17 березня 2015 рокусправа № 401/4072/13-а (2а/401/190/13)
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії: головуючого судді: Іванова С.М.
суддів: Чабаненко С.В. Шлай А.В.
за участю секретаря судового засідання: Горшкова В.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Світловодської міської ради Кіровоградської області на постанову Світловодського міськрайонного суду Кіровоградської області від 26 вересня 2013 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Світловодської міської ради Кіровоградської області про стягнення недоплаченої щорічної разової грошової допомоги,-
ОСОБА_1 звернувся з адміністративним позовом до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Світловодської міської ради Кіровоградської області, в якому просив визнати протиправною бездіяльність відповідача, забов'язати Управління праці та соціального захисту населення в м. Світловодськ здійснити йому донарахування допомоги та забезпечити її виплату відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни,гарантії їх соціального захисту», а саме: за 2011 рік - 2172, 00 грн., за 2012 рік - 2389,00 грн., за 2013 рік - 2682,00 грн.; забов'язати відповідача надалі нараховувати йому щорічну соціальну державну допомогу до 5 травня відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни,гарантії їх соціального захисту» в розмірі трьох мінімальних пенсій за віком.
Постановою Світловодського міськрайонного суду Кіровоградської області від 26 вересня 2013 року адміністративний позов задоволено частково.
Визнано протиправною бездіяльність Управління праці та соціального захисту в м. Світловодськ Кіровоградської області відносно права на отримання ОСОБА_1 виплати допомоги з урахуванням ст. 14 Закону України "Про статус ветеранів війни,гарантії їх соціального захисту",а саме у розмірі трьох мінімальних пенсій за віком.
Зобов'язано Управління праці та соціального захисту населення в м. Світловодськ Кіровоградської області здійснити ОСОБА_1 донарахування допомоги та забезпечити її виплату відповідно до Закону України "Про статус ветеранів війни,гарантії їх соціального захисту", а саме за 2013 рік 2682,00 грн.
В частині позовних вимог про забов"язання Управління праці та соціального захисту населення в м. Світловодськ надалі нараховувати ОСОБА_1 щорічну соціальну державну допомогу до 5 травня відповідно до Закону України "Про статус ветеранів війни,гарантії їх соціального захисту" в розмірі трьох мінімальних пенсій за віком" відмовлено.
Не погоджуючись з прийнятим у справі судовим рішенням, відповідач звернувся з апеляційною скаргою, в якій вказує на порушення судом першої інстанції норм
матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.
Особи, які беруть участь у справі в судове засідання не з'явились, про дату, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином, що у відповідності до ч. 4 ст. 196 та ст. 41 КАС України не перешкоджає розгляду справи без фіксування судового засідання технічними засобами.
Перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального і процесуального права, юридичної оцінки обставин справи, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Як встановлено судом першої інстанції, позивач має статус учасника війни, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1 (а.с.6).
Відповідно до ст. 14 ч. 5 Закону України «Про статус учасників війни та гарантії їх соціального захисту» позивачу щорічно до 5 травня повинна надаватися грошова допомога в розмірі 3-х мінімальних пенсій за віком,як учаснику війни.
Розмір грошової допомоги затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 13.03.2013 року складає 135, 00 грн.
Мається невідповідність розмірів вказаної вище допомоги, затвердженої Постановою і визначених Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту."
28.12.2007 року в зазначений Закон було внесено зміни, які передбачали,що розмір разової грошової допомоги визначається Кабінетом Міністрів України в межах бюджетних призначень,встановлених Законом України «Про Державний бюджет України»»,що фактично має місце і в 2011-2013 роках. Однак, таку зміну Конституційний Суд України своїм Рішенням № 10-рп/2008 від 22.05.2008 року визнав неконституційною, тому на сьогоднішній день діє норма, яка існувала до внесення відповідних змін і такі одноразові виплати повинні здійснюватися відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».
Відповідно Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту (в редакції до внесення змін,які були визнані неконституційними) передбачено, щорічно до 5 травня учасникам війни виплачується разова грошова допомога в розмірі трьох мінімальних пенсій за віком.
Нині розмір мінімальної пенсії застосовується в розмірі прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність (ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»), і який у 2013 році становить 894,00 грн.
У 2013 році позивачу відповідно до Закону України «Про Державний бюджет України на 2013 рік» було виплачено 135,00 грн.
Відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», сума виплати мала б скласти 894,00грн. х3 = 2682,00 грн.
Частиною 1 ст. 17 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» встановлено, що виплати разової грошової допомоги ветеранам війни здійснюється територіальними органами (тобто місцевими управліннями) Міністерства праці і соціального захисту населення України.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи забов»язані діяти лише на підставі,в межах повноважень та у спосіб,що передбачені Конституцією та законами України.
За ст. 113 Конституції України Кабінет Міністрів України у своїй діяльності керується Конституцією і Законами України,актами Президента України.
Встановлено, що позивач звертався з заявою про виплату йому разової грошової допомоги до відповідача 06.08.2013 року (а.с.7), але листом від 19.08.2013 року Управління праці та соціального захисту населення в м. Світловодськ йому було відмовлено (а.с.8).
Враховуючи те, що Закони України мають вищу юридичну силу над урядовими нормативними актами, то при вирішенні даного спору щодо визначення розміру щорічної допомоги до 5 травня підлягають застосуванню саме положення ст. 14 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», а не Постанова Кабінету Міністрів України.
В разі колізії між нормативно-правовими актами Кабінету Міністрів України та Законами України застосуванню підлягають саме положення Законів України, які є актами вищої юридичної сили.
Отже бездіяльність відповідача порушує конституційні права і свободи ОСОБА_1, позбавляє його права на отримання перерахованих йому виплат допомоги з урахуванням статті 14 Закону України «Про статус ветеранів війни,гарантії їх соціального захисту», а саме у розмірі трьох мінімальних пенсій за віком.
Таким чином, колегія суддів вважає, що доводи апеляційної скарги не спростовують правильності висновків суду першої інстанції і не дають підстав для висновку про помилкове застосування судом першої інстанції норм матеріального або процесуального права, яке призвело б до неправильного вирішення справи.
Відповідно до ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Зважаючи на відсутність підстав для задоволення апеляційної скарги, колегія суддів дійшла висновку про залишення оскаржуваного рішення суду першої інстанції без змін.
Керуючись ст. 195, п. 1 ч. 1 ст. 198, ст. 200 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Світловодської міської ради Кіровоградської області - залишити без задоволення.
Постанову Світловодського міськрайонного суду Кіровоградської області від 26 вересня 2013 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Світловодської міської ради Кіровоградської області про стягнення недоплаченої щорічної разової грошової допомоги - залишити без змін.
Ухвала суду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом 20 днів відповідно до ст. 212 та ч. 5 ст. 254 КАС України.
Головуючий: С.М. Іванов
Суддя: С.В. Чабаненко
Суддя: А.В. Шлай