Ухвала від 18.03.2015 по справі 814/3010/14

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 березня 2015 р.м.ОдесаСправа № 814/3010/14

Категорія: 8.3.3 Головуючий в 1 інстанції: Малих О.В.

Одеський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого судді Зуєвої Л.Є.,

суддів Шевчук О.А. та Федусика А.Г.

при секретарі Кучмій І.В.

за участю представників:

апелянта - Навратюк О.М.,

позивача - Чамара Л.В., Панченко С.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Одесі апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Заводському районі м. Миколаєва Головного управління Міндоходів у Миколаївській області на постанову Миколаївського окружного адміністративного суду від 27.10.2014 року по справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Дніпро-Бузький морський термінал" до Державної податкової інспекції у Заводському районі м. Миколаєва Головного управління Міндоходів у Миколаївській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень, -

ВСТАНОВИВ:

В жовтні 2014 року Товариство з обмеженою відповідальністю «Дніпро-Бузький морський термінал» звернулось до суду з позовом до Державної податкової інспекції у Заводському районі м. Миколаєва Головного управління Міндоходів у Миколаївській області про визнання противоправними та скасування податкових повідомлень-рішень № 0002502205, № 0002512201, № 002522201 та № 0002532201 від 25.09.2014 року.

В обґрунтування позовних вимог зазначалося, що всі господарські операції, щодо яких у відповідача виникли сумніви, були реальні та пов'язані з основною діяльністю позивача, податковий кредит та сума бюджетного відшкодування з податку на додану вартість сформовані відповідно до діючого законодавства.

Постановою Миколаївського окружного адміністративного суду від 27.10.2014 року позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Дніпро-Бузький морський термінал" задоволено частково. Визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у Заводському районі м. Миколаєва Головного управління Міндоходів у Миколаївській області від 25.09.2014 року № 0002502205 повністю.

Визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у Заводському районі м. Миколаєва Головного управління Міндоходів у Миколаївській області від 25.09.2014 року № 0002512201 в частині збільшення суми грошового зобов'язання з податку на прибуток підприємств на суму 662 058,00 грн. та нарахування штрафних санкцій на суму 165 514,50 грн.

Визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у Заводському районі м. Миколаєва Головного управління Міндоходів у Миколаївській області від 25.09.2014 року № 0002522201 повністю.

Визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у Заводському районі м. Миколаєва Головного управління Міндоходів у Миколаївській області від 25.09.2014 року № 0002532201 повністю.

В іншій частині відмовлено.

Не погоджуючись з постановленим по справі судовим рішенням, Державна податкова інспекція у Заводському районі м. Миколаєва Головного управління Міндоходів у Миколаївській області в апеляційній скарзі зазначає про невідповідність висновків суду обставинам справи. При цьому апелянт вважає, що судом допущено порушення матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи по суті. У зв'язку з чим в апеляційній скарзі ставиться питання про скасування постанови суду першої інстанції і винесення нової постанови із відмовою в задоволенні позову в повному обсязі.

Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши матеріали справи та перевіривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів приходить до висновку про відсутність підстав для її задоволення.

Судом першої інстанції вірно встановлено, що у період з 16.07.2014 року по 27.08.2014 року відповідачем було проведено документальну планову виїзну перевірку ТОВ «ДБМТ» з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.01.2012 року по 31.12.2013 року, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2012 року по 31.12.2013 року, результати якої були оформлені актом № 2125/14-04-22-01/31613749 від 03.09.2014 року (т. 1 а.с. 27 - 126).

Згідно з висновками Акту перевірки позивачем було порушено:

- п.п. 138.1.1 п. 138.1, п. 138.2, п.п. 138.10.2 п. 138.10, п. 138.12 ст. 138, п.п. 145.1.2 п. 145.1 ст. 145 Податкового кодексу України від 02.12.2010 року № 2755-VI із змінами та доповненнями (далі - ПК України), в результаті чого занижено податок на прибуток всього на 702 316,00 грн.;

- п. 198 ст. 198, п. 200.1, п. 200.2 ст. 200 ПК України, в результаті чого занижено податок на додану вартість всього на суму 407 453,00 грн.;

- п. 198.3 ст. 198, п. 200.1, п. 200.2 ст. 200 ПК України в результаті чого завищено суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість всього на суму 137 860,00 грн.;

- п. 160.2 ст. 160 ПК України в результаті чого занижено податок на доходи нерезидентів на загальну суму 1 275,00 грн.

На підставі Акту перевірки ДПІ були сформовані та надіслані позивачу податкові повідомлення-рішення від 25.09.2014 року:

- № 002502205, яким позивачу збільшено суму грошового зобов'язання з податку на прибуток іноземних юридичних осіб в розмірі 11 275,00 грн. та нараховані штрафні (фінансові) санкції у розмірі 318,75 грн. (т. 1 а.с. 238);

- № 002512201, яким позивачу збільшено суму грошового зобов'язання з податку на прибуток на 702 316,00 грн. та нараховані штрафні (фінансові) санкції у розмірі 175 579,00 грн. (т. 1 а.с. 234);

- № 002522201, яким позивачу збільшено суму грошового зобов'язання з податку на додану вартість в розмірі 407 453,00 грн. та нараховані штрафні (фінансові) санкції у розмірі 203 726,50 грн. (т. 1 а.с. 232);

- № 0002532201, яким позивачу зменшено суму бюджетного відшкодування (у тому числі заявленого в рахунок зменшення податкових зобов'язань наступних періодів) з податку на додану вартість на 137 860,00 грн. та нараховані штрафні (фінансові) санкції у розмірі 68 930,00 грн.

