчої влади, на підприємствах і в організаціях, або, за бажанням військовослужбовців, із грошового забезпечення за посадами, які вони займали до відрядження..
При цьому, ч.2 п.1 Постанови Кабінету Міністрів України «Про порядок і норми грошового та матеріального забезпечення військовослужбовців Збройних Сил, інших військових формувань, осіб начальницького складу органів внутрішніх справ, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, Державної кримінально-виконавчої служби, відряджених до державних органів, установ та організацій» зазначено, що грошове забезпечення виплачується виходячи з окладів за посадами, займаними зазначеними особами в державних органах, установах та організаціях, до яких вони відряджені, інших виплат, установлених для відповідних працівників цих органів, установ та організацій, а також окладів за військовими (спеціальними) званнями і надбавки за вислугу років у розмірах і порядку, визначених законодавством для військовослужбовців, осіб начальницького складу органів внутрішніх справ, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, Державної кримінально-виконавчої служби.
Згідно до п.3 постанови Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2007р. №1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» затверджено схеми посадових окладів військовослужбовців та курсантів навчальних закладів, схеми посадових окладів, окладів за військовим званням та додаткові види грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу згідно з відповідними додатками.
Відповідно до п.5 цієї ж постанови надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, установлювати посадові оклади військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу, посади яких не передбачені цією постановою, у розмірах, визначених затвердженими цією постановою, схемами згідно з відповідними додатками за аналогічними посадами.
Наказом ДП «Украерорух» від 24.12.2013р. №713/о «Про підвищення посадових окладів військовослужбовцям, відрядженим до ДП «Украерорух», розмір грошового забезпечення за нормами, чинними на 01 січня 2014 року, за посадою, яку займав позивач, становить 9025 грн.
Отже, колегія суддів погоджується з твердженням суду першої інстанції, що позивач, як отримувач пенсії на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» після постановлення наказу ДП «Украерорух» від 24.12.2013р. №713/о «Про підвищення посадових окладів військовослужбовцям, відрядженим до ДП «Украерорух» набув право на перерахунок пенсії.
Так, п.п.23,24 Постанови Правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007р. №3-1 «Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» зазначено, що перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону.
Відповідно до п.3 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною, розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Також, колегія суддів звертає увагу, що положення ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» не вказують на рішення суб'єкта владних повноважень про зміну видів грошового забезпечення військовослужбовців, як на підставу для перерахунку пенсії, а пов'язує її перерахунок з фактичною зміною видів грошового забезпечення.
На підставі викладеного, колегія суддів доходить висновку, що позивач отримував грошове забезпечення, виходячи з окладу за посадою, займаною ним в установі, до якої він був відряджений, окладу за військовим званням та інших видів грошового забезпечення у розмірах і порядку, визначених законодавством для відповідних категорій військовослужбовців та на момент звільнення зі служби він перебував у статусі відрядженого до зазначеного підприємства і отримував вказане грошове утримання, що, у свою чергу, дає право позивачу на перерахунок пенсії у зв'язку зі зміною посадового окладу.
Враховуючи все вищевикладене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи, порушень матеріального та процесуального права при вирішенні справи не допустив, а наведені в скарзі доводи правильність висновків суду не спростовують. За таких обставин апеляційна скарга задоволенню не підлягає.
Керуючись ст.ст. 184, 185, 197, 198, 200, 205, 206, 254 КАС України, судова колегія,
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області залишити без задоволення, а постанову Приморського районного суду м. Одеси від 05 грудня 2014 року залишити без змін.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які брали участь у справі, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого Адміністративного Суду України протягом двадцяти днів з дня набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.
Головуючий: Т.М. Танасогло
Судді: А.В. Бойко
О.В. Яковлєв