Ухвала від 24.03.2015 по справі 826/18965/14

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа: № 826/18965/14 Головуючий у 1-й інстанції: Аблов Є.В. Суддя-доповідач: Романчук О.М

УХВАЛА

Іменем України

24 березня 2015 року м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

Головуючого: Романчук О.М.,

Суддів: Пилипенко О.Є.,

Шелест С.Б.,

при секретарі Артюхіній М.А.,

розглянувши в судовому засіданні в м.Києві апеляційну скаргу Департаменту містобудування та архітектури виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 26 грудня 2014 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_3 до Департаменту містобудування та архітектури виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) про зобов'язати вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернулася до суду з позовом до Департаменту містобудування та архітектури виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) про:

визнання розрахунку Департаменту містобудування та архітектури виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) розміру пайової участі (внеску) ОСОБА_3 в утриманні об'єкта благоустрою згідно Договору №04373-14 від 18.11.2014 року із застосуванням коефіцієнту « 2» згідно п. 5.2 «Порядку визначення обсягів пайової участі (внеску) власників тимчасових споруд торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності, засобів пересувної дрібнороздрібної торговельної мережі, власників (користувачів) майданчиків для харчування біля стаціонарних закладів ресторанного господарства в утриманні об'єктів благоустрою міста Києва» - протиправним;

зобов'язання Департаменту містобудування та архітектури виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) застосувати при визначенні розміру пайової участі (внеску) ОСОБА_3 в утриманні об'єкта благоустрою коефіцієнт « 0,5» згідно п. 5.4., п. 5.5. «Порядку визначення обсягів пайової участі (внеску) власників тимчасових споруд торговельного, побутового, соціально - культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності, засобів пересувної дрібнороздрібної торговельної мережі, власників (користувачів) майданчиків для харчування біля стаціонарних закладів ресторанного господарства в утриманні об'єктів благоустрою міста Києва»;

зобов'язання Департаменту містобудування та архітектури виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) укласти з ОСОБА_3 договір щодо пайової участі в утриманні об'єкта благоустрою, в якому суму пайового внеску визначити із застосуванням коефіцієнту « 0,5».

Позивач мотивує свої позовні вимоги неправомірністю застосування відповідачем, при визначенні розміру пайової участі (внеску) коефіцієнту « 2», оскільки, до позивача, відповідно до п.4.2 Порядку №54/5443, повинного застосовуватись стимулюючий коефіцієнт на рівні « 0,5» при визначенні розміру пайової участі (внеску).

Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 26 грудня 2014 року адміністративний позов задоволено частково. Визнано розрахунок Департаменту містобудування та архітектури виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) розміру пайової участі (внеску) ОСОБА_3 в утриманні об'єкта благоустрою згідно Договору №04373-14 від 18.11.2014 року із застосуванням коефіцієнту «2» згідно п. 5.2. «Порядку визначення обсягів пайової участі (внеску) власників тимчасових споруд торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності, засобів пересувної дрібнороздрібної торговельної мережі, власників (користувачів) майданчиків для харчування біля стаціонарних закладів ресторанного господарства в утриманні об'єктів благоустрою міста Києва» - протиправним. Зобов'язано Департамент містобудування та архітектури виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) застосувати при визначенні розміру пайової участі (внеску) ОСОБА_3 в утриманні об'єкта благоустрою коефіцієнт « 0,5» згідно п. 5.4., п. 5.5. «Порядку визначення обсягів пайової участі (внеску) власників тимчасових споруд торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності, засобів пересувної дрібнороздрібної торговельної мережі, власників (користувачів) майданчиків для харчування біля стаціонарних закладів ресторанного господарства в утриманні об'єктів благоустрою міста Києва». В задоволенні решти адміністративного позову відмовлено.

Не погоджуючись з прийнятим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції з мотивів неповного з'ясування обставин справи, що призвело до неправильного вирішення справи, та порушення судом норм матеріального права та прийняти нову постанову, якою в задоволені позову відмовити.

Сторони, будучи належним чином повідомлені про дату, час та місце апеляційного розгляду справи, в судове засідання не з'явилися. Про причини своєї неявки суд не повідомили.

Враховуючи, що в матеріалах справи достатньо письмових доказів для правильного вирішення апеляційної скарги, а особиста участь сторін в судовому засіданні не обов'язкова, колегія суддів у відповідності до ч. 4 ст. 196 КАС України визнала можливим проводити апеляційний розгляд справи за відсутності представників сторін.