З матеріалів справи вбачається, що позивач у 2013 році перебував у фінансово-господарських взаємовідносинах з ДП «Миколаївський морський торговельний порт» та з нерезидентом - компанією МИЛЛЕНИО БИЗНЕС ЛТД та відповідно до договорів орендував портальні крани «ГАНЦ», нарахувавши суму орендних платежів в розмірі 54 875,00 грн., «КОНДОР» та «АЛЬБАТРОС», нарахувавши суму орендних платежів в розмірі 389 190,00 грн. по кожному.

Податкове повідомлення-рішення від 25.09.2014 року № 0002512201 прийняте на підставі висновків відповідача про те, що ТОВ «ДБМТ» не доведено економічний ефект від використання портальних кранів «ГАНЦ», «КОНДОР» та «АЛЬБАТРОС»; ТОВ «ДБМТ» віднесено до складу витрат витрати на винагороду за забезпечення ТОВ «МЕТІНВЕСТ-ШИППІНГ» вантажопотоку, що, на думку відповідача, не пов'язані з його господарською діяльністю; ТОВ «ДБМТ» включено до складу інших витрат звичайної діяльності за 3 квартал 2012 року 191707 грн. - тимчасової податкової різниці, яка виникла за результатами інвентаризації основних засобів станом на 01.04.2011 року.

Відповідно до підпункту 14.1.27 ПК України, витрати-сума будь-яких витрат платника податку у грошовій, матеріальній або нематеріальній формі, здійснюваних для провадження господарської діяльності платника податку.

У відповідності до підп.138.1.1 п.138.1 ст.138 ПК України витрати операційної діяльності включають, зокрема, собівартість реалізованих товарів, виконаних робіт, наданих послуг та інші витрати беруться для визначення об'єкта оподаткування з урахуванням пунктів 138.2, 138.11 цієї статті, пунктів 140.2 - 140.5 статті 140, статей 142 і 143 та інших статей цього Кодексу, які прямо визначають особливості формування витрат платника податку.

Згідно з п.138.4 ст.138 ПК України витрати, що формують собівартість реалізованих товарів, виконаних робіт, наданих послуг, крім нерозподільних постійних загальновиробничих витрат, які включаються до складу собівартості реалізованої продукції в періоді їх виникнення, визнаються витратами того звітного періоду, в якому визнано доходи від реалізації таких товарів, виконаних робіт, наданих послуг.

Саме пункт 153.7 ПК України містить положення щодо оподаткування лізингових операцій. При цьому, положення п.153.7 ст.157 є спеціальними, та мають застосовуватися в повній мірі, без врахування інших норм ПК України.

Основні риси лізингу визначено пп. 14.1.97 ПК України, в якому встановлено, що лізингова (орендна) операція це господарська операція фізичної чи юридичної особи (орендодавця), що передбачає надання основних фондів у користування іншим фізичним чи юридичним особам (орендарям) за плату та на визначений строк.

Оперативний лізинг (оренда) - господарська операція фізичної або юридичної особи, що передбачає передачу орендарю основного фонду, придбаного або виготовленого орендодавцем, на умовах інших, ніж ті, що передбачаються фінансовим лізингом (орендою).

Відповідно до пункту 153.7 ПК України орендодавець збільшує суму доходів, а орендар збільшує суму витрат на суму нарахованого лізингового платежу за наслідками податкового періоду, в якому здійснюється таке нарахування.

Згідно з п. 138.8 ст. 138 ПК України, собівартість виготовлених та реалізованих товарів, виконаних робіт, наданих послуг складається з витрат, прямо пов'язаних з виробництвом таких товарів, виконанням робіт, наданням послуг.

Відповідач не спростовує того факту, що ТОВ «ДБМТ» в 2013 році перебувало у фінансово-господарських взаємовідносинах з ДП «Миколаївський морський торговельний порт» та з нерезидентом - компанією МИЛЛЕНИО БИЗНЕС ЛТД та відповідно до договорів орендувало портальні крани «ГАНЦ», «КОНДОР» та «АЛЬБАТРОС».

Судами обох інстанцій встановлено, що дійсно без використання вказаних кранів, отриманих в оренду, позивач не зміг би виконувати навантажувальні (розвантажувальні) роботи та отримувати доходи. Самим відповідачем в акті перевірки підтверджено, що крани використовувалися для провадження господарської діяльності ТОВ «ДБМТ».

Згідно п.138.2 ст.138 розділу ІІІ ПК України, витрати, які враховуються для визначення об'єкта оподаткування, визнаються на підставі первинних документів, що підтверджують здійснення платником податку витрат, обов'язковість ведення і зберігання яких передбачено правилами ведення бухгалтерського обліку, та інших документів, встановлених розділом II цього Кодексу.

Згідно з пп.139.1.9 п.139.1 ст.139 ПК України, не включаються до складу витрат витрати, не підтверджені відповідними розрахунковими, платіжними та іншими первинними документами, обов'язковість ведення і зберігання яких передбачена правилами ведення бухгалтерського обліку та нарахування податку.

На виконання пункту 44.1 статті 44 ПК України для цілей оподаткування платники податків зобов'язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.

За змістом частини 2 статті 3 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» податкова звітність ґрунтується на даних бухгалтерського обліку.

Відповідно до частини 1 статті 9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи, які фіксують факти здійснення господарських операцій. Первинні документи повинні бути складені під час здійснення господарської операції, а якщо це неможливо - безпосередньо після її закінчення. Для контролю та впорядкування оброблення даних на підставі первинних документів можуть складатися зведені облікові документи.

Колегія суддів приходить до висновку, що відображення господарської операції у податковому обліку повинно здійснюватись відповідно до її реального економічного змісту на підставі первинних документів.

