19 березня 2015 рокусправа № 804/3685/14
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Дурасової Ю.В.
суддів: Проценко О.А. Туркіної Л.П.
за участю секретаря судового засідання: Пасічник А.М.
представників відповідача: Чорного Олександра Володимировича, Федун Інни Василівни
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Державної екологічної інспекції у Дніпропетровській області
на постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 14 квітня 2014 року
у справі за позовом Державної екологічної інспекції у Дніпропетровській області до Товариства з обмеженою відповідальністю "Ковбасний світ" про зобов'язання вчинити певні дії, -
Постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 14 квітня 2014 року в задоволенні адміністративного позову відмовлено.
Постанова суду першої інстанції обґрунтована тим, що звернення позивача до суду з позовом про зобов'язання відповідача виконати рішення Державної екологічної інспекції у Дніпропетровській області№182 від 27.12.2011 р. "Про тимчасову заборону (зупинення) діяльності щодо утворення та розміщення відходів виробництва без ліміту на утворення та розміщення відходів ТОВ "Ковбасний світ" є неналежним способом захисту порушеного права.
Не погодившись з постановою суду, позивачем (Державною екологічною інспекцією у Дніпропетровській області) подано апеляційну скаргу, згідно якої позивач просить скасувати оскаржувану постанову суду першої інстанції та прийняти нове рішення, яким позовні вимоги задовольнити в повному обсязі. Вважає, що оскаржувана постанова прийнята з порушенням норм матеріального та процесуального права. Скаржник наполягає на наявності виявлених перевіркою порушень податкового законодавства. Позивач зазначає, що звернення до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовом перш за все обумовлено захистом інтересів держави в частині екологічної безпеки, запобігання і ліквідації негативного впливу господарської діяльності ТОВ «Ковбасний світ» на навколишнє природне середовище.
Відповідачем (Товариством з обмеженою відповідальністю "Ковбасний світ") надано до суду заперечення на апеляційну скаргу. Просить залишити постанову суду першої інстанції без змін, а апеляційну скаргу без задоволення. Посилається на те, що вимоги інспекції були виконані відповідачем повністю та відповідно позивач своїми діями дав дозвіл на відновлення діяльності, що підтверджується тим, що в період з 29.10.2012 по 16.11.2012 року (як доказ проведення перевірки надавався витяг з Акту перевірки Екологічною інспекцією в 2013 році з посиланням на перевірку в 2012 році) була планова перевірка, яка не зафіксувала порушень на які посилається позивач. І відтак згідно ст. 60 Конституції України ніхто не може бути двічі притягнений до юридичної відповідальності одного виду за одне й те саме правопорушення. Крім того, посилається на порядок, передбачений законом, щодо заходів регулювання у сфері державного контролю, визначений ст. 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо такі заходи реагування можуть бути застосовані виключно за судовим рішенням та ЗУ «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності».
В судовому засіданні представники відповідача підтримали доводи, викладенні в запереченнях на апеляційну скаргу.
В судове засідання представник позивача не з'явився, про час та місце слухання справи повідомлений належним чином.
Перевіривши законність та обґрунтованість постанови суду першої інстанції, дослідивши матеріали справи, колегія суддів апеляційної інстанції вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що виробнича діяльність ТОВ "Ковбасний світ" здійснюється у нежитлових приміщеннях за адресою: м. Дніпропетровськ, вул. Воронезька, 4, 49074, орендованих згідно умов договору оренди №01/08-11, укладеного 22.05.2012 р. між ТОВ "Ковбасний світ" та ТОВ "Експрес". У період з 25.11.2013 р. по 13.12.2013 р. Державною екологічною інспекцією у Дніпропетровській області проведено планову перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства в галузі охорони атмосферного повітря, водних і земельних ресурсів щодо поводження з відходами та небезпечними хімічними речовинами Товариством з обмеженою відповідальністю "Ковбасний світ". За результатами перевірки складено Акт №721. В Акті перевірки №721 зазначено про низку порушень з боку ТОВ "Ковбасний світ" положень Законів України "Про охорону навколишнього природного середовища", "Про екологічну експертизу", "Про екологічну експертизу", "Про відходи", "Про охорону атмосферного повітря", Водного кодексу України, постанов КМУ від 26.07.2001р. №915 "Про впровадження системи збирання, заготівлі та утилізації відходів як вторинної сировини", Закону України "Про об'єкти підвищеної небезпеки", Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності".