Згідно ст.41 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.

Заслухавши доповідь судді-доповідача, дослідивши матеріали справи та обговоривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено, що позивачем подано заяву на пайову участь №4373 в електронному вигляді через портал Містобудівного кадастру міста Києва.

Департаментом містобудування та архітектури виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) зроблено розрахунок визначення розміру пайової участі (внеску) до договору від 18.11.2014 року №04373-14 щодо пайової участі в утриманні об'єкта благоустрою, на підставі рішення Київської міської ради від 24.02.2011 року №56/5443, у відповідності до якого, визначено розмір пайової участі ОСОБА_3 в розмірі 15432,00грн.

Як вбачається з матеріалів справи, Головним управлінням внутрішньої торгівлі та побутового обслуговування населення Виконавчого органу Київської міської ради (Київська міська державна адміністрація) видано Довідку про функціональне призначення тимчасової споруди від 07.05.2012 року серія ТС №2441, якою визначено, що функціональне призначення тимчасової споруди: продаж продовольчих товарів з тютюновими виробами, алкогольними та слабоалк. напоями (за умови наявності ліцензії).

Надаючи правову оцінку обставинам справи, колегія суддів виходить з наступного.

Відповідно до ст.28 Закону України від 17.02.2011 року, № 3038-VI «Про регулювання містобудівної діяльності», тимчасова споруда торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності - одноповерхова споруда, що виготовляється з полегшених конструкцій з урахуванням основних вимог до споруд, визначених технічним регламентом будівельних виробів, будівель і споруд, і встановлюється тимчасово, без улаштування фундаменту.

Розміщення малих архітектурних форм здійснюється відповідно до Закону України «Про благоустрій населених пунктів», згідно якого розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності здійснюється в порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування.

Київська міська рада прийняла рішення від 04.09.2014 року, № 62/62 «Про внесення змін до рішення Київської міської ради від 24 лютого 2011 року №56/5443 «Про затвердження Порядку визначення обсягів пайової участі (внеску) власників тимчасових споруд торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності, засобів пересувної дрібнороздрібної торговельної мережі в утриманні об'єктів благоустрою м. Києва та внесення змін до деяких рішень Київської міської ради" та деяких рішень Київської міської ради», яким визначено механізм залучення пайової участі (внеску) власників тимчасових споруд торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності, засобів пересувної дрібнороздрібної торговельної мережі, майданчиків для харчування біля стаціонарних закладів ресторанного господарства в утриманні об'єктів благоустрою міста Києва з урахуванням впливу безпосередньо на об'єкти благоустрою та оцінки соціально-економічного значення тимчасових споруд торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності, засобів пересувної дрібнороздрібної торговельної мережі, майданчиків для харчування біля стаціонарних закладів ресторанного господарства для міста незалежно від форм власності. (надалі Порядок).

За змістом ч. 4.1 Порядку встановлено, розмір Пайової участі (внеску) в утриманні об'єктів благоустрою при встановленні (розміщенні) тимчасової споруди, засобів пересувної дрібнороздрібної торговельної мережі, майданчиків для харчування біля стаціонарних закладів ресторанного господарства розраховується за такою формулою: В = П * Сбв * Кз * Кф * Кст, де В - розмір Пайової участі (внеску) в утриманні об'єктів благоустрою при встановленні (розміщенні) тимчасової споруди, майданчиків для харчування біля стаціонарних закладів ресторанного господарства за рік, а для засобів пересувної дрібнороздрібної торговельної мережі - не менше 2000 грн. за 1 місяць; П - загальна площа тимчасової споруди, засобів пересувної дрібнороздрібної торговельної мережі, майданчиків для харчування біля стаціонарних закладів ресторанного господарства (м2); Сбв - середня базова вартість одного квадратного метра земельної ділянки, встановлена рішенням Київської міської ради (грн./м2); Кз - зональний коефіцієнт, визначений згідно з додатком 2 до цього Порядку; Кф - коефіцієнт функціонального використання - розмір Пайової участі (внеску) в утриманні об'єктів благоустрою з 1 кв. м загальної площі тимчасової споруди, засобів пересувної дрібнороздрібної торговельної мережі, майданчиків для харчування біля стаціонарних закладів ресторанного господарства відповідного функціонального використання, визначений згідно з таблицею додатка 3 до цього Порядку; Кст - стимулюючий коефіцієнт, визначений згідно з розпорядженням виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації). Подання розпорядження виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) про визначення стимулюючого коефіцієнта здійснюється Департаментом та Департаментом економіки та інвестицій виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) за погодженням з постійною комісією Київської міської ради з питань бюджету та соціально-економічного розвитку.