Крім того, з матеріалів справи вбачається, що ТОВ «ДБМТ» підтвердив господарські відносини з ДП «Миколаївський морський торговельний порт» та з нерезидентом-компанією МИЛЛЕНИО БИЗНЕС ЛТД договорами, актами наданих послуг (виконаних робіт), звітами по крану «Ганц», «Кондор» та «Альбатрос», наряд - завданнями на портові вантажно-розвантажувальні роботи, в яких зазначені вид та маса вантажу, найменування судна, технологічна схема, час роботи, кількість залучених працівників та норма часу, рахунками на оплату, банківськими виписками та іншими документами, обов'язковість ведення і зберігання яких передбачена правилами ведення бухгалтерського обліку.

Виходячи з цього, позивачем правомірно віднесено до складу витрат суму 833 255,00 грн. за 2013 рік за рахунок відображення витрат з орендної плати за використання портальних кранів «ГАНЦ», «АЛЬБАТРОС» та «КОНДОР».

Також, щодо посилання відповідача на відсутності економічного ефекту від використання зазначених кранів, апеляційний суд зазначає наступне.

Відповідно до ст. 42 Господарського кодексу України визначено, що підприємництво - це самостійна, ініціативна, систематична, на власний ризик господарська діяльність, що здійснюється суб'єктами господарювання (підприємцями) з метою досягнення економічних і соціальних результатів та одержання прибутку.

Позивач здійснює фінансово-господарську діяльність на власний ризик, а тому вправі самостійно оцінювати її ефективність та доцільність. При цьому, визначення способів та методів отримання прибутку внаслідок провадження підприємницької діяльності належить до виключної компетенції платника, який у сфері господарювання володіє самостійністю та широкою дискрецією. Здійснюючи свою підприємницьку діяльність на власний ризик, платник несе усі негативні наслідки можливої економічної неефективності своїх рішень; при цьому такий платник не має обов'язку бути економічно ефективним та раціональним та може приймати нестандартні з економічної точки зору рішення, що є елементом його правосуб'єктності як учасника ринкових правовідносин. Отже, отримання прибутку є метою господарської діяльності, а не її обов'язковим результатом.

Таким чином, апеляційний суд погоджується з висновком суду першої інстанції, що позивачем правомірно включено до складу витрат в сумі 778 380,00 грн. орендної плати по портальним кранам «Кондор» та «Альбатрос» за 2013 рік за договорами № 04-10/12 від 01.10.2012 року та № 05-10/12 від 01.10.2012 року з МИЛЛЕНИО БИЗНЕС LTD. та 54875 грн. орендної плати по портальному крану «Ганц» за договором з ДП «ММТП» № 3-А від 29.10.2012 року, а діяльність ТОВ «ДБМТ» була спрямована сааме на отримання доходу.

Щодо віднесення до складу витрат винагороди за забезпечення ТОВ «МЕТІНВЕСТ-ШИППІНГ» вантажопотоку, апеляційний суд зазанчає наступне.

Відповідно до умов договору від 10.09.2012 р. № С5-09/12Д, ТОВ «МЕТІНВЕСТ-ШИППІНГ» протягом 2012-2013 рр. надавало ТОВ «ДБМТ» фактичні послуги, пов'язані з організацією залучення вантажопотоків генеральних вантажів для здійснення ТОВ «ДБМТ» навантажувально-розвантажувальних робіт (перевалювання вантажів) через причали № 1, № 2, № 12, № 13 ДП «Миколаївський морський торговельний порт». На виконання умов Договору № С5-09/12Д, ТОВ «МЕТІНВЕСТ-ШИППІНГ» у жовтні, листопаді та грудні 2012 року були залучені вантажопотоки наступних генеральних вантажів: сталь в рулонах г/к - 67351,889 тонн; сталь в рулонах х/к - 17428,505 тонн; сталь в пачках г/к - 1085,520 тонн; сталь в пачках г/к - 996,665 тонн. Вантажопотоки були залучені шляхом забезпечення надходження на Термінал 12 суден для перевалювання вантажів: т/х «Mjora», т/х «HurunKonan», т/х «SeaHope», т/х «Vesta», т/х «YilmazKaptan», т/х «AsyaNehir», т/х «Arrow», т/х «Tobago», т/х «Lada 2005», т/х «Barko», т/х «Tansa», т/х «Laodicea».

У 2013 році ТОВ «МЕТІНВЕСТ-ШИППІНГ» були залучені вантажопотоки наступних генеральних вантажів: заготівка - 6113,950 тонн; катанка в мотанках - 1996,800 тонн; сталь в рулонах - 171138,45 тонн; сталь в пачках - 47199,672 тонн. Вантажопотоки були залучені шляхом забезпечення надходження на Термінал 34 суден для перевалювання вантажів: т/х «Firat», т/х «St. Elizabeth», т/х «My Rose», т/х «Finikia», т/х «Sea Hope», т/х «Avroras», т/х «Alteya», т/х «Ghania», т/х «Umay», т/х «Asya Nehir», т/х «Navin Kestel», т/х «Sider Faioch», т/х «NadaY», т/х «CaptainIsmael», т/х «Paksoy-1», т/х «Gokay-K», т/х «Guanhaizhaoyang», т/х «AsraY», т/х «LenaKoleva», т/х «Diddle», т/х «Kula», т/х «AbdoulRahmanB», т/х «Edmondo», т/х «TayfunBayraktar», т/х «StoveTransport», т/х «AnaMariaD», т/х «LadyNada-Y», т/х «RashaB», т/х «Senata», т/х «Youmna-Y», т/х «C.TurgayKalkavan», т/х «Larix», т/х «Suraya-Y», т/х «AT 14».

