Справа № 357/504/15-а
2-а/357/179/15
16 березня 2015 року Білоцерківський міськрайонний суд Київської області у складі:
головуючий - суддя Кошель Л. М. ,
при секретарі - Вангородська О. С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України у м.Білій Церкві Київської області про визнання протиправним і скасування рішення про відмову у призначенні пенсії за віком та зобов'язання вчинити дії по призначенню пенсії за віком з певної дати,
Позивачка звернулася до суду з вказаним позовом, посилаючись на те, що вона є постраждалою внаслідок аварії на ЧАЕС 4 категорії, відповідно до ст.55 Закону України « Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» як особа, яка станом на 1 січня 1993 року постійно проживала і працювала в зоні посиленого радіологічного контролю більше чотирьох років, має право на призначення пенсії за віком із зниженням пенсійного віку на 5 років, тобто по досягненню віку 51 рік 6 місяців. Рішенням Управління Пенсійного фонду України в м.Білій Церкві № 391 від 31.12.2014 р. позивачці було відмовлено в призначенні пенсії за віком із зниженням пенсійного віку відповідно до ст.55 Закону України « Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з тих підстав, що період її роботи та проживання в зоні посиленого радіологічного контролю станом на 01.01.1993 р. становить 3 роки 11 місяців 26 днів. Позивачка просить суд визнати таке рішення УПФУ у м.Білій Церкві протиправним і скасувати та зобов'язати відповідача призначити їй пенсію за віком з моменту набуття права на неї, тобто, з 12 липня 2014 року.
В судовому засіданні позивачка позовні вимоги підтримала у повному обсязі.
Представник відповідача проти позову заперечував.
Суд, вислухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, прийшов до висновку, що позов обгрунтований і підлягає до задоволення з наступних підстав.
Як вбачається з матеріалів справи, позивачка ОСОБА_1 01.10.2014 р. звернулася до УПФУ у м.Білій Церкві із заявою про призначенні їй пенсії за віком із зниженням пенсійного віку згідно ст.55 Закону України " Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи"\ а.с.23\
Але рішенням начальника УПФУ у м.Білій Церкві від 31.12.214 р. за № 391 \ а.с.10-11 \ позивачці було відмовлено у призначенні цієї пенсії, оскільки період її роботи та проживання в зоні посиленого радіологічного контролю станом на 01.01.1993 р. становить 3 роки 11 місяців 26 днів, тоді як за законом цей термін має становити не менш як 4 роки.
При вирішенні спору суд виходить з наступного.
Згідно ч.1 ст.55 Закону України " Про статус і соціальний захист громадян. які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України " Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування", зокрема, на 5 років - особам, які постійно проживали або постійно проживають чи постійно працювали або постійно працюють у зоні посиленого радіоекологічного контролю за умови, що вони станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали у цій зоні не менше 4 років.
В ст.26 Закону України " Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування" передбачено, що особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років та наявності страхового стажу не менше 15 років.
До досягнення віку, встановленого абзацом першим цієї статті, право на пенсію за віком мають жінки 1961 року народження і старші після досягнення ними визначеного цією статтею віку, зокрема, 56 років 6 місяців - для жінок, які народилися з 1 жовтня 1957 року по 31 березня 1958 року \ при зменшенні пенсійного віку на 5 років - це 51 рік 6 місяців.
Згідно ст.45 Закону України « Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» пенсія призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.
За ч.2 ст.56 Закону України" Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" право на пенсію в повному розмірі мають громадяни, віднесені до категорії 1,2,3,4, за умови стажу роботи не менш як чоловіки - 20 років, жінки - 15 років, із збільшенням пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад встановлений цим пунктом стаж, але не вище 75 процентів заробітку, а громадянам , які відпрацювали за списком № 1, чоловіки - 10 років і більше, жінки - 7 років 6 місяців і більше - не вище 85 процентів заробітку.