Відповідно до положень ч.4.2 Порядку, до затвердження розпорядженням виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) стимулюючий коефіцієнт для тимчасових споруд, засобів пересувної дрібнороздрібної торговельної мережі дорівнює 1, для майданчиків для харчування біля стаціонарних закладів ресторанного господарства дорівнює 0,5.

Судом першої інстанції вірно встановлено, що розрахунок визначення розміру пайової участі (внеску) до договору від 18.11.2014 року №04373-14 щодо пайової участі в утриманні об'єкта благоустрою, проведено відповідачем, на підставі рішення Київської міської ради від 24.02.2011 року №56/5443, за Формулою розрахунку пайової участі:

В=П*Сбв*Кз*Кф*Кст*6/12, де: «П» - загальна площа тимчасової споруди, кв.м - 20; «Сбв» - середня базова вартість (грн..) одного квадратного метра земельної ділянки - 385,80грн.; «Кз» - зональний коефіцієнт - 1,00; «Кф» - коефіцієнт функціонального використання (продаж тютюнових та алкогольних виробів) - 2,00; «Кст» - стимулюючий коефіцієнт - 1,00; коефіцієнт відповідно до п.5.2 Порядку - 2,00.

Так, ч.5.2 Порядку встановлено, що при укладанні договорів щодо пайової участі в утриманні об'єкта благоустрою до 31.12.2014 року розмір пайової участі помножується на коефіцієнт 2 (окрім договорів щодо пайової участі в утриманні об'єкта благоустрою, які укладаються при оформлені паспорта прив'язки тимчасової споруди).

Тобто, при проведенні розрахунку пайової участі до позивача застосовано п.5.2. Порядку у відповідності до якого при укладанні договорів щодо пайової участі в утриманні об'єкта благоустрою до 31.12.2014 розмір пайової участі помножується на коефіцієнт 2.

З матеріалів справи вбачається, що між позивачем та відповідачем було укладено договір №769-01/38 від 13.04.2012 року про сплату пайової участі (внеску) власника тимчасової споруди (малої архітектурної форми) в утриманні об'єктів благоустрою м. Києва. Відповідно до додатку №1 до вказаного договору, Розрахунок визначення розміру пайової участі за встановлені до 07.02.2012 року тимчасові споруди складає 15432,00 грн., які сплачено позивачем відповідно до квитанції від 28.04.2012 року №В9-1766.

Колегією суддів встановлено, що між позивачем та Департаментом промисловості та розвитку підприємництва виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) укладено договір пайової участі №50555-000141359-761-01/4650 від 23.04.2013 року відповідно до додатку №1 до договору розмір пайової участі складає - 15432,00 грн., які сплачено позивачем, що підтверджується квитанцією від 10.07.2013 року №ПН2275313.

Так, судом першої інстанції вірно зазначено, що згідно ч.5.4. Порядку до осіб, що сплачували пайову участь у 2012 та 2013 роках відповідно до рішення Київської міської ради від 24 лютого 2011 року №56/5443 «Про затвердження Порядку визначення обсягів пайової участі (внеску) власників тимчасових споруд торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності, засобів пересувної дрібнороздрібної торговельної мережі в утриманні об'єктів благоустрою м. Києва та внесення змін до деяких рішень Київської міської ради», щодо пункту 5.2 цього Порядку коефіцієнт 2 не застосовується.

З наведеного вбачається правомірний висновок суду першої інстанції про те, що ОСОБА_4 відповідно до рішення Київської міської ради від 24 лютого 2011 року №56/5443 у 2012 та 2013 роках сплачувалась пайова участь, що підтверджується матеріалами справи, а отже у відповідності до ч.5.4. Порядку до позивача положення ч.5.2. Порядку щодо застосування коефіцієнту 2 - не застосовується.