На підтвердження факту надання ТОВ «МЕТІНВЕСТ-ШИППІНГ» послуг за договором С5-09/12Д, Сторонами були підписані Акти здачі-прийняття робіт (надання послуг), які були надані позивачем. Відповідно до п. 3.3. Договору С5-09/12Д, Виконавець (ТОВ «МЕТІНВЕСТ-ШИППІНГ») зобов'язався надавати ТОВ «ДБМТ» разом з виставленим рахунком та Актом Звіт про обсяги (кількість) залучених Виконавцем вантажопотоків на Термінал на календарний місяць. На оплату наданих послуг ТОВ «МЕТІНВЕСТ-ШИППІНГ» було виставлено рахунки, які були сплачені позивачем в повному обсязі, що підтверджується наданими банківськими виписками.

При цьому, відповідно до п. 1.2. Договору № С5-09/12Д, вантажопотоки генеральних вантажів вважаються залученими, якщо вони надходять ТОВ «ДБМТ» з подачею на залізничні колії ДП «Миколаївський морський торговельний порт» та завантажуються на морські судна Позивачем за Договором на виконання навантажувально-розвантажувальних робіт, укладеним між ТОВ «ДБМТ» та ТОВ «МЕТІНВЕСТ-ШИППІНГ». Так, між ТОВ «ДБМТ» та ТОВ «МЕТІНВЕСТ-ШИППІНГ» було укладено договір на виконання навантажувально-розвантажувальних робіт № С6-0912Д від 10.09.2012 року, який діяв до 31.12.2012 року та договір № МШ 16-01/13 ОФ від 01.01.2013 року, який діяв до 31.12.2013 року. Акти наданих послуг за цими договорами підтверджують, що навантажувально-розвантажувальні роботи по т/х «Mjora», т/х «HurunKonan», т/х «SeaHope», т/х «Vesta», т/х «YilmazKaptan», т/х «AsyaNehir», т/х «Arrow», т/х «Tobago», т/х «Lada 2005», т/х «Barko», т/х «Tansa», т/х «Laodicea», т/х «Firat», т/х «St. Elizabeth», т/х «My Rose», т/х «Finikia», т/х «Sea Hope», т/х «Avroras», т/х «Alteya», т/х «Ghania», т/х «Umay», т/х «Asya Nehir», т/х «Navin Kestel», т/х «Sider Faioch», т/х «NadaY», т/х «CaptainIsmael», т/х «Paksoy-1», т/х «Gokay-K», т/х «Guanhaizhaoyang», т/х «AsraY», т/х «LenaKoleva», т/х «Diddle», т/х «Kula», т/х «AbdoulRahmanB», т/х «Edmondo», т/х «TayfunBayraktar», т/х «StoveTransport», т/х «AnaMariaD», т/х «LadyNada-Y», т/х «RashaB», т/х «Senata», т/х «Youmna-Y», т/х «C.TurgayKalkavan», т/х «Larix», т/х «Suraya-Y», т/х «AT 14» здійснювались саме на підставі договорів на виконання навантажувально-розвантажувальних робіт, укладених між ТОВ «ДБМТ» та ТОВ «МЕТІНВЕСТ-ШИППІНГ», як це передбачено п. 1.2. Договору № С5-09/12Д, а отже ці вантажопотоки вважаються залученими ТОВ «МЕТІНВЕСТ-ШИППІНГ» за Договором № С5-09/12Д.

Окрім цього, на підтвердження факту залучення ТОВ «МЕТІНВЕСТ-ШИППІНГ» зазначених вище генеральних вантажів за Договором № С5-09/12Д позивачем було надано наступні документи: листи-запити ТОВ «МЕТІНВЕСТ-ШИППІНГ» головному диспетчеру ДП «Миколаївський морський торговельний порт» та генеральному директору ТОВ «ДБМТ» щодо підтвердження прийому/обробки суден, що містять інформацію про назву та характеристики судна, вид та кількість вантажу та період навантаження/розвантаження; доручення на відправку експортних товарів (shippingorder); карго-плани (CargoStowagePlans), які розроблені за результати завершеного навантаження судна; здавальні акти з додатком по кожному судну, які складені начальником складу ТОВ «ДБМТ» після здійснення вантажно-розвантажувальних робіт.

Надані позивачем документи підтверджують, той факт, що вищезазначені вантажопотоки генеральних вантажів були залучені саме ТОВ «МЕТІНВЕСТ-ШИППІНГ» за договором № С5-09/12Д. Послуги із забезпечення вантажопотоку безпосередньо використовувались ТОВ «ДБМТ» в господарській діяльності під час транспортного оброблення вантажів з метою отримання прибутку.

Наявні у справі докази підтверджують фактичне використання позивачем послуг, отриманих від ТОВ «МЕТІНВЕСТ-ШИППІНГ» по залученню вантажопотоку для забезпечення господарської діяльності, а відповідно до п. 138.10.2 п. 138.10 ст. 138 ПК України, до складу інших витрат включаються адміністративні витрати, спрямовані на обслуговування та управління підприємством, зокрема - винагороди за консультаційні, інформаційні, аудиторські та інші послуги, що отримує платник податку для забезпечення господарської діяльності.

Таким чином, судова колегія приходить до висновку, що позивачем було правомірно включено до складу адміністративних витрат за IV квартал 2012 року та 2013 рік витрати на винагороду за забезпечення вантажопотоку підприємства за договором № С5-09/12Д від 10.09.2012 року з ТОВ «МЕТІНВЕСТ-ШИППІНГ».

Пунктом 200.1. ст. 200 ПК України зазначено, що сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного (податкового) періоду та сумою податкового кредиту такого звітного (податкового) періоду.

Згідно з п. 200.1. ст. 200 ПК України, сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного (податкового) періоду та сумою податкового кредиту такого звітного (податкового) періоду.