В судовому засіданні було встановлено, що 11 липня 2014 року позивачка досягла віку 51 рік 6 місяців, а заяву про призначення пенсії подала до органів ПФУ 01.10.2014 р., на день звернення її загальний трудовий стаж становив 35 років 11 місяців 24 дні \ а.с.5, 10,11\
Відповідно до абз.6 п.п.5 п.2.1. Порядку подання та оформлення документів для призначенняперерахунку пенсій відповідно до Закону України " Про загальнообов"якове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою Правління Пенсійного Фонду України від 25.11.2005 р. № 22-1 \ в редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 07.07.2014 р. № 13-1\ до заяви про призначення пенсії за віком додаються документи, які засвідчують особливий статус особи - посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період періоди проживання роботи на територіях радіоактивного забруднення, видана органами місцевого самоврядування \ підприємствами. Установами, організаціями \ при призначенні пенсії за віком із застосуванням норм статті 55 Закону України « Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»
Відповідно до ст.65 Закону учасникам ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та потерпілим від Чорнобильської катастрофи видаються посвідчення, виготовлені за зразками, затвердженими Кабінетом Міністрів України.
Посвідчення " Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС" та " Потерпілий від Чорнобильської катастрофи" є документами, що підтверджують статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користування пільгами , встановленими цим законом.
Видача посвідчень провадиться спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади, Радою міністрів АРК, обласними, Київською і Севастопольською міськими державними адміністраціями за поданням районних державних адміністрацій.
Порядок видачі посвідчень встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Порядок видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи , затверджений постановою КМ країни від 20.01.1997 р. № 51
Згідно п.2 Порядку посвідчення є документом, що підтверджує статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надає право користуватися пільгами й компенсаціями, встановленими Законом України " Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", іншими актами законодавства.
Як передбачено ст.14 Закону України " Про статус і соціальний статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", для встановлення пільг і компенсацій визначаються такі категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, в тому числі, категорія 4 - особи, які постійно проживають або постійно працюють чи постійно навчаються на території зони посиленого радіоекологічного контролю, за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали чи постійно навчалися у цій зоні не менше чотирьох років.
Згідно ст.15 вказаного вище Закону підставою для визначення статусу потерпілих від Чорнобильської катастрофи, які проживають або працюють на забруднених територіях, є довідка про період проживання, роботи на цих територіях, а видача довідок про період проживання на територіях радіоактивного забруднення проводиться органами місцевого самоврядування.
Таким чином, на дату звернення за призначенням пенсії 01.10.2014 р. позивачка надала УПФУ у м.Білій Церкві посвідчення громадянки, яка постійно проживає або працює на території зони посиленого радіоекологічного контролю категорії 4 серія НОМЕР_1 , видане Київською обласною радою 16.03.1995 р. \а.с.9\, яке є документом, що надає право позивачці користуватися всіма пільгами, передбаченими Законом України " Про статус і соціальний захист громадян. які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", в т.ч. і пільгами, передбаченими цим Законом для призначення пенсії за віком.
Як сказано у рішенні вище, саме уповноважений орган при прийнятті рішення про видачу посвідчення перевіряє надані для цього документи і тільки уповноважений орган має право відкликати посвідчення у разі встановлення факту неогрунтованої його видачі. А повноважений орган не приймав рішення про відкликання посвідчення, факту необгрунтованої його видачі також не було встановлено.