Зокрема, в п.7 "Порушення вимог законодавства, виявлені під час заходу державного нагляду (контролю)" Акту перевірки №721 зазначено про невиконання рішення Державної екологічної інспекції у Дніпропетровській області №182 від 27.12.2011 р. "Про тимчасову заборону (зупинення) діяльності щодо утворення та розміщення відходів виробництва без ліміту на утворення та розміщення відходів ТОВ "Ковбасний світ", що є порушенням ст.202 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", ст.ст.8, 11 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності"(а.17 Акту перевірки).
18.12.2013 року Державною екологічною інспекцією у Дніпропетровській області винесено Припис №4-12198-11-3, в якому Товариству з обмеженою відповідальністю "Ковбасний світ" встановлено термін виконання (усунення) виявлених в ході перевірки порушень.(а.с.100). Припис від 18.12.2013 р. №4-12198-11-3 не оскаржений відповідачем.
Судом апеляційної інстанції встановлено, що суд першої інстанції до даних правовідношень правильно застосував норми Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", Закону України "Про відходи"
Відповідно до ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно матеріалів справи на обґрунтування заперечень проти позову представниками відповідача надано: копію ліміту на утворення та розміщення відходів на 2012 р.; звіт про інвентаризацію джерел утворення відходів та розробку нормативів їх утворення; копію листів начальнику Державної екологічної інспекції у Дніпропетровській області Шибко Д.В. за вих.15 від 02.12.2012 р. та за вих.175 від 27.12.2011р.
Правові, організаційні та економічні засади діяльності, пов'язаної із запобіганням або зменшенням обсягів утворення відходів, їх збиранням, перевезенням, зберіганням, обробленням, утилізацією та видаленням, знешкодженням та захороненням, а також з відверненням негативного впливу відходів на навколишнє природне середовище та здоров'я людини на території України визначено Законом України "Про відходи" від 5 березня 1998року №187/98-ВР (зі змінами та доповненнями), відповідно до ст.1 якого відходи - це будь-які речовини, матеріали і предмети, що утворилися у процесі виробництва чи споживання, а також товари (продукція), що повністю або частково втратили свої споживчі властивості і не мають подальшого використання за місцем їх утворення чи виявлення і від яких їх власник позбувається, має намір або повинен позбутися шляхом утилізації чи видалення.
Відповідно до п. а ч. 1 ст. 32 Закону України "Про відходи" з метою обмеження та запобігання негативному впливу відходів на навколишнє природне середовище та здоров'я людини забороняється: вести будь-яку господарську діяльність, пов'язану з
утворенням, без одержання від уповноважених органів виконавчої влади у сфері поводження з відходами лімітів на обсяги утворення та розміщення відходів. Ліміти наобсяг и утворення і розміщення побутових відходів не встановлюються.
Згідно до ч. 4 ст. 33 вказаного Закону України зберігання та видалення відходів здійснюються в місцях, визначених органами місцевого самоврядування з врахуванням вимог земельного та природоохоронного законодавства, за наявності спеціальних дозволів, у яких визначені види та кількість відходів, загальні технічні вимоги, заходи безпеки, відомості щодо утворення, призначення, методів оброблення відповідно до встановлених лімітів та умови їх зберігання.
Відповідно до ст. 55 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" суб'єкти права власності на відходи повинні вживати ефективних заходів для зменшення обсягів утворення відходів, а також для їх утилізації, знешкодження або розміщення.
Розміщення відходів дозволяється лише за наявності спеціального дозволу на визначених місцевими радами територіях у межах установлених лімітів з додержанням санітарних і екологічних норм способом, що забезпечує можливість їх подальшого використання як вторинної сировини і безпеку для навколишнього природного середовища та здоров'я людей.
Згідно до п. в ч. 1 ст. 20-2 вказаного Закону України до компетенції центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, у сфері охорони навколишнього природного середовища належить: обмеження чи зупинення (тимчасове) діяльності підприємств і об'єктівне залежно від їх підпорядкування та форми власності, якщо їх експлуатація здійснюється з порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища, вимог дозволів на використання природних ресурсів, з перевищенням нормативів гранично допустимих викидів впливу фізичних та біологічнихфакторів і лімітів скидів забруднюючих речовин.
Відповідно до п.п. 1, 4 ст. 4 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" державний нагляд (контроль) здійснюється за місцем провадження господарської діяльності суб'єкта господарювання або його відокремлених підрозділів, або у приміщенні органу державного нагляду (контролю) у випадках, передбачених законом.
Виключно законами встановлюються: органи, уповноважені здійснювати державний нагляд (контроль) у сфері господарської діяльності; види господарської діяльності, які є предметом державного нагляду (контролю); повноваження органів державного нагляду (контролю) щодо зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг; вичерпний перелік підстав для зупинення господарської діяльності; спосіб здійснення державного нагляду (контролю); санкції за порушення вимог законодавства і перелік порушень, які є підставою для видачі органом державного нагляду (контролю) припису, розпорядження або іншого розпорядчого документа.