Пункт 200.2. ст. 200 ПК України визначає, що при позитивному значенні суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1 цієї статті, така сума підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету у строки, встановлені цим розділом.

При від'ємному значенні суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1 цієї статті, така сума враховується у зменшення суми податкового боргу з податку, що виник за попередні звітні (податкові) періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до цього Кодексу), а в разі відсутності податкового боргу - зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду (п. 200.3).

Згідно з п. 200.4 ст. 200 ПК України, якщо в наступному податковому періоді сума, розрахована згідно з пунктом 200.1 цієї статті, має від'ємне значення, то:

а) бюджетному відшкодуванню підлягає частина такого від'ємного значення, яка дорівнює сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів/послуг у попередніх та звітному податкових періодах постачальникам таких товарів/послуг або до Державного бюджету України, а в разі отримання від нерезидента послуг на митній території України - сумі податкового зобов'язання, включеного до податкової декларації за попередній період за отримані від нерезидента послуги отримувачем послуг;

б) залишок від'ємного значення попередніх податкових періодів після бюджетного відшкодування включається до складу сум, що відносяться до податкового кредиту наступного податкового періоду.

Пунктом 200.5. ст. 200 ПК України встановлено,що не мають права на отримання бюджетного відшкодування особи, які: були зареєстровані як платники цього податку менш ніж за 12 календарних місяців до місяця, за наслідками якого подається заява на бюджетне відшкодування (крім нарахування податкового кредиту внаслідок придбання або спорудження (будівництва) основних фондів); мали обсяги оподатковуваних операцій за останні 12 календарних місяців менші, ніж заявлена сума бюджетного відшкодування (крім нарахування податкового кредиту внаслідок придбання або спорудження (будівництва) основних фондів).

Податкове повідомлення-рішення від 25.09.2014 року № 0002532201 було прийнято на підставі висновків відповідача про те, що ТОВ «ДБМТ» завищено суми бюджетного відшкодування всього на суму 137 860,00 грн., з яких 994,00 грн. сума ПДВ по господарським операціям з ТОВ «Профінструмент-Україна» за квітень 2012 року, 30 124,00 грн. сума ПДВ по господарським операціям з ТОВ «МЕТІНВЕСТ-ШИППІНГ» за листопад 2012 року, 106 286,00 грн. сума ПДВ по господарським операціям з ТОВ «МЕТІНВЕСТ-ШИППІНГ» за грудень 2012 року, 456,00 грн. сума ПДВ по господарським операціям з ТДВ «Будинок торгівлі «Південний Буг» за грудень 2012 року.

Як вбачається з наданих доказів, у період з 23.07.2012 року по 27.07.2012 року ДПІ у Заводському районі м. Миколаєва Миколаївської області Державної податкової служби було проведено документальну позапланову виїзну перевірку, предметом якої була правомірність нарахування ТОВ «ДБМТ» бюджетного відшкодування податку на додану вартість у зменшення зобов'язань з ПДВ наступних податкових періодів за травень 2012 року. В результаті проведеної перевірки було складено Довідку від 03.08.2012 року № 2091/15-419/31613749, в якій підтверджено правомірність віднесення до складу податкового кредиту з ПДВ при розрахунку бюджетного відшкодування ПДВ за травень 2012 року 994,25 грн. за господарською операцією з ТОВ «Профінструмент-Україна».

Також, ДПІ у Заводському районі м. Миколаєва Миколаївської області Державної податкової служби було проведено документальну позапланову виїзну перевірку, предметом якої була правомірність нарахування позивачем суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість у зменшення зобов'язань з ПДВ наступних податкових періодів за грудень 2012 року. В результаті проведеної перевірки було складено Довідку від 21.03.2013 року № 877/15-419/31613749, якою підтверджено правомірність нарахування позивачем суми бюджетного відшкодування за листопад 2012 року та за грудень 2012 року.

Колегія суддів також погоджується з висновком суду першої інстанції, що у передбаченому законом порядку, позивачем було правомірно заявлено бюджетне відшкодування за періоди, зазначені в оскаржуваному податковому повідомленні-рішенні. Крім того судом першої інстанції вірно встановлено, що за договорами лізингу майна за період з 01.01.2012 року по 31.12.2013 року позивач здійснював виплати доходів нерезиденту джерелом походження з України компаніям MILLENIO BUSINESS; SB INVEST COMPANI LIMITED; ОRBENA INVESTMENT LLP; KARDIMORIO LTD.

Відповідно до п.п.133.2.1 п.133.2 ст. 133 ПК України платниками податку з числа нерезидентів є юридичні особи, що створені в будь-якій організаційно-правовій формі, та отримують доходи з джерелом походження з України, за винятком установ та організацій, що мають дипломатичні привілеї або імунітет згідно з міжнародними договорами України.

Пункт 160.1. ст. 160 ПК України передбачає, що будь-які доходи, отримані нерезидентом із джерелом їх походження з України, оподатковуються в порядку і за ставками, визначеними цією статтею. Для цілей цього пункту під доходами, отриманими нерезидентом із джерелом їх походження з України, розуміються проценти, дисконтні доходи, що сплачуються на користь нерезидента, у тому числі проценти за позиками та борговими зобов'язаннями, випущеними (виданими) резидентом.

Пункт 160.2 ПК України передбачає, що резидент або постійне представництво нерезидента, що здійснюють на користь нерезидента або уповноваженої ним особи будь-яку виплату з доходу з джерелом його походження з України, отриманого таким нерезидентом від провадження господарської діяльності (у тому числі на рахунки нерезидента, що ведуться в національній валюті), крім доходів, зазначених у пунктах 160.3 - 160.7 цієї статті, зобов'язані утримувати податок з таких доходів, зазначених у п.160.1 цієї статті, за ставкою в розмірі 15 відсотків їх суми та за їх рахунок, який сплачується до бюджету під час такої виплати, якщо інше не передбачено положеннями міжнародних договорів України з країнами резиденції осіб, на користь яких здійснюються виплати, що набрали чинності.

