Ухвала від 17.03.2015 по справі 813/6056/14

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 березня 2015 р. Справа № 876/11797/14

Колегія суддів Львівського апеляційного адміністративного суду в складі:

головуючого судді: Улицького В.З.

суддів: Гулида Р.М., Матковської З.М.

розглянувши в порядку письмового провадження в м. Львові апеляційну скаргу Мукачівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Львівській області на постанову Львівського окружного адміністративного суду від 27.11.2014 року у справі за позовом Державного територіально - галузевого об'єднання «Львівська залізниця» до Мукачівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Львівській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення,-

ВСТАНОВИЛА:

У вересні 2014 року позивач звернувся до суду з позовом до Мукачівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Львівській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення № 0021691703 від 08.07.2014 року.

Позивач позовні вимоги мотивував тим, що Відокремлений підрозділ «Вагонне депо Ужгород» ДТГО «Львівська залізниця» у періоді, що перевірявся відповідачем, належав до категорії відокремлених підрозділів, які уповноважені нараховувати, утримувати і сплачувати (перераховувати) до бюджету податок з доходів фізичних осіб, та відповідно до положень Податкового та Бюджетного кодексів України сплачував (перераховував) цей податок за своїм місцезнаходженням, що підтверджується самим актом перевірки. Органи державної податкової служби Закарпатської області помилково прирівнюють окремі пункти технічного обслуговування та цехи, які входять до складу відокремленого підрозділу, до самих відокремлених підрозділів. Проте, позивач вважає, що така позиція податкового органу є хибною, оскільки станції не являються ні філіями, ні представництвами, ні відокремленими підрозділами, не включені до ЄДРПОУ та не мають затвердженого положення. Просив позов задоволити.

Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 27.11.2014 року адміністративний позов задоволено. Визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення - рішення від 08.07.2014 року № 0021691703.

Постанову суду першої інстанції оскаржило Мукачівська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління Міндоходів у Львівській області. Вважає, що оскаржувана постанова прийнята з помилковим застосуванням норм матеріального та процесуального права та підлягає скасуванню з підстав викладених у апеляційній скарзі.

Заслухавши доповідача, перевіривши матеріали справи, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційну скаргу апелянта слід залишити без задоволення з наступних підстав.

Відповідно до ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

Відповідно до ч.2 ст.2 КАС України до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім, випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.

Відповідно до ст.159 КАС України судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухваленим відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.

Відповідно до ст.200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права. Не може бути скасовано правильне по суті рішення суду з одних лише формальних міркувань.

Судом першої інстанції встановлено, що Державною податковою інспекцією у м. Ужгороді Головного управління Міндоходів у Закарпатській області проведено позапланову виїзну перевірку Відокремленого підрозділу «Вагонне депо Ужгород» Державного територіально - галузевого об'єднання «Львівська залізниця» код - 01071166, з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.07.2010 року по 31.12.2012 року, за наслідками перевірки складено акт № 1686/07-01-22/01071166 від 17.06.2014 року.

З матеріалів справи вбачається, що перевіркою встановлено порушення ВП «Вагонне депо Ужгород» ДТГО «Львівська залізниця» вимог п.168.4 ст.168 ПК України в частині несплати (неперерахування) податку на доходи фізичних осіб до бюджету за місцезнаходженням дільниць, які входять до складу ВП «Вагонне депо Ужгород» в сумі 1 109 526, 36 грн. в тому числі: по Виноградівському району (смп. Королево) - 179 008, 33 грн., по Берегівському району (смп. Батево) - 374 290, 92 грн., по Тячівському районі (смп. Солотвино) - 15 718, 34 грн., по м. Мукачево - 155 329, 34 грн., по Турківському району Львівської області (с. Сянки) -138 283, 24 грн., по Сколівському районі Львівської області (с. Лавочне) - 246 896, 19 грн.

Відтак, Відокремлений підрозділ «Вагонне депо Ужгород» ДТГО «Львівська залізниця» в порушення вимог підп.168.4.4 п.168.4 ст.168 ПК України, за період з 01.07.2012 року по 31.12.2012 року перерахувала податок за місцезнаходженням адміністративно-господарського управління (м. Чоп Ужгородського району), а не за місцем знаходженням структурних підрозділів, які входить до складу Відокремленого підрозділу.

На підставі акта перевірки відповідачем винесено податкове повідомлення - рішення форми «Р» від 08.07.2014 року № 0021691703, яким позивачу визначено суму податкового зобов'язання з податку на доходи фізичних осіб-найманих працівників в розмірі 255 326 грн. 42 коп., в тому числі основний платіж - 155329 грн. 34 коп. та штрафні (фінансові) санкції (штрафи) - 99997, 08 грн.

Згідно з п.15.1 ст.15 ПК України платниками податків визнаються фізичні особи (резиденти і нерезиденти України), юридичні особи (резиденти і нерезиденти України) та їх відокремлені підрозділи, які мають, одержують (передають) об'єкти оподаткування або провадять діяльність (операції), що є об'єктом оподаткування згідно з цим Кодексом або податковими законами, і на яких покладено обов'язок із сплати податків та зборів згідно з цим Кодексом.

Згідно п.18.1 ст.18 ПК України податковим агентом визнається особа, на яку цим Кодексом покладається обов'язок з обчислення, утримання з доходів, що нараховуються (виплачуються, надаються) платнику, та перерахування податків до відповідного бюджету від імені та за рахунок коштів платника податків.