Орган державного нагляду (контролю) не може здійснювати державний нагляд (контроль) у сфері господарської діяльності, якщо закон прямо не уповноважує такий орган на здійснення державного нагляду (контролю) у певній сфері господарської діяльності та не визначає повноваження такого органу під час здійснення державного нагляду (контролю).
Відповідно до п. 1 Положення про Державну екологічну інспекціюУкраїни, затвердженого Указом Президента Українивід 13.04.2011 р. № 454/2011 Державна екологічна інспекція України (Держекоінспекція України) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра екології та природних ресурсів України.
Відповідно до п. 1 Положення про державну екологічну інспекцію в Автономній республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого наказом Міністерства екології та природних ресурсів України № 429 від 04.11.2011 р. Державна екологічна інспекція в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - Держекоінспекція) є територіальним органом Державної екологічної інспекції України, який діє у складі Держекоінспекції України і їй підпорядковується.
Відповідно до ч. 7 ст. 7 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду.
У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п'яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу, а у випадках, передбачених законом, також звертається у порядку та строки, встановлені законом, до адміністративного суду з позовом щодо підтвердження обґрунтованості вжиття до суб'єкта господарювання заходів реагування, передбачених відповідним розпорядчим документом.
Відповідно до ч.5 ст.4 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг допускається за постановою адміністративного суду, ухваленою за результатами розгляду позову органу державного нагляду (контролю) щодо застосування заходів реагування. Вжиття інших заходів реагування, передбачених законом, допускається за вмотивованим письмовим рішенням керівника органу державного нагляду (контролю) чи його заступника, а у випадках, передбачених законом, - із наступним підтвердженням обґрунтованості вжиття таких заходів адміністративним судом.
Якщо законом передбачено, що обґрунтованість вжиття органом державного нагляду (контролю) заходівреагуваннямає бути підтверджена судом, орган державного нагляду (контролю) звертається до адміністративного суду з адміністративним позовом не пізніше наступного робочого дня з дня видання (прийняття) відповідного розпорядчого документа.
При цьому, Рішення "Про тимчасову заборону (зупинення) діяльності щодо утворення та розміщення відходів виробництва без ліміту на утворення та розміщення відходів ТОВ "Ковбасний світ" №182 винесено Державною екологічною інспекцією у Дніпропетровській області 27.12.2011 р.
На момент звернення контролюючого органу з позовом до суду змінився встановлений законодавством порядок зупинення діяльності підприємств.
Відповідно до Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності"на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду.
Суд розглядає адміністративні справи щодо застосування у випадках, передбачених законом, заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) в порядку ст. 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо такі заходи реагування можуть бути застосовані виключно за судовим рішенням.
Як вбачається з проаналізованих положень Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" відповідні особи наділені повноваженнями на звернення до адміністративного суду з позовом про застосування заходів реагування на підставі ст. 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України, про тимчасову заборону (зупинення) діяльності підприємства.
Натомість, звернення позивача до суду з позовом про зобов'язання відповідача виконати рішення Державної екологічної інспекції у Дніпропетровській області№182 від 27.12.2011 р. "Про тимчасову заборону (зупинення) діяльності щодо утворення та розміщення відходів виробництва без ліміту на утворення та розміщення відходів ТОВ "Ковбасний світ" є неналежним способом захисту порушеного права.
Отже, суд першої інстанції не допустив порушення норм матеріального та процесуального права, повно та всебічно дослідив матеріали та обставини справи, правильно встановив характер спірних правовідносин і для їх вирішення правильно застосував норми матеріального права. Правова оцінка обставин у справі дана вірно, а тому апеляційну скаргу слід залишити без задоволення, а оскаржуване судове рішення залишити без змін.
Керуючись п. 1 ч.1. ст. 198, ст. 200, 205, 206 КАС України, суд -
Апеляційну скаргу Державної екологічної інспекції у Дніпропетровській області - залишити без задоволення.
Постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 14 квітня 2014 року у справі за позовом Державної екологічної інспекції у Дніпропетровській області до Товариства з обмеженою відповідальністю "Ковбасний світ" про зобов'язання вчинити певні дії - залишити без змін.
Ухвала суду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом 20 днів відповідно до ст. 212 та ч. 5 ст. 254 КАС України.
Головуючий: Ю.В. Дурасова
Суддя: О.А. Проценко
Суддя: Л.П. Туркіна