Колегія суддів не погоджується з висновками податкового органу про заниження позивачем податку на доходи нерезидентів на загальну суму 1 275,00 грн. з огляду на наступне.

Як встановлено матеріалами справи, за договорами лізингу майна за період з 01.01.2012 року по 31.12.2013 року позивач здійснював виплати доходів нерезиденту джерелом походження з України компаніям MILLENIO BUSINESS; SB INVEST COMPANI LIMITED; ОRBENA INVESTMENT LLP; KARDIMORIO LTD.

На сторінках 81- 82 Акту перевірки ДПІ стверджує, що позивачем занижено податок на доходи нерезидентів на суму 1 275,00 грн., зокрема, 378,00 грн. - за 2013 рік по MILLENIO BUSINESS; 242,00 грн. - за 2013 рік по SB INVEST COMPANI LIMITED; 376,00 грн. - за 2013 рік по ОRBENA INVESTMENT LLP; 279,00 грн. - за 2013 рік по KARDIMORIO LTD. При цьому ДПІ посилається на встановлення такого порушення в додатку №6 до Акту перевірки. Однак, в додатку № 6 до Акту перевірки відхилення при сплаті податку з доходів нерезидента за 2013 рік по вищевказаним нерезидентам у вигляді репатріації не встановлено, навпроти, суми нарахованого податку та сплаченого податку в повній мір співпадають з сумою податку, визначеної на сторінці 81 в колонці 8 «Дані перевірки» таблиці. Окрім того, з наданих суду платіжних доручень вбачається, що позивачем не тільки повною мірою сплачено податок з доходу нерезидента, а навіть здійснено переплату.

Отже, враховуючи вищезазначене судова колегія вважає, що відповідачем не доведено заниження податку на доходи нерезидентів на загальну суму 1 275,00 грн., а отже податкове повідомлення-рішення від 25.09.2014 року № 0002502205 підлягає скасуванню. Разом з тим щодо податкового повідомлення-рішення від 25.09.2014 року № 0002522201 прийняте на підставі висновків відповідача про те, що ТОВ «ДБМТ» здійснено господарські операції з ТОВ «Профінструмент-Україна», ТДВ «Будинок торгівлі Южний Буг», ТОВ «Цитрус Дискаунт», ПП «ФБМ-Україна», ТОВ «Технікс-Експерт», ТОВ «Цитрус Трейд», ТОВ «Мотор-Плюс», ТОВ «Техно-Дизель», реальність яких не підтверджена; ТОВ «ДБМТ» не доведено економічний ефект від використання портального крану «ГАНЦ» за договором з ДП «ММТП»; ТОВ «ДБМТ» віднесено до складу податкового кредиту суми ПДВ з витрат на винагороду за забезпечення ТОВ «МЕТІНВЕСТ-ШИППІНГ» вантажопотоку, що, на думку ДПІ, не пов'язані з господарською діяльністю, судова колегія зазначає наступне.

Матеріалами справи доведено, що між ТОВ «ДБМТ» та його контрагентами (ТОВ «Профінструмент-Україна», ТДВ «Будинок торгівлі Южний Буг», ТОВ «Цитрус Дискаунт», ПП «ФБМ-Україна», ТОВ «Технікс-Експерт», ТОВ «Цитрус Трейд», ТОВ «Мотор-Плюс», ТОВ «Техно-Дизель») існували реальні господарські операції.Стосовно усіх проведених операцій між позивачем та його контрагентами, ТОВ «ДБМТ» до перевірки було надано наступні документи бухгалтерського обліку, фінансової звітності та первинну документацію.

Так, стосовно відносин з ТОВ «Профінструмент-Україна» ТОВ «ДБМТ» та ТОВ «Профінструмент-Україна» було укладено договори поставки № 16021 П від 16.02.2011 року та № 0110 П від 01.10.2012 року. На підтвердження отримання товарів від ТОВ «Профінструмент-Україна» позивачем надано видаткові накладні, витяги з журналу реєстрації довіреностей виданих ТОВ «ДБМТ» на отримання ТМЦ. ТОВ «ДБМТ» отримало від ТОВ «Профінструмент-Україна» товари та має всі належним чином оформлені податкові накладні від вищевказаного контрагента, які відповідають вимогам чинного законодавства. Всі податкові накладні містять опис (номенклатуру) товару, що повністю відповідає умовам договору, а також інші обов'язкові реквізити, встановлені законодавством, чинним на момент здійснення операцій. Оплата отриманих ТМЦ була здійснена позивачем у безготівковому порядку на підставі виставлених рахунків-фактур та підтверджується платіжними банківськими виписками. Оприбуткування товарів, отриманих від ТОВ «Профінструмент-Україна» підтверджується оборотно-сальдовими відомостями. Використання товарів в господарській діяльності позивача підтверджується накладними-вимогами на відпуск (внутрішнє переміщення) матеріалів.

Щодо господарських відносин з ТДВ «Будинок торгівлі «Південний Буг» » надано видаткові накладні, витяги з журналу реєстрації довіреностей виданих ТОВ «ДБМТ» на отримання ТМЦ. ТОВ «ДБМТ» отримало від ТДВ «Торговий дім «Південний Буг» товари та має всі належним чином оформлені податкові накладні від вищевказаного контрагента, які відповідають вимогам чинного законодавства. Оплата отриманих ТМЦ була здійснена позивачем у безготівковому порядку на підставі виставлених рахунків-фактур та підтверджується платіжними банківськими виписками. Оприбуткування товарів, отриманих від ТДВ «Торговий дім «Південний Буг» підтверджується оборотно-сальдовими відомостями. Використання товарів в господарській діяльності позивача підтверджується накладними-вимогами на відпуск (внутрішнє переміщення) матеріалів.

