Постанова від 26.03.2012 по справі 2а-14656/11/2670

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

26 березня 2012 року 09:24 № 2а-14656/11/2670

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі колегії: головуючий суддя Пащенко К.С., судді Санін Б.В., Огурцов О.П., при секретарі судового засідання Шмігелю Т.В., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Український фінансово-економічний інститут»

до1. Державної акредитаційної комісії України, 2. Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України

провизнання протиправним і скасування рішення,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовною заявою, в якій, з урахуванням клопотання про уточнення позовних вимог, просить визнати протиправним та скасувати п. 15 рішення Державної акредитаційної комісії України від 28.09.2011 (протокол № 90) про анулювання ліцензії від 10.05.2011 серії АГ 508653 Українського фінансово-економічного інституту у формі товариства з обмеженою відповідальністю (в тому числі для відокремлених структурних підрозділів Українського фінансово-економічного інституту у формі товариства з обмеженою відповідальністю у містах Кременчук, Чернігів, Надвірна,Тернопіль) на підготовку бакалаврів, спеціалістів та магістрів з напряму підготовки 6.030508 «Фінанси і кредит» спеціальностей 7.03050801 «Фінанси і кредит», 8.03050801 «Фінанси і кредит», напряму підготовки 6.030502 «Економічна кібернетика» спеціальності 8.03050201 «Економічна кібернетика» з денною та заочною формою навчання, а також визнати протиправним та скасувати пп. 2.1, 2.11, 2.1.2 наказу Міністерства освіти і науки, молоді і спорту України № 2660л від 30.09.2011 «Про результати ліцензування, акредитації та атестації».

Не зважаючи на належне повідомлення про час та місце розгляду справи, відповідач явку своїх представників у судове засідання 21.03.2012 не забезпечив, з урахуванням чого адміністративна справа відповідно ч. ч. 4, 6 ст. 128 КАС України розглядається у порядку письмового провадження на підставі наявних у ній доказів. Присутні у судовому засіданні представники сторін повідомлені про те, що справа буде розглянута протягом п'яти днів.

Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

На підставі наказу Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України № 609п від 24.03.2011 у період з 28 по 31 березня 2011 року проведено перевірку дотримання вимог Ліцензійних умов надання освітніх послуг у сфері вищої освіти та фактів, викладених у зверненні Всеукраїнського громадського об'єднання захисту конституційних прав і свобод громадян України «Правозахист» в товаристві з обмеженою відповідальністю «Український фінансово-економічний інститут» (далі - Інститут), за результатами якої було складено Акт про результати перевірки Інституту щодо дотримання Ліцензійних умов надання освітніх послуг у сфері вищої освіти та фактів, викладених у зверненні Всеукраїнського громадського об'єднання захисту конституційних прав і свобод громадян України «Правозахист» від 30.03.2011 (далі - Акт перевірки), в якому встановлено, що Інститут не виконує ряд Ліцензійних умов надання освітніх послуг у сфері вищої освіти.

10.05.2011 Міністерством освіти і науки, молоді та спорту України продовжено ліцензію (серія АГ 508653) Інституту на надання освітніх послуг навчальними закладами.

28.09.2011 Державною акредитаційною комісією України прийнято рішення (протокол № 90), п. 15.1 якого анульовано ліцензію від 10.05.2011 серії АГ 508653 Українського фінансово-економічного інституту у формі товариства з обмеженою відповідальністю (в тому числі для відокремлених структурних підрозділів Українського фінансово-економічного інституту у формі товариства з обмеженою відповідальністю у містах Кременчук, Чернігів, Надвірна, Тернопіль) на підготовку бакалаврів, спеціалістів та магістрів з напряму підготовки 6.030508 «Фінанси і кредит» спеціальностей 7.03050801 «Фінанси і кредит», 8.03050801 «Фінанси і кредит», напряму підготовки 6.030502 «Економічна кібернетика» спеціальності 8.03050201 «Економічна кібернетика» з денною та заочною формою навчання за численні порушення Ліцензійних умов надання освітніх послуг у сфері вищої освіти (пп. 2 п. 32 Порядку ліцензування діяльності з надання освітніх послуг).