Судом встановлено, що до заяви про призначення пенсії від 01.10.2014 р., крім посвідчення, позивачкою до УПФУ у м.Білій Церкві було надано наступні документи :
- паспорт громадянина України, виданий 26.01.1999 р., в якому зазначено місце проживання за адресою АДРЕСА_1 з 27.02.1999 р. по даний час \ а.с.5-6\;
- довідку КПБМР ЖЕК-7 від 23.04.2014 р. про те, що ОСОБА_1 зареєстрована за адресою АДРЕСА_1 з 27.01.1999 р. по теперішній час \ а.с.24\;
-трудову книжку, з якої вбачається. що позивачка в період з 20.12.1984 р. по 30.11.1987 р. працювала у військовій частині № НОМЕР_2 місце дислокації м.Біла Церква, а з 10.05.1990 р. по 30.09.1992 р. - у Білоцерківському виробничо- торгівельному об'єднанні громадського харчування а.с.26\
По справі встановлено, що при поданні документів до УПФУ позивачка пояснила інспектору , що з 1987 року по 21.11.1990 р. вона з чоловіком та дітьми проживала і була зареєстрована в гуртожитку за адресою АДРЕСА_2 , а з 21.11.1990 р. по 26.01.1999 р. - у гуртожитку за адресою АДРЕСА_3 . Дане житло було відомчим і перебувало на балансі ПМК-60 тресту « Київводбуд», який було ліквідовано у 2003 році, про що надала відповідну архівну довідку \ а.с.59-59а Після ліквідації даної юридичної особи документи по вказаному житлу не були передані до архівів. КПБМР ЖЕК-7 відмовило позивачці у видачі довідки про період її проживання і реєстрації за даними адресами, посилаючись на те, що будинок АДРЕСА_4 було передано з балансу ВАТ « Київводбуд» на баланс ЖЕК на підставі рішення Білоцерківської міської ради № 416 від 27.09.2005 р., при цьому була передана картотека реєстрації громадян лише з жовтня 2005 року, архівну картотеку зняття з реєстраційного обліку не передано \ а.с.71-72\
Отже, позивачка з незалежних від неї обставин не мала можливості надати відповідачу довідку про проживання в період з 21.11.1990 р. по 26.01. 1999 р. за адресою АДРЕСА_3 , що вона підтвердила документально. Однак, на думку суду, даний факт не може бути підставою для порушення її права на призначення пенсії за віком із зниженням пенсійного віку, оскільки для видачі посвідчення категорії 4 такі довідки надавалися, про що , зокрема, свідчить довідка ПМК № 60 № 43 від 14.04.1992 р. \ а.с.54\ та інші письмові докази \ а.с.51-58\
Відповідно до ст.44 Закону України " Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування» органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обгрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов"язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію.
Натомість, протягом тримісячного строку від дня подання позивачкою заяви про призначення пенсії за віком і до ухвалення рішення про відмову в призначенні пенсії органи ПФУ не зверталися до Київської облдержадміністрації із відповідним запитом щодо проведення перевірки обґрунтованості видачі ОСОБА_1 посвідчення постраждалого від Чорнобильської катастрофи категорії 4 , хоча, саме посвідчення підтверджує особливий статус особи і надає їй право користуватися пільгами й компенсаціями, встановленими Законом України " Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", іншими актами законодавства.
Таким чином, суд прийшов до висновку про протиправність рішення Управління ПФУ в м.Білій Церкві щодо відмови ОСОБА_1 у призначенні пенсії за віком зі зниженням пенсійного віку на підставі ст.55 Закону України « Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Суд вважає за необхідне зобов'язати Управління ПФУ в м.Білій Церкві призначити ОСОБА_1 пенсію за віком зі зниженням пенсійного віку відповідно до ст.55 Закону України « Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з дня набуття права на неї - 12.07.2014 р.
На підставі викладеного, керуючись Законом України " Про статус і соціальний захист громадян. які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", Законом України " Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування", Порядком видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженим постановою КМУ від 20.01.1997 р. № 51, Порядком подання та оформлення документів для призначення перерахунку пенсії відповідно до Закону України " Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування", затвердженим постановою Правління ПФУ від 25.11.2005 р. № 22-1, ст.ст.6,17,99,158-163,167,185,186 КАС України, суд,
Позов задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення управління Пенсійного фонду України у м.Білій Церкві Київської області від 31 грудня 2014 року № 391 щодо відмови ОСОБА_1 у призначенні пенсії за віком зі зниженням пенсійного віку відповідно до ст.55 Закону України « Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України у м. Білій Церкві Київської області призначити ОСОБА_1 з 12 липня 2014 року пенсію за віком зі зниженням пенсійного віку відповідно до ст.55 Закону України « Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Постанова суду може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Білоцерківський міськрайонний суд протягом десяти днів з дня отримання її копії.
Суддя Л. М. Кошель