Також встановлено, що придбання згущеного молока позивачем було здійснене на виконання ст. 166 Кодексу законів про працю України, п. 7.1.12 Колективного договору ТОВ «ДБМТ» на 2013 - 2017 роки та Додатку № 5 до Колективного договору ТОВ «ДБМТ» на 2013 - 2017 роки.

Згідно з п. 7.1.12 Колективного договору ТОВ «ДБМТ» на 2013-2017 роки, працівникам, занятим на роботах у важких і шкідливих умовах праці за результатами атестації робочих місць безкоштовно надавати молоко або інші рівноцінні продукти (додаток № 5). В Додатку № 5 зазначено про можливу заміну молока згущеним молоком та порядок його видачі. Відповідно до наказу ТОВ «ДБМТ» № 69-К від 13.07.2012 року на посаду електрогазозварника прийнято ОСОБА_5 Отже, придбане згущене молоко за накладними на переміщення видавались ОСОБА_5 На виконання вищезазначених норм, ТОВ «ДБМТ» та ТДВ «Торговий дім «Південний Буг» було укладено договори купівлі-продажу від 02.01.2012 року та № 52 від 04.01.2013 року.

Щодо господарських відносин з ТОВ «Техно-Дизель» ТОВ «ДБМТ» та ТОВ «Техно-Дизель» було укладено договір на продаж та поставку нафтопродуктів. На підставі даного Договору поставки, ТОВ «Техно-Дизель» у вересні 2013 року позивачу поставлено дизельне пальне. Транспортування нафтопродуктів, придбаних у ТОВ «Техно-Дизель», підтверджується товарно-транспортними накладними на відпуск нафтопродуктів. ТОВ «ДБМТ» було також надано ліцензію перевізника - ТОВ «ТК «СКАТ» на перевезення небезпечних вантажів, видану Міністерством транспорту та зв'язку України № 586132 серії АГ від 19.08.2011 року.Територія Миколаївського морського порту є режимною територією, а отже пропуск на дану територію здійснюється виключно за перепустками. ТОВ «ДБМТ» були надані лист першого заступника начальника Миколаївської філії «Адміністрація морських портів України» щодо підтвердження видання перепусток ТОВ ТК СКАТ на завезення нафтопродуктів № 18-34/2906 від 15.10.2014 року та лист ТОВ ТК СКАТ на ім'я начальника ДП «ММТП» щодо отримання перепусток.

Отримання позивачем нафтопродуктів від ТОВ «Техно-Дизель» підтверджується видатковими накладними та звітами із заправлення техніки. Окрім того, отримання позивачем нафтопродуктів підтверджується витягом з реєстру довіреностей, виданих ТОВ «ДБМТ» на отримання ТМЦ. ТОВ «ДБМТ» отримало від ТОВ «Техно-Дизель» та має всі належним чином оформлені податкові накладні від вищевказаного контрагента, які відповідають вимогам чинного законодавства. Оплата отриманих нафтопродуктів була здійснена позивачем у безготівковому порядку на підставі виставлених рахунків та підтверджується банківськими виписками. Оприбуткування товарів, отриманих від ТОВ «Техно-Дизель» підтверджується оборотно-сальдовими відомостями по рахунку 203 «Паливо». Використання нафтопродуктів в господарській діяльності позивача підтверджується картами витрат дизельного пального.

Щодо господарських відносин з ТОВ «Цитрус Дискаунт», ПП «ФБМ-Україна», ТОВ «Технікс-Експерт», ТОВ «Цитрус Трейд», ТОВ «Мотор-Плюс» на підтвердження реальності господарських відносин з ТОВ «Цитрус Дискаунт», ПП «ФБМ-Україна», ТОВ «Технікс-Експерт», ТОВ «Цитрус Трейд», ТОВ «Мотор-Плюс» позивачем було надано суду копії договорів, актів виконаних робіт та наданих послуг, рахунків, банківських виписок, видаткових накладних, податкових накладних, накладних вимог на внутрішнє переміщення матеріалів.

Враховуючи невеликий обсяг придбаних ТМЦ (болти, кувалда, ножиці і т.д.) вивіз даних ТМЦ здійснювався позивачем власним транспортним засобом. Наявність товарно-транспортної накладної не є обов'язковою умовою для водіїв юридичних осіб, що здійснюють перевезення для власних потреб. На підтвердження перевезення вантажу власними силами для власної господарської діяльності позивачем надано роздруківку оборотно-сальдової відомості по рахунку 105 з переліком транспортних засобів, які знаходяться на балансі позивача та завірені копії подорожніх листів, які підтверджують рух транспортних засобів позивача.

Судова колегія вважає, що фактичне здійснення господарських операцій позивача зі своїми контрагентами підтверджене належним чином. Наведені документи містять необхідну для цілей оподаткування інформацію щодо змісту спірних операцій та мають усі необхідні реквізити первинних документів, що дозволяють ідентифікувати учасників цих операцій та встановити факт надання послуг, тому позивачем підтверджено факт реальності спірних операцій з контрагентами та правомірність формування податкового кредиту.

Щодо висновків відповідача про завищення податкового кредиту за рахунок операцій з контрагентами, що відсутні за місцезнаходженням, або станом на момент проведення перевірки припинені, але не зняті з обліку, або перебувають у стані припинення/банкрутства, або у зазначених контрагентів відсутній управлінський та технічний персонал, оборотні кошти, виробничі активи, складські приміщення, транспортні засоби при значних обсягах реалізації товарів (робіт, послуг) суд зазначає наступне.