Відповідно до п.14.1.180 ПК України, податковий агент щодо податку на доходи фізичних осіб - юридична особа (її філія, відділення, інший відокремлений підрозділ), самозайнята особа, представництво нерезидента - юридичної особи, які незалежно від організаційно-правового статусу та способу оподаткування іншими податками та/або форми нарахування (виплати, надання) доходу (у грошовій або негрошовій формі) зобов'язані нараховувати, утримувати та сплачувати податок, передбачений розділом IV цього Кодексу, до бюджету від імені та за рахунок фізичної особи з доходів, що виплачуються такій особі, вести податковий облік, подавати податкову звітність податковим органам та нести відповідальність за порушення його норм в порядку, передбаченому статтею 18 та розділом IV цього Кодексу.

Підпунктом 168.4.3 п.168.4 ст.168 ПК України встановлено, що суми податку на доходи, нараховані відокремленим підрозділом на користь фізичних осіб, за звітний період перераховуються до місцевого бюджету за місцезнаходженням такого відокремленого підрозділу. У разі якщо відокремлений підрозділ не уповноважений нараховувати (сплачувати) податок на доходи фізичних осіб за такий відокремлений підрозділ, усі обов'язки податкового агента виконує юридична особа. Податок на доходи, нарахований працівникам відокремленого підрозділу, перераховується до місцевого бюджету за місцезнаходженням такого відокремленого підрозділу.

Відповідно до приписів підп.168.4.4 п.168.4 ст.168 ПК України, юридична особа за своїм місцезнаходженням та місцезнаходженням не уповноважених сплачувати податок відокремлених підрозділів, відокремлений підрозділ, який уповноважений нараховувати, утримувати і сплачувати (перераховувати) до бюджету податок, за своїм місцезнаходженням одночасно з поданням документів на отримання коштів для виплати належних платникам податку доходів, сплачує (перераховує) суми утриманого податку на відповідні рахунки, відкриті в органах Державного казначейства України за місцезнаходженням відокремлених підрозділів.

Згідно довідки Головного управління статистики у Львівській області № АА 722183 з ЄДРПОУ Відокремлений підрозділ «Ваггоне депо Ужгород» ДТГО «Львівська залізниця» є відокремленим підрозділом Державного територіально - галузевого об'єднання «Львівська залізниця» без права юридичної особи.

Як вбачається з п.1.1 Положення про відокремлений підрозділ «Вагонне депо Ужгород» ДТГО «Львівська залізниця», затвердженого начальником ДТГО «Львівська залізниця» 31.05.2006 року, входить до складу Державного територіально - галузевого об'єднання «Львівська залізниця», створений та діє відповідно до Господарського кодексу України, наказу начальника Залізниці № 349/Н від 24.12.1996 року.

Колегією суддів апеляційного суду встановлено та підтверджується матеріалами справи, що вищезгаданим відокремленим підрозділом, який, у відповідності до підп.168.4.3 п.168.4. ст.168 ПК України, уповноважений нараховувати (сплачувати) податок на доходи фізичних осіб, було перераховано до місцевого бюджету за його місцезнаходженням суми податку з доходів фізичних осіб за 01.04.2012 року по 31.12.2012 року, що відповідними платіжними дорученнями. (а.с. 78 - 250).

Проте, судова колегія вважає хибним висновок контролюючого органу про порушення Відокремленим підрозділом «Вагонне депо Ужгород» ДТГО «Львівська залізниця» підп.168.4.4 п.168.4 ст.168 ПК України, оскільки окремі структурні підрозділи (цехи, виробничі дільниці), що входять до його складу не являються самостійними відокремленими підрозділами, а тому зазначений відокремлений підрозділ, який в даному випадку являється податковим агентом, не зобов'язаний перераховувати суми податку з доходів фізичних осіб до місцевого бюджету за місцезнаходженням своїх віддалених підрозділів.

За таких обставин, відповідач, всупереч вимогам ч.2 ст.71 КАС України, не представив як у суді першої інстанції так і у апеляційному суді належних і достатніх доказів в спростування вищенаведених обставин, а тому позивачу неправомірно було збільшено суму грошового зобов'язання з податку з доходів фізичних осіб та застосовано штрафні (фінансові) санкції (штрафи).

Узагальнюючи наведене, суд апеляційної інстанції переконаний, що судом першої інстанції надано належну оцінку наявним у справі доказам, а їх достатня кількість та взаємний зв'язок у сукупності дали змогу суду першої інстанції зробити вірний висновок про наявність підстав для задоволення адміністративного позову.

Враховуючи викладене, колегія суддів не вбачає підстав для скасування постанови суду першої інстанції.

З наведеного вбачається, що доводи апеляційної скарги являються безпідставними та необґрунтованими та не спростовують висновків суду першої інстанції, правова оцінка доказів дана вірно, а відтак у задоволенні апеляційної скарги слід відмовити.

Керуючись ст. ст. 195, 197, 198, 200, 205, 206, 254 КАС України, колегія суддів,-

УХВАЛИЛА:

Апеляційну скаргу Мукачівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Львівській області залишити без задоволення, а постанову Львівського окружного адміністративного суду від 27.11.2014 року у справі №813/6056/14 - без змін.

На ухвалу протягом двадцяти днів з моменту набрання нею законної сили може бути подана касаційна скарга безпосередньо до суду касаційної інстанції.

Головуючий: В. Улицький

Судді: Р. Гулид

З. Матковська