Згідно Рішення Голосіївської районної у м. Києві ради 9 сесії V скликання від 01.03.2007 року №9/27 «Про внесення змін до окремих рішень Голосіївської районної в м. Києві ради з питань землекористування», внесено зміни до рішення Голосіївської районної у м. Києві ради 37 сесії IV скликання від 14.07.2005 року №37/06 «Про відведення земельних ділянок в тимчасове орендне користування», у відповідності до яких: продовжено позивачу термін дії договору оренди земельної ділянки площею до 42 кв.м., в тому числі для експлуатації кіоску роздрібної торгівлі площею 20,0 кв.м. за адресою: АДРЕСА_1 на три роки».

Між Голосіївською районною у місті Києві радою та фізичною особою-підприємцем ОСОБА_3 14.11.2007 року укладено договір оренди земельної ділянки, згідно якого орендодавець, на підставі п.2 рішення Голосіївської районної у м. Києві ради 37 сесії IV скликання від 14.07.2005 року №37/06 «Про відведення земельних ділянок в тимчасове орендне користування» та п.3 рішення Голосіївської районної у м. Києві ради 9 сесії V скликання від 01.03.2007 року №9/27 «Про внесення змін до окремих рішень Голосіївської районної в м. Києві ради з питань землекористування», надано а орендарем прийнято в короткострокову оренду земельну ділянку для експлуатації кіоску роздрібної торгівлі на АДРЕСА_1 до 14.07.2008 року.

Згідно листа Державної податкової інспекції у Голосіївському районі Головного управління Міндоходів у м.Києві від 27.10.2014 року №13872/Г/26-50-15-05-23, ОСОБА_3 перебуває на обліку в ДПІ у Голосіївському районі Головного управління Міндоходів у м.Києві, як платник орендної плати з 2006 року згідно договору оренди земельної ділянки, яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_1, для розташування МАФу (ТС) площею 42кв.м. Станом на 24.10.2014 року орендна плата за вищезазначену земельну ділянку сплачена в повному обсязі, заборгованість відсутня.

Згідно ч.5.5. Порядку до осіб, що мали належним чином оформлені договори оренди за рішеннями районних в місті Києві рад в порядку, що діяв до 2008 року, та продовжують свою діяльність, сплачуючи регулярно відповідні платежі до бюджету м. Києва, застосовувати стимулюючий коефіцієнт відповідно до пункту 4.2 цього Порядку на рівні 0,5.

Як вбачається з оскаржуваного Розрахунку пайової участі, стимулюючий коефіцієнт застосовано на рівні - 1,00, що суперечить п.5.5 Порядку, оскільки позивач має належним чином оформлений договір оренди землі від 14.11.2007 року та як вбачається з матеріалів справи, продовжує свою діяльність та сплачує регулярно орендну плату, що підтверджується листом податкового органу щодо відсутності заборгованості по орендній платі за земельну ділянку.

З огляду на викладене, колегія суддів повністю погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що, здійснення розрахунку пайової участі позивача з порушенням норм Порядку №56/5443, а отже позовні вимоги щодо визнання розрахунку Департаменту містобудування та архітектури виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) розміру пайової участі (внеску) ОСОБА_3 в утриманні об'єкта благоустрою згідно Договору № 04373-14 від 18.11.2014 року із застосуванням коефіцієнту « 2» згідно п. 5.2. Порядку - є протиправним.

Крім того, колегія суддів повністю погоджується з висновком суду першої інстанції щодо відмови в частині позовних вимог щодо зобов'язання Департаменту містобудування та архітектури виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) укласти з ОСОБА_3 договір щодо пайової участі в утриманні об'єкта благоустрою, в якому суму пайового внеску визначити із застосуванням коефіцієнту « 0,5», оскільки такі є передчасними.

Отже, доводи апеляційної скарги спростовуються встановленими судом першої інстанції обставинами, наявними в матеріалах справи доказами та нормами права, зазначеними в мотивувальній частині оскаржуваного рішення суду.

За таких обставин, оскільки суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та постановив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, судова колегія залишає його без змін.

Керуючись ст.ст. 160, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 254 КАС України, суд -

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Департаменту містобудування та архітектури виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації)- залишити без задоволення, а постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 26 грудня 2014 року - без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня її складання в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя: О.М. Романчук

Судді: О.Є.Пилипенко

С.Б.Шелест

Головуючий суддя Романчук О.М

Судді: Пилипенко О.Є.

Шелест С.Б.