На момент вчинення господарських операцій, всі вищезазначені контрагенти були включені до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, зареєстровані платниками податку на додану вартість та мали повну податкову правосуб'єктність.

Наявність у платника податку (позивача) виданих йому продавцями товарів (послуг) податкових накладних, оформлених з дотриманням вимог чинного законодавства, і сплата продавцям податку на додану вартість у складі ціни товару є достатніми підставами для формування податкового кредиту платника податку при реальному вчиненні господарських операцій.

Відсутність продавців за юридичною адресою, невідображення ними сум податку на додану вартість у складі податкових зобов'язань та несплата їх до бюджету не є підставою для позбавлення позивача права на формування податкового кредиту з податку на додану вартість, оскільки невиконання свого зобов'язання однією із сторін господарських відносин не може вважатись підтвердженням наявності мети ухилення від сплати податків та отримання податкової вигоди іншою стороною. Також не є підставою для визнання неправомірними операцій платника податків подальше припинення чи анулювання статусу платника ПДВ його контрагента. Усі операції, вчинені контрагентом платника податку до припинення такого контрагента, не можуть автоматично розглядатися як нікчемні правочини в силу самого припинення юридичної особи або анулювання її податкового статусу, що полягає у внесенні до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців відомостей про припинення юридичної особи відповідно до ст. 18 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» та даті затвердження акта про анулювання реєстрації платника ПДВ, яка є днем прийняття такого рішення.

Крім того, чинним законодавством України не встановлено обов'язку суб'єкта господарювання, а також права здійснювати перевірку справжності наданих контрагентами документів при укладенні договорів, а також не передбачено обов'язку здійснювати перевірку документів щодо всіх контрагентів по ланцюгу здійснення операції стосовно державної реєстрації платника податків, сплати податків контрагентами тощо.

П. п. 198.3 ст. 198 ПК України зазначено, що право на нарахування податкового кредиту виникає незалежно від того, чи такі товари/послуги та основні фонди почали використовуватися в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку протягом звітного податкового періоду, а також від того, чи здійснював платник податку оподатковувані операції протягом такого звітного податкового періоду.

Податкова накладна видається платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, на вимогу покупця та є підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту (п. 201.10 ст. 201 ПКУ). Податкова накладна є податковим документом і одночасно відображається у податкових зобов'язаннях і реєстрі виданих податкових накладних продавця та реєстрі отриманих податкових накладних покупця. ДПІ в акті перевірки не спростовує наявність податкових накладних, які підтверджують податковий кредит з орендних платежів за портальний кран «ГАНЦ» №78 в розмірі 10973,00 грн. Таким чином, право на податковий кредит в сумі 10 973,00 грн. не залежить від того скільки краном «ГАНЦ» №78 фактично відпрацьовано годин.

Пунктом 198.6 ПК України передбачена єдина умова для позбавлення платника податків права на податковий кредит, а саме: «Не відносяться до податкового кредиту суми податку, сплаченого (нарахованого) у зв'язку з придбанням товарів/послуг, не підтверджені податковими накладними (або підтверджені податковими накладними, оформленими з порушенням вимог статті 201 цього Кодексу) чи не підтверджені митними деклараціями, іншими документами, передбаченими пунктом 201.11 статті 201 цього Кодексу.» Аналіз наведених норм дає підстави зробити висновок, що у Податковому кодексі України передбачено єдину підставу для формування податкового кредиту, а саме: наявність у платника податку належно оформленої податкової накладної.

Судом першої інстанції встановлено, що позивач має всі належним чином оформлені податкові накладні від своїх контрагентів (ТДВ «Будинок Торгівлі», ТОВ «Профінструмент-Україна», ТОВ «Цитрус Дискаунт», ПП «ФБМ-Україна», ТОВ «Технікс-Експерт», ТОВ «Цитрус Трейд», ПРАТ «Мотор-Плюс», ТОВ «Техно-Дизель», ДП «ММТП», ТОВ «Метінвест-Шиппінг»), які відповідають вимогам чинного законодавства.

Виходячи з цього, колегія суддів вважає, що встановлені під час розгляду справи у суді обставини свідчать про те, що дії ТОВ «ДБМТ» як платника податку є добросовісними, вчинені ним господарські операції сумніву в їх реальності не викликають та відповідають дійсному економічному змісту та підтверджуються достатніми і наявними у матеріалах справи належним чином оформленими первинними документами.

З огляду на викладене апеляційний суд не приймає до уваги доводи апелянта, оскільки доводи апеляційної скарги не спростовують висновків, зазначених у рішенні суду першої інстанції.

На підставі викладеного колегія суддів апеляційного суду приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення вимог апелянта.

Оскільки судом першої інстанції повно встановлено обставини справи та ухвалено судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, суд апеляційної інстанції, відповідно до ст. 200 КАС України, залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову місцевого суду - без змін.

Керуючись ст. ст. 195,196,198, 200, 205, 206, 254 КАС України, апеляційний суд, -

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Заводському районі м. Миколаєва Головного управління Міндоходів у Миколаївській області залишити без задоволення, а постанову Миколаївського окружного адміністративного суду від 27.10.2014 року - без змін.

Ухвала апеляційного суду набирає законної сили негайно після її проголошення, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого Адміністративного Суду України протягом двадцяти днів після складання повного тексту ухвали.

Повний текст ухвали складено та підписано 23.03.2015 року

Головуючий: суддя Л.Є. Зуєва

суддя О.А. Шевчук

суддя А.Г. Федусик