03 березня 2015 рокусправа № 186/2074/13-а
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Добродняк І.Ю
суддів: Бишевської Н.А. Семененка Я.В.
за участю секретаря судового засідання: Новошицька О.О.
за участю представників:
позивача: - не з'явився
відповідача: - не з'явився
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Дніпропетровську
апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Першотравенської міської ради Дніпропетровської області
на постанову Першотравенського міського суду Дніпропетровської області від 05 листопада 2013 року
у справі № 186/2074/13-а
за позовом ОСОБА_1
до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Першотравенської міської ради Дніпропетровської області
про визнання протиправними дій відповідача по нарахуванню та виплаті сум допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та про зобов'язання здійснити перерахунок зазначених виплат,-
22 жовтня 2013 року ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Першотравенської міської ради Дніпропетровської області, в якому просила визнати неправомірні дії відповідача. Зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплатити позивачу недоплачувану державну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років за період з 22.04.2013 по 22.10.2013. Зобов'язати відповідача виплачувати щомісячно, починаючи з 23.10.2013, до закінчення строку передбаченої законом виплати позивачу державну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
Постановою Першотравенського міського суду Дніпропетровської області від 05.11.2013 позов задоволено. Визнано протиправними дії відповідача. Зобов'язано відповідача здійснити позивачу перерахунок та виплатити недоплачену державну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі, передбаченому ст.15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» за період з 22.04.2013 по 22.10.2013 з урахуванням різниці, яка була виплачена у цей період. Зобов'язано відповідача виплачувати позивачу щомісячно, починаючи з 23.10.2013, до закінчення строку передбаченої законом виплати, державну допомогу за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі, передбаченому ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми».
Не погодившись з постановою суду першої інстанції, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати оскаржувану постанову та прийняти нове рішення, яким відмовити в задоволені позовних вимог.
Представники сторін у судове засідання не з'явились, про час і місце судового засідання повідомлені судом належним чином.
В ході розгляду апеляційної скарги апеляційним судом відповідно до ст.ст.11, 71, 195 КАС України від відповідача витребувано інформацію щодо статусу позивача, чи є позивач особою, застрахованою у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування. На виконання вимог суду від відповідача надішли письмові пояснення, згідно яким позивач ОСОБА_1 є особою, не застрахованою у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість постанови суду в межах апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню частково з наступних підстав.
Спірним в межах даної справи є виплата позивачу допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі, встановленому ст.15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми».
Судом встановлено, що позивач має малолітню дитину - ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, у зв'язку з чим знаходиться на обліку в Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Першотравенської міської ради Дніпропетровської області та відповідно до довідки, виданої відповідачем №637 від 04.10.2013 (а.с. 8), отримує допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
Допомога щомісячно виплачується в розмір 130,00 грн. При цьому відповідач керується ст.15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», згідно якої допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень (в редакції Закону України від 28 грудня 2007 № 107-VI «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України»).
Дослідивши обставини справи, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про протиправність оскаржуваних дій відповідача з наступних підстав.
До 1 січня 2008 року - дати набрання чинності Законом України від 28 грудня 2007 № 107-VI «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» (далі - Закон № 107-VI) - правовідносини щодо виплати допомоги регулювалися Законом України від 21 листопада 1992 року № 2811-ХІІ «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» (далі - Закон № 2811-ХІІ), дія якого поширювалася на осіб, не застрахованих в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування (стаття 13), та Законом України від 18 січня 2001 року № 2240-III «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» (далі - Закон № 2240-III), який поширював свою дію на застрахованих у зазначеній системі осіб. Розмір допомоги також визначався цими Законами.
Так статтею 15 Закону № 2811-XII було передбачено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
Однак, пунктом 23 розділу ІІ Закону № 107-VI внесені зміни до Закону № 2811-ХІІ, зокрема, ст. 15 Закону № 2811-ХІІ викладено в наступній редакції: допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень.
Відповідно до п.2 розділу ІІІ «Прикінцеві положення» Закону №107-VI від 28.12.2007 розділ II «Внесення змін до деяких законодавчих актів України» діє по 31 грудня 2008 року.
Отже, з 01.01.2009 ст.15 Закону №2811-ХII відновила попередню редакцію, відповідно до якої допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
Порядок призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми», на який посилається відповідач, затверджений постановою Кабінету Міністрів України №1751 від 27.12.2001 на виконання Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» №2811-ХІІ.
Виплата допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку виплачувалась відповідно до вказаного Порядку у 2009 та 2010 роках з огляду на приписи ст. 46 Закону України «Про Державний бюджет України на 2009» та ст. 45 Закону України «Про Державний бюджет України на 2010 рік».
Закон України «Про Державний бюджет України на 2013 рік» не містить будь яких обмежень щодо застосування розміру по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону №2811-ХІІ або делегування повноважень по визначенню такого розміру Кабінету Міністрів України.
Отже за період з 22.04.2013 по 22.10.2013 (дата звернення до суду) позивач мав отримувати державну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі, встановленому ст.15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» №2811-ХІІ, оскільки у вказаний період ця норма була діючої, жодні обмеження щодо її застосування відсутні.
З урахуванням вищевикладеного колегія суддів вважає обґрунтованим рішення суду першої інстанції про зобов'язання відповідача провести перерахунок та виплату допомоги позивачу по догляду за дитиною до досягнення нею трьох років за період з 22.04.2013 по 22.10.2013.
Стосовно задоволення позовних вимог за період з 23.10.2013 до закінчення строку передбаченої законом виплати (досягнення дитиною трирічного віку, тобто до 11.02.2016), колегія суддів зазначає, що в даному випадку судом задоволені позовні вимоги, спрямовані на майбутнє, що суперечить завданню адміністративного судочинства, закріпленого в ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України, а саме: захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відповідно до ч.1 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Таким чином, виходячи з вищенаведеного, приймаючи до уваги визначені позивачем позовні вимоги, колегія суддів вважає, що постанова суду першої інстанції згідно ст.202 Кодексу адміністративного судочинства України підлягає скасуванню в частині задоволених позовних вимог період з 23.10.2013.
Керуючись ст.ст.198, 202, 205, 207 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення виконкому Першотравенської міської ради Дніпропетровської області задовольнити частково.
Постанову Першотравенського міського суду Дніпропетровської області від 05 листопада 2013 року у справі № 186/2074/13-а скасувати в частині задоволених позовних вимог, пред'явлених за період з 23.10.2013.
Прийняти нову постанову в цій частині про відмову в задоволенні позову.
В іншій частині постанову Першотравенського міського суду Дніпропетровської області від 05 листопада 2013 року у справі № 186/2074/13-а залишити без змін.
Постанова апеляційного суду набирає законної сили відповідно до ст.254 Кодексу адміністративного судочинства України, може бут оскаржена в порядку, встановленому ст.212 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий: І.Ю. Добродняк
Суддя: Н.А. Бишевська
Суддя: Я.В. Семененко