В подальшому, на підставі рішення Державної акредитаційної комісії від 28.09.2011 (протокол № 90) Міністерством освіти і науки, молоді та спорту України видано наказ № 2660л від 30.09.2011 «Про результати ліцензування, акредитації та атестації», з посиланням на ст. 28 Закону України «Про вищу освіту», Постанови Кабінету Міністрів України № 978 від 09.08.2001 «Про затвердження Положення про акредитацію вищих навчальних закладів і спеціальностей у вищих навчальних закладах та вищих професійних училищах», від 08.08.2007 № 1019 «Про ліцензування діяльності з надання освітніх послуг», наказ Міністерства освіти і науки України від 24.12.2003 № 847 «Ліцензійні умови Надання освітніх послуг у сфері загальної середньої освіти», яким:

пп. 2.1 наказано вважати з 01.10.2011 анульованою ліцензію від 10.05.2011 серії АГ № 508653 Українського фінансово-економічного інституту у формі товариства з обмеженою відповідальністю (в тому числі для відокремлених структурних підрозділів Українського фінансово-економічного інституту у формі товариства з обмеженою відповідальністю у містах Кременчук, Чернігів, Надвірна, Тернопіль) на підготовку бакалаврів, спеціалістів та магістрів з напряму підготовки 6.030508 «Фінанси і кредит» спеціальностей 7.03050801 «Фінанси і кредит», 8.03050801 «Фінанси і кредит», напряму підготовки 6.030502 «Економічна кібернетика» спеціальності 8.03050201 «Економічна кібернетика» з денною та заочною формою навчання за численні порушення Ліцензійних умов надання освітніх послуг у сфері вищої освіти (пп. 2 п. 32 Порядку ліцензування діяльності з надання освітніх послуг);

пп. 2.1.1 наказано Департаменту вищої освіти (ОСОБА_1) спільно з ректором Українського фінансово-економічного інституту у формі товариства з обмеженою відповідальністю (ОСОБА_5.) та Головним управлінням освіти і науки виконавчого органу Київради (Київська міська державна адміністрація), управлінням освіти і науки Полтавської, Чернігівської, Івано-Франківської і Тернопільської обласних державних адміністрацій вжити заходів щодо продовження навчання студентів Українського фінансово-економічного інституту у формі товариства з обмеженою відповідальністю з напряму підготовки 6.030508 «Фінанси і кредит» спеціальностей 7.03050801 «Фінанси і кредит», 8.03050801 «Фінанси і кредит», напряму підготовки 6.030502 «Економічна кібернетика» спеціальності 8.03050201 «Економічна кібернетика» з денною та заочною формами навчання в інших вищих навчальних закладах відповідних регіонів;

пп. 2.1.2 наказано Ректору Українського фінансово-економічного інституту у формі товариства з обмеженою відповідальністю (ОСОБА_5.) поінформувати Міністерство про стан виконання цього рішення.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною 1 ст. 9 КАС України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з п. 5.3 Порядку здійснення контролю за дотриманням Ліцензійних умов надання освітніх послуг, затвердженого наказом Міністерства освіти і науки України від 24.12.2003 № 847, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 19.01.2004 №76/8675 (далі - Порядок № 847) при перевірці навчального закладу комісія (уповноважена особа) перевіряє, зокрема, дотримання Ліцензійних умов надання освітніх послуг.

Пунктами 6.6-6.8 Порядку № 847 передбачено, що орган контролю не пізніше десяти робочих днів з дати складання акта перевірки дотримання навчальним закладом Ліцензійних умов видає розпорядження про усунення порушень Ліцензійних умов (у разі їх встановлення). Навчальний заклад, який одержав розпорядження про усунення ним порушень Ліцензійних умов, зобов'язаний в установлений у розпорядженні термін подати органу, який видав це розпорядження, інформацію про усунення порушень. Якщо навчальний заклад не виконав розпорядження про усунення порушень Ліцензійних умов, орган ліцензування складає акт про невиконання розпорядження про усунення порушень Ліцензійних умов, що є підставою для розгляду на засіданні ДАК (РЕР) питання про анулювання ліцензії.

Згідно з пунктом 7.3 Порядку № 847 орган ліцензування приймає рішення про анулювання ліцензії протягом десяти робочих днів з дати виникнення підстав для анулювання ліцензії, про що повідомляється навчальному закладу із зазначенням підстав анулювання не пізніше п'яти робочих днів з дати його прийняття.

Відповідно до ст. 21 Закону України «Про ліцензування певних видів господарської діяльності» підставами для анулювання ліцензії є, зокрема, акт про повторне порушення ліцензіатом ліцензійних умов; акт про невиконання розпорядження про усунення порушень ліцензійних умов; акт про неможливість ліцензіата забезпечити виконання ліцензійних умов, встановлених для певного виду господарської діяльності; акт про відмову ліцензіата в проведенні перевірки органом ліцензування або спеціально уповноваженим органом з питань ліцензування.

Згідно з частиною 32 Порядку ліцензування діяльності з надання освітніх послуг, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 08.08.2007 № 1019 підставами для анулювання ліцензії є: зокрема, порушення ліцензійних умов, які не можуть бути усунені протягом трьох місяців; акт про повторне протягом року порушення ліцензійних умов або вимог інших нормативно-правових актів.

З аналізу викладених норм видно, що необхідними передумовами для анулювання ліцензії відповідно до пп. 6.6-6.8 Порядку № 847 є:

по-перше, розпорядження органу контролю про усунення навчальним закладом порушень Ліцензійних умов, встановлених актом перевірки;

по-друге, не подання Навчальним закладом органу, який видав це розпорядження, інформації про усунення встановлених актом перевірки порушень, в установлений у розпорядженні термін;

по-третє, складення акту про невиконання розпорядження про усунення порушень Ліцензійних умов, якщо навчальний заклад не виконав таке розпорядження, що є підставою для розгляду на засіданні ДАК (РЕР) питання про анулювання ліцензії.

Проте, як встановлено судом, орган контролю, всупереч вимог п.п. 6.6-6.8 розпорядження про усунення порушень Ліцензійних умов стосовно позивача не видавав, чим позбавив позивача можливості усунути встановлені в акті перевірки порушення ліцензійних умов.

Крім того, згідно з п. 7.3. Порядку № 847, рішення про анулювання ліцензії органом ліцензування повинно прийматись протягом десяти робочих днів з дати виникнення підстав для анулювання ліцензії, проте засідання, на якому прийнято рішення про анулювання ліцензії Інституту, відбулося лише через шість місяців після складання акту - 28.09.2011, чим порушено строки прийняття рішення про анулювання ліцензії, визначені п. 7.3.

Судом також враховується, що Міністерство освіти і науки, молоді і спорту України анулювало ліцензію від 10.05.2011 серії АГ 508653, хоча перевірку дотримання Ліцензійних умов надання освітніх послуг у сфері вищої освіти проведено на підставі ліцензії від 16.02.2010 серії АВ № 506559, натомість перевірка дотримання Інститутом Ліцензійних умов надання освітніх послуг у сфері вищої освіти ліцензії від 10.05.2011 серії АГ 508653 не проводилась взагалі.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Всупереч наведеним вимогам відповідачі, як суб'єкти владних повноважень, не надали доказів на підтвердження правомірності вчинених ними дій та прийнятих рішень і наказу.

Дослідивши обставини справи, оцінивши за правилами, встановленими ст. 86 КАС України, наявні в матеріалах справи докази, проаналізувавши зазначені правові норми, суд приходить до висновку, що вимоги позивача є обґрунтованими і підлягають задоволенню повністю.

За таких умов, судові витрати, здійснені позивачем, присуджуються відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України на його користь з Державного бюджету України.

На підставі викладеного, керуючись статтями 9, 69-71, 94, 158-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

ПОСТАНОВИВ:

1. Позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Український фінансово-економічний інститут» задовольнити повністю.

2. Визнати протиправним і скасувати п. 15 рішення Державної акредитаційної комісії від 28.09.2011 про анулювання ліцензії від 10.05.2011 серії АГ 508653 Українського фінансово-економічного інституту у формі товариства з обмеженою відповідальністю (в тому числі для відокремлених структурних підрозділів Українського фінансово-економічного інституту у формі товариства з обмеженою відповідальністю у містах Кременчук, Чернігів, Надвірна, Тернопіль) на підготовку бакалаврів, спеціалістів та магістрів з напряму підготовки 6.030508 «Фінанси і кредит» спеціальностей 7.03050801 «Фінанси і кредит», 8.03050801 «Фінанси і кредит», напряму підготовки 6.030502 «Економічна кібернетика» спеціальності 8.03050201 «Економічна кібернетика» з денною та заочною формою навчання.

3. Визнати протиправним і скасувати пп. 2.1, 2.1.1, 2.1.2 наказу Міністерства освіти і науки, молоді і спорту України № 2660л від 30.09.2011 «Про результати ліцензування, акредитації та атестації».

4. Стягнути з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Український фінансово-економічний інститут» (м. Київ, вул. В. Василевської, 27/29) витрати зі сплати судового збору у розмірі 3 грн. 40 коп. (три гривні 40 коп.).

Постанова відповідно до ч. 1 ст. 254 КАС України набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано.

Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів з дня її складення в повному обсязі за правилами, встановленими ст.ст. 185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.

Головуючий суддяК.С. Пащенко

Судді О.П. Огурцов

Б.В. Санін